srusio se ponos americke avijacije f-22, pilot poginuo

68452_srpski-sampanjac2raus03_hf.jpg


po starom srpskom obicaju za pobednike...stari dobri srpski sampanjac
 
Čudi me da su to uopšte objavili. To je kod njih najveća tabu tema i o tome ne sme niko ni da zucne.

Mora da se neko domogao podataka ili je to toliko bilo javno da jednostavno nisu mogli više ništa da prikriju.

U svakom slučaju krune se kao truo kukuruz.....

lele, koju li ce zemlju sad da optuzi amerika i da je napadne. da pogadjamo.................di ono bese jos ima nafte?
 
mar-comm;
"Супер,
значи сад ће ШуНАТОвац опет да их позове
да заштите ДемокраЦију у Србији ....

А оног јадног што обори "невидљивог"
стрпаше прво у пеМзију,
а онда у затвор ....."

Отворио човјек пекару у родном селу.(Золтан Дани)
 
Napad na Tuzlanski Aerodrom 18.04.1999

18.04.1999. godine udarna borbena grupa od 9 aviona je uzletela da izvrsi bombardovanje aerodroma u Tuzli. Grupa se sastojala od jednog jurisnog aviona G-4 Super Galeb, sest jurisnih aviona J-22 Orao i dva lovacka aviona MIG-21. Napad je organizovan nezvanicno i na inicijativu pilota koji su u napadu ucestvovali. Napad je vodio major Stevan Zivojin Gavrilovic leteci na avionu G-4 Super Galeb, a sve je organizovao major Mihajlo V. iz Kragujevca, leteci na jednom od Orlova. Napad je zapocet sa aerodroma Ponikve u blizini Uzica oko 120 kilometara daleko od Tuzle. Nasi avioni su pratili rutu koja ih je vodila pored granice Jugoslavije i Bosne leteci na visini od 800 metara. Granicu su presli izmedju Bratunca i Zvornika.

ORAO-J22
Nekoliko minuta pre pocetka napada udarna grupa je obavestena da su primeceni od strane NATO snaga i savetovano im je da se odmah vrate nazad. No, piloti iz udarne grupe su odbili da se vrate i nastavili su prema predvidjenom planu napada. Za vreme prilaska aerodromu Tuzla nasi avioni se nisu sreli sa pretnjama sa zemlje ili iz vazduha. Radar na Tuzlanskom aerodromu nije radio zbog tehnickih problema (neki izvori kazu da je u pitanju bila sabotaza na radaru). U to vreme se znalo da je pored ostecenih aviona na aerodromu takodje jedna grupa od osam do deset NATO aviona koji su stigli da bi vrsili napade na ciljeve u Jugoslaviji.

Grupa od cetiri NATO aviona je otkrivena na kraju aerodroma kako pokusava da uzleti. Vodeci G-4 Super Galeb je izbacio bombe na grupu ostecenih NATO aviona koji su stajali sa desne strane piste. Tri Orla su ucinila isto, a ostala tri Orla su izvela precizan napad dok su dva MIGa-21 stitila grupu u slucaju da se neki od NATO aviona uspe podici u vazduh.

MIG-21
Jedan od aviona Orao je pogodjen i unisten NATO raketom zemlja-vazduh dok je jedan MIG-21 koji je takodje pogodjen NATO raketom uspeo da izvede prinudno sletanje 10 kilometara daleko od aerodroma Ponikve. Gubici NATO-a su 17 unistenih aviona (ne zna se koliko od njih je vec bilo osteceno, a koliko operativno) i 3 spasilacka helikoptera. Nasi gubici su jedan unisteni avion Orao i jedan osteceni avion MIG-21. Samo jedan sat kasnije NATO avijacija je napala i unistila zgradu PTT-a u centru Uzica

Znaju oni i da sakriju takve stvari...:whistling:
 
Tocno, proizvodnja je prestala nakon sto su nastancali gotovo 200 komada.

Sve dalje od toga bilo je cisto bacanje novca s obzirom na to da im zrakoplovstva drugih zemalja ionako nisu ni blizu.

tako je, ovi f-22 ce pre da padnu nego sto ce im se iko pribliziti

a evo sad su utvrdili i da se na f-35 pojavljuju pukotine na konstrukciji tokom test-letova. ziveli!

http://www.aviationweek.com/aw/blog...&plckScript=blogScript&plckElementId=blogDest

The aft bulkhead of the F-35B BH-1 fatigue-test specimen has developed cracks after 1,500 hours of durability testing, Ares has learned. This is less than one-tenth of the planned fatigue test program, which is designed to prove an 8,000-hour airframe life with a safety factor of two.
 
Računalni špijuni ili hakeri, u više su navrata probili sigurnost i stekli uvid u podatke oružanog programa Pentagona, izvijestio je u utorak Wall Street Journal uz tvrdnju da su aktualni i bivši državni dužnosnici upoznati s problemom.

Hakeri su mogli kopirati podatke vezane za projektiranje i elektronske sustave najnaprednijih zrakoplova američke vojske, a žurnal kao metu posebno ističe 'Joint Striker Fighter' (F-35 Lightnin II), univerzalni i 'ultimativni' bojni zrakoplov koji je dizajniran kako bi zamijenio veći dio američke zračne borbene flote.

Navodno su hakeri došli do podataka o građenju aviona na način da su iskoristili ranjivosti na mreži. Ipak, špijuni nisu mogli doći do osjetljivijih materijala koji se čuvaju u računalima koja nisu spojena na internet.

Glasnogovornik Pentagona Bryan Whitman kazao je kako nema bojazni od toga da će ukradeni podatci ugroziti sigurnost zrakoplova, no priznao je da se broj napada u računalni sustav udvostručio u posljednje vrijeme.
Pentagon je odbio komentirati cijeli slučaj, no navodno je Američko zrakoplovstvo započelo istragu. Identitet napadača i iznos štete na projektu nije poznat.

Žurnal je navodno kontaktirao bivše dužnosnike Pentagona koji kažu kako se čini da je ishodište napada u Kini, no napomenuo je da je teško utvrditi podrijetlo zbog lakoće skrivanja identiteta online. Kineska ambasada kaže da Kina "odlučno opovrgava takve navode" te da su kod njih zabranjeni svi oblici cyber kriminala.

Navodno je bilo i nekoliko napada na sustav kontrole leta unazad nekoliko mjeseci što omogućuje uvid u točne pozicije svih vojnih zrakoplova u letu.


http://dalje.com/hr-svijet/hakeri-ukrali-podatke-o-bojnom-avionu-nad-avionima/252824
 
Боље му је да је сам пао него да је био оборен од стране руске ПВО.
Иначе пре неки дан се срушио и један руски авион типа МиГ-31, али је пилот преживео.
Можда амери имају добре авионе, али Руси имају најбоље пилоте.
 

Back
Top