Srpsko sudstvo pravicnije od hrvatskoga?

Pumpaj Dinstanović

Zaslužan član
Poruka
102.869
Josipović pozdravio presudu za Lovas

Hrvatski predsednik Ivo Josipović pozdravio je danas osuđujuću presudu odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu za zločine počinjene u Lovasu 1991. godine.

v249770p0.jpg


"Dobro je i ohrabrujuće da je presuda osuđujuća", rekao je Josipović u Županji, ističući da uvek može da se "razmišlja o tome ima li uopšte za takav zločin odgovarajuće kazne".

"To se pitamo i kada naši sudovi sude za ratni zločin, ali dobro je da su barem za taj zločin nađeni krivci i da su osuđeni", rekao je novinarima Josipović.

Hrvatski mediji preneli su vest da su 14 pripadnika JNA, lokalne teritorijalne vlasti i paravojne formacije "Dušan Silni" osuđeni na ukupno 128 godina zatvora zbog zločina u selu Lovas, dok je tužilaštvo tražilo ukupno 160 godina.

Porodice žrtava i javnost pozdravile su osuđujuću presudu, ističući ipak da su počinioci premalo kažnjeni.

U Hrvatskoj se, međutim, zaboravlja da su počinioci masovnih zločina nad Srbima osuđivani na ukupno manje kazne zatvora.

Za 35 ubijenih srpskih civila i ratnih zarobljenika u Medačkom džepu 1993. osuđen je samo general Mirko Norac na šest godina zatvora, s tim da mu je ta kazna sjedinjena s onom od 12 godina zbog ubistava više desetina srpskih civila u Gospiću 1991. godine, pa je konačno ispalo ukupno 15 godina zatvora.

U zatvoru je proveo samo dve trećine kazne, a onda je pušten na uslovnu slobodu.

(Tanjug)

----

Postupa li srpsko sudstvo pravednije od hrvatskoga?
 
Poslednja izmena:
Није правичније, само смо веће будале. Док се у хрватској усташе сахрањују у униформама и уз државне почасти ( Динко Шакић) или класична усташка формација ( Рафаел Бобан ) се пресвукла у регуларну хрватску војску у Србији људи добијају 10 и 20 година робије.
 
Srpsko sudstvo je bruka dok je hrvatsko još gore. Posle decenijske hajke Haga, odvođenja svih srpskih patriota i boraca za naciju, Srbija ne bi više smela da se bavi navodnim zločinima Srba po nedođijama hrvatske i Bosne. Naprotiv, jedina preokupacija bi trebala biti prikupljanje dokaza o zločinima počinjenim nad Srbima.
 
Srpsko sudstvo je bruka dok je hrvatsko još gore. Posle decenijske hajke Haga, odvođenja svih srpskih patriota i boraca za naciju, Srbija ne bi više smela da se bavi navodnim zločinima Srba po nedođijama hrvatske i Bosne. Naprotiv, jedina preokupacija bi trebala biti prikupljanje dokaza o zločinima počinjenim nad Srbima.

Zbog cega?

To bi bilo tek srozavanje...izucavanje samo zlocina pocinjenih na Srbima, dok gomila osumnjicenih licnosti seta slobodno Srbijom?

Ne vidim kako su svi srpski borci i patriote isporuceni; Haskom tribunalu je zapravo isporucena jedna sacica ljudi, a ne deseci 'iljada...
 
Није правичније, само смо веће будале. Док се у хрватској усташе сахрањују у униформама и уз државне почасти ( Динко Шакић) или класична усташка формација ( Рафаел Бобан ) се пресвукла у регуларну хрватску војску у Србији људи добијају 10 и 20 година робије.

НИЈЕ _____ КРИВ. МИ СМО ГО*НА.
 
Српско судство?
Тужилаштво за ратне злочине сарађује са невладиним сектором, посебно са Фондом за отворено друштво, Фондом за хуманитарно право и Београдским центром за људска права.

САРАДЊА

МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА


МЕЂУНАРОДНИ КРИВИЧНИ ТРИБУНАЛ У ХАГУ

mktj.jpg
Надлежност Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију је да поступа у свим случајевима ратног злочина који су се догодили простору бивше СФРЈ, без обзира на држављанство жртве или починиоца.

Тужилаштво за ратне злочине остварује колегијалну, континуирану, конструктивну и интерактивну сарадњу са Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију.

Тужилаштво за ратне злочине Србије је у новембру 2003. године иницирало професионалну сарадњу са истражитељима Хашког трибунала. Резултат оваквих настојања и напора овог тужилаштва је садашњи висок степен сарадње са хашким истражитељима. Ово тужилаштво и тужилаштво Хашког трибунала као два професионална и стручна органа који имају исти циљ, а то је гоњење починилаца кривичних дела ратних злочина, размењују податке, документацију, па и исказе сведока до којих дођу у свом истраживању.

На овај начин, Тужилаштво за ратне злочине је долазило до квалитетних информација и података који су били значајни не само као полазна основа за усмеравање истраге већ и до података којима се поједини догађаји на Косову у знатној мери расветљавају. Притом треба имати у виду да су Тужилаштву Хашког трибунала, по природи ствари, били доступни докази и материјал везан за њихова истраживања, јер су истражитељи хашког тужилаштва за разлику од Тужилаштва за ратне злочине на лицу места, тамо где су се злочини догађали, прикупљали доказе и обављали разговоре са лицима која су била непосредни сведоци злочина. Захваљујући сарадњи са правосудним органима УНМИК-а, Тужилаштву за ратне злочине Србије омогућено је сада да директно испитује сведоке албанске националности на Косову.

Резултати сарадње са Трибуналом у Хагу су:

- уступање предмета – из истраге (Зворник) и под оптужницом (Владимир Ковачевић – Рамбо, за гранатирање Дубровника 1991. године)

- предлог Карле дел Понте, главног тужиоца МКТЈ Судском већу Хашког трибунала да се Тужилаштву за ратне злочине уступи предмет «Вуковарска тројка» (оптужени Мркшић, Шљиванчанин и Радић)

- поступања у вези са захтевима за помоћ

- 19.07.2006. - споразум о приступу Тужилаштва електронској бази података Трибунала


АМБАСАДА САД

ambasada_sad.jpg
Влада САД, преко своје амбасаде у Београду, подржава рад Тужилаштва за ратне злочине. У више наврата доставила је је технчку и материјалну помоћ. Тужилаштво за ратне злочине и представници америчке владе непосредно сарађују на предмету «браћа Битићи». Амбасадор САД Мајкл Полт подржао је рад Тужилаштва за ратне злочине приликом посете Тужилаштву 29.септембра 2004. године.



МИНИСТАРСТВО ПРАВДЕ КАНАДЕ - ОДЕЉЕЊЕ ЗА ЗЛОЧИНЕ ПРОТИВ ЧОВЕЧНОСТИ И РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ

ministarstvo_pravde_kanade.jpg
Дана 18. фебруара 2010. потписан Меморандум о разумевању и унапређењу узајамне неприсилне помоћи у случајевима истраживања и процесуирања везаним за ратне злочине, злочине против човечности и геноцид, између Тужилаштва за ратне злочине Републике Србије и Одељења за злочине против човечности и ратне злочине Министарства правде Канаде.

ТЕКСТ СПОРАЗУМА


ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА ЕВРОПСКУ БЕЗБЕДНОСТ И САРАДЊУ (ОЕБС)

oebs.jpg
Један од приоритета Мисије ОЕБС у Србији и Црној Гори је пружање подршке у јачању капацитета домаћих правосудних органа и полиције за вођење поступака против починилаца ратних злочина. Такво опредељење ОЕБС изражено је и у Меморандуму о сарадњи који је Мисија у мају 2004. године закључила са Министарством правде Републике Србије.

Мисија ОЕБС подржава оснивање и рад специјализованих правосудних институција, пре свега Тужилаштва за ратне злочине на челу са независним Тужиоцем којег бира парламент, и сматра постојање таквих институција једним од услова за вођење судских поступака против одговорних за ратне злочине у складу са међународним стандардима, као и додатном гаранцијом независности правосуђа у овим осетљивим поступцима.

Праћење суђења за ратне злочине: Од почетка 2003. године, посматрачи ОЕБС редовно прате сва суђења за ратне злочине која се воде пред судовима у Србији ради стицања увида да ли се она одвијају у складу са међународно признатим правилима. Вршење ове активности у оквиру свог мандата, Мисија ОЕБС заснива и на редовној комуникацији и сарадњи са Тужилаштвом.

Регионална сарадња: Мисија ОЕБС је иницирала низ активности усмерених на унапређење регионалне правосудне сарадње у поступцима за ратне злочине, у троуглу Србија и Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина. Међу њима су најважнији регионални састанци високих представника правосуђа и надлежних министарстава чија сврха је разматрање конкретних видова сарадње у поступцима за ратне злочине, попут унапређења постојећих механизама прекограничне сарадње, приступа сведоцима, обезбеђивања доказа, размене искустава и судске праксе. Први такав састанак у организацији ОЕБС одржан је у новембру 2004. године на Палићу, а процес је настављен регионалном конференцијом на Брионима (Хрватска) у јуну 2005.

Интензивирање регионалних контаката допринело је уобличавању конкретних механизама за побољшање сарадње попут меморандума које су потписали Тужилац за ратне злочине и Републички јавни тужилац Републике Србије са државним тужиоцима Хрватске и Босне и Херцеговине, као и растућој сарадњи међу тужилаштвима ових држава у конкретним поступцима.

Стручно усавршавање: Упознавање тужилаца и судија са нормама међународног хуманитарног права, судском праксом међународних кривичних трибунала и истражним техникама важан је допринос вођењу ефикасних истрага и суђења починиоцима ратних злочина у складу са међународним стандардима. У марту 2004. године организован је семинар о примени командне одговорности у суђењима за ратне злочине на коме су учествовали и представници Тужилаштва. Мисија је, почевши од децембра 2003. године, за тужиоце, истражне судије и припаднике полиције организовала низ курсева, семинара, стручних састанака и посета, укључујучи и студијске посете Хашком трибуналу, у циљу проширивања знања и искустава у вођењу истрага за ратне злочине и заштити сведока.

Информисање јавности: Мисија ОЕБС, уз помоћ донације Владе Холандије, води пројекат усмерен на информисање јавности у Србији о суђењима за ратне злочине пред домаћим судовима, мандату и раду Хашког трибунала, као и другим темама у вези са суочавањем са прошлошћу и долажењем до истине и правде кроз суђења за ратне злочине. Тужилаштво за ратне злочине је један од главних партнера и корисника овог пројекта. У оквиру пројекта, проширена је служба Тужилаштва за информисање јавности, организован низ трибина и округлих столова и остварене друге активности усмерене на обавештавање јавности и стварање подршке за судско кажњавање одговорних за најтежа злодела почињена током ратова у бившој Југославији. Део таквих активности је и постављање веб сајта Тужилаштва за ратне злочине.

Законодавство: Закон о надлежности и организацији државних органа у поступку за ратне злочине, којим је установљено Тужилаштво за ратне злочине, израђен је у првој половини 2003. године уз експертску помоћ Мисије ОЕБС. Касније амандмане на овај закон, као и нацрт новог Закона о државним органима и поступку за кривична дела против међународног хуманитарног права израдила је радна група Министарства правде Републике Србије уз логистичку и стручну помоћ Мисије.

Канцеларија за демократске институције и људска права (ОЕБС ОДИХР)

oebs_odihr.jpg
Пројекат „Правда и ратни злочини” је вредан четири милиона евра, финансира га Европска унија, а спроводи ОЕБС-ова Канцеларија за демократске институције и људска права (ОЕБС ОДИХР), у партнерству са Међународним кривичним судом за бившу Југославију (МКСЈ), Истраживачким институтом УН-а за међурегионалне злочине и правду (УНИЦРИ), Мисијом ОЕБС-а у Србији и другим мисијама ОЕБС-а у региону. Пројекат се спроводи од маја 2010. до октобра 2011.

И да додам Бруна и Тома...
 
Па док хрватски суд ослобађа или осуђује на мале затворске казне своје војнике, српски суд своје војнике осуђује на огромне затворске казне. Да се ја питам, ја бих ту увео реципроцитет :ok:

Znaci, osporavas da je sudstvo pravicnije, tvrdeci da bi trebalo da bude manje pravicno?

To nema bas smisla...
 
Пошто у српском Тужилаштву за ратне злочине не раде Срби, већ Хрвати и за Хрвате, а сарађују такође са Хрватима из разноразних НВО, може се закључити да је:

ХРВАТСКО СУДСТВО У СРБИЈИ ПРАВЕДНИЈЕ ОД ХРВАТСКОГ
 
Svako sudstvo je pravicnije od hrvatskog ... u Hrvatskoj se zna, zlocini nad Hrvatima - maksimalne kazne, zlocini prema Srbima - oslobadjajuce presude. Ovo je nacelo hrvatskog sudstva kad su u pitanju ratni zlocini.

Ali i inace, ako neko ubije Srbina - oslobadja se.

Sudstvo jednako kao i ono u NDH

Jeste, i Bozji sud Saudi Arabije je pravicniji od onih u Hrvatskoj... :whistling:
 
Josipović pozdravio presudu za Lovas

Hrvatski predsednik Ivo Josipović pozdravio je danas osuđujuću presudu odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu za zločine počinjene u Lovasu 1991. godine.

v249770p0.jpg


"Dobro je i ohrabrujuće da je presuda osuđujuća", rekao je Josipović u Županji, ističući da uvek može da se "razmišlja o tome ima li uopšte za takav zločin odgovarajuće kazne".

"To se pitamo i kada naši sudovi sude za ratni zločin, ali dobro je da su barem za taj zločin nađeni krivci i da su osuđeni", rekao je novinarima Josipović.

Hrvatski mediji preneli su vest da su 14 pripadnika JNA, lokalne teritorijalne vlasti i paravojne formacije "Dušan Silni" osuđeni na ukupno 128 godina zatvora zbog zločina u selu Lovas, dok je tužilaštvo tražilo ukupno 160 godina.

Porodice žrtava i javnost pozdravile su osuđujuću presudu, ističući ipak da su počinioci premalo kažnjeni.

U Hrvatskoj se, međutim, zaboravlja da su počinioci masovnih zločina nad Srbima osuđivani na ukupno manje kazne zatvora.

Za 35 ubijenih srpskih civila i ratnih zarobljenika u Medačkom džepu 1993. osuđen je samo general Mirko Norac na šest godina zatvora, s tim da mu je ta kazna sjedinjena s onom od 12 godina zbog ubistava više desetina srpskih civila u Gospiću 1991. godine, pa je konačno ispalo ukupno 15 godina zatvora.

U zatvoru je proveo samo dve trećine kazne, a onda je pušten na uslovnu slobodu.

(Tanjug)

----

Postupa li srpsko sudstvo pravednije od hrvatskoga?


Hrvatsko tuzilastvo postoji. Tamo su sudije hrvati. Srpsko tuzilastvo je tuzilastvo nasih okupatora jugoslovena. Dakle, cak i ne postoji, pa i ne moze da bude pravedno, samo po sebi. Jugosloveni su uz ustase, najveci naprijatelji Srba
 
Josipović pozdravio presudu za Lovas

Hrvatski predsednik Ivo Josipović pozdravio je danas osuđujuću presudu odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu za zločine počinjene u Lovasu 1991. godine.

v249770p0.jpg


"Dobro je i ohrabrujuće da je presuda osuđujuća", rekao je Josipović u Županji, ističući da uvek može da se "razmišlja o tome ima li uopšte za takav zločin odgovarajuće kazne".

"To se pitamo i kada naši sudovi sude za ratni zločin, ali dobro je da su barem za taj zločin nađeni krivci i da su osuđeni", rekao je novinarima Josipović.

Hrvatski mediji preneli su vest da su 14 pripadnika JNA, lokalne teritorijalne vlasti i paravojne formacije "Dušan Silni" osuđeni na ukupno 128 godina zatvora zbog zločina u selu Lovas, dok je tužilaštvo tražilo ukupno 160 godina.

Porodice žrtava i javnost pozdravile su osuđujuću presudu, ističući ipak da su počinioci premalo kažnjeni.

U Hrvatskoj se, međutim, zaboravlja da su počinioci masovnih zločina nad Srbima osuđivani na ukupno manje kazne zatvora.

Za 35 ubijenih srpskih civila i ratnih zarobljenika u Medačkom džepu 1993. osuđen je samo general Mirko Norac na šest godina zatvora, s tim da mu je ta kazna sjedinjena s onom od 12 godina zbog ubistava više desetina srpskih civila u Gospiću 1991. godine, pa je konačno ispalo ukupno 15 godina zatvora.

U zatvoru je proveo samo dve trećine kazne, a onda je pušten na uslovnu slobodu.

(Tanjug)

----

Postupa li srpsko sudstvo pravednije od hrvatskoga?

NE...
 
Zbog cega?

To bi bilo tek srozavanje...izucavanje samo zlocina pocinjenih na Srbima, dok gomila osumnjicenih licnosti seta slobodno Srbijom?

Ne vidim kako su svi srpski borci i patriote isporuceni; Haskom tribunalu je zapravo isporucena jedna sacica ljudi, a ne deseci 'iljada...


Al samo Srbska. Ta sacica je daleko manja , kad su u pitanju sitari, hrvati i musulimani., A Naser Oric, koljac i ubica je oslobodjen...
 
Poslednja izmena:

Back
Top