Светски признат научник, доктор хемијских наука Јован М. Тадић, сарадник Лоренс Беркли Националне лабораторије у Сједињеним Америчким Државама, један је од аутора научне студије о последицама копања литијума у Јадарској долини. У разговору за Нова.рс наглашава да је за одобравање пројекта Јадар неопходно добити “четири зелена светла”, у домену екологије, економије, политике и етике/морала, а ми немамо ниједно.
“Што се тиче екологије, пројекат Јадар нема зелено светло, зато што је копање рудника на тој локацији, пре свега, фактор ризика за изворе пијаће воде, у количини која би, како је и професор Зоран Стевановић недавно истакао, могла да подмири потребе три Београда. Вода, у светлу климатских промена, постаје непроцењив ресурс, па сама помисао да би због егзистенције рудника некаквог литијума, требали да доведемо у питање изворишта воде је недопустива”, наглашава Тадић, који је два пута завршио постдокторске студије, прво у НАСА, а потом и на Карнеги институту за глобалну екологију.“У Србији је рудна рента 3,5 до 5 одсто, а погађа се ад хок. Замислите сад да не постоје еколошки фактори овог пројекта, већ да је анализиран само из правца економије. То значи да бисмо довели у питање давање лиценце за експлоатацију литијума или било чега другог, како бисмо извукли само три одсто за рудну ренту. У Румунији и Бугарској рента је 12,5 одсто, у Русији 23, у Норвешкој 28, а у Чилеу преко 40 одсто. Жртвовање рудног налазишта, без обзира на еколошке ефекте за три одсто, нико нормална не би прихватио. Иза нас ће живети неке нове генерације, можда ће се економија променити, па где ми то онда журимо са експлоатацијом?”, пита овај светски признат научник.
“Ово би био први пут у историји света да се вади литијум из јадарита, а у питању је минерал јединствен по свом саставу. Људи из Рио Тинта нису тражили литијум када су дошли у Јадар, већ бор. Онда су пронашли јадарит и литијум, што је преко ноћи постало интересантније. Потом су развили посебан технолошки поступак за вађење литијума из овог минерала, а тек у јулу ове године су добили патент. Међутим, сам патент не даје никакве гаранције да тај поступак нема штетности”, прича Тадић
“Литијум би код нас требало да се добија на јединствен начин у свету, а питање је где су они тестирали тај поступак, кад нигде овако нешто не постоји. Ми сад треба да верујемо да ће поступак да ради како они кажу, да им верујемо на реч. И шта ако дође до земљотреса, поплава, шта онда да радимо. Литијумска јаловина, односно јадаритска, која остаје иза тог рудника садржи високе проценте литијума, арсена и бора. Треба знати да је бор инсектицид, што значи да ћемо направити брдо инсектицида на бази бора, али и мишомора, на бази арсена. Правимо брда токсичне јаловине и треба да верујемо да ће та депонија, како научници који заговарају пројекат кажу, бити безопасно ‘киндер јаје’, које је пуно је мишомора и инсектицида”, наглашава Тадић.
https://srbin.info/politika/srpski-naucnik-sa-berklija-suditi-rezimu-za-veleizdaju-zbog-rio-tinta/
Ima još za temu ali ne staje na jednom mestu.Ipak ovo je dovoljno da se kaže da se ova vlast mora smeniti da bi mogli da sačuvamo Srbiju od trajnog uništenja.