Srpski naftaši prodaju uvijače za trepavice, pegle, fenove...

strawbbery_city

Iskusan
Poruka
6.580
Rasprodaja u Naftnoj industriji Srbije! Kompanija koju je nedavno kupio ruski „Gaspromnjeft“ objavila je prodaju robe iz svojih skladišta od uvijača za trepavice, preko veš-mašina, do raonika za sejalicu. Hrpa stvari koje ne bi trebalo da se nalaze u magacinima naftne kompanije možda najbolje pokazuje kako su partijski kadrovi upravljali do privatizacije, ali i da Rusi žele da uštede na svakom koraku.

I cene i količine ponuđene robe mogu se videti na sajtu NIS-a, gde stoji da se „po povoljnim cenama nude na prodaju materijali i robe namenjeni firmama koje ulaze u sastav kompanije, uključujući materijalno-tehničke resurse inostranog porekla. U pregledu neiskorišćene imovine na našem internet sajtu naći ćete materijale i rezervne delove sa dugim rokom proizvodnje, čija nabavka će vam uštedeti vreme koje provodite u potrazi za odgovarajućim proizvođačima. Naš portal je napravljen upravo s tim razlogom. Želimo da obratite pažnju na to da su sve cene navedene bez PDV-a. Roba se prodaje kako pravnim, tako i fizičkim licima. Takođe, radi pogodnosti, roba se prodaje ne samo po grupama, već i po komadu“, navodi se na sajtu. Prava rasprodaja, reklo bi se. Jedino fali cenkanje.
A šta su Rusi zatekli kada su otvorili magacine i skladišta NIS-a? Od pribora za ličnu higijenu, tu su depilatori, turpije za nokte, uvijači za trepavice – 169 komada, termometri. Zašto je naftnoj kompaniji bilo potrebno hiljadu termometara, verovatno se pitaju i Rusi, a mogli bi i domaći poreski obveznici. Tu su i veš-mašine, grejalice, usisivači. Naravno, i skoro 700 pegli i 400 fenova.
Nije novost da NIS ima veliki vozni park, ali da li je bilo potrebno 71.881 komad muzičkih i video kaseta, CD-ova, i DVD-ova. Rusi za ovo traže pola miliona dinara, a cene se kreću od četiri do 33 dinara po komadu. Verovatno da prodaja neće biti baš sjajna, jer ko danas kupuje kasete za kasetofone. Neko od bivših direktora ili rukovodilaca NIS posebno je izgleda gajio simpatije prema Željku Samardžiću jer ima njegovih 2.358 video i oko 23.000 običnih kaseta. Neko je voleo i naočare za sunce, pa u magacinu ima 9.656 modela, italijanskih.
U skladištima NIS našlo se i više od sto televizora i 200 muzičkih stubova. Ima i video-rekordera, vokmena, kamera. Ne zaostaje ni bela tehnika – šporeti, frižideri, više od 300 miksera, blendera i friteza, 700 mašina za mlevenje mesa, tosteri. NIS prodaje i oko 9.000 komada plastičnog i metalnog posuđa. Rusi imaju nameru da se reše i oko 300 bicikala i isto toliko raonika za sejalicu. Na kraju, nije jasno da li roba može da se pogleda, kao i da li će biti produžavanja spiskova. Na poslate mejlove samoj „Internet prodavnici“, jer je to jedini navedeni kontakt, nije bilo odgovora.
Ostaje dilema kako je izložena roba dospela u vlasništvo NIS-a. Jedan od sindikalaca kaže da samo može da se nagađa odgovor na ovo pitanje. „Sigurno da je to samo mali deo onoga što je nabavljano, NIS je ogromna kompanija, sa desetine ogranaka. Dosta toga razneli su rukovodioci i radnici. Ovo je odličan pokazatelj kako se upravljalo nacionalnom naftnom kompanijom. S druge strane, ne znam koliko će se ovajditi Rusi jer je reč i o robi za koju je teško naći kupca“, objašnjava sindikalac.
Nove gazde NIS-a, prema cenama u „Internet prodavnici“, izloženu robu procenjuju na više od devet miliona dinara ili oko 100.000 evra. Nije puno, ali kad se domaćinski posluje, svaki dinar je bitan. Da li je NIS kupio ovu robu preko javnih nabavki, dobio preko kompenzacije ili na neki treći način, nikada se neće saznati, kao ni koliko je platio. Ali je sigurno da je ovo pokazatelj zašto je domaća kompanija morala da bude privatizovana.

Normalno
U NIS-u navode da je „rasprodaja opreme i robe koja nije potrebna normalna praksa“. „Rasprodaja je postojala u NIS-u i ranije i nikada se nije prekidala, a mi smo samo promenili njen oblik. Ovo je interna procedura i njen glavni princip je maksimalna otvorenost, naravno u okvirima zakona“, odgovaraju u NIS-u, i dodaju da je rano govoriti o rezultatima.



http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=103347
 

Back
Top