Quantcast

Srpski lekari u Nemackoj

Pufer

Primećen član
Poruka
704
1) Jel puno zdravstveno osiguranje uracunato u bruto odbijanju zajedno sa porezom pa ne moras nista da placas posle za to ? Predpostavljam da jeste ali mi treba potvrda od kolega Cica Mice1 i Sakac2003 ?

2) Poznata je cinjenica da Istok Nemacke (bivsa Istocna Nemacka tj. Demokratska republika Nemacka) posle ujedinjenja debelo zaostaje za Zapadom po platama...
Ko hoce nek procita noviji novinski clanak o tome
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&mm=07&dd=12&nav_id=524948

Jel ovo vazi i za lekarske plate po drzavnim bolnicama ili su te plate uglavnom uskladjene na federalnom (saveznom) nivou ?

Ako pise u novinama/internetu onda je 100%! :zroll: Razvijeno je itekako.

bravomkd

Početnik
Poruka
11
Pocituvani doktori i medicinski sestri,

moeto ime e Nikola i sum profesor po germanski jazik. Upravitel sum na centarot za stranski jazici Bravo so sediste vo Veles, Makedonija. Bi sakal da ve informiram deka gi administrirame ispitite na TELC B1 i B2 sto se na isto nivo so Goethe i koi se priznati od site kliniki vo Germanija. Pokraj moznosta za polaganje , ovozmozuvame kontakt so golemi medicinski koncerni kako i pomos pri izucuvanjeto na germanskiot jazik.

so pocit
Prof. Nikola

Poveke informacii na bravomkd@gmail.com

CicaMica1

Početnik
Poruka
42
1) Jel puno zdravstveno osiguranje uracunato u bruto odbijanju zajedno sa porezom pa ne moras nista da placas posle za to ? Predpostavljam da jeste ali mi treba potvrda od kolega Cica Mice1 i Sakac2003 ?

2) Poznata je cinjenica da Istok Nemacke (bivsa Istocna Nemacka tj. Demokratska republika Nemacka) posle ujedinjenja debelo zaostaje za Zapadom po platama...
Ko hoce nek procita noviji novinski clanak o tome
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&mm=07&dd=12&nav_id=524948

Jel ovo vazi i za lekarske plate po drzavnim bolnicama ili su te plate uglavnom uskladjene na federalnom (saveznom) nivou ?
Branko1111, sedi uci nemacki. :) Poceo si da se uplices u teme koje se ne ticu odlaska u Nemacku, a veruj mi da sa tim o cemu pises neces imati problema.
Ima razlike u platama, ali cak i sa platom lekara na istoku zemlje, moze ok da se zivi. Uostalom, ti ides na razgovor i slusas sta ti nude i pregovaras. Ne znam bas kakve su ti sanse za pregovore u vezi sa platom kao pocetniku, ali mozes da odbijes mesto, ako ti plata ili uslovi ili stagod ne odgovara. Niko te ne bicuje tamo da potpises ugovor. Ne svidi ti se, ides dalje. Trazis ono sto ti odgovara.

I jos jednom... Manje teorije, vise ucenja nemackog i na sva pitanja ces brzo i sam dobiti odgovore. :)

Hoffentlich

Zainteresovan član
Poruka
178
Koleginice CicaMico,

hteo bih nesto da vas pitam. Jedina stvar koje mi je do sada bila prioritet, je ucenje nemackog. U principu tako ce biti i nadalje. Na srecu, ide odlicno, iako sam krenuo od nule, doduse, sa znanjem engleskog gotovo kao maternjeg
(za onog ko je stvarno resen da nauci i ode, mislim da je 6 mesci dobrog rada uz privatne casove i sve sto je dostupno u privatnim skolama i internetu zaista realnost). Blizi se trenutak kada treba otici. Doduse ne zurim previse, nekako mi je savladavanje nemackog i tecan govor trenutno jedini cilj, i planiram da prvo odem na neki(ili neke) od intenzivnih kurseva u Nemackoj i tamo polazem B2.

Moje prvo pitanje je mozda glupo, ali da li vazi iskljucivo B2 sa Goethe instituta? Pretpostavljam da je tako, samo me nervira cinjenica da Goethe-a nema u gradu koji ciljam a u kome imam obezbedjen smestaj za vreme dok ne polozim jezik. Znaci ucenje u nekoj dobroj skoli jezika(mada -gde- je sada manje bitno), a na polaganje tamo gde ima Goethe instituta?

A drugo pitanje je: koliko sam se do sada informisao, Kenntnisstandprüfung i Gleichwertigkeitsprüfung nije ista stvar.Ne plasi me mnogo polaganje drugog, koliko sam shvatio ide posle nekih 18 meseci, a dotle ocekujem da pricam nemacki ko Nemac. Ali me interesuje, ako imate preciznu(ili okvirnu) informaciju KADA se prvi polaze? Odmah, posle nekog probnog perioda, 6 meseci...? To je jedino sto mi u celoj prici za sada zvuci pomalo nezgodno-polagati nesto "strucno" na jeziku koji si tek polozio, bez obzira sto mozda traje 15 minuta. Jer, to sto ja "verujem u sebe" sada, i posedovalje B2 sertifikata kasnije ipak verovatno ne znaci da odmah mogu da "parlam" primere, praksu ili teoriju-baratam strucnom terminologijom na nemackom. Ako je ipak tako, sta je tu je, nisam jedini :)

Hvala unapred.

branko1111

Početnik
Poruka
13
Naravno draga koleginice--poceo sam da strebam Nemacki. Guten tag frau CicaMica z:) Kako stvari stoje za izbor zeljenih specijalizacija... Jel ih ima sirokog spektra ? Mene zanimaju ORL, ocne, eventualno ortopedija i urologija....

Poslednja izmena:

Dr Sidious

Zainteresovan član
Poruka
324
Evo imam jedno pitanje dok cekam Berufserlaubnis.Od 1.aprila stupa na snagu Anerkennungsgesetz.Kako sam procitao do decembra 2012. sve diplome moraju biti u procesu nostrifikacije.Sta to konkretno znaci?Ima li ko vise informacija kako ce teci priznavanje diploma?

optimista2011

Obećava
Poruka
72
To su sad potpuno nove informacije koje vidim:

1 - Kolega Hoffentlich kaze da postoji nesto sto se polaze pre same nostrifikacije, a o tome nije bilo uopste reci ranije? Sta je to i koliko nas to ogranicava?
2 - Kolega Dr Sidious pominje da sve diplome moraju biti priznate do decembra 2012. sta to znaci? Da li bi nas koje dolazimo iz Srbije to granicavalo i na koji nacin?

Ja stvarno ne bih zeleo da mi se po drugi put desi da se upustim u proces nostrifikacije i uspesno sve okoncam, a onda se na samom kraju uvede nesto novo (neki novi zakon) i ugrozi ceo postupak jer stvarno vise nemam energije , a ni finansija za nesto tako. Ipak ostajem optimista. :)

braneer

Početnik
Poruka
1
Prvo bih da se zahvalim svim kolegama koji su informacijama doprineli razvoju teme. Mnogo su olakšali nama koji nameravamo doći u Nemačku.
Ja sam student medicine, i nakon faxa nameravam potražiti posao u Nemačkoj. Iščitao sam celu temu, ali nisam nigde pročitao, da li nakon završenog faxa moramo ovde u Srbiji odraditi staž? Pretpostavljam da treba, ali nije zgorega pitati. z:lol:
Da li ovde ima kolega iz Novog Sada koji ide na časove nemačkog, da preporuči neku dobru školu nemačkog (ukoliko nije zabranjeno reklamiranje)? :zroll:
Hvala!

Dr Sidious

Zainteresovan član
Poruka
324
Prvo bih da se zahvalim svim kolegama koji su informacijama doprineli razvoju teme. Mnogo su olakšali nama koji nameravamo doći u Nemačku.
Ja sam student medicine, i nakon faxa nameravam potražiti posao u Nemačkoj. Iščitao sam celu temu, ali nisam nigde pročitao, da li nakon završenog faxa moramo ovde u Srbiji odraditi staž? Pretpostavljam da treba, ali nije zgorega pitati. z:lol:
Da li ovde ima kolega iz Novog Sada koji ide na časove nemačkog, da preporuči neku dobru školu nemačkog (ukoliko nije zabranjeno reklamiranje)? :zroll:
Hvala!

Za Berufserlaubnis bice ti potrebna potvrda komore iz Srbije da se protiv tebe ne vodi postupak u lekarskoj komori.E sad ne znam mozes li biti clan komore bez položenog državnog ispita.
Pozz.

Poslednja izmena:

Vitez Koja

Ističe se
Poruka
2.108
Procitao sam celu temu i sad imam jos vecu zelju da idem da radim u Nemacku. Za nekoliko dana treba da pocnem sa stazom tako da imam nekih 6-7-8 meseci ,dok odradim staz i polozim drzavni ispit, da naucim nemacki. Prikupio sam 'assimil' kurs nemackog (pocetni i napredni), 'Pons' kurs, jos jedan audio kurs, knjigu iz vise medicinske 'Nemacki za zdravstvene radnike' i jos par knjiga a tu su i online kursevi i TV na nemackom. Mislim da cu lako da ga naucim jer ako nekom 'idu' jezici onda sam to ja.

Medjutim, nigde na temi nisam procitao sa koliko odprilike novca treba da se raspolaze pre nego sto se krene sa celom procedurom. Znaci, od prevodjenja dokumenata, puta u Nemacku na razgovor, procedure u ambasadi, pa do troskova zivota za prvih mesec dana itd. Jednom recju, koliko je novca potrebno od odluke da se ode pa sve do prve plate.

Dr Sidious

Zainteresovan član
Poruka
324
Hvala!

Da dam potpun odgovor.Mora se odraditi staz posto moras da prilozis kopiju uverenja o polozenom strucnom ispitu ( ni ja do pre pet dana nisam znao).

virtualboy

Početnik
Poruka
4
Kolege,lepo je sto ste poceli malo da se ponasate kolegijalno,kao sto i dolikuje nama! Ja bas i nemam neko lepo iskustvo sa kolegama.Govorim o onima koji su otisli u Nemacku.Niko nece da prosledi nikakvu informaciju,kao da je to drzavna tajna.
Ja sam inace u procesu ucenja jezika i pomalo me nerivra kada procitam neke koji mrtvi hladni napisu 6 MESECI ,za ucenje nemackog jezika. Da se tako uce jezici,svi bi pricali bar po deset.Nemojte da se zamajavate sa takvim prognozama. Ja ga licno ucim 11 meseci.Nisam neki talenat za jezike ali ucim svaki dan po nekoliko sati i imam privatnu nastavu od samog pocetka.Boravio sam u nemackoj na kursevima (ukupno 3 meseca) i ima iskustva sa ljudima sirom sveta.Ja sam trenutno B2 nivo ,tj zavrsio sam ga gramaticki,ali moja prica je daleko od neke normalne,Sada mozda ja imam visoke kriterijume a neko niske-ne bih znao.
Znaci ,da se ne lazemo,stvari stoje ovako.Moze da se gramatika predje uz mnogo mnogo truda za nekih 6 meseci ,ali na testu koji budete polagali gomila stvari ce vam biti kao kineski,jer za vokabular prosto treba VREMEEEE i nista drugo.Nekom ide to lakse nekom teze,ali u principu treba vreme.
.Ima kolega koji su polozili u nekom kratkom roku,ali to su neke srecne okolnosti rekao bih ja! A o tome da cemo pricati kao NEMCI za godinu dana,to je smejurija.Ako dodate jos jednu nulu mozda da cemo ih razumeti tecno.Oni ne razumeju ni sami sebe kada odu u neki drugi deo Nemacke!!!.
.Ilustracije radi,sa mnom u grupi na poleldnjem kursu(u BEERLINU) je bio profesionalni prevodilac koji govori tecno 4 jezika i ima strasnih problema sa nemackim.I naravno kao covek od struke,koejm je profesija ucenje jezika-znaci nije klasican filoloski fax-kaze da mi nikada ne mozemo da govorimo kao nemci,ali nikada :).S toga,kolege sedite,ucite svaki dan .Ja mogu svima dati gomilu ssaveta sto sa literaturom,sto sa sajtovima.Ali molim vas bez lupetanja,postavljanja glupih pitanja.
Svima nam je cilj da se maknemo iz ove raspale zemlje .S toga prvi ugovor i plata su nebitnoi,jer ovde nmate ni posao ni platu.A tamo ce Vam biti najgora veca nego ovde profesorska.I molim VAS DOSTA O PARAMA VISE.Nego ,da li je neko neki visi nivo da mozemo malo da pricamo na nemackom???

virtualboy

Početnik
Poruka
4
Kolege jos jedna stvar.Dok Vi razglabate o visina plata i kojekakvim budalastinama,mesta se popunjavaju sa kolegama iz Spanije,Grcke i ostalih istocnih zemalja,da ne nabrajam. Zato bolje se udruzite ,povezite,svaki dan aktivno ucite jedni s drugima nemacki i razmenjujte informacije uzivo a ne samo ovim putem.

Dr Sidious

Zainteresovan član
Poruka
324
Kolege jos jedna stvar.Dok Vi razglabate o visina plata i kojekakvim budalastinama,mesta se popunjavaju sa kolegama iz Spanije,Grcke i ostalih istocnih zemalja,da ne nabrajam. Zato bolje se udruzite ,povezite,svaki dan aktivno ucite jedni s drugima nemacki i razmenjujte informacije uzivo a ne samo ovim putem.
Ne bih se ja kolega mnogo brinuo oko popunjavanja radnih mesta kolegama iz Evropskih zemalja.Nemacka je uglavnom interesantna onima koji su van EU,koji su u EU idu u zemlje gde su lekari vise placeni npr Norvesku.Ako Spanac ili Grk mora da uci jezik,pre ce uciti norveski ili francuski - nostrifikacija mu ne treba.
Kada je doslo do prosirenja EU na istocnoevropski deo,Nemacka je ocekivala da ce resiti problem nedostatka lekara,koji je tada bio u povoju, i sta se desilo?Evropa se prosirila a lekara nema,od problema u nastanku pravo u kipuci problem.Odlaze nemacki lekari po drugim zapadnoevropskim zemljama - Beneluks,Svajcarska, neki u SAD,a ono sto ostaje ide u primarnu zdravstvenu zastitu.
Primetio sam u razgovoru sa studentima i novopecenim kolegama da je se njihova percepcija zdravstva u razvijenim zemljama zasniva na stanju zdravstva u Srbiji,sto je razumljivo ali pogresno.U klinickim granama medicine uglavnom nema puno novca(za njihove uslove),da bi zaradjivali velike pare kao klinicar treba da budete dobar strucnjak na rukovodecem mestu u sluzbi,kako bi bili konsultant za posebne usluge iz zdravstvenih osiguranja (imaju vise osiguranja a ne kao kod nas jedan Fond koji zari,pali i ne placa).Izuzetak su recimo profitabilnije grane npr. oftalmologija,derma,plasticna hirurgija.Interna,abdominalna hirurgija,grudna hirurgija,urologija su rudarske grane - pogledajte oglase to se najvise trazi.Ginekologija u Nemackoj donosi novac samo u okviru primarne zdravstvene zastite,ginekologija ne klinici je takodje rudarski posao.
U "Svabiju" uglavnom idu Turci,Sirijci,Libijci,Srbi zbog jednostavnog procesa dobijanja dozvole za rad i Berufserlaubnis-a,cak smo mozda u boljem polozaju jer nam je obrazovanje srodnije sa Nemackim.Pokusajte da nadjete tekstove na netu o procenjenom broju manjka lekara u Nemackoj,cifre su neverovatne i to bez zakona koji je godinama u najavi a po kome ce biti vise ogranicen broj dozvoljenih prekovremenih sati - za koji mi kolega koji je temo ginekolog kaze da nema sanse da bude usvojen upravo zbog manjka kadra.A na drugoj strani imate SAD u kojima se procenjuje da ce sa novom reformom zdravstvenog osiguranja nedostajati do 2020 dva puta vise lekara nego u Nemackoj.
Nestasica lekara je globalni problem,nisu sve zemlje kao Srbija.Rezime za one koji su zainteresovani samo za finansijsku stranu,opsta praksa je zakon.
Ja se malo vise raspisao,oprostite. :-)

optimista2011

Obećava
Poruka
72
Postovane kolege,

Dr. Sidious je postavio pitanje vezano za novi zakon o priznavanju diploma u Nemackoj koji bi trebalo da stupi na snagu 1. aprila 2012.
Ovo vam ne mogu tvrditi sa 100-postotnom sigurnoscu, ali sam pokusao da se raspitam od ljudi koji su vec u Nemackoj i dobio sam iz vise izvora jednu jos uvek neproverenu informaciju. Zasto neproverenu? Zato sto je ni od jednog zvanicnog organa u Neamckoj nisam dobio, vec od lekara koji su vec tamo.
Naime, od 1.aprila 2012. bi trebalo da stupi na snagu novi zakon o priznavanju diploma i koji je u sustini procenjivanje diplome (nakon poslatih dokumenata) individualno za svakog kandidata. Utvrdjivalo bi se sta taj kandidat treba da ispuni. U slucaju da se programski nesto ne podudara to bi se nadoknadjivalo slusanjem vezbi ili predavanja u Nemackoj uz jos neko polaganje.
Goruca pitanja su da li bi se to radilo uz posao ili ne i kakava bi tada bila dozvola za boravak?
Sta bi se promenilo po pitanju eventualnog potpisivanja ugovora sa bolnicama i naravno da li je potrebno imati poslodavca za taj proces? Neki cak kazu da za nas ostaje sve isto... ali bez neke zvanicne informacije ovo su samo teorije.
Meni je veoma zao sto ne mogu saznati vise o svemu ovome, ali ako neko nesto zna bilo bi lepo da napise.

DerSchmetterling

Početnik
Poruka
13
Pitanje za one koje su u fazi ucenja jezika a da je iz Novog Sada... Da li ima neko zainteresovan da krene na intenzivne ( nedeljno 5x90min) ili superintenzivne casove (5x180min), B1 nivo? To je nesto u sta ja zelim da se upustim, ali je potrebna bar jos jedna osoba da bi to neka skola uopste organizovala, a kazu da je potraznja za takvim intenzitetom na tom nivou ipak mala, pa da vidim kakva je situacija ovde... ;)

drtommy

Početnik
Poruka
1
Postovane kolege,
pre 10 dana, tacnije 18.03.2012 u hotelu Kontinental odrzan je sajam u organizaciji MedPharm careers spring 2012, u prevodu "lovci na glave" :) gde sam pored ostalih gluposti saznao i neke bitne stvari:
- za odlazak u Nemacku i trazenje posla nije potreban striktno B2 nivo znanja jezika, moze se otici i bez sertifikata, ali komunikacija mora da bude na zavidnom nivou, naime, kada posaljete svoj CV i ostale skenirane dokumente prevedene na nemacki nekoj klinici, moguce da ce vam prvi razgovor zakazati putem skajpa (brze i jeftinije) kako bi proverili vas komunikacijski nemacki, pa tek posle toga saljete originalna dokumenta i po dogovoru idete u Nemacku, moguce je i da vam klinika plati put, ali otom potom, dalje,
-procitao sam u prethodnim postovima da od 01.04.2012. uvodi novi zakon o procenjivanju diplome i nekoj nostrifikaciji do kraja 2012., toga tamo nije bilo, na pitanje da li je bilo sta od toga potrebno, odgovor je ne i da za to oni jos nisu culi,
-neke klinike traze od vas ukoliko odete tamo da posle par dana provedenih na klinici polazete neki test, kakav je to test i cemu on sluzi, nisam uspeo da saznam, ali sam saznao da su u pitanju, pored testa, i neke prakticne stvari, da vide kako mi to radimo :) itd...
-spisak poslova i klinika koje traze lekare za specijalizaciju mozete naci na sajtu savezne sluzbe za zaposljavanje http://www.arbeitsagentur.de/vam/vamController/CMSConversation/ i http://www.arbeitsagentur.de/,
- deficitarne specijalizacije su i najlakse je dobiti hirurgiju sve grane, internu, neurologiju, ginekologiju, ..., manje deficitarne, a opet moguce da se dobiju su radiologija, orl... a ako ste zeleli dermu, ocne, ... to vam je nemoguca misija :) ...
-lekari ce Nemackoj biti potrebni jos naredne 2-3 godine ... itd
Mene zanima da li je neko prevodio diplomu i dotak diplomi, kao i ostala dokumenta, tj. da li je za to obavezan priznati sudski prevodioc sa pecatom i koliko ga je to kostalo, kao i da li je apostil na diplomi obavezan i gde se dobija?
Hvala svima i pozz :)

ivanas82

Zainteresovan član
Poruka
104
Drage kolege, svi Vi koji se spremate za B2 na Geteovom Institutu, da li znate kako organizuju ispitne rokove? Zovem vec danima i niko se ne javlja na telefon. Posle maja koji je ispitni rok, posto su za maj istakli za sajtu?

Brzo odgovor ko zna!!

Pozdrav :D

DerSchmetterling

Početnik
Poruka
13
Meni to sto im stoji na sajtu nije bas najjasnije... pise da je to u maju za A1... a na drugom mestu pise da im se ispiti odrzavaju tri puta godisnje- januar, jun i oktobar ( http://www.kolarac.rs/#/jezici/nemacki/tecajevi ), dakle nikakav maj... mozda samo za A1 odrzavaju cesce zbog viza, a ove ostale zaista samo tri puta godisnje?? ako neko ima proverene informacije o ovim terminima, neka podeli sa nama... hvala :)

virtualboy

Početnik
Poruka
4
Ja koliko sam upucen u polaganje,sve to ide preko Kolarca zvanicno. Samo neke termine popunjava Göethe.Tako da verovatno ima svaki mesec polaganje verovatno. I mislim da nije daleko otici i prosetati :).Jedino ako niste iz BG.
I da li ima neki kolega / koleginica koji si malo visi nivo,pa da zajedno malo pricamo,cavrljamo na nemackom?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.