Srpski lekari u Nemackoj

Rakic90

Početnik
Poruka
10
Kolege, koji termin je potrebno da se zakaze za vizu u ambasadi sa BE? Plava karta ili „ubrzani postupak za strucnu radnu snagu“?

Sta je sve potrebno od dokumentacije nositi? Informator je vrlo sturo napisan, nigde se ne pominje ugovor o radu, BE itd? Po informatoru ispada da traze samo „Erklärung zum Beshcäftigungsverhältnis“ od poslodavca?

dabe

Početnik
Poruka
27
Poštovane kolege, nov sam u celoj priči (potencijalnog) odlaska u Nemačku, zanima me generalno jedna informacija-ne znam da li neko može da mi pomogne. Ja sam na specijalizaciji iz epidemiologije, da li je moguće naći posao u Nemačkoj kao epidemiolog? Hvala svakako 🙂
Na ovo pitanje Vam verovatno niko ne može dati konkretan odgovor, jer je priznavanje specijalizacije prilično individualno u zavisnosti od toga, koliko se program specijalizacije podudara sa nemačkim i koliko imate radnog iskustva. Epidemiolozi se ne traže tako mnogo kao kliničke grane, verovatno jer bolnica ima jako mnogo i stoga su kliničari mnogo potrebiniji, a kao epidemiolog biste mogli dobiti posao na institutima, kojih nema tako mnogo (jer nije ni potrebno) u poređenju sa bolnicama, ali biste sa dobrim poznavanjem nemačkoj jezika i uz malo više truda našli posao kao epidemiolog.

ParisTexas

Početnik
Poruka
2
Na ovo pitanje Vam verovatno niko ne može dati konkretan odgovor, jer je priznavanje specijalizacije prilično individualno u zavisnosti od toga, koliko se program specijalizacije podudara sa nemačkim i koliko imate radnog iskustva. Epidemiolozi se ne traže tako mnogo kao kliničke grane, verovatno jer bolnica ima jako mnogo i stoga su kliničari mnogo potrebiniji, a kao epidemiolog biste mogli dobiti posao na institutima, kojih nema tako mnogo (jer nije ni potrebno) u poređenju sa bolnicama, ali biste sa dobrim poznavanjem nemačkoj jezika i uz malo više truda našli posao kao epidemiolog.
Hvala mnogo na odgovoru! ⭐⭐⭐

nesaformat

Zainteresovan član
Poruka
226
Koliko dugo važi sertifikat o položenom jeziku?
Sertifikati u principu nemaju ograničen rok važenja. Ali, koliko sam video, ponekad neke službe i poslodavci zahtevaju da sertifikat ne bude stariji od par godina (to oni obično navedu u spisku neophodne dokumentacije). To je sasvim inividualna stvar, a koliko je zakonski utemeljena ne mogu da kažem. Uostalom, papir kao papir ne znači puno ukoliko u stvarnosti neko ne vlada jezikom na zadovoljavajućem nivou, naročito ako se duže vreme ne služi s njim...

C

CileMile123123123

Gost
Kolege, ovako ja sag prvo boravio u Bajernu, inace sam Zubar... u Bajernu nisam uspeo da dobijem approbaciju, preko vestaka nije islo, a na KP nisam hteo da idem iz razloga sto se ne polaze u Regensburgu, tj mein nije poznato da je jos iko tamo polozio KP... dolazim u dilemnu sta dalje, na savet jednog Advokata iz Minhena, povlacim zahtev, iz razloga da oni sami nebi donosili odluku na osnovu svega sto imaju, a to nije bilo u tom trenutku dovoljno za App... U madjuvremenu dobijem ponudu za BW, za BW sam cuo da su isto dosta strogi ali imaju navodno vise iskustva sa Doktorima non EU zemalja i da se to polaze, tj moguce je za poloziti (u poredjenju sa Bajernom). Sad moj je problem sledeci, ja sam ovde vec imao BE i ona mi je istekla, dana nisam radio sa istom, sada bi zaleo ponovo da trazim BE, jer novi sef hoce da me zaposli sa BE ali ne znam oce li dati i da li uopste imam pravo na BE? jako sam se radovao konacnom razvoju dogadjaja ali izgleda nista od toga.... ima li neki savet za mene

nesaformat

Zainteresovan član
Poruka
226
Kolege, ovako ja sag prvo boravio u Bajernu, inace sam Zubar... u Bajernu nisam uspeo da dobijem approbaciju, preko vestaka nije islo, a na KP nisam hteo da idem iz razloga sto se ne polaze u Regensburgu, tj mein nije poznato da je jos iko tamo polozio KP... dolazim u dilemnu sta dalje, na savet jednog Advokata iz Minhena, povlacim zahtev, iz razloga da oni sami nebi donosili odluku na osnovu svega sto imaju, a to nije bilo u tom trenutku dovoljno za App... U madjuvremenu dobijem ponudu za BW, za BW sam cuo da su isto dosta strogi ali imaju navodno vise iskustva sa Doktorima non EU zemalja i da se to polaze, tj moguce je za poloziti (u poredjenju sa Bajernom). Sad moj je problem sledeci, ja sam ovde vec imao BE i ona mi je istekla, dana nisam radio sa istom, sada bi zaleo ponovo da trazim BE, jer novi sef hoce da me zaposli sa BE ali ne znam oce li dati i da li uopste imam pravo na BE? jako sam se radovao konacnom razvoju dogadjaja ali izgleda nista od toga.... ima li neki savet za mene
Prema iskustvu jednog kolege kome je isto istekla BE u Bavarskoj, Regierung će mu izdati novi BE ako ima posao i ako dokaže da po izdavanju BE nije radio u Nemačkoj. E sad kod tebe je malo komplikovano jer menjaš pokrajinu. Moguće je da će i u BW da ti daju istu mogućnost. Piši u Regierung u Štutgartu pa vidi šta će da ti kažu. Ako odbiju, ostaje ti samo da polažeš KP, gde se u BW čeka oko godinu dana na ispit od dana kad položiš FSP (ukoliko imaš položen FSP iz Bavarske onda od dana kad podneseš zahtev), a ispit možeš da prijaviš ako dokažeš da ćeš da radiš u BW (ugovor, Stellenzusage ili pismo od potencijalnog poslodavca da će da te primi kad dobiješ aprobaciju). Mada možda se na KP za stomatologe čeka kraće...
a na KP nisam hteo da idem iz razloga sto se ne polaze u Regensburgu, tj mein nije poznato da je jos iko tamo polozio KP
A gde je to nemoguće položiti KP, ako se već ne polaže u Regensburgu?

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.