Pogledajte prilog 1238718
Berbok: Srbija ne može u EU bez priznanja Kosova; Gervala: Put do UN verovatno malo duži
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok je, posle sastanka u Berlinu sa kosovskom ministarkom spoljnih poslova Donikom Gervalom, izjavila da Srbija ne može da uđe u EU bez priznanja Kosova, prenosi Dojče vele.
Pogledajte prilog 1238720
12. Oktobar 2022. izvor: Dw.com
Berbok i Gervala su potvrdile neophodnost međusobnog priznavanja Srbije i Kosova.
"Kao nemačka vlada, imamo veoma, veoma jasan stav o priznavanju", rekla je Berbok.
Ona je navela da
Nemačka aktivno radi na članstvu svih zemalja Zapadnog Balkana u EU i da to podrazumeva međusobno priznanje.
"Snaga Evropske unije je u tome što čak i ako imate različita mišljenja u različitim oblastima politike, moramo da štitimo jedni druge u slučaju potrebe. Ono što imamo u članu 5 Ugovora o NATO sankcionisano je i u Evropskom ugovoru, obostrano opredjeljenje", kaže Berbok.
Berbok je to rekla na zajedničkoj konferenciji sa Gervalom, odgovarajući na pitanje novinara u vezi sa "nekim predlozima koji kruže da Srbija dozvoli ulazak Kosova u međunarodne organizacije, poput UN, i kao nagradu da ima koristi od ubrzanijeg članstva u EU", implicirajući tako nemačko-francuski predlog o kojem je prošlog vikenda govorio predsednik Seb Vučić.
Gervala je rekla da je ona kao ministarka za takve vesti saznala iz lokalnih medija i podsetila da Rusija svoj glavni uticaj u regionu ostvaruje kroz lažne vesti u medijima.
"Bilo je izveštaja u lokalnim medijima, objavljeno je nekoliko stranica koje sam, kao ministar spoljnih poslova svoje zemlje, videla samo u medijima. Ne smemo prevideti činjenicu da se ruski uticaj u našem regionu izražava uglavnom kroz lažne izveštaje u medijima", navela je Gervala.
Gervala je, međutim, dodala da "stalno ima veoma interesantnih inicijativa koje naši partneri bacaju u diskusiju" i još jednom razjasnila stav Kosova.
"
Normalizacija u dijalogu sa Srbijom može da kulminira samo obostranim priznavanjem", kaže Gervala.
Povodom pitanja članstva Kosova u UN, ona je rekla da je "naravno žalosno da mi ne samo da imamo suprotstavljen glas Srbije, već imamo i dva aktera u Savetu bezbednosti u ovom trenutku, koji bi se protivili prijemu Kosova".
"A to su Rusija i Kina. Dakle, put Kosova do UN je verovatno malo duži. Ali to ne znači da možemo da odustanemo i da možemo da zanemarimo činjenicu da Kosovo ima svoju sudbinu u svojim rukama, jer je ono što mi možemo, bez Rusije, bez Kine, bez Srbije je da radimo u našoj zemlji za demokratiju, za napredak", navela je Gervala.
Povodom pitanja vizne liberalizacije za Kosovo, Berbok je navela da se o tome dugo priča i da je Evropska komisija od 2018. godine već potvrdila da Kosovo za to ispunjava uslove.
"I sada je došao trenutak. da ne samo razgovaramo. Sada je potrebna vizna liberalizacija, a na nama kao zemljama EU je da to i ostvarim", rekla je nemačka ministarka.
Govoreći o sastanku ministara unutrašnjih poslova EU u četvrtak u Briselu, ona je rekla da Nemačka vodi kampanju da se ova tema vrati na dnevni red. "I mogu da obećam da ćemo se angažovati i razjasniti sva pitanja i nedoumice koje naši partneri u Francuskoj mogu imati i da neće biti kašnjenja u implementaciji", navela je Berbok.
Gervala je u obraćanju novinarima istakla nesigurnost koja postoji u regionu zbog ruskog uticaja i skrenula pažnju da se to ne zaboravi.
"Ne smemo zaboraviti
Putinov drugi front, a to je Balkan", rekla je Gervala.
Ona je podmenula odnose Srbije sa Rusijom, koji proizlaze iz nedavno potpisanog sporazuma između ministra spoljnih poslova dve zemlje u Njujorku o "sinhronizaciji spoljne politike".
"Mi u regionu smo dobili poruku da treba da strahujemo za svoju bezbednost. Uostalom, šta znači sinhronizacija sa ruskom spoljnom politikom? Sada znamo rusku spoljnu politiku i zato znamo da predsednik Srbije Vučić neće učiniti nijedan korak bez Putina", kaže Gervala.
Gervala je tom prilikom zamolila evropske partnere za jasnije reči u pravcu Beograda.
"Iskoristila bih ovu priliku da zamolim Evropu da strože i glasnije odgovori na ovo. Jer naše iskustvo je da je mir na Balkanu neophodan, ali i krhak. Zato nam treba više EU, zato nam treba više Nemačke, zato nam treba više prisustva NATO", navela je Gervala.
Gervala je zatražila od Nemačke da, kao što to rade SAD, razmotri mogućnost većeg vojnog prisustva u regionu.
"Veoma sam srećna što su Sjedinjene Američke Države ispunile naš dugogodišnji zahtev i sada šalju 300 američkih vojnika u region i na Kosovo. Takođe bih zamolila Nemačku i druge da razmotre da li mogu ili treba da šalju slične signale regionu", rekla je Gervila.
Gervala i Berbok su govorile i o Berlinskom procesu, u okviru kojeg se sledeće nedelje u Berlinu očekuje konferencija ministara spoljnih poslova zapadnobalkanske šestorke.
Takođe su istakle veoma dobre odnose Kosova i Nemačke, zahvaljujući i velikoj kosovskoj dijaspori koja živi u Nemačkoj.
Gervala je zahvalila Nemačkoj na priznavanju vozačkih dozvola od kojih je, prema njenim rečima, do sada koristilo 12.500 građana Kosova i navela da se sada radi na postizanju sporazuma o ukidanju dvostrukog poreza.