Cрпска Истински Православна Црква

Српска Истински Православне Црква

  • Знам за СИПЦ

    glasova: 12 57,1%
  • Мало знам о СИПЦ

    glasova: 0 0,0%
  • Не знам ништа о СИПЦ

    glasova: 9 42,9%

  • Ukupno glasova
    21
. Понекад је истакне и неки од наших манастира.
Не истичу је манастири у Србији, погрешио си.
Есфигмен није православни манастир, тамо су расколници старокалендарци који су одбили да остану у заједници са православљем као цела Света Гора.
 
Надам се да модератор неће обрисати овај линк, који је одговор на питање са ким смо у молитвеном општењу
http://uteshiteljevo.blogspot.com/2020/10/100.html?
Хајдемо од почетка.
Јеромонах Акакије је рукоположен од стране туристе, па се после поново крстио и од ког епископа је рукоположен ? Е од тог епископа потичу и домаћи расколници старокалендарци.
И чекам одговор - ког епископа помињете на Литургији ? Акакија ? Два пута крштеног човека ? Откуд то ?
 
Не истичу је манастири у Србији, погрешио си.
Есфигмен није православни манастир, тамо су расколници старокалендарци који су одбили да остану у заједници са православљем као цела Света Гора.
Cuj, ako se pricescuju i idu na Liturgiju, onda su Pravoslavci... ostalo je stvar politike. Nego srpska Crkva je popila anatemu pod Dusanom,
zbog razloga autokefalnosti, pa eto, nikom nista...
 
Интересантан је тај презир према СИПЦ, мада историја истинског православља је и те како славна. Оци ИПЦ су светитељи, а свети Филарет који је анатемисао екуменизам канонизован је и од стране екумениста. Људи прате фруле екумениста у есто да мало застану и размисле. Наравно има и отворених непријатеља Цркве који славе модернизацију и глобализам.
 
Интересантан је тај презир према СИПЦ, мада историја истинског православља је и те како славна.
Пробај да не постављаш информације које су непроверене. Загранична црква се ујединила са РПЦ.
Ово што си ти написао није загранична Црква.
Дакле постављаш нетачне и информације које немају везе са чињеницама.
Cuj, ako se pricescuju i idu na Liturgiju, onda su Pravoslavci... ostalo je stvar politike.
Прочитај у речнику оно што теби и Стефану није јасно, а то је "евхаристијско јединство". Промакла ти је та лекција.
 
Значи РИА ти си себе крунисао да будеш нама судија? Буни те акривја? А не буни те латинско крштење Срба. То радо прихваташ?
Да ли је свети Стефан Немања исправио своје крштење руком св Саве?
" Tako u najobuhvatnijoj Istoriji srpskog naroda,(SKZ, Beograd 1981) koja treba da pretstavlja sintezu svih ranijih istorijskih nalaza, piše: „Nemanja, koga su u Zeti krstili latinski sveštenici, po povratku u Ras je u crkvi Svetog Petra i Pavla bio po drugi put kršten, tada po pravoslavnom obredu“
 
"Ваша светости, чула сам израз да „у том и том случају треба да се примени принцип акривије.“ Шта то тачно значи?

Тражење и од себе и од других пуно и тачно (од грчког акривис - тачан, брижљив, марљив у поступању на неком делу) испуњавање заповести Божијих, датих у Светом Писму и канонима Цркве, ради Царства Небеског и спасење душе, ето то је принцип акривије или тачности.

Овако постављено еванђелском и канонском ставу нема се шта ни додати ни одузети. Он остаје вечно начело и пут спасења. Црква само треба да га примењује у животу свега клира и свију верних.
Али ту, у постављању захтева испуњавања еванђелских заповести и подвргавања канонским прописима сваког појединца, а при разликама њиховог духовног узраста, различити приликама и неприликама живота, и непредвидивим околностима и условима времена, Црква се суочава са неминовношћу другог принципа, принципа икономије (снисхођења).

Свети патријарх Павле"
 
За РПЗЦ не лажем већ ти бираш издајнике за своје изабранике. :roll:
Хајдемо од почетка - загранична Црква се од 2007 ујединила са РПЦ. То што си ти нашао неког ко не жели да се уједини и при томе назива себе Црквом ... Опет исто питање.
Са ким ти људи имају евхаристијско јединство ?
Јел то толико тешко да се каже ?
Ни са ким. Истина боли, зар не ? Кад ти већ нећеш да одговориш, онда да је људима јасно да си отворен за питања и недоумице, али не баш за свако питање.
 
Да. Али вера није релативизација истине. Ти верујеш овако, ја онако....Истина је једна. Бог је једну истину предао људима, а ђаво нас је током историје заводио на странпутице.
Управо хтедох да питам зар свака религија не тврди да је Бог један? Чему раздвајања, деобе ако се око основног сви слажемо?

Волела бих да добијем одговор на питање зашто бих ја која сам рођена и по самом рођењу крштена у православној вери, одгајана од мајке католичке вере, научена да поштујем обе религије а верујем у једног Бога требала да схватим или прихватим постојање ваше цркве?
Који би то био аргумент?
 
...

У питању је било реторичко питање. Нико од расколника старокалендараца није Црква. Дакле нема евхаристијско јединство ни са СПЦ нити са било ком другом Црквом.
Они су црква исто као што смо ти и ја епископи. Дакле једно су жеље, друго су могућности. Црква се пројављује у реалности, а реалност пројаве је евхаристијско јединство. Где тога нема, може неко да се зове супер-ултра-истинита Православна Црква, али тога нема.
Постоји само једна православна Црква. Расколници-старокалендарци су се поцепали на Флоринијанце, Матејевце и многе, многе друге.
Сами између себе се не признају. Дакле то је посебно питање - колико има подврста и наново одцепљених у оквиру раскола који је почео пре 100 година.
By the way, ako evharistijsko jedinstvo pokazuje ko je crkva, onda ko je crkva izmedju RPC i Carigrada koji sada nemaju evharistijsko jedinstvo i postoje ozbiljne teološke i kanonske nesuglasice izmedju njih ?

Ima u istoriji crkve još dosta situacija kada u Crkvi nije postojalo jedinstvo izmedju raznih prestola i crkava i ko je onda tu crkva.

Ne branim ja te zilote ali se postavlja ovo legitimno pitanje. I ima tu još legitimnih pitanja u vezi zilota i starokalendaraca.
 
Интересантна је поставка о молитвеном општењу о бризи комсе са ким моли. Ето узмите за задатак да помирите Цариградску и Руску цркву па онда мирите ИПЦ.
За мене сте заједница , интереса, власти, .
Ovakvo pisanje pope u stvari dosta stvara utisak da ste sektaški nastrojeni, zašto takav rečnik, jel se sećaš šta je sve pisao sv.Kozma o tadašnjim sveštenicima i opet nema veze bio je u crkvi, teško može pope na taj način da se dokazuje šta je crkva i ko je u crkvi i slično.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Јако добро питање аскета! Да ли је важан број или сој?
По логици броја Запад је остао православан и после 11. века јер би било страшно одбацити много већи број од 8 милиона Срба. На крају крајева не ради се овде само од Србима, већ о пасу официјелног цркви у екуменизам. Дакле број је много већи.
А број истино православних у том омјеру занемарљиво мали.
Шта нам је важно?
Где је православна вера, или где су људи макар вера била мало и модификована?
Важно је да ли је било покушаја и прилике да се разговара? Или је неко само рекао јерес и одвојио се. Знамо како се то врлпо слична ствар одвијала и до чега довела унутар католичке цркве па, морамо ли се учити на сопственим грешкама?
 
Управо хтедох да питам зар свака религија не тврди да је Бог један? Чему раздвајања, деобе ако се око основног сви слажемо?

Волела бих да добијем одговор на питање зашто бих ја која сам рођена и по самом рођењу крштена у православној вери, одгајана од мајке католичке вере, научена да поштујем обе религије а верујем у једног Бога требала да схватим или прихватим постојање ваше цркве?
Који би то био аргумент?
Истина. Један Бог у Три Лица, једна вера, једно крштење.
Разлике између православља и латинске цркве су током историје постале веома велике. Од догматских до предањских и обичајних.
Љубав према родитељима треба бити неподељена а према вери треба бити лична. Вера нас спасава и не можемо бити неутрални. Само је једна Истина коју нам је предао Господ својим речима и делима, а затим преко својих ученика апостола, они преко апостола до данашњег дана. Постоји низ који нам преноси тајну спасења. Сви који су изменили изворно учење су инославни, нису Христови. Јер се Бога на свету делује и сатана! Он баца семе кукоља и вара људе. Тако би избором православне вере помогла можда и спасењу родитеља католичке вере.
 
РАИ ти си досадан. Овде ми бришу линкове и тако бих морао куцкати у недоглед да бих се наклапао са тобом.
Ова тема нема циљ да се брани од напада, има таквих тема по форуму па читај. Овде се просто људима који не знају за СИПЦ пружа основна информација. Ми имамо два три блога са много писаних тема, ко воли нек изволи. Такође о свему може бескрајно да се расправља јер правац православности у 21. веку заиста је уска стаза. Мора се човек борити против свога комфоризма, хедонизма, незнања, лошег духовног васпитања....сви смо већ рођени у екуменизму. Наша црква је доласком комунизма мењала себе од православне ка прилагођеној комунистима. Или мислите да су комунисти, који су побили многе свештенике и монахе мирно седили?
 
Парохије СИПЦ данас имају у Београду (Раља), за Нови Сад је Врдник Бања, затим Петровград (комунистичко име Зрењанин), Ниш (село Радикина Бара)
Манастир Нови Стјеник (Јужни Кучај), Манастир Светог Успења - Коштунићи, и епископија Утешитељево (такође Раља)
Имамо епископа Преосвећеног Акакија и
Преосвећеног епископа Нектарија.
Коштунићи су једини мушки манастир.
Свештенство се издржава или својим радом (запослени) или милошћу Божијом (помажу их верници).
 
By the way, ako evharistijsko jedinstvo pokazuje ko je crkva, onda ko je crkva izmedju RPC i Carigrada koji sada nemaju evharistijsko jedinstvo i postoje ozbiljne teološke i kanonske nesuglasice izmedju njih ?
Велики проблем, слажем се.
Ima u istoriji crkve još dosta situacija kada u Crkvi nije postojalo jedinstvo izmedju raznih prestola i crkava i ko je onda tu crkva.
Колика је јурисдикција Цариграда ?
Ne branim ja te zilote ali se postavlja ovo legitimno pitanje. I ima tu još legitimnih pitanja u vezi zilota i starokalendaraca.
Као на пример ? То упоређујеш неуопоредиво.
РПЦ и Цариград су цркве које нису у евхаристиском јединству.
Расколници старокалендарци нису црква јер ни са ким нису у евхаристијском јединству.
Разумеш разлику ?
Са ким је Мираш Дедејић и дружина Марка Радосављевића у евхаристијком јединству ? Ни са ким. Ко је рукоположио њихове епископе ? Неканонски су рукоположени.
Како је Немања (јеромонах Акакије) рукоположен ? Рукоположио га туриста.
Заборавио си на то када си кренуо да браниш расколнике старокалендарце.
Немања је два пута рукоположен и два пута крштен. Није га примила званична Црква у општење већ бивши Матејевац односно тадашњи епископ Флоринијанац. Знаш ли колико постоји врста старокалендараца јер су се они међусобно поцепали ?
 
Велики проблем, слажем се.

Колика је јурисдикција Цариграда ?

Као на пример ? То упоређујеш неуопоредиво.
РПЦ и Цариград су цркве које нису у евхаристиском јединству.
Расколници старокалендарци нису црква јер ни са ким нису у евхаристијском јединству.
Разумеш разлику ?
Ни са ким мислиш на екуменисте? Па не би било потребно да уопште постоје да нема екуменизма и злих плодова. Шта је с тобом? Не разумеш просту истину? Не молимо се са екуменистима! А Грци, Бугари, Руси, Румуни ИПЦ су наравно повезани. Постоје делови који нису због амбиције Грчке ИПЦ да ускочи на место Цариграда и буде владајућа црква за све "мале" традиционалне цркве. То су Грци, политика на првом месту. Можеш да ликујеш због тога, али ме знам каква ти је корист? Шта имаш од тога да се бавиш критиком ИПЦ, јер мрачити може свако на сваку тему. Видиш ли нешто корисно? Или се слажеш да идеш са патријархом у синагоге, и да хвалиш папу као најсветлији узор. Како ти ништа не смета у тој одвратној јереси, а малу СИПЦ верујеш да можеш да блатиш и срамотиш. То су потези кукавице. То ти је оно кад мангупи пошаљу дете да провоцира не би ли налупали некога. Ти си то дете, наиван и прилично злобан у комуникацији. Ја рецимо немам никакав проблем да неко буде верник СПЦ али кад ми каже да се слаже са екуменизмом. Док год има људи који су обманути и верују да су православни а не екуменисти, ја ћу пружати информације о СИПЦ.
 
Ни са ким мислиш на екуменисте?
Хајде да пробамо да будемо мало концизнији.
Да ли дружина деда Марка Радосављевића или Мираша Дедејића или расколника старокалендараца има са било ким евхаристијско општење ? Нема.
Разлика између дружине деда Марка јесте што је Марко Радосављевић био епископ, није био мало у Русији, мало у Ковиљу па одлучио да се замонаши и рукополаже два пута као Немања.
То је разлика, а исто је да ни једна ни друга ни трећа групација нема евхаристијско општење ни са ким.
А Грци, Бугари, Руси, Румуни ИПЦ су наравно повезани.
Хајде да се вратимо на основно питање. Са ким ви имате евхаристијско општење ?
Ни са ким, очигледно. Чим прескачеш одговор на то питање.
 
Хајде да пробамо да будемо мало концизнији.
Да ли дружина деда Марка Радосављевића или Мираша Дедејића или расколника старокалендараца има са било ким евхаристијско општење ? Нема.
Разлика између дружине деда Марка јесте што је Марко Радосављевић био епископ, није био мало у Русији, мало у Ковиљу па одлучио да се замонаши и рукополаже два пута као Немања.
То је разлика, а исто је да ни једна ни друга ни трећа групација нема евхаристијско општење ни са ким.

Хајде да се вратимо на основно питање. Са ким ви имате евхаристијско општење ?
Ни са ким, очигледно. Чим прескачеш одговор на то питање.
Све сам ти лепо одговорио. Можда ти се одговор не свиђа, али лепо објашњено и са линком до РПЗЦ са којом смо у сестринским односима.

За тебе питање гласи да ли је екуменизам јерес?
Једноставно питање.
Друга ствар. Ти мешаш намерно ИПЦ са лудим Мирашом или СПЦ епископом Артемијем који није никад показао наклоност ка ИПЦ.
Тако да ти на један врло кафански начин оправдаваш уствари себе што си верник који свесно живи у верској екуменском заједници. Богоборни комунисти обезбедили су екуменистима тапију наше српске православне цркве
Важно је да ли је било покушаја и прилике да се разговара? Или је неко само рекао јерес и одвојио се. Знамо како се то врлпо слична ствар одвијала и до чега довела унутар католичке цркве па, морамо ли се учити на сопственим грешкама?
Сјајно резоновање. Као што екуменизам има своју историју настанка, у исто време отпочиње и борба за очување православне вере.
Е сада у истом веку многа зла су веома брзо прихватила једна друго. Тако да руски сергијанизам, грчки, румунски и бугарски нови календар налазе своје интересе да буду у чврстој заједници. А екуменизам им је звезда водиља. Тако да историја познаје отпаднике по именце и исповеднике.
Разговор се у том периоду свакако дешавао али без успеха. Познате су три посланице туге светога Филарета, такође је и наш Ава Јустин Поповић писао да уразуми екуменисте. На жалост, пре 10. векова пао је Запад. И чињеница је да тај Запад и данас сматра да је на правом путу. У 20. веку пао је Исток. У јерес екуменизма, али глобалистичког модернизма. И они су потпуно уверени да су у праву. Православље сада је у храмовима Истинског православља. Мислим да ће на крају и то напустити и повући се потпуно у катакомбе. Видели сте како је било страшно за време короне полицијскога часа. Забрањено је било славити Васкрс! То неће стати. Прогон ће увек бити оправдан, а народ (руља) ће увек бити против хришћана.
 
Не истичу је манастири у Србији, погрешио си.
Есфигмен није православни манастир, тамо су расколници старокалендарци који су одбили да остану у заједници са православљем као цела Света Гора.
Брате ал трујеш. Есфигмен је православни манастир на Светој Гори. "Грех" му је што је прекинуо општење са оним блавором из Цариградске патријаршије, архијеретиком. Па свако нормалан би требао да се склони од тог ЦИА папољубца.
 
Истина. Један Бог у Три Лица, једна вера, једно крштење.
Разлике између православља и латинске цркве су током историје постале веома велике. Од догматских до предањских и обичајних.
Љубав према родитељима треба бити неподељена а према вери треба бити лична. Вера нас спасава и не можемо бити неутрални. Само је једна Истина коју нам је предао Господ својим речима и делима, а затим преко својих ученика апостола, они преко апостола до данашњег дана. Постоји низ који нам преноси тајну спасења. Сви који су изменили изворно учење су инославни, нису Христови. Јер се Бога на свету делује и сатана! Он баца семе кукоља и вара људе. Тако би избором православне вере помогла можда и спасењу родитеља католичке вере.
Нећеш замерити што ми овај одговор није довољан?
Долазим у миру ,као верник Бога једнога, па ми као таквој многе ствари нису логичне.Не мислим само на ову тему или твоју цркву већ на све религије које верују да јесте Бог један.

Чему разлике ако је суштина вере љубав према Богу? Зашто је битан начин преношења вере,начин молитве и остала разлике које се своде на обичај,протокол?

Ко може да тврди да зна које је изворно учење? Ко може да тврди да једини зна Истину?
Ова сама дискусија на теми делује као политичка предизборна кампања, далеко од основних начела вере,било које вере,јер и сам напомену да је вера лична ствар,па чему онда наметање или подцењивање ,осуђивање било које друге вере?

И питање за тебе али волела би да видим одговор и припадника других религија :

Ако имате испред себе верника друге вере за којег можете бити сигурни да живи животом Богу на част ,да ли би га колебали у вери покушајем да га преведете у Вашу веру?
 
Нећеш замерити што ми овај одговор није довољан?
Долазим у миру ,као верник Бога једнога, па ми као таквој многе ствари нису логичне.Не мислим само на ову тему или твоју цркву већ на све религије које верују да јесте Бог један.

Чему разлике ако је суштина вере љубав према Богу? Зашто је битан начин преношења вере,начин молитве и остала разлике које се своде на обичај,протокол?

Ко може да тврди да зна које је изворно учење? Ко може да тврди да једини зна Истину?
Ова сама дискусија на теми делује као политичка предизборна кампања, далеко од основних начела вере,било које вере,јер и сам напомену да је вера лична ствар,па чему онда наметање или подцењивање ,осуђивање било које друге вере?

И питање за тебе али волела би да видим одговор и припадника других религија :

Ако имате испред себе верника друге вере за којег можете бити сигурни да живи животом Богу на част ,да ли би га колебали у вери покушајем да га преведете у Вашу веру?
Шта је љубав?
Ако си ти вере за коју сматрам да те неће довести до спасење, кривиш ли ме ако ти испричам о православљу?
Ако верујеш да је Бог рекао " ма верујте како хоћете, није мој проблем" то је баш велика вера без ослонца у Истини.
Свака река има свој извор и увор...
Тако се и до Истине може доћи само "пливајући узводно"!

Постоји хронологија настанка свих верских заједница и култова.
Бити емотиван према људима и имати емпатију је насушна потреба.
Вера је нешто лично. Нема потребе да се износи пред људе као морање у спољним деловањима. Мислим на љубав, хуманост, повезаност.
Ипак, ја волим Бога какав јесте и какав се представио нама кроз своју Реч.
Утврдио сам себе у вери кроз опит и читање и слушање о другим верама.
Једино православље дотиче Небо. Све остале религије су земља и фикција која храни его.
Тако ја то видим. Али ако ти хоћеш, инсистираш да будеш другачија, православни хришћанин опет је најбоље друштво. Наравно ако и ти сама поштујеш ту веру код њега. Јер то је духовност, духовни живот. Не може да увреди људе који не желе такав живот. Замишљају другачије духовни садржај.
 
Poslednja izmena:

Back
Top