српска истински православна црква

Српска Истински Православне Црква

• Знам за СИПЦ

glasova: 7 46,7%
  • Мало знам о СИПЦ

glasova: 0 0,0%
  • Не знам ништа о СИПЦ

glasova: 8 53,3%

• Ukupno glasova
    15
Poruka
6.117
Znači, zaključak je da sami sa sobom liturgijski opštite?
Недостаје ти РИА.
Како си то закључио?
Ако сом поставио линк где се види молитвено јединство са РПЗЦ, делом који није пришао сергијанацима.
А зашто је проблем и да смо сами у овом хаотичном времену свеопште отпадије?
Ко воли нек изволи.
СПЦ је у молитвеном општењу са Светским Савезом Цркви, па Вам је можда необично ово код нас.

NEzgodan

Elita
Poruka
23.448
Недостаје ти РИА.
Како си то закључио?
Ако сом поставио линк где се види молитвено јединство са РПЗЦ, делом који није пришао сергијанацима.
А зашто је проблем и да смо сами у овом хаотичном времену свеопште отпадије?
Ко воли нек изволи.
СПЦ је у молитвеном општењу са Светским Савезом Цркви, па Вам је можда необично ово код нас.
Pa to nije crkva. Neko se samoproglasio. Kao da ja registrujem vjersku zajednicu na kućnu adresu i nazovem je "Prava istinska pravoslavna crkva". Skraćeno PIPC. :lol:

Moram primijetiti da imaš istu retoriku Jehovinih svjedoka i subotara. I oni pričaju da je u Crkvi sveopšti otpad , pa se, eto, pojavili oni da nam otvore oči.

RIA77

Poznat
Poruka
8.657
Moram primijetiti da imaš istu retoriku Jehovinih svjedoka i subotara. I oni pričaju da je u Crkvi sveopšti otpad , pa se, eto, pojavili oni da nam otvore oči.
Ма не, грешиш. Реторика им је иста са дружином деда Марка Радосављевића, бившим Артемијем. Поједини који су гласни говоре о томе како су они прави а остали нису.
Почевши од људи који су само на слици видели православно-богословски факултет (а иначе знају све у вези њега), до људи који су заиста добри и драги али су заведени појединцима који им причају погрешне приче.

RIA77

Poznat
Poruka
8.657
Слободно поставите питања и недоумице, непристојни и за свађу расположени биће удаљени.
Ваше мишљење остаје ваше мишљење.
Ти нећеш да причаш о чињеницама, то је твој проблем. Нећеш да причаш Акакију и о томе како Мираш Дедејић није Црква а људи који су отишли из заграничне Цркве - одједном представљају Цркву. Па нема две заграничне Цркве већ једна.
Ако жмуриш истина неће нестати.

Bokiforum

Aktivan član
Poruka
1.818
Велики проблем, слажем се.

Колика је јурисдикција Цариграда ?

Као на пример ? То упоређујеш неуопоредиво.
РПЦ и Цариград су цркве које нису у евхаристиском јединству.
Расколници старокалендарци нису црква јер ни са ким нису у евхаристијском јединству.
Разумеш разлику ?
Са ким је Мираш Дедејић и дружина Марка Радосављевића у евхаристијком јединству ? Ни са ким. Ко је рукоположио њихове епископе ? Неканонски су рукоположени.
Како је Немања (јеромонах Акакије) рукоположен ? Рукоположио га туриста.
Заборавио си на то када си кренуо да браниш расколнике старокалендарце.
Немања је два пута рукоположен и два пута крштен. Није га примила званична Црква у општење већ бивши Матејевац односно тадашњи епископ Флоринијанац. Знаш ли колико постоји врста старокалендараца јер су се они међусобно поцепали ?
Da, stvarno je veliki problem, ali u toj situaciji lično sam na strani RPC.

Ovo sa jurisdikcijom nisam baš razumeo ali deluje mi možda nebitno.

Da, razumem razliku, samo sam hteo da naglasim da nemanje evharistijskog jedinstva jeste posledica toga što je neko proglašen raskolnikom ili jeretikom, neko je napravio raskol iz nekog svog razloga i onda je prekinuto opštenje sa takvima i prekinuto je evharistijsko jedinstvo, inače bi onda imali da izmedju Moskve i Carigrada imamo neki realni raskol zato što je prekinuto evharistijsko jedinstvo izmedju njih.

Inače, moram da napomenem za slučaj RZC koja u jednom trenutku nije imala evharistijsko jedinstvo ni sa jednom PC (takva je bila njihova crkvena pozicija u tom trenutku) ali to ne znači da je bila u raskolu sa svim drugim PC, niko je nije ni smatrao raskolničkom, koliko se sećam bilo je pokušaja od Carigrada da se proglasi raskolničkom ali to niko u PC nije podržavao. I na kraju se RZC sjedinila sa svojom RPC bez ikakvih nekih uslova kao da nikada nije ni bila van jedinstva sa RPC i faktički nije bila u realnom raskolu iako nisu bili u evharistijskom jedinstvu ni sa RPC ali ni sa ostalim PC.

Hoću da kažem da je dosta komplikovano pitanje zilota starokalendaraca, na primer oni imaju apostolsko prejemstvo koja im je dala RZC tamo negde beše oko 1970., i ako RZC nije faktički bila u raskolu i imala je kanonski i crkveni legimitet onda se postavlja to neko legitimno pitanje kako onda da posmatramo to što je RZC dala tim zilotima starokalendarci apostolsko prejemstvo i episkopat. Teško i komplikovano pitanje.

Poruka
6.117
СИПЦ је добила апостолско пријемство од самих архијереја који су били у Синоду РПЗЦ. Верујем да то моји опоненти јако добро знају. Њих у суштини не интересују чињенице. Лепо кажу да све што није у екуменизму и не постоји.

NEzgodan

Elita
Poruka
23.448
СИПЦ је добила апостолско пријемство од самих архијереја који су били у Синоду РПЗЦ. Верујем да то моји опоненти јако добро знају. Њих у суштини не интересују чињенице. Лепо кажу да све што није у екуменизму и не постоји.
Na kom saboru je ekumenizam osuđen kao jeres?

RIA77

Poznat
Poruka
8.657
Чекај, заборавио је да каже да од 1924 и настанка расколника старокалендараца, до 1934 нико и нигде није помињао екуменизам. Желели су да се врате на јулијански календар.
И није објаснио која је то врста независних расколника старокалендараца.

C

Cvrc na kub

Gost
И сам термин који би изгледа требао да буде нека осуда је нејасан. То је легитиман покрет који настоји да смањи разлике између протестантских цркава. Али, какве везе православље има са тим?

Цео тон теме који потенцира аутор делује као промоција ко зна какве секте.

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.747
Канда је гордост овде узела маха...
Као слаб стручњак за ствари црквене политике, али ипак православни хришћанин, имам да изјавим за тв дневник:
Ко буде више давао народу, ко се буде мање бахатио и отворено силио, мешао у световне ствари и китио златом...мислим да ће имати моју наклоност као реалнији и искренији емисар Христове поруке, што је у суштини и најважније.
Или да сажмем - дрвени крст је богатији од златног.

Poruka
6.117
Тема почиње да привлачи пажњу младих богослова....само напред. Подвлачи да нисам дужан одговоре, јер сам Вас упутио на наше блогове, па изволите ширити Ваша сазнања. То није никакву повлачење пред Вама, већ штедим себе од могућег стреса у разговору са "пристојнима" који "лепо питају".

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.747
ОВА ТЕМА НИЈЕ НАМЕЊЕНА РАСПРАВИ
Лепо рекао човек, али шта ћеш...
"Ono loše što ne voliš da neko radi tebi, nemoj ni ti drugom, stoga od korisnika foruma zahtevamo da se slična pravila pridrzava i kod pitanja religioznih opredeljenje drugih ravnopravnih ucesnika." ...рече један чика...

Poruka
6.117
Екуменизам
ЕКУМЕНИЗАМ - јеретички покрет за међусобни дијалог између религијских скупина које често себе називају "хришћанским". Утемељен је крајем XIX века (1897), на конференцији 194 англиканска бискупа у Ламбету. На том скупу формулисани су и основни принципи тог покрета. Суштина Ламбетске конференције јесте афирмисање тзв. догматског минимализма, што значи да се полази од чињенице да јединство религиозних протестантских скупина треба тражити у минимуму богословских учења, па су на основу тога проистекла три принципа која су потврђена на овој конференцији:

Принцип минималне заједничке основе коју је требало да чине: Свето Писмо (без Светог Предања), Никеоцариградски Символ Вере, крштење и евхаристија (само две Свете Тајне).
Принцип толерантности према учењу других религиозних скупина, са великом спремношћу на компромис.
"Теорија грана" која полази од идеје да је Христова Црква разгранато дрво, чије стабло представља једну недељиву Цркву. Гране представљају разне религиозне скупине које су међусобно равноправне и манифестују једну Цркву. Ниједна грана појединачно није Црква, нити поседује пуноћу Истине.
Нити један од ова три принципа екуменистичког покрета није ни близу основа Православне вере. Заправо, можемо рећи да су сва три принципа типично протестантски у својој основи, јер је реч о:

Одбацивању Светог Предања.
Одбацивању Светих Тајни и признавање само двеју.
Потенцирању толерантности и компромиса према јересима.
Релативизацији еклисиологије, тј. промовисању протестантске измишљотине о "апстрактној" и "невидљивој" цркви.
Један од нуспродуката свејереси екуменизма је и организација позната под називом "Светски савез цркава", основана 1948. године. Нажалост, тој организацији је приступила и Српска Православна црква 1965. године.

Poruka
6.117
Јерес је збир свих јереси које су осуђене појединачно.
Како је то зло стизало, тако је и бивало осуђено од верног клира и народа који није прихватао ново курс званичних Цркви. Тако да су сергијанизам осудили Руси, појаву екуменизма и наметања новог календара Грци, а затим су Руси осудили и анатемисали Екуменизам, а потом и Грци.
Постоји хорнологија датума, много их је и препоручујем књигу Летопис Велике Битке ко тражи сваки датум и опис сабора и учесника сабора.
И да, било би лепо да се екуменизам осуди и на свеопштем Сабору ИПЦ, и вероватно да ће и то доћи у будућности. Али јереси у екуменизму су већ осуђене, осуђен је и сам екуменизам кору помесне саборе. Мислим да је то сасвим довољно и са канонске стране да се људи удаље од јереси.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.