Српска црква није била анатемисана

Ako sam ja dobro shvatio Bozije zapovesti i ono sta pise u Svetom Pismu, onda COVEK NE SME DA UBIJE DRUGOG COVEKA, i tu se sve zavrsava.
Treca stvar, molim Drinjacu da mi odgvori gde u Svetom Pismu pise da je dozvoljeno da covek ubije drugog coveka i da opet bude primljen u raj, tj, da mu sledi spasenje....
Po mom misljenju mi ne smemo ubiti drugog coveku, vec treba da mu okrenemo drugi obraz, kada god nas udari. Na taj nacin treba da dokazemo da nam je prece spasenje nego nas ego, i zadovoljavanje istog time sto cemo nekoga da ubijemo. Trpeljivosti i milosti braco!
Вишеславе, на погрешан начин тумачиш речи и твоје резоновање нема никакве везе са гледиштем једног православног хришћанина. Ма не ради се ту о никаквом егу када другога убијеш из праведних разлога. А осећати задовољство тиме што ћемо некога убити је сасвим болесно и за осуду. Не знам што си уопште то поменуо.
Видиш, убиство постаје зло само када се оно чини из злобе, зависти, користољубља, као што чине, рецимо, хрвати. Свако има право убијати, борећи се и жртвујући свој живот за правду и истину, која се види и осећа у души, и коју осећа и разуме сваки човек. Убити злочинца и насилника, бранећи друге и себе од њиховог зла, ту зла нема никаквога!
Владимир Соловјов је једном добро рекао: "Приликом убиства зло се не састоји у
физичкој чињеници лишавања живота, него у моралном узроку тог факта - у злој вољи онога који убија".
Например убиство у самоодбрани је оправдано,законом, као и приликом заштите
слабијих. Убиство непријатеља у рату ради одбране домовине је оправдано такође, чак је дозвољено да према непријатељу будете гневни, ако је потребно да будемо
гори и од само зла, како би то зло савладали!
Познато је да су многи хришћани првих векова остајали војници и чак били војни начелници. Они су сматрали морално оправданим рат када је било потребно силом супротставити се непријатељу који напада.
У Цркви је међу светима одувек било мноштво војника..... напр. руски свеци: "тамо међу мушкарцима приближно једну половину чине монаси свих чинова, од простих инока до архијереја, а другу половину чине - војници." А војници су УБИЈАЛИ некога, зар не Вишеславе. Многи светитетљи су били војници и врсне војсковође које их је Црква после прославила. Није ваљда Православна Црква погрешила? Не бих рекао! Дакле, нису случајно најславнији људи у историји Русије и у историји других држава били војници, они који су свој живот полагали за народ и Отаџбину.
 
(наставак претходне поруке)

Из књиге В.С. Соловјова.
"У време Кавкаске кампање, кад је био у току рат против Турака због Јерменије, ми смо полагано напредовали и потискивали противника, и једном се пред нама указало огомно јерменско село. Тамо смо видели ужасну ствар: не само потпуно спаљено село, него и коњска кола за које су везали Јермене који нису успели да побегну, и под њима ломаче: садистички су их убијали.
Али једна слика је све нас поразила до дна душе. За једна кола је наопачке била завезана жена, и то тако да није могла да мрдне главу. Била је мртва, није на себи имала рана, само јој је лице било страшно згрожено.

Шта се десило? Буквално пред њом је био набијен колац за који је била завезана гола беба, очигледно - њен син, сав поцрнио од опекотина, са огарављеним, празним очним дупљама. Тик уз колац су лежали железна шипка и угашено угљевље. Било је јасно шта су урадили проклетници. Одједном из некаквог сувог бунара искочи неки Јермен. Повика да су Турци пошли у село до њиховог. - "Колико их је?" - питам. - "Четрдесет хиљада". А нас је било око пет стотина људи и шест топова. Упркос томе питали смо за пречицу, - наставио је причу генерал, - и по том путу смо се, не размишљајући, запутили.
Десило се да је наш одред дошао баш када су Турци (њих је било, како се
испоставило, око четири хиљаде) улазили у то друго јерменско село. Тада се невелики одред козака дао у галоп према њима, а наша главнина се сакрила у заседу са маскираним топовима. Турци, видевши козаке, не размишљајући кренуше за њима. А ми, кад их пустисмо да нам се довољно приближе, испалисмо две батерије право у њих. Да су Турци били смелији и да су наставили продор, не бисмо се добро провели. Али они се препадоше и почеше да се повлаче. Ту ми још једном опалисмо из топова по њима а онда се бацисмо на њих.
Турци се предадоше, у страху побацаше оружје, тражише милост, али смо их све
до једног посекли, ни једног јединог нисмо оставили. И ево, данас, господо,
кажем вам: немам ја никаквих добрих дела, али до дан-данас, кад се сетим тог
случаја, у мене на души - Христово Васкресење.
Једино свето, једино истински добро дело које сам учинио, то је то - које тада учиних!" Савршено је јасно да је то био прави подвиг, јер су Руси ишли у очигледну смрт. Јер они су мислили да Турака има четрдесет хиљада, а њих је било свега пет стотина људи. Међутим, са друге стране, Руси су побили све Турке, никога нису постедили. Починили су зло? Не!

Нису они из жељења зла дејствовали, него из дубоког осећања праведног гнева, које је једно од суштинских карактеристика истинске љубави. Хришћанска оцена рата и овде остаје иста: убиство постаје зло када се оно чини из злобе, зависти, користољубља. А Руси су, у датом случају, убијали борећи се и жртвујући свој живот за ону правду, за ону истину, коју су видели, коју су осећали у својој души, и коју осећа и разуме сваки човек. На тај начин, показује се да, са хришћанске тачке гледишта, убиство може бити дело свештено, и да војна служба може бити дело свето, када она кара злочинце и насилнике.
 
Ubistvo je ZLO u bilo kom smislu! Ja to tako shvatam i niko od Vas me nece ubediti da nije greh ubiti coveka makar i u samoodbrani! Pa u Svetom Pismu pise:"kada te neko udari po obrazu, a ti mu okreni drugi". Ne mogu da opravdam ubistvo bilo koje vrste, jer niti smo mi stvorili zivot, niti mi smemo da sudimo u ime Boga i da oduzimamo isti! Sve nas ceka krajnji sud i tada ce svako dobiti svoje!
 
Ama čoveče slažem se sa tobom u potpunosti. Ali shvati CAR DUŠAN NIJE UBIO SVOG OCA!!!!
To "oslepljenje" koje se pominje, to se odnosi na njegovog dedu Milutina koji je navodno naredio da se Dečanski oslepi, Dušanov otac! Dušan nije bio "opak" nije "okrvavio ruke" ! Delovaće smešno, ali Dušanova greška jeste u tome ŠTO NIJE HTEO DA UBIJE! Pri tome ne mislim na ubijanje u toku borbi ili ratova. Dušanu je savetovano da ubije čoveka koji mu je kasnije zaboo nož u ledja, on to nije hteo! Dobio je nadimak Silni po silnoj pameti a ne po snazi. Zna se ko mu je ubio oca. Samo jedan podatak da ti dat: letos, 26. jula 2005. u manastiru Sv. Arhageli patrijarh srpski Pavle služio je pomen caru Dušanu povodom 650.godišnjice smrti! Da je bio tako "krvav", šta misliš da li bi mu patrijarh lično držao opelo? Nikad SPC nije rekla konkretno razlog zašto Car nije kanonizovan (a jeste njegov "kilavi"sin! ) a na to pitanje uvek odgovara filozofski: Crkva je večna ! iz čega se da zaključiti da to pitanje nije konačno, i da se to možda jednog dana i desi!
 
Žao mi je samo, što sam čitajući ove vaše postove, videla koliko ste jeda prosuli jedno na drugo, i to za dzaba. Svi ste po malo bili u pravu, opet svi zbog nečega niste bili upravu. Istina nije ni crno, ni belo. Hladne glave treba ući u raspravu, u problem i onda će se istina pojaviti sama. Na dosta vaših pitanja i postova znam odgovore pa, ako vas još uvek zanima ova tema - tu sam. A i Akhenaton je tu da sa svoje stručne strane potvrdi ili negira moje stavove. Ljudi, car je car!

P.S: Možda će ti malo delovati surovo, ali najveća Dušanova greška je upravo to ŠTO NIJE HTEO DA UBIJE! A neki ljudi su ga savetovati da to učini, on nije hteo.Ja sam barem realna što se srBovanja tiče, ali ON je car kakvim možemo samo da se ponosimo! Takvih nije bilo u Evropi u njegovo vreme.
D o b ro j u t r o ! Ubiće me moji.
 
Wieczeslaw:
Znaci, ja bih zaista voleo da cujem od ljudi koji ovde pominju anatemamu da mi objasne sta je zaista to i kako je moguce da jedan Hriscanin prokune drugog?

Iskreno, Dusan je samo prepisao stari Biblijski zakonik (cini mi se). Nije on izmislio toplu vodu tim zakonikom i pravilom "oko za oko, zub za zub". To je u Svetom Pismo poznatije od mnogo pre. Priznajem da je taj zakonik primenjivao i u tome je sva njegova velicina. Red, rad, vladavina zakona i licna bezgranicna vlast vlastodrzca... cini mi se da je upravo ovo odlika Dusanovog cartsva. Od sva cetiri mi smo danas zaboravili i za red i za rad i za vladavinu zakona....ostala je samo bezgranicna vlast vlastodrzca... Eh, kad bi mogli bar da vratimo ona prva tri bili bismo daleko naprednija drzava. Ovako, ostaje nam da se kitimo starom slavom. Tuzno!

Uf, zaboravih na ovo. ANATEMA = crkveno prokletstvo, što ujedno znači i izopštavanje crkve koja je prokleta. A na drugi deo tvog pitanja,kako je moguće da jedan Hrišćanin prokune drugog, jasno ti je kakav je taj što kune Hrišćanin! Samim tim smo i odgovorili zašto nas je Sv.Sava odvojio od Vizantije, a kasnije to učinio i sam Dušan!
Inače SPC JESTE bila anatemisana! Na zahtev kneza Lazara , 29.aprila 1375.g. zvanično je skinuta ( ne povučena!) anatema.
 
Oximoron:
Shto se svega ostaloga shto si napisao tiche upravu si...
Dusan nije proglashen za svetitelja zato shto je uveo zhenu u hilandar....

E, nije zato! Ženska noga ne sme kročiti na tlo Hilandara a carica Jelena je uneta i to umotana u tepih! Primio je Hilandar, bože me oprosti, lepu svotu dukata zbog toga i to su zaboravili ali su zato napravili par spomen obeležja kad je Car sa porodicom za vreme kuge bio na Hilandaru.
 
Wilkołak:
Ako sam ja dobro shvatio Bozije zapovesti i ono sta pise u Svetom Pismu, onda COVEK NE SME DA UBIJE DRUGOG COVEKA, i tu se sve zavrsava. Dusan je bio veliki covek, ali ako je okrvavio ruke o svoga oca onda ja ne mogu da kazem da je on bio svetitelj/svetac. Pa kako onda druge svece da stavim uz njega? Treba da pljunemo na sve ostale da bi stavili Dusana u svece?

Dusan je bio veliki vladar, sposoban i svaka mu cast za ono sto je uradio (mada je kratko trajalo).

I prestani sa tim uvrnutim marketingom.....postajes dosadan. Ispada da samo ti imas tapiju na hriscanstvo i da bi svi bili hriscani svi moramo da imamo stavove podobne tvojim! Sutra malo! Pa pitaj tvoj duhovnog oca zasto Dusan nije svetac pa ce ti sve biti jasno. Kada ne znas, pitaj, nije sramota!

Pozdrav od Wieczeslawa

Hajd, sad ti meni objasni prvu rečenicu ovog tvog posta: ( ja sam pravoslavka hladne glave! ) Ako je car Konstantin, OSNIVAČ PRVE HRIŠĆANSKE DRŽAVE, UBIO rodjenog SINA PRISKA, na nagovor žene, RADI VLASTI da li je on prvi prekršio božje zapovesti iako je znao da ne sme da ubije drugog čoveka (sina) ?

Car Dušan NIJE OKVAVIO RUKE O SVOG OCA!
"Pa kako onda druge svece da stavim uz njega"? pitaš se ti a ja ti na to kažem da nam je crkveni kalendar skoro pun ubica. Šta ćeš više od pomenutog cara Konstantina!
Ja sam i dalje hrišćanska, ljubim mog Sv.,Savu zato što je znao šta je uradio Konstantin i zato što nas je odvojio od "njih" i ništa ne shvatam bukvalno. Svuda ima izuzetaka, pa i medju svecima. Al za Dušana je baš nepravda.
Što nikako ne znači da tebe smatram "sektašem"! E, sad vozdra pola sedam je !!!
 
Pozdrav Bi2

Ja se oznacavam pravoslavcem...u kojoj meri sam zaista vernik neka proceni Gospod!

Ako je Konstantin ubio coveka on je preksio Boziju zapovest! Niko me nece ubediti da mozes biti "pomilovan" za ubistvo tek tako lako! Procitao sam da pise ne ubij i to je za mene sve i sja! Nema ubistva iz zlocina i ubistva iz ne zlocina! Za mene su oba zlodela! Nas Gospod je Gospod ljubavi i to je ono na cemu bi trebala da pociva nasa vera! Ljubi Gospoda Boga svoga i ljubi svoje bliznje kao sebe samog! Da li mi je neprijatelj bliznji? Jeste! Svi ljudi na ovom svetu su braca, svi su od jednog oca! Bliznji mi je i Kinez i Madjar i Poljak i Hrvat!

Nasa crkva ce uskoro kanonizovati jednog "cetnickog svestenika" iz Crne Gore koji je pocinio zlodela dole tokom II sv. rata! Kako znam! Video sam svedoke! I niko se ne bavi tim....vazno je samo da je on Srbin i da je bio protiv komunista. Ostale stvari cemo zanemariti..... zasto?

Zasto Dusan nije kanonizovan? Zvanicna prica kaze da je ubio tj. oslepeo oca! Eto, ti sada kazes da nije.... u redu, nije! Dusana sam uvek smatrao kao velikog stratega i drzavnika...mozda tako treba i da ostane?! Pa ne moraju svi uspesni Srbi biti svetitelji! Kakav smo to narod! Pa da je Bogoljub dosao na vlast garant bi ga kanonizovali za 150 - 200 godina!

Ti mene mozes da smatras za sta god hoces, to je tvoje licno misljenje na koje ja necu i ne mogu da uticem. Mozes me smatrati i za sektasa, ali ja dobro znam ko sam i u sta verujem!

I sta si ti sada meni rekla? Da rezimiramo pa da te pitam nesto! Ljubis Sv. Savu.... ljubim ga i ja zbog svega sto je ucinio za ovaj bangljavi narod! Vecno smo mu duzni! Dalje, kazes, ljubis Sv. Savu zbog toga sto nas je odvojio od "njih".

A-ha....dobro! Hajdemo sada razlozno!
Pogledaj sta se desava u nasoj Crkvi! Sta bi sa Pahomijem? Sta bi sa tarifama pojedinih svestenika? A-ha...sta rade? Krse Bozije zapovesti.... I dobro, MPC hoce nezavisnost jer je uvidela sve te nepravde... i kako mozes to da osudjujes? Kako mozes onda da osudjujes CPC za to sto i ona trazi odvajanje i nezavisnost? Samo politika ili ima i neceg drugog?

Ja ne primenjujem tvoj stav jer po tom stavu bi mogli da odorbimo i odvajanje drugih crkava od nase! Kada nesto primenis....primeni to na sve, bez izuzetka!!! Kada je u Crkvu poceo da ulazi KAPITAL onda su nastali i problemi!

I za kraj, pitanje za tebe! Ne pricam o Dusanu, vec te pitam uopsteno, da li ti kao pravoslavna Hriscanka mislis da covek koji je pocinio ubistva moze da bude svetac?
 
Naravno, DA NE MOŽE ,ako mene pitaš! AL CEO SVET HRIŠĆANSKI GA PRIZNAJE ZA SVECA, budimo realni.

Naravno, DA JE KONSTANTIN PREKRŠIO BOŽJU ZAPOVEST! To ti je onaj isti rimski car, koji je kao paganin-nekrst osnovao prvu hrišćansku državu.

To, dal će naša crkva uskoro kanonizovati nekog-ne znam. Al, kad pogledaš šta sve rade u poslednje vreme, ništa me ne bi čudilo.

Ma, to za Dušana ne kažem ja! To kažu knjige: TO OSLEPLJENJE SI POBRKAO (nemoj se ljutiti, neka ti potvrdi Akhenaton ako meni ne veruješ) MILUTIN JE NAREDIO DA SE DEČANSKI OSLEPI ZATO ŠTO SE DRZNUO DA NAPADNE OCA -ZBOG VLASTI!
Ako imaš malo vremena, pogledaj malo knjige pa ćeš naći u delu o Milutinu ovaj podatak a za Dušana se samo navodi da je zatvorio oca u Petrič i da se "sumnja" da su njegovi ljudi (a ne On lično) ubili njegovog oca! To što ti misliš o Dušanu, to nije samo tvoje mišljenje! Više od 70% Srba misli i zna o njemu to što si rekao ti,nisi ti usamljen po tom pitanju. Ja sam čak čula od jednog čoveka da je Dušan sestri kašikom vadio oči!

JA UOPŠTE NE VIDIM RAZLOG OVAKVOM TVOM KOMENTARISANJU ! Iz čega si ti video da ja ne mislim kao ti? Iz toga što sam iznele neke istine i zablude o caru Dušanu? Nemoj druže, tako

Sve to što ti vidiš da se dešava u našoj Crkvi, vidim i ja čoveče! Zar ti nisam rekla da sam "hladne
glave"? Otkud tebi podatak da ja osudjujem CPC i MPC? Ja to nisam pominjala, izvini.

Kažeš ne mora Dušan da postane svetac? Dobro. Hajd, da vidimo zašto: čovek koji je našu SPC digao na nivo patrijaršije, odnosno stvorio je, jel tako., čovek koji je prvi "postavio" patrijarha u istoj toj crkvi, znači digao našu crkvu na rang vizantijske ne mora da postane svetac a njegov sin koji ništa nije uradio tako značajno ni za državu ni za crkvu,postao svetac od iste te crkve? Zar je tebi ovde nešto jasno?

Ma ja sam lepi moj, samo negde pročitala na ovoj temi da te je neko prozvao "sektašem" i rekla da ti za mene zbog tvog pogrešnog stava U VEZI NEKIH ISTORIJSKIH DOGADJAJA - NIKAKO NE MOŽEŠ BITI SEKTAŠ, kao što su to za tebe ovde rekli neki drugi !!!! Daj pročitaj post onako kako sam i napisala!
Ja sam i dalje ostala hrišćanka, verujem u Bošje zapovesti, a ko ih krši on će i odgovarati ! To je moj stav po tom pitanju. A da ima nekih koji su kanonizovani a da ni približno nemaju toliko zasluga za to kao Dušan, e to je tačno.
Pozdrav.
 
"Sukobi izmedju braće, kraljeva Dagutina i Milutina,oko redosleda nasledja, počeli oko 1312.g, smiruju se prihvatanjem rešenja Deževskog sporazuma. U to vreme, medjutum, umire i kraljica Jelena (1314) te se sukobi opet rasplamsavaju. Protiv kralja Milutina je jedan deo njegove vlastele hteo u Zeti podići na presto njegovog sina Stefana. U vojnom sukobu do koga uskoro dolazi,Milutin uspeva da porazi Stefanove pristalice. Da bi onemogućio slične nove ispade, Milutin je naredio da se Stefan oslepi i pošalje u Skoplje.Nakon toga, Stefan samo delimično oslepljen, sa ženom Teodorom i decom Dušanom i Dušicom, bio je prognan u Carigrad. Intervencijom arhiepiskopa Nikodima (1317-1324) dobio je odobrenje za povratak u Srbiju. Kad je došao smerno pred oca,kako kažu izvori,imao je povezane oči, kako dolikuje slepom. U znak pomirenja,otac mu je dao na upravu deo Budimljanske župe na Limu."
- Ovaj citat sam izvukla zato što znam da zbog faxa, i ozbiljnog učenja nemaš vremena da se baviš traženjem ovog podatka.
 
Hvala na izlisnim podacima! Bas brines o meni ;-)

Uzgred, odreagovao sam tako kako sam odragovao zbog toga sto si izvadila moj post od pre nekoliko meseci i insistirala si na tome da Dusan nije ubio oca. Mislim, nema veze da li je Dusan ubio ili nije! Po svemu sudeci nije... Bitna stvar je da li ubica moze biti svetitelj i da li se ubistvo moze opravdati. Slazemo se po tom pitanju tj. odgovoru i to mi je drago!

Prilicno si napadacki isupila po pitajnu Dusana i uz to potegla i jos neka pitanja tako da sam pomislio da se ne slazes sa mnom.... Nista vise! Misadnrstending sto bi rekli Englezi!
 
Bi2:
Žao mi je samo, što sam čitajući ove vaše postove, videla koliko ste jeda prosuli jedno na drugo, i to za dzaba. Svi ste po malo bili u pravu, opet svi zbog nečega niste bili upravu. Istina nije ni crno, ni belo. Hladne glave treba ući u raspravu, u problem i onda će se istina pojaviti sama. Na dosta vaših pitanja i postova znam odgovore pa, ako vas još uvek zanima ova tema - tu sam. A i Akhenaton je tu da sa svoje stručne strane potvrdi ili negira moje stavove. Ljudi, car je car!

P.S: Možda će ti malo delovati surovo, ali najveća Dušanova greška je upravo to ŠTO NIJE HTEO DA UBIJE! A neki ljudi su ga savetovati da to učini, on nije hteo.Ja sam barem realna što se srBovanja tiče, ali ON je car kakvim možemo samo da se ponosimo! Takvih nije bilo u Evropi u njegovo vreme.
D o b ro j u t r o ! Ubiće me moji.
Свака част,а одакле ти информације :D
 
Wilkołak:
Hvala na izlisnim podacima! Bas brines o meni ;-)

Uzgred, odreagovao sam tako kako sam odragovao zbog toga sto si izvadila moj post od pre nekoliko meseci i insistirala si na tome da Dusan nije ubio oca. Mislim, nema veze da li je Dusan ubio ili nije! Po svemu sudeci nije... Bitna stvar je da li ubica moze biti svetitelj i da li se ubistvo moze opravdati. Slazemo se po tom pitanju tj. odgovoru i to mi je drago!

Prilicno si napadacki isupila po pitajnu Dusana i uz to potegla i jos neka pitanja tako da sam pomislio da se ne slazes sa mnom.... Nista vise! Misadnrstending sto bi rekli Englezi!

Ovo može da deluje vrlo ironično.
Ne brinem ja o tebi, nego o Dušanu. Znam da ti neće pasti na pamet da kopaš po nekim dosadnim knjigama tražeći ovaj podatak.
Vrlo je bitno da li je Dušan oceubica ili ne.Da je stvarno ubio oca, zar misliš da bi mu parastos služio patrijarh glavom i bradom! I to 650.g.od smrti? Insistiraću i dalje, kad god to bude potrebno, da Dušan nije ubio oca jer sam veliki borac za pravdu i za istinu živim.I zato što nikako ne tvrdim ja nego se podaci nalaze u istorijskim knjigama. A u pitanju je naš car!
Lako je moguće da sam napadački istupila po pitanju Dušana jer gde god čujem neki pomen o njemu tu čujem i neku neistinu o njemu! "Gusle su izguslave svoje" narod sluša i prepričava. Ali zbog ovakve tvoje ocene o mom napadačkom stavu ja se uopšte ne ljutim.
Kakvo si mišljenje imao u vreme ovih iskopanih postova, takvo mišljenje imaš i danas. Čemu ljutnja. Takav stav kakav imaš ti o njemu ima i 70-80% Srba. Čemu ljutnja, nije tvoje mišljenje uopšte jedinstveno. Pre bi se reklo da je moj stav o njemu jedinstven, čudan.
 
Kažeš: bitno je da l ubica može biti svetitelj? Da li se ubistvo može opravdati?
Po meni i tebi ne može ubica biti svetitelj.Al ko nas pita. To razmatraju drugi, i očigledno je da mogu. Eto ti samo primer viz.car.Konstantina i njegovog sina Priska, verovatno prve žrtve u prvoj hrišćanskoj državi! I u pravoslavnoj i u katoličkoj crkvi imaš takvih primera koliko hoćeš. Al ja cu i dalje verovati u Boga, biti bogobojažljiva i učiti Istoriju da bih znala kom svetitelju treba da zapalim sveću a kome ne, jer je ubica i po meni nije dostojan toga.
Na ovo drugo pitanje ti ne mogu odgovoriti jer nisam ni ovozemaljski a ni nebeski sudija? Uvek se pitam: ko sam ja? Ko sam ja da bih optuživala nekog, ili opravdavala? Jedan običan smrtnik, jedan običan mrav od milijarde običnih, jel tako? Mogu samo da žalim i ubijenog i ubicu,ništa više.
Do sada smo imali slične stavove, nadam se takvom druženju i dalje.
Vozdra druže.
P.S. Dušan nije ubio oca.
 
Bi2:
Čitalo se, čitalo. :p
A ti čim me pitaš za ovo, znači i ti znaš za taj savet?
Poz
НАША ПРАВОСЛАВНА Црква још води полемику око његовога проглашења за Светитеља, мислим на Св.Цара Душана. Већ су и рађене неке Фреске са његовим лилком као Светитеља. Ваљда је проблем само у том ОСВАЈАЊУ ДР. територија, али по моме и оне су Србске. :lol:
мислим да је видео опасност муамеданаца и хтео да спречи њихов продор кроз ослабљени Цариград. Али није било по Божијој вољи, тако да нема потребе за кукњавом, али по моме јесте заслужио да буде Светитељ само због ДУШАНОВОГ ЗАКОНИКА и ЗАХВАЉУЈУЋИ ЊЕМУ ПРАВОСЛАВЉЕ СЕ УКОРЕНИЛО У СРБСКИМ ЗЕМЉАМА. наравно и Св. Сава је имао већу заслугу, али Цр Душан је институализовао ПРАВОСЛАВЉЕ НА СВИМ СРБСКИМ ПРОСТОРИМА, а не само у РАСУ.
 
Naša SPC može samo da priča kako vodi polemiku o ovome i da troši naše pare na pravljenje nekakvih fresaka koje neće ničemu služiti! To je bacanje prašine u oči.Od toga neće biti ništa.

Ljudi moji, o čemu vi pričate! O kakvom "tom osvajanju drugih teritorija se priča"? Pa, šta je zaboga radio Dušan? Ono što su pre njega a i svi belosvetski kraljevi i carevi radili! Osvajali tudje teritorije, širili svoje i izlazi na more! Pa to su bili snovi svakog monarha, pa i Dušanovi! Ništa on nije radio što evropski kraljevi nisu radili pre njega! Pogledajte samo istoriju zapadne evrope, Francuske na primer, Rusije, Engleske! Zar Francuski kralj, neki Luj sad od besa se ne mogu setiti koji, ne samo da je širio teritorije svoje zemlje po susednim teritorijama po Evropi, nego se proširio preko Okeana na teritoriju današnje Kanade! I Francuzi ga proglasili svecem i nazvali njegovo doba "zlatnim dobom Francuske". Nemojte gutati sve što vam se kaže! Misliti treba malo i svojom glavom.
 
Bi2:
Izvini, al po tebi SPC vodi polemiku oko kanonizovanja Dušana ŠEST I PO VEKOVA'

A kako su za nepuna TRI MESECA doneli odluku da kanonizuju Sv.kneza Lazara ???

iako se vrlo dobro zna da mora proći barem 3.godine od smrti i da mora da se dogode neka "čuda" na grobu da bi se neki pokojnik mogao proglasiti svecem? Jel tako?

Ваљда нисам тачно у то упућен, али ?????????
Шта да ти кажем за мене је ДУШАН ЦАР, ТХЕ БЕСТ СРБИН
И ПРАВОСЛАВНО И НАЦИОНАЛНО. БИ ВИЗИОНАР
 
Ma, nisi samo ti. To je čudo jedno koliko o tom čoveku ima iskrivljenih i izmišljenih priča i pričica koje se prenose s kolena, na koleno. Ja sam za istinu, i samo istinu. Čitajući i čitajući knjige o njemu vidi se jasno da ni sa čim čovek nije zaslužio od nas ovakvo nepoštovanje. Godine sam provela razmišljajući o njemu, i samo njemu.Po meni, to je poslednji Srbin koji je 24.sata dnevno bio Srbin! Jedino sa njim može da se poredi Visoki Stefan i niko više. Zaslužio je više od nas, barem da ne pričamo ne proverene stvari kao one tipa sestri kašikom vadio oči! A ima i takvih, ja čula.
 
Bi2:
Ma, nisi samo ti. To je čudo jedno koliko o tom čoveku ima iskrivljenih i izmišljenih priča i pričica koje se prenose s kolena, na koleno. Ja sam za istinu, i samo istinu. Čitajući i čitajući knjige o njemu vidi se jasno da ni sa čim čovek nije zaslužio od nas ovakvo nepoštovanje. Godine sam provela razmišljajući o njemu, i samo njemu.Po meni, to je poslednji Srbin koji je 24.sata dnevno bio Srbin! Jedino sa njim može da se poredi Visoki Stefan i niko više. Zaslužio je više od nas, barem da ne pričamo ne proverene stvari kao one tipa sestri kašikom vadio oči! A ima i takvih, ja čula.

Ма слажем се Сестро

DSC01106.jpg
 

Back
Top