SRJ ŠTAMPALA NOVAC ZA FINANCIRANJE RATA U HRVATSKOJ I BiH

Poruka
6.877
ŠTAMPANJE NOVCA ZA RATNE OPCIJE U BOSNI I HRVATSKOJ


Pored kadrovske i logističke podrške, Beograd je – prema zapisnicima Vrhovnog saveta odbrane, uvedenim u dokaze u predmetu Momčila Perišića – pružao i značajnu finansijsku pomoć bosanskim i krajinskim Srbima i njihovim vojskama. Relevantne zapisnike sa sednica Vrhovnog saveta odbrane možete čitati ovde

Na sednici VSO od 10. februara 1993. godine, tadašnji predsednik Savezne vlade Radoje Kontić se požalio da ga "hvata panika" jer Vojska "traži nove potrebe koje se kreću oko 800 miliona dolara za ovu godinu". Uz to, dodao je, "Republika Srpska Krajina je tražila 320 milijardi mesečno a ukupno budžet SRJ iznosi 320 milijardi mesečno!" Konačno, jadao se Kontić, "ukoliko treba pomoći Vojsci Republike Srpske, onda to opet mora iz posebnih izvora, jer vojska nema sredstava za te svrhe. Tvrdim vam, za četiri-pet meseci bićemo u situaciji da Topčider neće moći toliko novca da štampa, situacija je tragična".

Slobodan Milošević je, potom, na 9. sednici VSO u junu 1993. godine ukazao: "Dali smo vojnu pomoć od 19 hiljada milijardi za prvi kvartal…. Ratna opcija u Bosni je iscrpljena… Sada, kada je ponuđeno pola Bosne to treba da se prevede na mirnu opciju... Nemamo mogućnosti da dalje finansiramo ratnu opciju", rekao je Milošević. Zapisnici VSO, međutim, pokazuju da je predsednik Srbije ipak nastavio da finansira "ratnu opciju" u Bosni i Hrvatskoj.

Prema načelniku Generalštaba VJ Momčilu Perišiću, potraživanja VJ početkom 1994. godine, kada je održana 17. sednice VSO, iznosila su 2 milijarde 325 miliona dolara od čega je oko850 miliona dolara odlazilo na VRS i SVK. Za plate oko 16000 oficira je trebalo izdvojiti blizu 27 miliona dolara. Pomoć koju su bosanski Srbi očekivali od SRJ je, prema zapisniku sa 19. sednice VSO, iznosila 522 miliona a bila je namenjena za "opremanje, naučno istraživački rad, gradnju vojno-građevinskih objekata i uređenje teritorije, stambenu izgradnju, ratne materijalne rezerve".

Ministar odbrane Pavle Bulatović je na 22. sednici VSO 11. jula 1994. godine preneo poruku iz VRS i SVK da "ako im se ne pomogne, SRJ snosi odgovornost za njihovu sudbinu". Reagujući na odbijanje bosanskih Srba da prihvate mirovni plan Kontakt grupe, Miloševićje na sednicama VSO održanim u avgustu i septembru 1994. godine primetio da "oni očigledno nisu uvažili ogromna odricanja ovog naroda!". "Najveća je moralna tragedija", rekao je, "tri godine svih ovih 11 miliona ljudi u SRJ je skinulo košulju sa leđa. Nema, zaista, u svetu primera da je neki narod toliku solidarnost pokazao sa svojim delom izvan granica! Posle svega toga ispada da smo mi njima dužni?!".

General Perišić je često koristio argument "ugrožavanja bezbednosti" SRJ kako bi se nastavila finansijska pomoć RS i RSK. Tako je na 27. sednici rekao: "Kad se uzme ono: ne možemo dati sredstva jer nemamo odakle, ne damo im ni ova, onda će se ubrzati proces dezintegracije Vojske, gubljenje teritorije. To se višestruko bitno odražava na bezbednost SRJ".

Na 30. sednici VSO od 9. decembra 1994. godine, Milošević je dalju novčanu pomoć Republici Srpskoj uslovio potpisivanjem mirovnog plana. "Predlažem da odmah kažemo našim dragim saradnicima iz Vojske: možemo da rešimo da pitanje budžeta odmah bude na 2, 5 milijarde, samo pod jednim uslovom – neka ubede svoje prijatelje, na čelu sa Ratkom Mladićem da se potpiše mirovni plan, da se nama skinu sankcije i nikakvih problema nema da vojska ima budžet od 3 milijarde… Onda trošite na plate, na bojevu gotovost, na šta god hoćete! Perišić je na to odgovorio: "Ja sam jedan general i treba da ubedim jednog Mladića, vas ima četiri predsednika, lakše vam je da vi ubedite jednog predsednika!

Finansiranje Vojske Republike Srpske nastavljeno je i nakon zaključivanja Dejtonskih sporazuma. U zapisniku sa 56. sednice VSO od 5. septembra 1996. godine zabeležene su sledeće Miloševićeve reči: " Mi im dajemo materijalnu pomoć. Sada treba pomoći ovima, koje tamo Glavni štab smatra lojalnim oficirima da tako budu i tretirani... Treba im dati plate, da ne bi oni idioti sa Pala ojačali, da ne manipulišu tom decom tamo". U zaključcima sa te sednice se kaže da "do kraja 1996. godine treba obezbediti dodatna finansijska sredstva u budžetu VJ u bruto iznosu od 2.788.554 dinara za obezbeđenje novčane pomoći za plate podoficira i oficira koji su završili školovanje u Centru vojnih škola u Banja luci" i istu sumu i za sledeću godinu.

Konačno, na 58. sednici VSO održanoj 21. novembra 1996 godine Perišić je izneo sledeći bilans finansijske pomoći Vojsci Republike Srpske za tu godinu: "Vanredni izdaci koje smo izvršavali: kontrola naoružanja – potrošili smo 4 miliona, letenje 46, zatezne kamate 120 miliona… podizanje borbene gotovosti 22 miliona, sprečavanje stočne bolesti 4 miliona. Plate lica iz VRS 6 miliona".

General Momčilo Perišić se, podsetimo, tereti da je kadrovskom, logističkom i finansijskom podrškom vojskama bosanskih i hrvatskih Srba značajno doprineo zločinima koje su zapovednici i pripadnici tih vojski počinili u Sarajevu, Srebrenici i Zagrebu. Suđenje je završeno 31. marta ove godine a presuda će, najavile su sudije, biti izrečena "u dogledno vreme".
http://www.sense-agency.com/tribuna...ni-i-hrvatskoj.25.html?cat_id=1&news_id=12806

Iz ovog je jasno vidljiva umješanost Srbije u rat u Hrvatskoj i BiH i to nakon međunarodnog priznanja tih zemalja.

RADI SE O UDRUŽENOM ZLOČINAČKOM PODUHVATU S CILJEM STVARANJA VELIKE SRBIJE . NA ČELU TOG ZLOČINAČKOG PODUHVATA BIO JE SLOBODAN MILOŠEVIĆ I KOMPLETAN VOJNI VRH SRBIJE
 
Poslednja izmena:
Vidi se iz priloženog.:mrgreen: Najveći generator sadašnjeg katastrofalnog stanja u Srbiji je bilo štampanje novaca za vaše potrebe.:rtfm:

Хвала на појашњењима.
Реци ми, да не тражиш можда посао ?
Има код нас места у минисарству финансија, тамо су све експерти као ти.
 
Zamolio bih sve takozvane hrvate, hrvatice i hrvaćane da se prizovu pameti ako je imaju bar još malo i da lupetanje ostave za svoju kuću.

Ako vam je do lupetanja, srpska Vlada se obavezuje, da svakog hravata, hrvaticu i hrvaćanina snabde bar jednim maljom težine 10 kg za vaš međusobni lični obračun pošto se ispostavilo da su granate koje koštaju 25.000 DEM previše skupe u odnosu na zastareli malj.

Svim hrvatima, hrvaticama i hrvaćanima želim srećan i prijatan dan ustaša i da se lepo provedu u upotebi malja za vreme proslave istog, što više puklih hrvatskih glava i bar da pola onog dela iranske nacije rokne po labrnji onaj deo iračke .... a može i obrnutio.... to neće nikome smetati a i vi će te posle tog svečanog čina biti srećni i zadovoljni.
 
Poslednja izmena:
Хвала на појашњењима.
Реци ми, да не тражиш можда посао ?
Има код нас места у минисарству финансија, тамо су све експерти као ти.
:zcepanje::rotf:
Krivo DS je nasljedila katastrofalno loše stanje od socijalističke stranke slobodana miloševića. Financiranje dva rata u dvije države nebi izdržala ni Švicarska, a kamoli Srbija.:kafa:
 
:zcepanje::rotf:
Krivo DS je nasljedila katastrofalno loše stanje od socijalističke stranke slobodana miloševića. Financiranje dva rata u dvije države nebi izdržala ni Švicarska, a kamoli Srbija.:kafa:

Опет криво !!!
Могла је ДС да наследи и Била Гејтса, опет би се овако завршило...
Никада нећу заборавити њихово хвалисање на видовданском сабору "Ми смо странка са највећим бројем правника и адвоката" !!!
Заборавише да помену и докторе, који традиционално чине 50% српског парламента, уместо да раде у струци.
Што се штампања пара тиче, довољно говори податак да је ковница новца у БГ радила у три смене тих година, није се ладило...
 
Опет криво !!!
Могла је ДС да наследи и Била Гејтса, опет би се овако завршило...
Никада нећу заборавити њихово хвалисање на видовданском сабору "Ми смо странка са највећим бројем правника и адвоката" !!!
Заборавише да помену и докторе, који традиционално чине 50% српског парламента, уместо да раде у струци.
Што се штампања пара тиче, довољно говори податак да је ковница новца у БГ радила у три смене тих година, није се ладило...
Vjerojatno je kao i kod nas posao zastupnika najbolje plaćen. Sjediš,spavaš,čitaš novine i još ti plate za to. Idealan posao za nas balkance.:cool:
 
Iz ovog je jasno vidljiva umješanost Srbije u rat u Hrvatskoj i BiH i to nakon međunarodnog priznanja tih zemalja.

RADI SE O UDRUŽENOM ZLOČINAČKOM PODUHVATU S CILJEM STVARANJA VELIKE SRBIJE . NA ČELU TOG ZLOČINAČKOG PODUHVATA BIO JE SLOBODAN MILOŠEVIĆ I KOMPLETAN VOJNI VRH SRBIJE

Milošević: "tri godine svih ovih 11 miliona ljudi u SRJ je skinulo košulju sa leđa. Nema, zaista, u svetu primera da je neki narod toliku solidarnost pokazao sa svojim delom izvan granica! "

Ради се једино о помоћи коју је Србија давала свом народу изван граница, ради одбране.

Без обзира колико та помоћ износила - није била тако брутална, као што је Хрватима давала Њемачка или УСА или Саудијска Арабија и Иран муслиманима.

И Њемачка је, УСА, Иран, Саудијска Арабија, Турска.... давала помоћ у наоружању, добровољцима, кршећи ембарго УН, а исто тако финансијску помоћ. Да не говоримо о дипломатским активностима и отвореној подршци парамилитарних формација кршећи међународно признате границе СФРЈ.

Записници једино показују настојање руководства Србије да се постигне мир и изврши притисак на РСК И ВРСК да би се прихватили међународни предлози за мир.

Нема ниђе говора о томе да је та помоћ требала послужити за чињење кривичних дјела или проширење граница Србије.

А нема ни наговора да се повуку потписи са уговора као што је по наговору Цимермана Алија повукао потпис да би ушао у рат.
 
Poslednja izmena:
Зрински, ниси све прочитао у тим транскрипитма са суђења Перишићу!

На првим седницама када је председавао Добрица Ћосић , причало се како да помогнемо свом народу угроженим крајевима које су напале хрватске снаге у коалицији са НАТО снагама, .....

Тада су нормално причали о свему о лековима,хрании , опреми и другим стварима. Онда је у једном моменту неко на седници рекао да ће нас то коштати и да Србија треба да засеје што више пољопривредних површина а Слободан Милошевић је рекао, парафразирам: " Морамо да помогнемо наш народ, ми се још нисмо задужили добро се држимо , а Туђман се већ задужио за 20 милијарди долара, која је то бу*ала, ми смо добри,користимо резерве, он (Туђман) ће онај народ у Хрватској да сахрани у дуговима!"

Прочитај то Никола Шубићу Зрински , јер ваш Јутарњи лист је извадио из контекста транскрипте да би покушао оном осуђеном зликовцу Готовини да помогне, али неће моћи јер има толико документације о коалицији НАТО са хрватским снагама,који направили етничко чишћење, злочин без преседана! Американци перу руке преко вас.

Значи, брале прочитај имаш на том сајту дијалог кад причају на седници Савета врховне одбране , где помињу тих 20 милијарди долара које вас је Туђман задужио на самом почетку око 1992 године. Што не пренесу тај део стенограма, о задуживању Хрватске са 20 милијарди долара, па неће.

Лепо је говорио о подлости Хрвата , војвода Живојин Мишић!
 
Београд је помагао свом народу што јесте логично, нисмо сигурно могли очекивати помоћ Загреба или Сарајева.
pa da, ima logike... od 9 miliona srba od kojih je 7 u srbiji, najvažnije je bilo vodit računa o 2 miliona prekodrinskih, domaće ko ebe :ok:
 

Back
Top