Rasejani Prorok
Buduća legenda
- Poruka
- 30.233
Руска служба за ветеринарски и фитосанитарни надзор „Росељхознадзор” је саопштила да је „Сремска млекара” ДОО из Сремске Митровице извозила украјинске производе на то тржиште под српском декларацијом. Ова фирма нашла се на удару руских инспекцијских власти због сумње да је у Русији продавала протеинско-масне производе (сличне биљном сиру) пореклом из Украјине, која је под санкцијама Москве. Од јануара до јула ове године у Русију је увезено 3.815 тона овог производа „Сремске млекаре”, а на царинској декларацији наведено је да је роба пореклом из Србије.
Истиче се да су у истом периоду на адресу „Сремске млекаре” из Украјине стизали протеинско-масни производи. „Росељхознадзор” у свом извештају преноси да су руске власти у овом случају откриле превару у вези са „снабдевањем Русије производима украјинског порекла увезеним из Србије”. Још није јасно да ли је реч о класичном препакивању или је део производње обављан овде. Свакако, највећи проблем је што ова фирма из Сремске Митровице, како сазнајемо, уопште нема дозволу за извоз у Русију.
Тражили су својевремено и добили привремену дозволу за трговину млечним производима на тржишту Србије. Добили су је, али је истекла, а према незваничним информацијама нису је користили јер немају кооперанте нити набављају млеко од добављача – односно немају производњу.
У Агенцији за привредне регистре „Сремска млекара” регистрована је за производњу млечних производа. Међутим, према нашим сазнањима, та млекара најпре није радила 10 година, јер је била у стечају. Потом је фирму пре неколико година купио нови власник, али ни после тога није испоручивала робу на домаће тржите. Према подацима из АПР-а, фирма запошљава 16 људи, а као директор је уписана Светлана Марковић.
На званичном сајту „Сремске млекаре” пише да је основана 1974. године, реновирана 2007. и да има капацитет да преради 150 тона млека дневно. Дата је и презентација десетак млечних производа, међу којима су и два биљна – „сремски” сир и „савски” сир. Интересантно је да је само за ова два производа декларација на руском језику.
Поставља се питање на који је начин „Сремска млекара” приликом извоза доказивала да је производ српског порекла и да је овде дорађиван, односно да садржи 51 одсто сировина српског порекла.
Редакција „Политике” покушала је да ступи у контакт са власницима ове фирме али нам се директорка до закључења броја није јавила.
Недимовић: Нема играња са државом
Бранислав Недимовић, министар пољопривреде, рекао је за „Политику” да ће за десетак дана имати резултате анализа које ће, пре свега, показати о каквом је производу реч.
– Нема играња са државом кад је о извозу у Русију реч. Овај случај баца сумњу да се случајно не манипулише и са другим производима. Дуго истражујемо овај случај и ако буде доказано оно у шта се сумња, починиоци ће бити кажњени – рекао је Недимовић.
Поводом овог случаја огласило се и Министарство пољопривреде, које је саопштило да ће са осталим надлежним органима врло брзо изаћи са резултатима истраге о реекспорту спорног производа.
– Још једном поручујемо свим неодговорним појединцима да ће, као и у претходним откривеним случајевима реекспорта, одговор државе бити одлучан, са најстрожим казнама. Интереси Србије биће заштићени у потпуности – наводи се у саопштењу.
– Сумњамо да је реч о фалсификовању документације ван граница Србије, због чега је вођена интензивна истрага у претходном периоду – кажу у министарству.