Srednjovekovna Hrvatska

Slovenski refleks koji se nalazi i među Srbima, ali poželjno je da se slovensko proglasi za hrvatsko.
Niko ni ne govori da je to hrvatski refleks (naravno da je slavenski kad su Hrvati Slaveni) već da su svi SU i STO toponimi došli od Hrvata jer takve ne pronalazimo među ostalin Slavnima. Jel sad jasnije ili triba crtat?


ne dovodim u pitanje njihovo postojanje. Ozbiljno sam pitao.
Ne znam di su pokopani njih dva.
 
bas sam pogledao. Nisma imao pojma o tome.
Ne čudi me nažalost i ne ide ova primjedba tebe osobno već to je rezultat vaše medijske kampanje u kojoj se nastoji sve šta ima veze s hrvatskom ranom poviješću prikrit, omalovažit, ismijat ili prikazat ka krivotvorinom ili falsifikatom.


Cudi me zasto je utako losem stanju, na otvorenom.

Mora bit na otvorenom kad je razrušen i kad imaš samo temelje. Isto vridi i za ostale takve slične lokalitete (prvo mi padaju na pamet Bijaći, a ima i jedna takva lokacija kraj Knina itd.)
 
Niko ni ne govori da je to hrvatski refleks (naravno da je slavenski kad su Hrvati Slaveni) već da su svi SU i STO toponimi došli od Hrvata jer takve ne pronalazimo među ostalin Slavnima. Jel sad jasnije ili triba crtat?
Slovenski refleks koji se nalazi i među Srbima, ali poželjno je da se slovensko proglasi za hrvatsko.

Pa ako se pronalazi i među Srbima zašto onda nemamo na desetke Stomorija i Sutivana među Srbima ili pak među Česima i Ukrajincima? Zašto se javlja baš samo na potezu na kojem su boravili isljučivo Hrvati i preostalo romansko stanovništvo u gradovima na jadranskoj obali?
 
Ne čudi me nažalost i ne ide ova primjedba tebe osobno već to je rezultat vaše medijske kampanje u kojoj se nastoji sve šta ima veze s hrvatskom ranom poviješću prikrit, omalovažit, ismijat ili prikazat ka krivotvorinom ili falsifikatom.
ja ne podrzavam takvu kampanju.
Meni je neshvatljivo koliko ta balkanska plemena omalovazavaju jedni druge. Npr, kada sam sada otisao na hrvatsku web stranu, vezanu za ovu crkvu i mauzolej, tamo vidim pljuvacinu po "Srbima, turskim slugama" itd.

Skoro da je nemoguca bilo kakva diskusija o Srbima i Hrvatima bez pljuvacine. Ja ne mogu da kazem da je jedna strana kulturnija od druge.
 
Pa ako se pronalazi i među Srbima zašto onda nemamo na desetke Stomorija i Sutivana među Srbima ili pak među Česima i Ukrajincima? Zašto se javlja baš samo na potezu na kojem su boravili isljučivo Hrvati i preostalo romansko stanovništvo u gradovima na jadranskoj obali?
Kad postaviš pitanje koje je je delom besmisleno, a delom netačno, kakav odgovor očekuješ?
 
ja ne podrzavam takvu kampanju.
Meni je neshvatljivo koliko ta balkanska plemena omalovazavaju jedni druge. Npr, kada sam sada otisao na hrvatsku web stranu, vezanu za ovu crkvu i mauzolej, tamo vidim pljuvacinu po "Srbima, turskim slugama" itd.

Skoro da je nemoguca bilo kakva diskusija o Srbima i Hrvatima bez pljuvacine. Ja ne mogu da kazem da je jedna strana kulturnija od druge.
Slažem se i previše smo zadojeni mržnjom da bi se iole suvislo raspravljalo o povijesti naših naroda tako da se sve svodi na glupasta prepucavanja s kojima se vrtimo u krug (i u kojima sam sudjelujem jel). Valjda će iduće generacije bit malo normalnije po tom pitanju i da će nać načina bar za uvažit tuđe stavove, al za nas je bojim se gotovo.
 
Kad postaviš pitanje koje je je delom besmisleno, a delom netačno, kakav odgovor očekuješ?
Pa di takve primjere pronalazimo među Srbima? Ili misliš da su za takve toponime od Omiša do Boke zaslužni Srbi koji u to vrime žive 300km od mora, a ne Hrvati koje tu vide i strani stručnjaci ???

"Hrvati, druga najveća nacionalna skupina u Jugoslaviji (4.526.782 prema popisu stanovništva iz 1971.), jezikom i podrijetlom su bliski Srbima, ali po povijesti i kulturi su daleko od njih. Naseljavaju dvije sasvim različite, iako geografski povezane regije: dalmatinsku obalu Jadrana do Boke Kotorske (Bocca di Cattaro) na jugu i regiju između Save i Drave, zvanu Slavonija, do Fruške gore na istoku, s nekim enklavama u zapadnoj Bosni i Hercegovini." - str.16

The origins of the Slavs: a linguist's view



A evo di Živković (i mnogi drugi strani povjesničari) vidi Srbe u to isto vrime kad su Hrvati, i eventualno neka njima srodna plemena ako vam tako draže, davali imena sa prefiksom SU i STO svakud po Jadranu:


"Srbi, koji su se naselili na područjima današnje zapadne Srbije, sjeveroistočne Crne Gore i istočnog dijela Bosne i Hercegovine, praktički nisu imali kontakta s preostalim središtima civilizacije, ni na zapadu (Dalmacija) ni na istoku i jugu (Bizant). Najbliži gradovi u kojima je rimska/bizantska kultura i civilizacija još uvijek napredovala u sedmom stoljeću bili su Sardica i Catera, oko 250 km istočno i zapadno od srbijanske granice."

THE WORLD OF THE SLAVS - Studies on the Eastern, Western and South Slavs: Civitas, Oppidas, Villas and Archeological Evidence (7th to 11th Centuries A.D.)
 
Slažem se i previše smo zadojeni mržnjom da bi se iole suvislo raspravljalo o povijesti naših naroda tako da se sve svodi na glupasta prepucavanja s kojima se vrtimo u krug (i u kojima sam sudjelujem jel). Valjda će iduće generacije bit malo normalnije po tom pitanju i da će nać načina bar za uvažit tuđe stavove, al za nas je bojim se gotovo.
Bojim se da se mora osmisliti mehanizam da demontiranje mrznje iz dijaloga jer nove generacije nastavljaju isto tako.

Uvek je isti patern.
1. Srbi spocitavaju Hrvatima nedostatak istorijskog znacaja. Ako ne to onda se pozivaju na slu prirodu Hrvata uopste, kao da Hrvati od danas mogu da snose krivicu zbog zlocinackog delovanja NDH.
2. Hrvati Srbima nizak civilizacijski nivo. Ili zbog toga sto su pokusali silom da sprece osamostaljivanje Hrvatske 1991.

i to se tako vuce. Kod Hrvata to pocinje od A. Starcevica koji pise o Srbima kao o nizoj rasi. Kod Srba ne znam od kada pocinje.
 
Pa di takve primjere pronalazimo među Srbima? Ili misliš da su za takve toponime od Omiša do Boke zaslužni Srbi koji u to vrime žive 300km od mora, a ne Hrvati koje tu vide i strani stručnjaci ???

"Hrvati, druga najveća nacionalna skupina u Jugoslaviji (4.526.782 prema popisu stanovništva iz 1971.), jezikom i podrijetlom su bliski Srbima, ali po povijesti i kulturi su daleko od njih. Naseljavaju dvije sasvim različite, iako geografski povezane regije: dalmatinsku obalu Jadrana do Boke Kotorske (Bocca di Cattaro) na jugu i regiju između Save i Drave, zvanu Slavonija, do Fruške gore na istoku, s nekim enklavama u zapadnoj Bosni i Hercegovini." - str.16

The origins of the Slavs: a linguist's view



A evo di Živković (i mnogi drugi strani povjesničari) vidi Srbe u to isto vrime kad su Hrvati, i eventualno neka njima srodna plemena ako vam tako draže, davali imena sa prefiksom SU i STO svakud po Jadranu:


"Srbi, koji su se naselili na područjima današnje zapadne Srbije, sjeveroistočne Crne Gore i istočnog dijela Bosne i Hercegovine, praktički nisu imali kontakta s preostalim središtima civilizacije, ni na zapadu (Dalmacija) ni na istoku i jugu (Bizant). Najbliži gradovi u kojima je rimska/bizantska kultura i civilizacija još uvijek napredovala u sedmom stoljeću bili su Sardica i Catera, oko 250 km istočno i zapadno od srbijanske granice."

THE WORLD OF THE SLAVS - Studies on the Eastern, Western and South Slavs: Civitas, Oppidas, Villas and Archeological Evidence (7th to 11th Centuries A.D.)
Da li je bas to tako?
Da su Srbi oduvek tako nekulturni i daleko od svake civilizacije?
Zgodno je za podj.bavanje Srba. Ali da li je realno?

To je onaj isti balkanski sistem: "Uzdisem se iznad onog do mene tako sto ga guram u g..vna".
 
Od vuka karadzica i ilije garasanina
Oni govore o granicama srbije, bivsim srbima i oslobodenju od turaka. Nakon oslobodenja turaka dolazi do promjene perspektive prema kojoj su hrvati konjusari unatoc autonomiji i mnogo vecem standardu zivota od srba
A hrvati su onda kao odgovor na to poceli gledati srbe kao opancare i sl
Ne bih rekao da je od njih. MIslim da je do toga doslo kasnije.
I Garasanin imao je projekat objedinjavanja Juznih Slovena, sa Srbijom kao Pijemontom. Ali mislim na omalovazavanje Hrvata, na rasizam. MIslim da neces naci ni kod jednog ni kod drugog takve recenice.

Npr "Hrvati nisu narod", "Hrvati nemaju istoriju". Meni se cini da to pocinje posle I sv rata.

Prica o tome da su "Srbi oduvek hteli da prisvoje Hrvatsku" "Srbi su nam uvek radili o glavi", jedno je u nizu (samo)opravdanja za genocid 1941.

MIslim da su cak i danas Srbi manje rasisti u odnosu na Hrvate. Smatraju ih generalno zlocincima, opasnima, krvozednima, ali ne i nizom rasom (kao sto su smatrali Albance do 1999. ili Muslimane).
 
Da li je bas to tako?
Da su Srbi oduvek tako nekulturni i daleko od svake civilizacije?
Zgodno je za podj.bavanje Srba. Ali da li je realno?

To je onaj isti balkanski sistem: "Uzdisem se iznad onog do mene tako sto ga guram u g..vna".

Na stranu naše međusobno podhebavanje htjedoh ovim citatom (kojeg inače potpisuje vaš Živković) skrenut pažnju Brici da Srbi nisu mogli bit zaslužni za one toponime s prefiksom SU i STO kad u tom periodu nisu ni živili na prostoru di su ti toponimi nastali (mahom jadranska obala).

Inače to kultura/nekultura ili civilazicija/necivilazicija ide baš u red tog dežurnog podbadanja :)

Ne bih rekao da je od njih. MIslim da je do toga doslo kasnije.
I Garasanin imao je projekat objedinjavanja Juznih Slovena, sa Srbijom kao Pijemontom. Ali mislim na omalovazavanje Hrvata, na rasizam. MIslim da neces naci ni kod jednog ni kod drugog takve recenice.

Npr "Hrvati nisu narod", "Hrvati nemaju istoriju". Meni se cini da to pocinje posle I sv rata.

Prica o tome da su "Srbi oduvek hteli da prisvoje Hrvatsku" "Srbi su nam uvek radili o glavi", jedno je u nizu (samo)opravdanja za genocid 1941.

MIslim da su cak i danas Srbi manje rasisti u odnosu na Hrvate. Smatraju ih generalno zlocincima, opasnima, krvozednima, ali ne i nizom rasom (kao sto su smatrali Albance do 1999. ili Muslimane).
Nije tema pa neću dugo o tome, al Garašninu nije bilo na pameti ujedinjene južnih Slavena (iako je to bia nekakvi inicijalni plan) već samo Srba pa je tako umisto (južni)Slaveni u plan umetnia Srbi i uz to još izbacia spomen Hrvata, a sve nakon je povijest šta bi se reklo.
 
Na stranu naše međusobno podhebavanje htjedoh ovim citatom (kojeg inače potpisuje vaš Živković) skrenut pažnju Brici da Srbi nisu mogli bit zaslužni za one toponime s prefiksom SU i STO kad u tom periodu nisu ni živili na prostoru di su ti toponimi nastali (mahom jadranska obala).

Inače to kultura/nekultura ili civilazicija/necivilazicija ide baš u red tog dežurnog podbadanja :)


Nije tema pa neću dugo o tome, al Garašninu nije bilo na pameti ujedinjene južnih Slavena (iako je to bia nekakvi inicijalni plan) već samo Srba pa je tako umisto (južni)Slaveni u plan umetnia Srbi i uz to još izbacia spomen Hrvata, a sve nakon je povijest šta bi se reklo.
On je tako razmisljao.
 

pa nisi li upravo u prethodnom post ustvrdio kako je vuk neki zli velikosrpski ne znam sta vec?

Od vuka karadzica i ilije garasanina
Oni govore o granicama srbije, bivsim srbima i oslobodenju od turaka. Nakon oslobodenja turaka dolazi do promjene perspektive prema kojoj su hrvati konjusari unatoc autonomiji i mnogo vecem standardu zivota od srba
A hrvati su onda kao odgovor na to poceli gledati srbe kao opancare i sl
 

Back
Top