Srednja skola/Fax

maleckaaaa

Zainteresovan član
Poruka
106
Bas sam pre neki dan raspravljala sa drugaricom, sta ovde covek da upise tj studira i posle da moze s tim zanimanjem da zivi?!

Sta vi mislite, koje zanimanje ima neku buducnost?




Secam se pre dve i po godine, kad sam upisivala srednju. bila sam ubedjena da je sadasnja skola (el.teh. racunara) ma najbolji, a i volela sam sve to na neki nacin, i onda sam to upisala i najvece razocarenje je bio kad sam saznala da od svih predmeta najvise odgovara srtuci jedino programiranje, iz kog ucite da pravite neke programe koje nikad necete praviti... realno sta ce nekom ko ce da programira, filozofija (ae kao to je ok, opsta kultura) ali recimo elektricna merenja?! sta ce nekom to?!
 
joooj nemoj mi ovu temu........ ***** mi se vise od njihove opste kulture, i sta sve treba znati da bi bio opste kulturan.... boze me sacuvaj :thumbdown: :ljutko:
a sto se tice zanimanja u nasoj zemlji cuda ne postoji bilo koji fakultet/skola/zanimanje koji ti garantuje da ces moci da nadjes bilo kakav posao... tako da ono... opusteno...(kao kod zubara) :zroll:
 
Bas sam pre neki dan raspravljala sa drugaricom, sta ovde covek da upise tj studira i posle da moze s tim zanimanjem da zivi?!

Sta vi mislite, koje zanimanje ima neku buducnost?


Secam se pre dve i po godine, kad sam upisivala srednju. bila sam ubedjena da je sadasnja skola (el.teh. racunara) ma najbolji, a i volela sam sve to na neki nacin, i onda sam to upisala i najvece razocarenje je bio kad sam saznala da od svih predmeta najvise odgovara srtuci jedino programiranje, iz kog ucite da pravite neke programe koje nikad necete praviti... realno sta ce nekom ko ce da programira, filozofija (ae kao to je ok, opsta kultura) ali recimo elektricna merenja?! sta ce nekom to?!

Ja sam to zavrsio. To ti je u stvari smer elektrotehnicar elektronike kom su dodata dva predmeta programiranje i racunari kao dva poslebna predmeta i eto napravljen je kao drugi smer. Glupos ziva. A ta merenja ce itekako trebati ako budes radila negde jer kakav je to elektrotehnicar koji ne zna da koristi ampermetar,voltmetar ili unimer? Buducnost ti je sve sto ima veze sa racunarima i internetom i poslovanjem preko neta. elektrotehnicki fakultet ti je garant da ces da nadjes posao sa kojim ces moci da zivis pod uslovom da ga zavrsis. Medicina takodje kao i kriminalistika i vojna i policijska akademija i bezbednost pod uslovom da imas vezu da upadnes tamo. Ostalo je povuci vezu ako hoces posao i macka u dzaku!
 
Mislim da ne treba da se vodiš samo pitanjem buduće egzistencije, već i pitanjem sopstvenog zadovoljstva

samo, poenta je da moraš dobro unapred izanalizirati dobre ili loše strane toga za šta se opredeljuješ, da ti se ne bi desio slučaj kao sa srednjom školom

sad ovako - realno, mnogo je veći broj prirodnih tj. tehničkih nauka od kojih možeš živeti, nego društvenih

od društvenih recimo pravo, žurnalistika i još ponešto vezano za filologiju, i to je sve

msm, možeš ti od svega živeti, al' pitanje je kako i po koju cenu... i najvažnije, koliko ti vremena treba.

slažem se sa tobom da veliki broj predmeta koji se, generalno gledano uče po srednjim školama ne vode ničemu i nikome ne trebaju, ali to je još jedna od cena koju moraš platiti, ako uopšte želiš da se školuješ i uslovno rečeno, stekneš pristojno formalno obrazovanje.

žalosna je istina da u hrpi kompetitivno nastrojenih zombija bez mozga, nema mnogo mesta istinskom sticanju znanja, ali dok se neke stvari u državi ne reše i točkići ne pokrenu, i dalje ćemo svi biti okovani socijalističkim principom edukacije.
 
Poslednja izmena:
kokosov orah: ma danas da znas sve, e bas zato ces biti opste NEkulturan tako da to smo presli

user friendly: dobro merenja nisu strasna na mom smeru, ali eto ja se kao skolujem za programerku (molim u zenskom rodu iako je to elektro xD) i koji ce meni djavo na primer elektronika?! da znam gde da prikljucim onaj sugavi osciloskop, da znam da ona dioda ide na ne znam koji kraj ne znam kog cuda... izvini molim te, ali onaj sto je upisao gimnaziju (koji je 'opste obrazovan') najlakse upisuje elektro fax, ali zasto?! jer najmanje se tamo trazi ono sto mi u elektro ucimo, a ucimo sva moguca sra*a kojih se neko seti!!! zaista od svih profesora koje sam do sad srela, najvise cenim stav profesora prakse, Dragana Salapure (
)

ali zar samo elektrotehnicki fax ima buducnos, i sve ono ostalo al da imas vezu?! sta recimo neko ko to ne zeli da studira a nema vezu u nekom drugom sektoru? :///
 
I na fakultetu imas totalno idiotskih predmeta koji nemaju veze sa tvojim smerom,ali eto obrazovanje! To sto kad izadjes iz skole,dobijes diplomu, a ne znas nista da radis to je druga stvar. znam jednu profesorku koja je i meni predavala i jednog profu koji me je voleo kod njih ako ne znas oni su obarali djake iz likovnog,muzickog i socijologije,ako nisi naucio slikare ili muzicare padas godinu komotno. isto tako je bilo i za geografiju! Vise su ti drkali djake od onih koji su predavali strucne predmete. Evo sada me drkaju likovi koji mi predaju sporedne predmete. da poludis bre.

A to da gleda sta voli da upise,zamrzece svoj posao vec posle 3-4 godine,tako da gledaj ti da ucis ono sto mozes da zavrsis i od cega mozes da imas koristi i da zivis.
 
kokosov orah: ma danas da znas sve, e bas zato ces biti opste NEkulturan tako da to smo presli

user friendly: dobro merenja nisu strasna na mom smeru, ali eto ja se kao skolujem za programerku (molim u zenskom rodu iako je to elektro xD) i koji ce meni djavo na primer elektronika?! da znam gde da prikljucim onaj sugavi osciloskop, da znam da ona dioda ide na ne znam koji kraj ne znam kog cuda... izvini molim te, ali onaj sto je upisao gimnaziju (koji je 'opste obrazovan') najlakse upisuje elektro fax, ali zasto?! jer najmanje se tamo trazi ono sto mi u elektro ucimo, a ucimo sva moguca sra*a kojih se neko seti!!! zaista od svih profesora koje sam do sad srela, najvise cenim stav profesora prakse, Dragana Salapure (
)

ali zar samo elektrotehnicki fax ima buducnos, i sve ono ostalo al da imas vezu?! sta recimo neko ko to ne zeli da studira a nema vezu u nekom drugom sektoru? :///

Ja ti kazem da programer ne mozes da budes sa srednjom,osim ako nisi samouk ili amater. To je smer elektrotehnicar elektronike koji se samo drugacije zove. Pa ako imas srece ti se zaposlis,a ako nemas sedis na birou sa ostalima. Informaticki isto ima prodju,prirodno matematicki tu i tamo,gradjevina takodje,one organizacione nauke i tu nesto mozes da nabodes,ostalo obrisi dupe sa diplomom. Fiziku i hemiju ko upise taj moze da ocekuje posao u 50 godini,ako se ne zaposli pre da predaje u skolama. z:D Mahom za sve poslove moras da cekas barem godinu dana,a ovi sa etf-a cekaju 6 meseci u proseku,ko je dobar student on dobije posao u inostranstvu momentalno cim dobije diplomu!
 
realno, smatram bar sto se elektrotehnicke skole tice, najbolje upisati NAJGORI CETVOROGODISNJI SMER cist da mozes da upises fax i zavrsis sa nekim super prosekom, jer svaki taj smer je gotovo ISTI
ja kad sam upisivala srednju raspitivala sam se godinu dana o tom smeru, bila kod psihologa i pedagoga navedene skole, pricala sa predmetnim nastavnicima, i svi su oni pricali da cu tu nauciti bas to sto sam ih pitala,a na kraju, kad sad to kazem, kazu da nisam izmisljam i da mi to sigurno niko nije rekao... i znaci od strucnog osoblja i bog digao ruke...
ali generalno gledano, recimo zavrsis pravo, pravnika imas na svakom cosku, a jel ima neko para to sve da pralit!? nema...
 
mozda jeste bolje jer imas veci prosek,ali radne navike koje su bitne za faks su ravne qrcu tim ljudima. Nema sanse da se nateraju da uce jer su navikli da lezerno daju sve i bez truda. Treba upisati sto teze! Kad smo vec kod navika mogao bih i ja nesto da uzmem da ucim malo ispit je za 5 dana. :sad2:
 
ja sam isto el. elektronike..
bem ti skolu,najgora stvar koju sam uradio u zivotu je upisivanje elektrotehnicke skole.. a mogao sam bilo sta,nego ja mislio ovo je dobro.. imao sam jebenih 90 bodova -.-

sad mi se cini da je ugostiteljsko-turisticka odlican izbor :D
 
I na fakultetu imas totalno idiotskih predmeta koji nemaju veze sa tvojim smerom,ali eto obrazovanje! To sto kad izadjes iz skole,dobijes diplomu, a ne znas nista da radis to je druga stvar. znam jednu profesorku koja je i meni predavala i jednog profu koji me je voleo kod njih ako ne znas oni su obarali djake iz likovnog,muzickog i socijologije,ako nisi naucio slikare ili muzicare padas godinu komotno. isto tako je bilo i za geografiju! Vise su ti drkali djake od onih koji su predavali strucne predmete. Evo sada me drkaju likovi koji mi predaju sporedne predmete. da poludis bre.

A to da gleda sta voli da upise,zamrzece svoj posao vec posle 3-4 godine,tako da gledaj ti da ucis ono sto mozes da zavrsis i od cega mozes da imas koristi i da zivis.
Bingo. Treba da radish ono shto ne volish, jer cesh u svakom sluchaju da zamrzish posao, a svoju pravu ljubav da ostavish kao hobi.
 
Prvo zavrsis skolu i fakultet, a onda nadjes dobro placeni posao koji te materijalno i vise nego obezbedi. No, par godina kasnije shvatis da ti je posao dosadan, da svoje znanje trosis na gluposti, da ti je perspektiva nikakva, da nemas vremena za hobije i da ti nedostaje fleksibilnost. Onda das otkaz i od svog hobija napravis fleksibilni biznis, jer razlog nezadovoljstva nije to sto se bavis poslom koji volis, vec zato sto ti radno okruzenje ne prija.

Tipicna prica na zapadu.

Nema nista gore od toga da se silom bavis necim sto ne volis samo zato sto ti omogucuje materijalno zadovoljstvo.
 
Nijedan fax ti ne garantuje sigurne i stabilne prihode per se, ako se ne potrudish da osim te diplome posedujesh josh neke veshtine, i aktivno trazish posao...
Imash te shatro profitabilne fakultete... tipa.. el. tehnika, arhitektura, stomatologija itd... pa opet masa ljudi po dobijanju diplome kuka kako nema posla...
A imash i ova sranja tipa ekonomija, pravo, medicina i sl. koje upishe pola generacije... pa se opet ljudi snadju i fantasticno zaradjuju..
Znachi, sve zavisi od tebe, i tvojih sposobnosti da se snadjesh i ubedish poslodavca da od 30 drugih kandidata treba da odabere bash tebe.

Ako su ti prohtevi i ambicije malo vece, onda gledaj da upishesh fax u inostrantvu. Bech npr. nije daleko, studiranje je chini mi se josh uvek besplatno, zivot tamo moze da se priusti... a diploma cenjena svuda.
 
ja sam isto el. elektronike..
bem ti skolu,najgora stvar koju sam uradio u zivotu je upisivanje elektrotehnicke skole.. a mogao sam bilo sta,nego ja mislio ovo je dobro.. imao sam jebenih 90 bodova -.-

sad mi se cini da je ugostiteljsko-turisticka odlican izbor :D

I jeste. Recimo ja vec sad mogu ladno da se zaposlim u hotelu nekom, za recepciju.

Znam bukvalno sve sta treba da se radi. Check in check out, rezervacije, bla bla.

Mi svake nedelje imamo praksu u hotelu Palas, i uglavnom je zajebancija, ali naucis brate da radis to sto si upisao. Imam 11 predmeta ukljucujuci fizicko i vladanje :D, skola je puna riba.

Sta ti dusa zeli. Jedino me razredna drka -.-
 
911s [SK];16565611:
U pravu si, al samo ako pristaju da rade prvi posao za platu manju od 35.000, a za veće pare bogami čekaju i to itekako.

Stefane ne *****j bwate mowim te! Pa moj cale sa srednjom ima 45000! Ajde bezi,nemoj da me nerviras! :P

@maleckaaaa
bwate i nas su isto tako terali i tretirali kao gimnazijalce. Nista cudno i neocekivano!
 
Stefane ne *****j bwate mowim te! Pa moj cale sa srednjom ima 45000! Ajde bezi,nemoj da me nerviras! :P

!
To ne mora nista da znaci , kod nas u Novom Sadu u nekim Javnim Gradskim preduzecima cistacite , majstorcine , portiri i vozaci ,imaju vece plate nego gomila fakultetski obrazovanih po privatnim firnama , prosveti , zdravstvu i nekim drugim javnim i drzavnim firmama .
 

Back
Top