Srećna slava Sveti Nikola!

Kog sveca slaviš kao krsnu slavu?

  • Sveti Nikola

  • Sveti Jovan

  • Sveti Georgije

  • Sveti Arhanđel Mihajlo

  • Sveti Dimitrije

  • Neku drugu

  • Ne slavim


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

EU-foričan

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
117
Pošto neki slave i na povečerje, red je da čestitamo.

SVETI NIKOLA ČUDOTVORAC

Sveti Nikola ili Nikoljdan je jedna od najčešćih srpskih krsnih slava i praznuje se 19. (6.) decembra, odnosno na dan kada se 343. godine nove ere upokojio arhiepiskop Mirlikijski sveti Nikolaj.

Kao spomen na prenos moštiju Svetog Nikole Crkva je ustanovila još jedan praznik vezan za njega - Prenos moštiju Svetog Nikole. Praznuje se 22. (9.) maja. To je za mnoge porodice mala slava ili preslava. U narodu se zove Mladi sveti Nikola, Letnji sveti Nikola, Nikolice…


15.jpeg


slikar Kozma, ikona, 1641,
selo Čelebić, sada u Staroj
srpskoj crkvi u Sarajevu.

SVETI NIKOLA ČUDOTVORAC

Nikola je bio sin jedinac znamenitih i bogatih roditelja, Teofana i None, žitelja primorskog grada Patare u Maloazijskoj oblasti Likiji. Odmah po rođenju u Svetom Nikoli se, kako svedoci predanje, mogao raspoznati budući čudotvorac jer je prilikom krštenja mogao da stoji sam na svojim nogama bez ičije pomoći.

Pod uticajem svoga strica, koji je bio episkop grada Patare Sveti Nikola se posvetio svešteničkom životu i ubrzo se pročuo svojim neumornim radom, milosrđem i nepokolebljivom verom u Isusa Hrista. Posle smrti svojih roditelja, razdelio je svu imovimu siromasima ne ostavivši ništa za sebe. O njegovim milosrdnim delima zapisane su mnoge priče a među njima i priča o tri kćeri.

Sveti Nikola se smatra zaštitnikom:

dece, učenih ljudi, trgovaca, mornara, putnika uopšte… Smatra se da je običaj po kome se deci uoči Svetog Nikole u cipelice potajno stavljaju pokloni potekao otuda što sveti Nikola svoja dobročinstva nikada nije činio javno. Isti motiv se vezuje i za Božić Batu.

Nekada se na svim hrišćanskim brodovima nalazila ikona svetog Nikole a on se posebno praznovao duž Jadranskog i Sredozemnog mora gde je bio običaj da se na taj dan ne isplovljava a da se brodovi na pučini usidre i plovidbu nastave sutradan. Sveti Nikola je umro u petak 6. decembra (to je u našem veku 19. decembar po novom ili Grigorijanskom kalendaru) 343. godine i sahranjen je u sabornoj crkvi u Miri. Tu je njegovo telo počivalo više od sest vekova a hrišćani su dolazili na njegov grob i dovodili svoje bolesnike. Među njima su bili i Stari Sloveni sa reke Don čime se objašnjava zašto je sveti Nikola toliko poštovan kod Srba. Kada su Turci u jedanaestom veku osvojili Likiju mošti svetog Nikole su prenete u Bari u Italiju.

17.jpeg
 
Svetog Nikolu moja familija slavi od pamti veka jos jedan neoborivi dokaz o nasem srpskom poteklu.

Сретна ти слава.
Јел знаш да његови остаци излучују некакво миришљаво уље, нико не може да објасни одакле и како. И да је Никола био пргав, да је умео и да се побије ако му неко противречи. :)
 
Сретна ти слава.
Јел знаш да његови остаци излучују некакво миришљаво уље, нико не може да објасни одакле и како. И да је Никола био пргав, да је умео и да се побије ако му неко противречи. :)

Da samara :)
Jeste jednom, ja mislim ;)
 

Тачно - и то зато јер су исте ноћи сви учесници Васељенског сабора сањали Мајку Божију и Господа Исуса Христа како враћају Светоме Николи омофор и Јеванђење - зато се они и сликају на иконама Св.Николе


Св.Никола (стара црква у Сарајеву посвећена Св.Архангелу Михаилу, 1641)
 
Rimokatolik sam. Ne slavim.

И ја сам атеиста, не славим али у рл испоштујем оне којима то значи. Вечерас сам био до цркве Св.тројице, лепо је видети младе брачне парове са дечицом и цегером где стоје колач и вино. :)
Значи, ти и ја смо гласали задњу опцију. :lol:
 
Svima koji slave Svetog Nikolu, neka je srećna slava i da sutra sa svojim gostima i prijateljima je u veselju proslve!

KADA SRBIN SLAVU SLAVI

Kada Srbin slavu slavi
On uz kolač sveću stavi
Pa preliva kolač vinom
I sve sveti svetim činom

Kolač mu je slika Oca
Svakog dobrog davaoca
Sveća mu je slika Sina
Slika Duha sila vina

Pred Trojicom Srbin stane
Pa skrušeno on uzdahne
Care večni blagoslovi
Svi su Tvoji dari, ovi

Narod složi i umnoži
Nek svi ljudi budu Božji
Nek svi slave Ime Tvoje
Tvoga suda nek se boje

Ko hleb nek su srcem blagi
Kao sveća dušom pravi
Kao vino nek su jaki
Blagi, pravi, jaki , zdravi

Čisti kolač vera čista
Sveća nada što nam blista
A vino je ljubav krasna
Istina je i tu jasna

O Trojice, Bože jaki
Šta ti dajem ja nejaki
Sve je ovo Tvoja slika
Bleda slika Tvoga lika

Nek Svetitelj moj Te moli
On do Tebe bliže stoji
Zato njemu palim sveću
Daj nam Bože dobru sreću

Sva je moja bogomolja
Neka bude Tvoja volja
Svakom živom Ti pomozi
Pa ni meni ne odmozi!


SREĆNA VAM SLAVA DOMAĆINI I BRAĆO SRBI!!!! :bye::bye::bye::bye:
 
Svima koji slave Svetog Nikolu, neka je srećna slava i da sutra sa svojim gostima i prijateljima je u veselju proslve!

KADA SRBIN SLAVU SLAVI

Kada Srbin slavu slavi
On uz kolač sveću stavi
Pa preliva kolač vinom
I sve sveti svetim činom

Kolač mu je slika Oca
Svakog dobrog davaoca
Sveća mu je slika Sina
Slika Duha sila vina

Pred Trojicom Srbin stane
Pa skrušeno on uzdahne
Care večni blagoslovi
Svi su Tvoji dari, ovi

Narod složi i umnoži
Nek svi ljudi budu Božji
Nek svi slave Ime Tvoje
Tvoga suda nek se boje

Ko hleb nek su srcem blagi
Kao sveća dušom pravi
Kao vino nek su jaki
Blagi, pravi, jaki , zdravi

Čisti kolač vera čista
Sveća nada što nam blista
A vino je ljubav krasna
Istina je i tu jasna

O Trojice, Bože jaki
Šta ti dajem ja nejaki
Sve je ovo Tvoja slika
Bleda slika Tvoga lika

Nek Svetitelj moj Te moli
On do Tebe bliže stoji
Zato njemu palim sveću
Daj nam Bože dobru sreću

Sva je moja bogomolja
Neka bude Tvoja volja
Svakom živom Ti pomozi
Pa ni meni ne odmozi!


SREĆNA VAM SLAVA DOMAĆINI I BRAĆO SRBI!!!! :bye::bye::bye::bye:
Хвала још једном, уз малу напомену:

Ја сутра, на први дан Славе, као што је традиција одувек била у мојој породици, славим у најужем породичном кругу, а гости долазе другога дана, и то не на ручак, већ на кафу, пиће и колаче.

Ове велелепне гозбе, са седамнаест јела и десетинама-стотинама званица су сеоски обичај славе, пренет у градске средине у последњих 20ак година "обновљенога" српства...
 
И ја сам атеиста, не славим али у рл испоштујем оне којима то значи. Вечерас сам био до цркве Св.тројице, лепо је видети младе брачне парове са дечицом и цегером где стоје колач и вино. :)
Значи, ти и ја смо гласали задњу опцију. :lol:

Ja sam agnostik, ali slavim slavu iz tradicionalnih razloga i zbog toga što poštujem sveca nevezano za religiju
 

Back
Top