Срећна Нова 7533 година!

То је црквена Нова година.

tačno sam znao da će neko to da kaže
pa Crkva je samo NASTAVILA narodno predanje
postoji jako bitan razlog zašto je baš tada NG
i šta se to dešava na severnom nebu baš tada
daleko bitnije za NAS SRBE od tog proleća
proleće je bitno za ove zemljoradnike
a MI SRBI smo lovci, za nas proleće ništa ne znači, naprotiv.

tačno sam znao da će neko to da kaže
pa Crkva je samo NASTAVILA narodno predanje
postoji jako bitan razlog zašto je baš tada NG
i šta se to dešava na severnom nebu baš tada
daleko bitnije za NAS SRBE od tog proleća
proleće je bitno za ove zemljoradnike
a MI SRBI smo lovci, za nas proleće ništa ne znači, naprotiv.
Црква није наставила народно предање, а пише и у тексту који си поставио кад и како је уведено. Ово са ловом нема баш неке везе.
Што се Нове године тиче, сам појам "Нове године" је био другачији него данас и мењао се кроз време, тако да ту има више схватања и спорења. Наравно да су различити народи обележавали у различито време почетак године, а то је зависило и од поднебља, углавном било је везано за неке промене у природи. Јачи је разлог да почиње нешто ново онда кад се буди и природа. А када се то буди природа, опет је питање доживљаја - да ли онда када дан постаје дужи или кад нпр. почиње да листа дрвеће.

Рецимо, у Древној Русији грађански датум за Нову годину био је 1. март. Дуго времена, све до 14. века, „народни“ и „црквени“ празник су постојали упоредо. Затим је московски митрополит 1348. године померио почетак године на 1. септембар, према одлуци Никејског сабора. То народ није прихватио. Тако је тек 1492. године Руска православна црква званично одобрила прославу Нове године 1. септембра и успоставила већ познати календар од 12 месеци. Тада је Иван III је успоставио јединствен датум за празник - 1. септембар, што ће потрајати два века. Напослетку, Петар I је царским указом одредио да 1. јануара почиње Нова година и тако је од 1700. године (која се до тог тренутка рачунала као 7208.). Прешло се и на ново рачунање времена (од рођења Христовог, а не од стварања Света, као раније). Када је у Совјетском Савзу прихваћен грегоријански календар, Црква поред Нове године у септембру, обележавала и ону 14. јануара коју Руси називају Старом, а ми Српском Новом годином.

Црква није наставила народно предање, а пише и у тексту који си поставио кад и како је уведено. Ово са ловом нема баш неке везе.
Што се Нове године тиче, сам појам "Нове године" је био другачији него данас и мењао се кроз време, тако да ту има више схватања и спорења. Наравно да су различити народи обележавали у различито време почетак године, а то је зависило и од поднебља, углавном било је везано за неке промене у природи. Јачи је разлог да почиње нешто ново онда кад се буди и природа. А када се то буди природа, опет је питање доживљаја - да ли онда када дан постаје дужи или кад нпр. почиње да листа дрвеће.

Рецимо, у Древној Русији грађански датум за Нову годину био је 1. март. Дуго времена, све до 14. века, „народни“ и „црквени“ празник су постојали упоредо. Затим је московски митрополит 1348. године померио почетак године на 1. септембар, према одлуци Никејског сабора. То народ није прихватио. Тако је тек 1492. године Руска православна црква званично одобрила прославу Нове године 1. септембра и успоставила већ познати календар од 12 месеци. Тада је Иван III је успоставио јединствен датум за празник - 1. септембар, што ће потрајати два века. Напослетку, Петар I је царским указом одредио да 1. јануара почиње Нова година и тако је од 1700. године (која се до тог тренутка рачунала као 7208.). Прешло се и на ново рачунање времена (од рођења Христовог, а не од стварања Света, као раније). Када је у Совјетском Савзу прихваћен грегоријански календар, Црква поред Нове године у септембру, обележавала и ону 14. јануара коју Руси називају Старом, а ми Српском Новом годином.

jel znaš ti uopšte šta se dešava na severnom nebu 10-14. septembra?
nemaš pojma, dešava se pojava stara milionima godina
a koja je bitna za nas prastanovnike evrope poslednjih 40 000 godina
kad to dokučiš javi se a ja ti neću reći šta je
jer umesto da pitaš lepo da ti se objasni ti drviš svoje misleći da si najpametniji.
....
to budjenje prirode u vreme hledenog doba nije ni postojalo na tako vidljiv način kao sada.

jel znaš ti uopšte šta se dešava na severnom nebu 10-14. septembra?
nemaš pojma, dešava se pojava stara milionima godina
a koja je bitna za nas prastanovnike evrope poslednjih 40 000 godina
kad to dokučiš javi se a ja ti neću reći šta je
jer umesto da pitaš lepo da ti se objasni ti drviš svoje misleći da si najpametniji.
....
to budjenje prirode u vreme hledenog doba nije ni postojalo na tako vidljiv način kao sada.
А шта ако знам? Како, бре, тако да ми кажеш, друже Бариш? Није то лепо.

А шта ако знам? Како, бре, тако да ми кажеш, друже Бариш? Није то лепо.

pa ne znaš jer da znaš znao bi da je novi god u LISTOPADU!
a ne bi prihvatao ove levantske zemljoradničke kolodare...
mogu ti kaže šta hoću, ne vredjam te, jednostavno neću da ti kažem i tačka!
nije to znanje koje se deli udbašima tako po forumu da oni zaradjuju za PIO!

Screenshot_20240407-053333_X.jpg

Sta je tu tacno sta nije ko ce ga znati kad je mnogo vremena proslo?
Arhive su nestale u bombardovanju Nacisticke Nemacke sestog aprila cetrdeset prve.
Јесу се силно трудили семе да нам затру, из историје да нас избришу, добро је да нас има и ова шака јада, штета је само што нисмо мало свеснији...

Back