Quantcast

srdske Sai Babe:Jovan Deretic i Ivan D. Kuljancic

momiris

Početnik
Poruka
19
U Novom Sadu se vec trecu godinu odrzavaju predavanja Jovana I. Deretica Zabranjena Istorija!U pocetku je delovalo bezazleno.iznoseni su neki istorijski dokazi,osporavana zvanicna istorija,u svakom slucaju bilo je makar zabavno slusati!Medjutim,od ove godine pomenuta gospoda sa istorije presli su na teologiju!Tako da sada na radnickom univerzitetu u NS mozemo da slusamo propovedanje paganizma po modelu kako to rade indijski gurui saibaba i drugi!Ova gospoda su ocito dobro placena za tu misiju!Deretic propoveda da je hriscanstvo sve,ali apsolutno sve preuzelo iz stare srbske vere,koja je inace nama danas poznata kao starogrcaka mitologija!Deretic tvrdi da su mitologiju grci preuzeli od srba,da je Hristos izucio tu srpsku mitologiju,oblikovao je,pod njenim plastom pokrenuo pokret za moralni preporod u tadasnjom rimskoj imperiji i uspeo!Jedan drugi predavac tvrdi da je pravi srpski bog Vid,svet Vid!On bio je vrstan astronom i srbi ga proglase za boga,umro je 5000 godina pre hrista i od tada srbi racunaju kalendar!A rimski papa da bi razbio srbe ,kaze ovaj gospodin,izmislio je tri monoteisticke religije i poslao srbima!On misli na Judaizam,Hriscanstvo i islam!Inace kaze Srbi su verovali u Boga Visnjeg,je su,kaze vrlo rano imali teleskop,pa su tu beskonacnost koju su uvideli proglasili za Boga Visnjeg!
Jedan drugi iz njihove ekipe,Filipovic,kaze da u junu srbi izvesnu astronomsku pojavu slave kao svetog arhangela Gavrila!

Itd,itd,...,itd!

Mozda ce neko ko ovo cita,misliti da je slusalac i pisac ovih redaka imao bunilo dok je slusao ova predavanja Deretca,Kuljancica,Bjeloluka,Filipovica,ali varate se!Avaj,ovi ljudi ovo pricaju sa najvecim ubedjem i sigurnosu,i to prezentuju kao neoborive naucne istine!

Ovo napisah da vidite ko zaista je Jovan I. Deretic,i ljudi koji se predstavljaju kao Srpska samorodna istorijska skola!

momiris

Početnik
Poruka
19
Molim Vas da mi oprostite zbog izvesnih stamparskih i gramatickih gresaka u prethodnoj poruci,ali vazno je da mozete shvatiti sustinu onoga sto sam htio reci!

Sta jos tvrdi samozvani profesor Deretic!

1)Da je Hriscanstvo prvo stiglo u Hercegovinu,jer su svi apostoli bili Srbi ili poreklom Srbi,pa posto je njihov ucitelj ISUS,koji je po njemu vreme zivota do 30 godine prove kod srba,uoblicio srpsku mitologiju za svoju misiju logicno je bilo da apostoli dodju prvo kod Srba!
2)Da je pravi Srpski obocaj da se mrtvi spaljuju,a ne sahranjuju,da ih crvi ne jedu!
3)Da je postovanje majke Bozije Marije u hriscanstvu samo jedana uoblicena verzija postovanja kulta boginje- majke plodnosti iz stare srbske vere!Po njemu to oblikovanje kulta majke bozije desilo se na LATERANSKOM saboru!

momiris

Početnik
Poruka
19
Inace ,ova gospoda ,planiraju da obnove triamteridu!Kazu to je obicaj koji je Hriscanska crkva ukinula kao paganski da bi lakse razbila srpski nacionalni korpus!U jednij svojoj knizi Deretic kaze da su rimski imperatori koji su bili poreklom srbi(Dioklecijan i drugi...)predosecali da ce Hriscanstvo naneti Srbima najvise stete pa zato nisu bili naklonjeni istom!
P.S.
PO NJIMA HOMER JE BIO MOMIR VASOJEVIC(moj imenjak),pa Grci nisu mogli da izgovaraju Momir pa su to okrenuli na Homer!
A ime MLECI<MLECANI,kazu doslo je odatle sto je neko srbsko pleme prekrsilo dogovor da ne koriste telece mleko pa se ime mleci upotrebljava,od tada,za izdajnike!

momiris

Početnik
Poruka
19
Mislim da je glavni vodja i guru ove ekipe profesor polj fakulttea Ivad D. Kuljancic,koji i organizuje ova predavanja!Cilj im je podrivanje pravoslavlja!Ne iskljucujem mogucnost da ova gospoda nisu i masoni posto njihovo agnosticko pagansko ucenje ima vrlo slicnosti sa masonskim ucenjima!Dereticeva glavna knjiga je NOVA VULGATA,STO ZNACI nova Biblija,tako da on pretenduje da svojom knjigom zameni Bibliju,bolje reci koriguje!,prtvarajuci je u neki mit!

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Preterao je. Medjutim tacno je da je Sveti Vid vrhovni bog u Srba (kao pagana) i se po njemu slavi i Vidovdan. Za ostalo ne znam odakle mu inspiracija
Nije tačno.
Odnosno, svaki hrišćanski svetac ima svog parnjaka u paganskim religijama, jednog ili više.
Na pr. Sv. Ilija - Zevs, Perun, Tor itd., Sv. Nikola - Dagon i tako dalje.
Lakše je bilo da se nametne hrišćanstvo paganima ako u novim svecima postoje osobine njihovih starih bogova, pa i obredi vezani za njih.
Isto važi i za Sv. Vida (Vita) i Svetovida. Svetovid je parnjak Sv. Vidu isto koliko i ovi gore navedeni bogovi. Jedina razlika je što su imena ove dvojice strašno slična, pa otuda i ta glupost da je Vidovdan posvećen Svetovidu. Narod je na početku hristijanizacije možda vezivao malo više Svetovida za Sv. Vita, nego ove ostale bogove za svoje parnjake.....pa otuda se to održalo i do danas....al sve u svemu jeste najobičnija glupost.

SVETI VIT (VID)

Za vreme carevanja Dioklecijanova, kada oblasni upravitelj Valerijan gonjaše hrišćane, na Siciliji je živeo dvanaestogodišnji dečak po imenu Vit, sin visokorodnog i bogatog građanina Gilasa.Gilas beše neznabožac, a njegov sin Vit u detinjstvu svom prosvećen s neba čudesnom blagodaću Sv. Duha, poznade jedinog istinitog Boga koji je stvorio zemlju.

Valerijan ljut što dečak ne htede prinositi žrtvu njihovim Bogovima naredi da se dečak izbije gvozdenim štapovima, ali se njegova ruka i ruka mučitelja osuši. Bojeći se za život sina, Gilas na sve načine pokuša da ga odvrati od Hristove vere, ali od anđeoske svetlosti oslepe:
"U ložnici sina mog videh bogove krilate, oči im behu kao zvezde, a izgled kao munja, ne podnevši blesak njihov, oči mi oboleše a ja izgubih vid."

Bežeći pred očevim gnevom, iako mu uz božju pomoć isceli oči, sa svojim učiteljem Modestom i dadiljom Kriskentijom, Vit se ukrca na lađu, koja ih odvede do italijanske pokrajine Lukanije, mesta Alektorije, i nastaniše se kraj reke Silar. Dioklecijan ga pozva u Rim da izleči njegovog sina od demona i ludila, ali kad to ovaj uradi, naredi da Vita i Modesta bace u okove da umru od gladi i žeđi. Oni se pomoću molitve okova oslobodiše. On zatim naredi da se Vit stavi u kazan u kome je ključalo rastopljeno olovo i smola ali "anđeo gospodnji oduze silu ognju i rashladi žar i vrelinu kazana", a Vit reče: Dioklecijane, blagodarim tebi i tvojim slugama što mi načiniste udobno kupatilo". Zatim Vit pobedi i strašnog lava, a Dioklecijan njega, Modesta i Kriskentiju obesi o drvo za mučenje. I odatle Bog ga spase i uze sebi kao svetog mučenika. Beše to dana 15. juna. 303. godine.
Eto to je VID....i njega slavite, nije on izuzetak, kao i svi hrišćanski sveci, i njemu su dodate neke osobine paganskih bogova...da bi se lakše utemeljilo hrišćanstvo svi sveci su povezivani sa nekim po svojstvima srodnim paganskim bogom kod različitih naroda ....pa tako i Sveti Vid sa Svantovidom ...isto kao što je Sv. Nikola preuzeo svojstvana primer široko rasprostranjenog paganskog boga Dagona.
Dakle ni manje ni više "paganskiji" praznik od ostalih hrišćanskih praznika.......

A SVE U SVEMU, DA SE NA TAJ DAN NIJE ODIGRALA KOSOVSKA BITKA, POSLE NJE VIDOVDAN NE BI BIO NIKAKAV PRAZNIK (A NIJE BIO NI PRE NJE)......POTPUNO JE BIO (I BIO BI) BEZNAČAJAN....A MOŽDA GA NE BI NI IMALO U SRPSKOM PRAVOSLAVNOM KALENDARU, KAO ŠTO GA NEMA KOD DRUGIH PRAVOSLAVACA.

mladjony

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
232
@ AKHENATON

Lepa prica. Odakle ti ovo? Lici mi na neki mit. Cak sam cuo pricu da su Turci hteli da se bitka odrzi na Vidovdan znajuci da je ti veliki Srpski praznik, koji se i tada slavio, i da su tako hteli da Srpskim ratnicima stave do znanja da nemaju razloga za slavlje i da ce biti porazeni (strah) uprkos svojoj veri u Boga. Dok su Srbi verujuci u svog Boga (tada vec sveca) silnije udarili na tursku vojsku. Ne secam se tacno cele price o tome, davno sam je chuo. Cini mi se da je u nastavku bilo reci o tome da su zvona na Bogorodicinoj crkvi u Francuskoj (povodom pobede Srpske vojske) zvonila u cast pobede Hriscana nad nevernicima.

Da li je istina da su samo Srbi zadrzali obicaj da slave slavu ( i da tak oobeleze praznik Sveca) jer je to bio jedini nacin (kompromis) da prihvate hriscanstvo (jer su pre toga bili Pagani) ?

Usput jel' Akhenaton bese Egipatski faraon koji je sva Egipatska bozanstva zamenio u cast Sunca koga je jedino smatrao bogom?

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
mladjony:
@ AKHENATON
Lepa prica. Odakle ti ovo? Lici mi na neki mit.
Naravno da liči na mit, kao i svake žitije i priče o svecima. Svaka od njih mora da sadrži čuda pomenutog, to je pravilo.Nema sveca ako nema čuda. Priču možeš naći na netu preko googla . A ja sam je prepisao iz specijalnog izdanja Politike "Boj na Kosovu" iz 1989. povodom 600 godina od Kosovske bitke...Istorijske tekstove potpisuju najveća imena medju srpskim istoričarima.

Evo i iz katoličkog kalendara:

15. lipanj (jun), PRESVETO SRCE ISUSOVO, Vid (Vito); SV. VID – ,
ZAŠTITNIK RIJECKE NADBISKUPIJE

mladjony:
Cak sam cuo pricu da su Turci hteli da se bitka odrzi na Vidovdan znajuci da je ti veliki Srpski praznik, koji se i tada slavio, i da su tako hteli da Srpskim ratnicima stave do znanja da nemaju razloga za slavlje i da ce biti porazeni (strah) uprkos svojoj veri u Boga. Dok su Srbi verujuci u svog Boga (tada vec sveca) silnije udarili na tursku vojsku. Ne secam se tacno cele price o tome, davno sam je chuo. Cini mi se da je u nastavku bilo reci o tome da su zvona na Bogorodicinoj crkvi u Francuskoj (povodom pobede Srpske vojske) zvonila u cast pobede Hriscana nad nevernicima.
Pa svašta se ispreda oko Kosovske bitke, a o njoj se tako malo pouzdano zna....Tako da, ne bih se složio da su se pre nje Srbi nešto mnogo kunuli u Vidovdan, nego tek nakon toga, a posebno u novije vreme je taj praznik dobio na značaju. Činjenica je da je jedan od prvih zapisa o Vidovdanu kod Srba, zapis Vuka Karadžića i to ovako: "Vidov dan, va dne, 15 ti junija, kad su Srblji izgubili na Kosovu".....Prilično kasno za prve zapise, ako je to oduvek bio tako bitan praznik.....a i ništa o svecu, al naglasio bitku.
U svakom slučaju zbog sličnosti imena Sv. Vida i svog ranijeg boga Svetovida, Srbima je bilo lakše da prihvate ovaj praznik kao dojučerašnji pagani, i da ga podsvesno narod malo više povezuje sa Svetovidom nego što su to činili sa drugim svecima.

Da li je istina da su samo Srbi zadrzali obicaj da slave slavu ( i da tak oobeleze praznik Sveca) jer je to bio jedini nacin (kompromis) da prihvate hriscanstvo (jer su pre toga bili Pagani) ?
Jeste...ne jedini način, ali jedan od bitnijih da se nametne Srbima. Nisu to uslovi samo kod Srba, nego ih je bilo svuda. Celo hrišćanstvo je zapravo splet paganskih običaja, vešto umotanih u foliju.

Usput jel' Akhenaton bese Egipatski faraon koji je sva Egipatska bozanstva zamenio u cast Sunca koga je jedino smatrao bogom?
Da.

fabricius

Zainteresovan član
Poruka
154
Profi, nema sta!
Odakle hrvatima Vid u kalendaru? Oni se gade od svake pomisli da imaju nesto sa nama, Pravoslavljem, Paganima. Ili nije samo Paganski Svetac (Pravoslavni)?
Imas li jos neku pricu o nasim Svecima? Istinitu, naravno!:) To me malo vise zanima od kvazi-istoricara
Hahahaha, pa i Hrvati su Slaveni i sviđalo se to tebi ili ne, imali su isti panteon kao i Srbi. Btw. na Braču postoji brdo Vidova gora, ali mislim da je ime dobila po kršćanskom sv. Vidu, a ne poganskom božanstvu Svetovidu/Svantevidu.

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Profi, nema sta!
Odakle hrvatima Vid u kalendaru? Oni se gade od svake pomisli da imaju nesto sa nama, Pravoslavljem, Paganima. Ili nije samo Paganski Svetac (Pravoslavni)?
Imas li jos neku pricu o nasim Svecima? Istinitu, naravno!:) To me malo vise zanima od kvazi-istoricara
Ti nisi shvatio poentu da to nije srpski svetac.
Nemaju samo Hrvat Sv. Vida, svi katolici ga imaju. A to je čika iz one priče gore, uostalom i osnova za srpski Vidovdan...

Ako te naši sveci zanimaju imaš dosta žitija..... Jovana Vladimira, Sv. Simeona, Sv. Save....To čitaj. Nema drugog.

mladjony

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
232
Ti nisi shvatio poentu da to nije srpski svetac.
Nemaju samo Hrvat Sv. Vida, svi katolici ga imaju. A to je čika iz one priče gore, uostalom i osnova za srpski Vidovdan...

Ako te naši sveci zanimaju imaš dosta žitija..... Jovana Vladimira, Sv. Simeona, Sv. Save....To čitaj. Nema drugog.
Tacno, mislio sam da nije nasledje katolika

NEREJ

Aktivan član
Poruka
1.735
Bio je,naravno, cuveni prof.dr.Jovan Deretic, cije knjige imam, i za koga nisam siguran da je uopste ziv, naprotiv. A, ko je sad pa taj ? :confused: Nisam samo od tebe cuo, a stvarno taj covek, koji je,slucajno,nasledio to ime, BAS LUPA GLUPOSTI. Nama, Srbima,danas, moze pomoci samo OBJEKTIVNO znanje i cinjenjice o nasoj istoriji. Nismo ni najveci narod,a opet nismo ni najmanji. Nismo vazni, ali nismo ni navazni. To su trenutne,objektivne cinjenice. Sad, i od nas zavisi kako se postavimo.

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Bio je,naravno, cuveni prof.dr.Jovan Deretic, cije knjige imam, i za koga nisam siguran da je uopste ziv, naprotiv. A, ko je sad pa taj ? :confused: Nisam samo od tebe cuo, a stvarno taj covek, koji je,slucajno,nasledio to ime, BAS LUPA GLUPOSTI. Nama, Srbima,danas, moze pomoci samo OBJEKTIVNO znanje i cinjenjice o nasoj istoriji. Nismo ni najveci narod,a opet nismo ni najmanji. Nismo vazni, ali nismo ni navazni. To su trenutne,objektivne cinjenice. Sad, i od nas zavisi kako se postavimo.
Postoji jedan drugi Jovan Deretić koji je (ili je bio) profesor kniževnosti na Filološkom fakultetu u Bgd.....dok je ovaj drugi Jovan I. Deretić, samozvani istoričar, doktor mašinstva.