Србогорци - Срби који не виде даље од Црне Горе...

bernardo

Veoma poznat
Poruka
12.760
СРБОГОРЦИ - Срби који не виде даље од Црне Горе...

Нешто се посебно дешава са делом "Срба" у Црној Гори, чије је одвајање од остатка српства изгледа досегло историјски максимум, а њихов раздор према осталим Србима ван Црне Горе још је већи него у присталица Зеленашке политике 1918. године.

Наиме, ови "Срби" себе несумњиво доживљавају за Србе, тако себе и представљају, као "највеће и најчистије Србе", мада често негују и тај двојни идентитет Србин-Црногорац или Црногорац-Србин. Они, иако не поричу да су Срби, са гордошћу, аверзијом па чак и гађењем гледају на Србе и српство ван Црне Горе, а поготово на "Србијанце", који су, рекло би се, у њиховим главама њихови заклети непријатељи и супарници.

Често Црну Гору сматрају супериорнијом од Србије, неретко тврде и да је црногорска државност старија од "србијанске", једни су од највећих противника српске ујединитељске и интегралистичке идеје и, чак се и не занимају нит их не дотиче историја Срба ван Црне Горе, јер је за њих српско само оно што је у Црној Гори. И никако да одустану од тога да су Срби, иако су по свему много ближи схватању једног просечног "Монтенегрина" него Србина.

Они чак и неретко Мила подржавају више него "србијанца" Вучића, а њихови спољнополитички ставови су малтене идентични једном просечном гласачу М.Ђ. Умногоме су ЗА евроатлантске интеграције, не противе се много санкцијама Русији, а што се Косова тиче....

Е, то је занимљива тема. За њих је Метохија - Црна Гора. Наизглед се интересују за Косово али неко у њиховим визијама 'црногоско Косово и Метохију'.

Много су поноснији на то што су из Црне Горе него јер су Срби, а тај понос иде толико далеко да прелази у огромну гордост, поделу, па чак у екстремним случајевима и презир и гађење према Србима и српству ван Црне Горе. Оваквих Срба у Црној Гори има довољно да се свуда може чути њихов глас, и да утичу на исходе избора и све демократије, даклњ бројни су.

Такав случај, рекло би се, није био например 2006., када се знало: Србин си ако гласаш за заједницу, а ниси Србин ако гласаш за независност. Такав случај није био ни на попису 2011. када се код велике већине народа знало, Србин си ако се попишеш као Србин, а Црногорац си ако се попишеш као Црногорац.

Дакле, ово 'ново' стање датира од релативно недавних година и доста је прогресивније од класичног српства у Црној Гори. Шта ви мислите о овом стању? Шта су узроци појаве србогораца?
 
СРБОГОРЦИ - Срби који не виде даље од Црне Горе...

Нешто се посебно дешава са делом "Срба" у Црној Гори, чије је одвајање од остатка српства изгледа досегло историјски максимум, а њихов раздор према осталим Србима ван Црне Горе још је већи него у присталица Зеленашке политике 1918. године.

Наиме, ови "Срби" себе несумњиво доживљавају за Србе, тако себе и представљају, као "највеће и најчистије Србе", мада често негују и тај двојни идентитет Србин-Црногорац или Црногорац-Србин. Они, иако не поричу да су Срби, са гордошћу, аверзијом па чак и гађењем гледају на Србе и српство ван Црне Горе, а поготово на "Србијанце", који су, рекло би се, у њиховим главама њихови заклети непријатељи и супарници.

Често Црну Гору сматрају супериорнијом од Србије, неретко тврде и да је црногорска државност старија од "србијанске", једни су од највећих противника српске ујединитељске и интегралистичке идеје и, чак се и не занимају нит их не дотиче историја Срба ван Црне Горе, јер је за њих српско само оно што је у Црној Гори. И никако да одустану од тога да су Срби, иако су по свему много ближи схватању једног просечног "Монтенегрина" него Србина.

Они чак и неретко Мила подржавају више него "србијанца" Вучића, а њихови спољнополитички ставови су малтене идентични једном просечном гласачу М.Ђ. Умногоме су ЗА евроатлантске интеграције, не противе се много санкцијама Русији, а што се Косова тиче....

Е, то је занимљива тема. За њих је Метохија - Црна Гора. Наизглед се интересују за Косово али неко у њиховим визијама 'црногоско Косово и Метохију'.

Много су поноснији на то што су из Црне Горе него јер су Срби, а тај понос иде толико далеко да прелази у огромну гордост, поделу, па чак у екстремним случајевима и презир и гађење према Србима и српству ван Црне Горе. Оваквих Срба у Црној Гори има довољно да се свуда може чути њихов глас, и да утичу на исходе избора и све демократије, даклњ бројни су.

Такав случај, рекло би се, није био например 2006., када се знало: Србин си ако гласаш за заједницу, а ниси Србин ако гласаш за независност. Такав случај није био ни на попису 2011. када се код велике већине народа знало, Србин си ако се попишеш као Србин, а Црногорац си ако се попишеш као Црногорац.

Дакле, ово 'ново' стање датира од релативно недавних година и доста је прогресивније од класичног српства у Црној Гори. Шта ви мислите о овом стању? Шта су узроци појаве србогораца?

vrhunska tema, pročitao sam je celu, i pored ovih smaračkih osih slova...ne znam šta će ti to?!
da nisi srbogorac, možda?
da, to isto sam i ja primetio, al tek sad kad vidim šta si napisao, vidim i šta sam primetio...
njihov krajnji domet je nevesinje na zapadu, i metohija na istoku, sve dalje od toga baš kao što reče i preziru...
 
vrhunska tema, pročitao sam je celu, i pored ovih smaračkih osih slova...ne znam šta će ti to?!
da nisi srbogorac, možda?
da, to isto sam i ja primetio, al tek sad kad vidim šta si napisao, vidim i šta sam primetio...
njihov krajnji domet je nevesinje na zapadu, i metohija na istoku, sve dalje od toga baš kao što reče i preziru...
Апсолутно. Праштај због косих слова, рекох, кад отварам тему да то буде и лепо за очи...

Свакако нисам Србогорац. Свуда ђе могу певам хвалоспеве о уједињењу, српском јединству у сваком смислу, свесрпској идеји...

Оссећам се домаћином и у Војводини, и у Боки, и доле 'к'г браћу јужњаке'...
 
Апсолутно. Праштај због косих слова, рекох, кад отварам тему да то буде и лепо за очи...

Свакако нисам Србогорац. Свуда ђе могу певам хвалоспеве о уједињењу, српском јединству у сваком смислу, свесрпској идеји...

Оссећам се домаћином и у Војводини, и у Боки, и доле 'к'г браћу јужњаке'...
О Републици Српској да не причам. Велики Срби, тамо се вазда осећам ко свој на свом, јер то и јесам
 
Апсолутно. Праштај због косих слова, рекох, кад отварам тему да то буде и лепо за очи...

Свакако нисам Србогорац. Свуда ђе могу певам хвалоспеве о уједињењу, српском јединству у сваком смислу, свесрпској идеји...

Оссећам се домаћином и у Војводини, и у Боки, и доле 'к'г браћу јужњаке'...

Praštam brate! ne stavno su teška za čitanje...nebitno....
A nekad se mislilo da će se oko Crne Gore okupiti Srbstvo...Obrenoviće to nije zanimalo
sa druge strane, slično ti je i po Srbiji, Šumadince ne dotiče sudbina nikoga van Šumadije
istok srbije je neizanteresovan nizašta....
Jedini koji imaju taj sve srbski osećaj su mislim Krajišnici...
 
Praštam brate! ne stavno su teška za čitanje...nebitno....
A nekad se mislilo da će se oko Crne Gore okupiti Srbstvo...Obrenoviće to nije zanimalo
sa druge strane, slično ti je i po Srbiji, Šumadince ne dotiče sudbina nikoga van Šumadije
istok srbije je neizanteresovan nizašta....
Jedini koji imaju taj sve srbski osećaj su mislim Krajišnici...
Па знаш како, не бих се баш сложио, јер ти регионални идентитети у Србији нису ништа више од регионалних идентитета. У Црној Гори то поприма облик дуализма. Србин из Шумадије (иако је опет, већина Шумадије насељена људима из Цг) су Срби, сад за источну Србију не знам тачно јер нккад нисам тамо био па не знам рећи. Све национално освешћене Србе у било ком крају Србије и РС врло занима целокупно српско питање. Косово, Јасеновац, све српске битке, злочини.

Један, регионално поносан део српског народа су свакако босански крајишници, Бања Лука, Приједор... Али ни њима није то пре него да су Срби. А зна се да су они вееелики Срби.

Да закључим, става сам да све национално освешћене Србе ван ЦГ много више интересује комплетно српство, укључујући и Србе у ЦГ него Србе из ЦГ остатак српства ван Цг.
 
Да закључим, става сам да све национално освешћене Србе ван ЦГ много више интересује комплетно српство, укључујући и Србе у ЦГ него Србе из ЦГ остатак српства ван Цг.

...da, recimo ne sećam se da sam skorije ili možda i ikada čuo ni Kneževića ni Mandića
da uopšte i pominju Republiku Srbsku, a ona im je još prirodniji saveznik i bliža po svemu od Srbije.
srbiju pominju što moraju....
 
СРБОГОРЦИ - Срби који не виде даље од Црне Горе...

Нешто се посебно дешава са делом "Срба" у Црној Гори, чије је одвајање од остатка српства изгледа досегло историјски максимум, а њихов раздор према осталим Србима ван Црне Горе још је већи него у присталица Зеленашке политике 1918. године.

Наиме, ови "Срби" себе несумњиво доживљавају за Србе, тако себе и представљају, као "највеће и најчистије Србе", мада често негују и тај двојни идентитет Србин-Црногорац или Црногорац-Србин. Они, иако не поричу да су Срби, са гордошћу, аверзијом па чак и гађењем гледају на Србе и српство ван Црне Горе, а поготово на "Србијанце", који су, рекло би се, у њиховим главама њихови заклети непријатељи и супарници.

Често Црну Гору сматрају супериорнијом од Србије, неретко тврде и да је црногорска државност старија од "србијанске", једни су од највећих противника српске ујединитељске и интегралистичке идеје и, чак се и не занимају нит их не дотиче историја Срба ван Црне Горе, јер је за њих српско само оно што је у Црној Гори. И никако да одустану од тога да су Срби, иако су по свему много ближи схватању једног просечног "Монтенегрина" него Србина.

Они чак и неретко Мила подржавају више него "србијанца" Вучића, а њихови спољнополитички ставови су малтене идентични једном просечном гласачу М.Ђ. Умногоме су ЗА евроатлантске интеграције, не противе се много санкцијама Русији, а што се Косова тиче....

Е, то је занимљива тема. За њих је Метохија - Црна Гора. Наизглед се интересују за Косово али неко у њиховим визијама 'црногоско Косово и Метохију'.

Много су поноснији на то што су из Црне Горе него јер су Срби, а тај понос иде толико далеко да прелази у огромну гордост, поделу, па чак у екстремним случајевима и презир и гађење према Србима и српству ван Црне Горе. Оваквих Срба у Црној Гори има довољно да се свуда може чути њихов глас, и да утичу на исходе избора и све демократије, даклњ бројни су.

Такав случај, рекло би се, није био например 2006., када се знало: Србин си ако гласаш за заједницу, а ниси Србин ако гласаш за независност. Такав случај није био ни на попису 2011. када се код велике већине народа знало, Србин си ако се попишеш као Србин, а Црногорац си ако се попишеш као Црногорац.

Дакле, ово 'ново' стање датира од релативно недавних година и доста је прогресивније од класичног српства у Црној Гори. Шта ви мислите о овом стању? Шта су узроци појаве србогораца?
NATO
 
...da, recimo ne sećam se da sam skorije ili možda i ikada čuo ni Kneževića ni Mandića
da uopšte i pominju Republiku Srbsku, a ona im je još prirodniji saveznik i bliža po svemu od Srbije.
srbiju pominju što moraju....
Није, није, Кнежевић и Мандић су бог ми помињали и то баш често. Чак су као представници српског народа у ЦГ били и у скупшттини Србије. Мандићу је на инстаграму (до почетка камппање) скоро свака објава била о Косову, Ђоковићу, па дан РС, па репрезентација Србије... Кнежевић нон сстоп Србије, често је спомињао српство ван Цг, није он један од тих на које мислим кад кажем србогорци...

Али Мандић је након почетка председничке кампање одједном стопирао причу о српству. Чак није ни честитао дан државности СРБ.

Тачно се сећам када су играле СРБ и ЦГ 2018. а он навијао за Србију. Сад, као председнички кандидат, окренуо је ћурак...

Али нису ми они Србогорци. Србогорци су што их редовно п*чкарам уз Брђанина на темама о изборима у ЦГ и српском ентитету у ЦГ. Можда је и Милачић нека умеренија врста тих србогораца, али Дајковић са друге стране велик инрегралиста, Србин пре свега.
 
Тема је добра :ok:. И тема која може бит може помоћи да би разумјели неке странпутице кроз историју и насљеђе произашло из тих наших замршених српско-српских односа и деоба.
Истина такве тенденције имамо код свих нација које нису репа без коријена, тај доживљај родољубља само докле се протеже наша тараба, а и када су Срби у питању није то феномен својствен само Србогорцима, у тој причи су и Србодорћолци и Србокнинџе и ини други и тај пренаглашени локалпатриотизам може се изродити у два смјера. Баш као што код родољубља имамо двије врсте родољуба, родољубе којима је родољубље циљ и лажне родољубе којима је родољубље средство до циља. Тако је и локалпатриотизам првима циљ, другима средство до циља.

То лажно родољубље се не ријетко изроди у своју супротност, сепаратизам и све већу мржњу и презир према свом исконском извору. Управо у Црној Гори смо имали те процесе. Српство и црногорство кроз историју никад нису били у сукобу, раскораку, народност српска, поданство црногорско, етноним Србин, политоним Црногорац. Но тај осјећај да су завичајни Црногорци понајбољи од свих Срба прерастао је у надсрпство, гдје надсрпство бјеше како написах средство до циља, што за посљедицу има идеју током ХХ вијека о засебној црногорској нацији, која је и рођена 1.маја 1945.године из пера неког Милована Ђиласа.
Испрва ни ту у првим деценијама српство и црногорство нису били у великом раскораку, његован је тај двојни идентитет, но клица раздора је посејана, како је црногорска нација испрва утемељена на политичком концепту нације прелазила ка етничком концепту, а ти процеси могу успјети само на фобији према нечему, у правилу свом извору, и србофобија је све више пуштала коријење заједно са развојем те црногорске нације, да би то добила карактер монтенегринске верзије усташва чију ескаалацију смо имали прилике видјети на Цетињу 4-5.септембра 2021.године.

Опет. пописи становништва могу бити показатељ етнографске структуре, но и не морају. Посебно у случају Црне Горе гдје нису довршени процеси испрофилисања националног осјећаја. На попису 2011.године код националних Срба који су одолили свим тим притисцима (а некад би подобна националност одредила хоћете ли добити посао или статус у друштву, није неважно) која би знала прерасти у антисрпску хистерију можемо комотно рећи да је то осјећај увјерења, код националних Црногораца имамо и осјећај увјерења и посљедицу инструисања.

Да ствари у Црној Гори нису како се перфидно протурао лажан привид показале су величанствене литије када смо имали и васкрсење српства и реафирмацију истинских вриједности. Како су ти који су кренули на сатирање Српске Цркве кроз које би сатирали и српство схватили да су машили у процјени прешло се на план Б. Више се окренути Србогорству као прелазној фази и кроз методу "кувања жабе" временом усађивати код инструисане циљне групе отклон од свог извора, српства. И то јесте позадина "помирљивијих тонова" које ћемо имати прилике чути и ту је избор хоћемо ли скрајнути прошлост која нас учи куда воде ти процеси или ћемо понешто научити из те прошлости.

Умни људи, са визијом и истински српски родољуби се неће препустити плими пројектованих процеса већ ће ту плиму покушарти окренути у оно у шта вјерују,. Величанствене литије су показатељ да је то и могуће и да то мора бити водиља. Предуслов је да острашћеност уступи мјесто мудрости.
 
Poslednja izmena:
Није, није, Кнежевић и Мандић су бог ми помињали и то баш често. Чак су као представници српског народа у ЦГ били и у скупшттини Србије. Мандићу је на инстаграму (до почетка камппање) скоро свака објава била о Косову, Ђоковићу, па дан РС, па репрезентација Србије... Кнежевић нон сстоп Србије, често је спомињао српство ван Цг, није он један од тих на које мислим кад кажем србогорци...

Али Мандић је након почетка председничке кампање одједном стопирао причу о српству. Чак није ни честитао дан државности СРБ.

Тачно се сећам када су играле СРБ и ЦГ 2018. а он навијао за Србију. Сад, као председнички кандидат, окренуо је ћурак...

Али нису ми они Србогорци. Србогорци су што их редовно п*чкарам уз Брђанина на темама о изборима у ЦГ и српском ентитету у ЦГ. Можда је и Милачић нека умеренија врста тих србогораца, али Дајковић са друге стране велик инрегралиста, Србин пре свега.

dobro, preterom sam, priznajem...da se napravim pametan...
al svejedno ovo tolko usadjeno u njihovo biće da ni oni ne primećuju
znam po babi recimo mojoj, koja je iz CG, plemenski identitet tj bratstvenički ako je veliko i jako bratstvo
prevazilazi sve...tj nadilazi...

Тема је добра :ok:. И тема која може бит може помоћи да би разумјели неке странпутице кроз историју и насљеђе произашло из тих наших замршених српско-српских односа и деоба.
Истина такве тенденције имамо код свих нација које нису репа без коријена, тај доживљај родољубља само докле се протеже наша тараба, а и када су Срби у питању није то феномен својствен само Србогорцима, у тој причи су и Србодорћолци и Србокнинџе и ини други и тај пренаглашени локалпатриотизам може се изродити у два смјера. Баш као што код родољубља имамо двије врсте родољуба, родољубе којима је родољубље циљ и лажне родољубе којима је родољубље средство до циља. Тако је и локалпатриотизам првима циљ, другима средство до циља.

То лажно родољубље се не ријетко изроди у своју супротност, сепаратизам и све већу мржњу и презир према свом исконском извору. Управо у Црној Гори смо имали те процесе. Српство и црногорство кроз историју никад нису били у сукобу, раскораку, народност српска, поданство црногорско, етноним Србин, политоним Црногорац. Но тај осјећај да су завичајни Црногорци понајбољи од свих Срба прерастао је у надсрпство, гдје надсрпство бјеше како написах средство до циља, што за посљедицу има идеју током ХХ вијека о засебној црногорској нацији, која је и рођена 1.маја 1945.године из пера неког Милована Ђиласа.
Испрва ни ту у првим деценијама српство и црногорство нису били у великом раскораку, његован је тај двојни идентитет, но клица раздора је посејана, како је црногорска нација испрва утемељена на политичком концепту нације прелазила ка етничком концепту, а ти процеси могу успјети само на фобији према нечему, у правилу свом извору, и србофобија је све више пуштала коријење заједно са развојем те црногорске нације, да би то добила карактер монтенегринске верзије усташва чију ескаалацију смо имали прилике видјети на Цетињу 4-5.септембра 2021.године.

Опет. пописи становништва могу бити показатељ етнографске структуре, но и не морају. Посебно у случају Црне Горе гдје нису довршени процеси испрофилисања националног осјећаја. На попису 2011.године код националних Срба који су одолили свим тим притисцима (а некад би подобна националност одредила хоћете ли добити посао или статус у друштву, није неважно) која би знала прерасти у антисрпску хистерију можемо комотно рећи да је то осјећај увјерења, код националних Црногораца имамо и осјећај увјерења и посљедицу инструисања.

Да ствари у Црној Гори нису како се перфидно протурао лажан привид показале су величанствене литије када смо имали и васкрсење српства и реафирмацију истинских вриједности. Како су ти који су кренули на сатирање Српске Цркве кроз које би сатирали и српство схватили да су машили у процјени прешло се на план Б. Више се окренути Србогорству као прелазној фази и кроз методу "кувања жабе" временом усађивати код инструисане циљне групе отклон од свог извора, српства. И то јесте позадина "помирљивијих тонова" које ћемо имати прилике чути и ту је избор хоћемо ли скрајнути прошлост која нас учи куда воде ти процеси или ћемо понешто научити из те прошлости.

Умни људи, са визијом и истински српски родољуби се неће препустити плими пројектованих процеса већ ће ту плиму покушарти окренути у оно у шта вјерују,. Величанствене литије су показатељ да је то и могуће и да то мора бити водиља. Предуслов је да острашћеност уступи мјесто мудрости.

to srbogorstvo se najočitije vidi, kao prelazna faza, kad odeš na stranicu mitropolije primorske
piše PRAVOSLAVNA MITROPOLIJA CRNOGORSKO-PRIMORSKO
šta reći više???

https://mitropolija.com/
 
Тема је добра :ok:. И тема која може бит може помоћи да би разумјели неке странпутице кроз историју и насљеђе произашло из тих наших замршених српско-српских односа и деоба.
Истина такве тенденције имамо код свих нација које нису репа без коријена, то прилагођавање родољубља само докле се протеже наша тараба, а и када су Срби у питању није то феномен својствен само Србогорцима, у тој причи су и Србодорћолци и Србокнинџе и ини други и тај пренаглашени локалпатриотизам може се изродити у два смјера. Баш као што код родољубља имамо двије врсте родољуба, родољубе којима је родољзбље циљ и лажне родољубе којима је родољубље средство до циља. Тако и локалпатриотизам је првима циљ, другима средство до циља.

То лажно родољубље се не ријетко изроди у своју супротност, сепаратизам и све већу мржњу и презир према свом исконском извору. Управо у Црној Гори смо имали те процесе. Српство и црногорство кроз историју никад нису били у сукобу, раскораку, народност српска, поданство црногорско, етноним Србин, политоним Црногорац. Но тај осјећај да су завичајни Црногорци понајбољи од свих Срба прерастао је у надсрпство, гдје надсрпство бјеше како написах средство до циља, што за посљедицу има идеју током ХХ вијека о засебној црногорској нацији, која је и рођена 1.маја 1945.године из пера неког Милована Ђиласа.
Испрва ни ту у првим деценијама српство и црногорство нису били у великом раскораку, његован је тај двојни идентитет, но клица раздора је посејана, како је црногорска нација испрва утемељена на политичком концепту нације прелазила ка етничком концепту, а ти процеси могу успјети само на фобији према нечему, у правилу свом извору, и србофобија је све више пуштала коријење заједно са развојем те црногорске нације, да би то добила карактер монтенегринске верзије усташва чију ескаалацију смо имали прилике видјети на Цетињу 4-5.септембра 2021.године.

Опет. пописи становништва могу бити показатељ етнографске структуре, но и не морају, посебно у случају Црне Горе гдје нису довршени процеси испрофилисања националног осјећаја. На попису 2011.године код националних Срба који су одолили свим тим притисцима (а некад би подобна националност одредила хоћете ли добити посао или статус у друштву, није неважно) која би знала прерасти у антисрпску хистерију можемом комотно рећи да је то осјећај увјерења, код националних Црногораца имамо и осјећај увјерења и посљедицу инструисања.
Да ствари у Црној Гори нису како се перфидно протурао лажан привид показале су величанствене литије када смо имали и васкрсење српства и реафирмацију истинских вриједности. Како су ти који су кренули на сатирање Српске Цркве кроз које би сатирали и српство схватили да су машили у процјени прешло се на план Б. Више се окренути Србогорству као прелазној фази и кроз методу "кувања жабе" временом усађивати код инструисане циљне групе отклон од свог извора, српства. И то јесте позадина "помирљивијих тонова" које ћемо имати прилике чути и ту је избор хоћемо ли скрајнути прошлост која нас учи куда воде ти процеси или ћемо понешто научити из те прошлости.

Умни људи, са визијом и истински српски родољуби се неће препустити плими пројектованих процеса већ ће ту плиму покушарти окренути у оно у шта вјерују,. Величанствене литије 2020.гопдине су показатељ да је то и могуће и да то мора бити водиља. Предуслов је да острашћеност уступи мјесто мудрости.
Свака част, врло опсежно и детаљно објашњен став о стању. Слажем се огромним делом

Но, ипак мислим да је та наша српска струја ипак слабија и слабије напредујућа од србогорске и мислим да је србогорство узело маха и да је питање хоће ли се оно икада маћи. Можда и хоће, али не у скорије време

Поготово сада када је црногорски грађанизам најјача струја у Цг а србогорци су већином и гласачи грађанских идеја.

Хајде да загребемо мало и у историју. Србија и ЦГ добиле су независност равноправно, као две државе, али из једног простог разлога, а то је њихова физичка одвојеност старом Рашком, а не јер су Црногорци посебни Срби који су 'заслужали' државност и независност од 'остатка Србије' јер су посебни и другачији Срби. Стара Рашка је идаље под Турцима у то доба и физички, опет кажем, дели ЦГ од остале Србије. Србија и Црна Гора у рано време склапају пакт о терању турака са Балкана, тачније млади књаз Никола и књаз Михаило и о уједињењу 1866те. Таквих планова и замисли је било још. Заправо, тада је најјача и једина струја у српству а ПОГОТОВО у Цг била ослобођење од окупатора Турака и Аустријанаца и уједињење свију Срба. То се осети у песмама и делима Његоша, Краља Николе али и њиховим личним ставовима, поготово младог Николе који цвета свесрпством.

Временом настају династички сукоби, имамо 3 династије и све 3 желе да господаре српством и уједине га. Књаз Никола, што форумаш Брђанин каже, почиње да гледа своју гузицу и схвата да он не може ујединити српство због снаге Карађорђевића па полако његова политика одступа од безусловног свесрпског уједињења и иде ка условном уједињењу (где се он не би одрекао власти) или чак и одбацивању уједињења. Опет, ту нема етничке потпоре за те поделе већ само династичке.

Србогорци често овај период узимају да величају ценогорску државност и независност од Србије, окупатора и супарника. Њихова памет и знање остали су у 1918., па чак ни тада јер су људи и тада знали да се боре за Петровиће а не идеју независне или самосталне ЦГ. Чак је и тада велика већина ЦГ била против Николе, након што је избего у Италију.

Та зеленашка струја била је финансирана од Италије. То се зна и тту нема тајни.

Мора се знати и мора се ширити истина, а истина је да смо једно. Да нњ постоји ништа што нас дели. Да је много било боље док смо били велико српско царство и држава која је могла и Турке да покори, ако не да их покори, макар од њих успешно да сд брани да се нисмо поделили и сепаратисали у мале државице, што данас ти Србогорци оће. Малу државицу независну од српства која ће само из њима познатих разлога важити за *српску*.

Уједињење јединство и слога су оно ка чему сваки Србин мора да тежи. Србин из Војводине, Србин са Космета, Србин из ЦГ, Србин из РС? Сви смо Срби и сви говоримо исто, идемо у исту цркву, имамо исту историју јер смо исти народ и исти људи

Црна Гора је склизнула у оно што је црногорску нацију и направило, а то је заблуда да смо ми из Цг 'посебни у односу на друге Србе'. Бојим се да још дуго неће бити промене, а број Србогораца ће расти
 
dobro, preterom sam, priznajem...da se napravim pametan...
al svejedno ovo tolko usadjeno u njihovo biće da ni oni ne primećuju
znam po babi recimo mojoj, koja je iz CG, plemenski identitet tj bratstvenički ako je veliko i jako bratstvo
prevazilazi sve...tj nadilazi...



to srbogorstvo se najočitije vidi, kao prelazna faza, kad odeš na stranicu mitropolije primorske
piše PRAVOSLAVNA MITROPOLIJA CRNOGORSKO-PRIMORSKO
šta reći više???

https://mitropolija.com/
Блаженопочивши Митрополит Амфилохије се хвала богу у све мешао и био је велики присталица уједињења, и скупљо српске кости по Косову и ђе све већ није... Јоаникије се не оглашава много. Не прича. Чак ни патријарх. А морају. СПЦ је ипак кроз историју била главна институција за нас Србе...
 
Svi mi dinarci smo jako vezani za svoj kraj ,to je dio dinarskog mentaliteta
Ja sam poreklom sa tromedje Bosne Like i Dalmacije i volim vise to svoje nego cjeli Beograd tako da razumijem crnogorce
iskren da budem crnogorce i hercegovce posebno volim jer smo dosta slicni za razliku od srbijanaca ,sumadinaca ,vojvodjana beogradjana
Zivim u Svajcarskoj od 1996 i kad sretnem crnogorca u svijet bude mi drago ko brata da sam sreo toliko smo slican narod ali kad sretnem nekog srbijanaca beogradjanina sa feminiziranim ekavskim padne mi mrak na oci od njih su samo gori ovi bosanci posavci,semberci,ljevcani to je tek dno dna nidje vecih kukavica,lazova i prodanih dusa
 
  • Haha
Reactions: Hix
Svi mi dinarci smo jako vezani za svoj kraj ,to je dio dinarskog mentaliteta
Ja sam poreklom sa tromedje Bosne Like i Dalmacije i volim vise to svoje nego cjeli Beograd tako da razumijem crnogorce
iskren da budem crnogorce i hercegovce posebno volim jer smo dosta slicni za razliku od srbijanaca ,sumadinaca ,vojvodjana beogradjana
Zivim u Svajcarskoj od 1996 i kad sretnem crnogorca u svijet bude mi drago ko brata da sam sreo toliko smo slican narod ali kad sretnem nekog srbijanaca beogradjanina sa feminiziranim ekavskim padne mi mrak na oci od njih su samo gori ovi bosanci posavci,semberci,ljevcani to je tek dno dna nidje vecih kukavica,lazova i prodanih dusa
Али брате једном Немцу није препрека да свој најагресивнији нацизам гради са међусобним немачким државама са којима је и ратовао и не разуме се, а теби је једна 'феминизирана' екавица јеедан од разлога да не волиш Србијанаца и Београђана и кога већ не.

Ја сам поријеклом из ЦГ 100%, једино ми прађед и прабаба из Метохије, ал ако урачунамо да је прабаба са Ђурђевића Таре поријеклом а прађед Куч из Пећи Ценогорац сам 100%

Па ми је мио сваки Србин, видиш да постављам теме и о јужњацима, говорницима призренско-тимочког...

Питање екавштине и ијекавштине је питање развоја нашег ЈЕДНОГ језика. Мислим да је екавица заживела више јер је простија и доследнија. Нема да је неђе је, неђе ије, неђе и, већ је свуда е (изузев пар изузетака икавизама)... У Војводини су се спојиле све струје јер су сви Срби са свих страна њу населили. И Црногорци, и Херцеговци, и Косовци, и Македонци, и регион Врање-Ниш-Пирот... Па говоре екавски. Тако им је ваљда било лакше.

Београд није исфеминизиран јер је у Србији већ јер је велик град и политичке околности и струје нас на моју велику жалост прикују уз запад и њихове вредности и то је то.

Ми нисмо запад!
 
Čekaj, Crnogorci su se odvojili od Srbije jer su mislili da nećemo nikad da se oporavimo od Miloševićeve politike. Kao da bi i taj živeo 100 god.
Pa su brže bolje molili da uđu u NATO, koji ih je bombardovao.
Zatim su dali otpust iz državljanstva svim Crnogorcima zdrave pameti koji žive u Srbiji ( mahom intelektualci koji su se školovali u BG).
Priznali su Kosovo, ne znam kako će sebi to da oproste.

Time se završava priča toliko puta opevana o njihovom čojstvu i junaštvu i svela se na " ko o čemu ***** o poštenju".
 
СРБОГОРЦИ - Срби који не виде даље од Црне Горе...

Нешто се посебно дешава са делом "Срба" у Црној Гори, чије је одвајање од остатка српства изгледа досегло историјски максимум, а њихов раздор према осталим Србима ван Црне Горе још је већи него у присталица Зеленашке политике 1918. године.

Наиме, ови "Срби" себе несумњиво доживљавају за Србе, тако себе и представљају, као "највеће и најчистије Србе", мада често негују и тај двојни идентитет Србин-Црногорац или Црногорац-Србин. Они, иако не поричу да су Срби, са гордошћу, аверзијом па чак и гађењем гледају на Србе и српство ван Црне Горе, а поготово на "Србијанце", који су, рекло би се, у њиховим главама њихови заклети непријатељи и супарници.

Често Црну Гору сматрају супериорнијом од Србије, неретко тврде и да је црногорска државност старија од "србијанске", једни су од највећих противника српске ујединитељске и интегралистичке идеје и, чак се и не занимају нит их не дотиче историја Срба ван Црне Горе, јер је за њих српско само оно што је у Црној Гори. И никако да одустану од тога да су Срби, иако су по свему много ближи схватању једног просечног "Монтенегрина" него Србина.

Они чак и неретко Мила подржавају више него "србијанца" Вучића, а њихови спољнополитички ставови су малтене идентични једном просечном гласачу М.Ђ. Умногоме су ЗА евроатлантске интеграције, не противе се много санкцијама Русији, а што се Косова тиче....

Е, то је занимљива тема. За њих је Метохија - Црна Гора. Наизглед се интересују за Косово али неко у њиховим визијама 'црногоско Косово и Метохију'.

Много су поноснији на то што су из Црне Горе него јер су Срби, а тај понос иде толико далеко да прелази у огромну гордост, поделу, па чак у екстремним случајевима и презир и гађење према Србима и српству ван Црне Горе. Оваквих Срба у Црној Гори има довољно да се свуда може чути њихов глас, и да утичу на исходе избора и све демократије, даклњ бројни су.

Такав случај, рекло би се, није био например 2006., када се знало: Србин си ако гласаш за заједницу, а ниси Србин ако гласаш за независност. Такав случај није био ни на попису 2011. када се код велике већине народа знало, Србин си ако се попишеш као Србин, а Црногорац си ако се попишеш као Црногорац.

Дакле, ово 'ново' стање датира од релативно недавних година и доста је прогресивније од класичног српства у Црној Гори. Шта ви мислите о овом стању? Шта су узроци појаве србогораца?
to crnogorac smo zadrzavali kad se kurcimo, radi najcistije i najhrabrije istorije

doduse titoisti su nas podosta unakazili....

kriza identiteta u cg je ocita pa su djeca ono sto im nijesu bili roditelji...

zarad tepsije ribe
 
bernardo, puno je razloga, moze se reci da je jedan od kljucnih los imidž koji su Srbi stekli devedesetih. Zatim, ogromna propaganda u CG, omalovazavanje svega sto je srpsko decenijama unazad... Udje to u podsvest, bojim se da su Srbogorci samo prelazna faza u Milove Crnogorce. Izgleda da nam je to u genima, sopstveni interesi su nam iznad istinske solidarnosti sa sunarodnicima gde god bili. Verujem i da kad bi Srbija zapala u ozbiljne probleme, sto ce se verovatno i desiti zbog Kosova, Vojvodina ne bi imala nikakav problem da se otcepi i napusti brod koji tone. Meni je sve to jako tuzno, ali bojim se da tu nema pomoci.
 
Čekaj, Crnogorci su se odvojili od Srbije jer su mislili da nećemo nikad da se oporavimo od Miloševićeve politike. Kao da bi i taj živeo 100 god.
Pa su brže bolje molili da uđu u NATO, koji ih je bombardovao.
Zatim su dali otpust iz državljanstva svim Crnogorcima zdrave pameti koji žive u Srbiji ( mahom intelektualci koji su se školovali u BG).
Priznali su Kosovo, ne znam kako će sebi to da oproste.

Time se završava priča toliko puta opevana o njihovom čojstvu i junaštvu i svela se na " ko o čemu ***** o poštenju".
Што је најгоре, Црна Гора је изразито била ЗА Милошевића, а он је већ био мртав или у Хагу кад се ЦГ одвојила. ЦГ се одвојила јер је запад тако наредио њиховом клијенту, Милу. То је све лепо рекао Милов покојни најближи сарадник и дугогодишњи ментор, Момир Булатовић.
 
bernardo, puno je razloga, moze se reci da je jedan od kljucnih los imidž koji su Srbi stekli devedesetih. Zatim, ogromna propaganda u CG, omalovazavanje svega sto je srpsko decenijama unazad... Udje to u podsvest, bojim se da su Srbogorci samo prelazna faza u Milove Crnogorce. Izgleda da nam je to u genima, sopstveni interesi su nam iznad istinske solidarnosti sa sunarodnicima gde god bili. Verujem i da kad bi Srbija zapala u ozbiljne probleme, sto ce se verovatno i desiti zbog Kosova, Vojvodina ne bi imala nikakav problem da se otcepi i napusti brod koji tone. Meni je sve to jako tuzno, ali bojim se da tu nema pomoci.
Нажалост, Елена у праву си. Е сад, око узрока тих србогораца, једино ми није јасно јесу ли то већином бивши Миловци које је запљуснуо утицај литија и свега тога, или су Срби на путу Миловаца.

Више у ЦГ Србин и Црногорац нису толико одвојени појмови као до пре пар година. Сада ти србогорци највишњ негују тај двојни идентитет

Често и говоре да су само Црногорци али, "као се подразумева да су Срби јер је Црногорац = Србин". Ја лично нисам присталица тих дуализама. Ја сам за то да сам прво и једино Србин, а то што сам из Бањана српског племена из Црне Горе и Старе Херцеговине само иде у прилог томе да сам Србин
 
bernardo, puno je razloga, moze se reci da je jedan od kljucnih los imidž koji su Srbi stekli devedesetih. Zatim, ogromna propaganda u CG, omalovazavanje svega sto je srpsko decenijama unazad... Udje to u podsvest, bojim se da su Srbogorci samo prelazna faza u Milove Crnogorce. Izgleda da nam je to u genima, sopstveni interesi su nam iznad istinske solidarnosti sa sunarodnicima gde god bili. Verujem i da kad bi Srbija zapala u ozbiljne probleme, sto ce se verovatno i desiti zbog Kosova, Vojvodina ne bi imala nikakav problem da se otcepi i napusti brod koji tone. Meni je sve to jako tuzno, ali bojim se da tu nema pomoci.
Hajde za promenu se solidarišite sa onima koji bi da žive malo u datom trenutku vremena a ne da vode i preživljavaju bitke od 1371-1999 iznova i iznova u svojim glavama i normalizujte se pa neće biti problema.
A što se tiče Vojvodine, kada brod ima problem valjda krpiš rupu i usmeravaš ga u najbližu luku da se popravlja, a ne da ga dodatno čerupaš i teraš na stenje kao manit. Naravno da onaj ko može da se spasi, spasiće se. Prirodni instikt.

Apropo teme, nema problema sa srpskim identitetom ljudi u CG koji glasaju za ES,a na njih misli . Realni ljudi koji sagledavaju stvari kako treba, racionalno.
Evo upravo primer postavljača ove i par sličnih tema tj u sličnom tonu napravljenih, kome Srbi nisu "pravi" ako nije po njihovom shvatanju srpstva a takvih sličnih je puna i Srbija. Oni bi radije Mila i dukljane na vlasti nego srpske neistomišljenike da bi mogli da guslaju o "nepravdi" i držao one sa srpskim identitetom u stanju " sabornosti" i opasnosti. Mislim čovek ladno poziva na sabornost a bukvalno pokazuje najgore i najprizemnije sektašenje i način razmišljanja koje je i dovelo do debakla ove nacije. Na ivici da bude terminalno. Pa lepo glasajte Mila onda, ako vam ES ne valja. I dalje imate izbor, pa budite saborni dok vas gazi i zatire. Jednom se zajebao taktički, drugi put neće propustiti priliku samo mu je pružite opet. Ali neće biti "građanista" i "srbogoraca" i onda će te biti saborni i srećni...negde već.
 
Crna Gora je carska banovina i nosi duh carevine, nezavisnosti i autokeflane svoje crkve, dok je ova takozvana Srbija uvjek koketirala sa stranim silama i bila pod nekim tudjim carstvom, tako da ima ropski duh.
Sto se Srba tice, oni vise ne postoje, oni su Hrvati, neki Slaveni odani tudjem carstvu. Pa i u Crnoj Gori. Trebaju imati drugo ime. Nisu vise Srbi.
 
Али брате...
Опрез. Као што на друштвеним мрежама имаш мноштво провокатора који се лажно представе Србима па онда понављају пропагандну (монтенегринску и бошњачку) мантру из комшилука, тако и на крсти имамо подоста тих тролова који се лажно представе Србима како би или понављали ту србофобичну пропаганду или малициозним, заједљивим постовима "болдовали" анимозитет међу Србљем.
....Izgleda da nam je to u genima, sopstveni interesi su nam iznad istinske solidarnosti sa sunarodnicima gde god bili.
Па и није, кроз слилчна искушења пролазе и друге нације. До имунитета од таквог погубног поимања, које си заиста добро примијетила, може се доћи на један једини начин, кроз духовно, морално и културно оздрављењем нације. А то неће бити лако.

Но на страну то. Срби морају научити да буду трпељивији према сународницима који не дијеле исте вриједности, који немају исте свјетоназоре, који су другачије идеолошки оријентисани, наравно док то не прерасте у србофобију и аутошивинизам, да мање копамо по прљавој прошлости оних које баш не "миришемо", да им не калемимо или измишљамо "гријехе", па и ако су у неком моменту кренули странпутицом и ако су се вратили свом извору (а вјерујем да то може бити и плодом истинског унутрашњег преиспитивања), никако им то не би смјели узимати за зло, напротив.
Можда је и Милачић нека умеренија врста тих србогораца,
Можда је Милачић пролазио клроз те неке фазе и странпутице али Србин који овако надахнуто бесједи
тешко да може бити Србогорац.
 
Poslednja izmena:
Hajde za promenu se solidarišite sa onima koji bi da žive malo u datom trenutku vremena a ne da vode i preživljavaju bitke od 1371-1999 iznova i iznova u svojim glavama i normalizujte se pa neće biti problema.
A što se tiče Vojvodine, kada brod ima problem valjda krpiš rupu i usmeravaš ga u najbližu luku da se popravlja, a ne da ga dodatno čerupaš i teraš na stenje kao manit. Naravno da onaj ko može da se spasi, spasiće se. Prirodni instikt.

Apropo teme, nema problema sa srpskim identitetom ljudi u CG koji glasaju za ES,a na njih misli . Realni ljudi koji sagledavaju stvari kako treba, racionalno.
Evo upravo primer postavljača ove i par sličnih tema tj u sličnom tonu napravljenih, kome Srbi nisu "pravi" ako nije po njihovom shvatanju srpstva a takvih sličnih je puna i Srbija. Oni bi radije Mila i dukljane na vlasti nego srpske neistomišljenike da bi mogli da guslaju o "nepravdi" i držao one sa srpskim identitetom u stanju " sabornosti" i opasnosti. Mislim čovek ladno poziva na sabornost a bukvalno pokazuje najgore i najprizemnije sektašenje i način razmišljanja koje je i dovelo do debakla ove nacije. Na ivici da bude terminalno. Pa lepo glasajte Mila onda, ako vam ES ne valja. I dalje imate izbor, pa budite saborni dok vas gazi i zatire. Jednom se zajebao taktički, drugi put neće propustiti priliku samo mu je pružite opet. Ali neće biti "građanista" i "srbogoraca" i onda će te biti saborni i srećni...negde već.
Одакле ти то све што причаш+ где сам рекао да би волео Мила на власти?

Не, нисам рекао да Срби нису Срби ако се не слажу са мном, али се они не слажу са мном. Не јер сам ја то рекао, па сам ја у праву, већ јер тк дође чаф људи и кажу 'мене не занима српска историја ван Цг, а пррдстављају се као Срби. Или још горе 'ја сам за Мила, а (Србин сам), тај ми је неразлучив

Ја просто као Србин, безобзира на моје порекло, не могу да се солидаришем са неким ко на било који начин руши идеју која иде у корист мом народу. Свакако да је ЕС боња него Мило и све ссмо да он падне, али далеко од тога да су ти еврофили и натофили добри.

Не извлачи више моје речи из контекста, молим. Не прави манипулаторски да ја говорим нешто што нит сам изговорио, нит написао

А да се позовем на то што си рекао да треба да се солидаришемо са неким ко жели да живи 'у тренутку а не у да живе у борбама од 1371-1999'. То је наша историја. То је наша прошлост. Негде славна, негде мање славна, али народ без порекла је пресушена река, и без историје нема ни будућности. Управо те 1371. разједињене српске земље након маричке битке почеше падати под Турке.

Не, не схватам и не могу да се солидаришем јер је за мене наша историја битна и славна, а требало би да буде за сваког Србина. Наша историја је чврсто везана уз нашу духовност и све најлепше и најморалније што је Србе ослобађало и чинило нас да опстанемо толико дуго под силним освајачима.

Ти ако би да се солидаришеш, солидариши се. А за мене су србогорци идаље србогорци.
 

Back
Top