kome da ga vrati? pa aljek siftar radi na tome da se prizna kao nezavisno, odrekao se rezolucije 1244
mora on da se skloni prvo aljek koji radi za siftare
Hajde da pišemo iskreno ovde.
U prilog tome,evo jednog lepog novinskog članka pa pročitaj,da ne pišeš napamet.
https://www.novosti.rs/c/vesti/politika/1214043/vuk-jeremic-boris-tadic-kosovo-ujedinjene-nacije
ИЗБАЦИЛИ СЕЦЕСИЈУ И 1244 ИЗ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Како су Тадић и Јеремић по налогу ЕУ преговоре о КиМ из УН изместили у Брисел
С.С.Р.
10. 03. 2023. у 20:45
ПРЕГОВОРИ о Косову и Метохији измештени су из Уједињених нација и пребачени под окриље Европске уније усвајањем резолуције у Генералној скупштини УН 9. септембра 2010. године, док је на челу Србије био Борис Тадић, а министар спољних послова Вук Јеремић. Убрзо после ове одлуке испоставило се да је она била лоша по Београд, јер по питању јужне српске покрајине имамо много више савезника под сводовима "куће света" на Ист Риверу у Њујорку, него у Берламону у Бриселу.
FOTO: Arhiva novosti
Политичком маневру пребацивања "лоптице" у ЕУ, претходиле су недеље дипломатских натезања Београда са Бриселом и Вашингтоном о тексту резолуције којом би се тражили нови преговори о Косову, са циљем да се постигне компромисно решење за статус.
У првобитној верзији текста стране су се позивале да пронађу узајамно прихватљиво решење за сва отворена питања путем дијалога, а констатована је и чињеница да једнострана сецесија не може бити прихватљив начин за решавање територијалних питања. Из Брисела је, међутим, стигао захтев да се од резолуције одустане или да се ублажи овај, по њима, тврд текст.
ДОШАО И ТАЧИ
У САЛИ где се одржавало заседање била је присутна и делегација тзв. Косова, у којој су били председник привремених институција Фатмир Сејдију, премијер Хашим Тачи и министар иностраних послова Скендер Хисени. На примедбу Јеремића да Косово није суверена земља и члан Уједињених нација, председавајући седницом Али Абдусалам Треки из Либије је одговорио да су представници Приштине гости делегација Немачке, Француске, Италије, Велике Британије и САД.
После разговора Тадића и тадашње шефице европске дипломатије Кетрин Ештон, Београд из поменутог документа избацује део о једностраној сецесији, али и Резолуцију 1244, која се помињала у преамбули. Ревидирна резолуција усваја се на Генералној скупштини УН, а формулацијом: "поздравља се спремност ЕУ да олакша процес дијалога између страна" упаљено је зелено светло за Брисел као будућег посредника.
Јеремић је у Генералној скупштини поручио да је Србија са 27 чланица ЕУ поднела нацрт резолуције о тзв. Косову, која је фундаментално статусно неутрална и предложио да се усвоји једногласно, акламацијом, што се и догодило.
Касније је кривицу пребацивао на Тадића, тврдећи да је "био шокиран" када је уочи гласања у УН сазнао да је резолуција измењена, признајући да је то била лоша одлука и да тада нико од кључних државних актера у Београду није хтео ни да му се јави на телефон да објасни шта се дешава. Додао је да "му није било друге него да спроведе у дело званичну одлуку да се та резолуција замени новом, у договору с ЕУ, јер би све друго било кршење закона и злоупотреба службеног положаја". Тадић му је узвратио да је, ако је све то тачно, требало одмах да поднесе оставку.