"Србијанци" или "Срби"

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne postoji ni jedna pravoslavna crkva ili manastir na tlu BiH i Hrvatske stariji od 15 vijeka.

A to pravoslavno ne podrazumijeva srpsko, jer je u Hrvatskoj bilo ljudi "grčkog zakona", a nije bilo Srba.




Manastir Liplje kod Teslića je iz 13. veka,
manastir u Vozući kod Doboja i Zavidovića, zadužbina kralja Dragutina, je iz 14. veka,
manastir Krupa na Vrbasu sa kraja 14. veka,
manastir u Dobrunu iz sredine14. veka,
Stara Crkva u Sarajevu je najstariji verski objekat tamo koji je postojao i pre dolaska Turaka isl.
 
Poslednja izmena:
Зато јер "Срби у Србији" за себе тврде да су они Срби,тј. 100%-тни власници историје, културе, имена... српског, а да су остали Срби "ниже расе" или у најбољем случају њихове слуге којe требају да буду срећнe ако им господари подаре мало пажње.

То пак не одговара стварности јер сви Срби имају под једнако право на своје српско порекло, без обзира на број становника и територију коју њихова држава заузима.

Mi ne tvdimo da smo Srbi, mi to znamo, dok nisu dosli neki Srbi iz drugih krajeva bivse nam drzave da nam objasnjavaju da nismo Srbi, to za nas
nije ni bila tema. Ja nikome ne odduzimam ni jezik, ni kulturu, niti je bilo kome namecem niti je bilo koji covek iz Srbije odlazio u druge u druge krajeve
bivse YU da drugim ljudima objasnjava ko su , sta su. Ja ne mogu da budem tvoj gospoddar, niti ti moj sluga jer pretpostavljam da ti ne zivis u Srbiji.
 
Зато јер се осећа Војвођанином по менталитету, култури и обичајима који владају у Војводини.

Па многи Србијанци на овом форуму (а приватно већина) Косовце (албански део Косова и Метохије) и Космеке (српски део Косова и Метохије) зову Косоварима, Шиптарима и слично.

Znači po tebi Vojvodina nije Srbija? :think: Ti bi da nam cepaš državu?
 
Mi ne tvdimo da smo Srbi, mi to znamo, dok nisu dosli neki Srbi iz drugih krajeva bivse nam drzave da nam objasnjavaju da nismo Srbi, to za nas
nije ni bila tema. Ja nikome ne odduzimam ni jezik, ni kulturu, niti je bilo kome namecem niti je bilo koji covek iz Srbije odlazio u druge u druge krajeve
bivse YU da drugim ljudima objasnjava ko su , sta su. Ja ne mogu da budem tvoj gospoddar, niti ti moj sluga jer pretpostavljam da ti ne zivis u Srbiji.

Prokleti dođoši su krivi za sve...
 
Srbi su mnogima bili na meti i koristoljubivi i manipulatorski zavojevači nisu birali sredstva da zavladaju srpskim narodom i krajevima,
pri tome su pokušavali da vaskoliki srpski korpus izdele na sve moguće i nemoguće načine, isparcelišu, izmrve...,
a tako izdeljene, izmrvljene isl je lakše i zavaditi i usmeriti jedne protiv drugih...
Danas inostrani zavojevači i grabežljivi susedi su se okomili na jedan deo srpskoga naroda, sutra će na drugi...,
a doće ako već nije na udar i sama Matica Srpska-Srbija...
Pri tome se primenjuju razna sredstva..., i sofisticirana i podmukla i..., propaganda, falsifikovanje i prekrajanje istorije i činjenica, ekonomska ekspanzija na naše krajeve sa ciljem da se Srbi i Srbija potčine, lakše podeli, da se lakše sa nama zavlada, manipuliše isl

Da se podsetimo i na ovu Bajaginu pesmu jer ima istine u njoj...

 
Poslednja izmena:
Koji glup izraz "dođoši" a ko nije "dođoš" ?!

Nije možda čovek iz Vinče ili Lepenskoga Vira...,

a ostali i njihovi preci na skali vremena...

Zašto uzeti jedan trenutak u vremenu kao neku relevantnu tačku,

a ne neki drugi vremenski trenutak u istoriji...?!?!

A jučerašnji dan je već istorija, i današnji već lagano prolazi...
 
Poslednja izmena:
Зато јер "Срби у Србији" за себе тврде да су они Срби,тј. 100%-тни власници историје, културе, имена... српског, а да су остали Срби "ниже расе" или у најбољем случају њихове слуге којe требају да буду срећнe ако им господари подаре мало пажње.

То пак не одговара стварности јер сви Срби имају под једнако право на своје српско порекло, без обзира на број становника и територију коју њихова држава заузима.
А зашто ти мени не одговориш оно што сам те директно питао?
 
Oduvek je bilo da je neki kraj, predeo, region isl bio u određenom trenutku na udaru..., zahvaćen nevremenom, vihorom...,
pa i ratnim vihorom..., dok drugi...u tome trenutku nije bio na udaru, ili barem ne u epicentru udara, potresa, vihora...

Ali šta bi bilo od nas, šta bi preostalo..., da nije bilo međusobnoga razumevanja, pomaganja...,
da nismo čuvali niti koje nas povezuju...?!

Šta bi na to mogli reći npr Poljaci ili Grci.ili Jevreji ili...?!
 
Poslednja izmena:
И ти исти љотићевци под командом владика почетком 1941 године побили су 15.000 србијанских Јевреја, чиме су на све нас навукли бес светских Јевреја.



Срби рођени у Србији који прихватају менталитет, културу и обичаје који владају у њој, зову се Србијанцима.

У Србији живе и Срби који нису Србијанци, нити се осећају Србијанцима, већ су припадници неке друге српскe етничкe групe.
У Србији такође живе и припадници углавном суседних народа који имају статус националних мањина, а обично се изјашњавају у складу са својом националном припадношћу.



Албанци никада себе не називају Црногорцима, већ искључиво Албанцима. Они немају проблема са својим идентитетом.

Najpre nauci da citiras jer si pod mojim nickom citirao tekst koji sam ja citirao od @Komsije.
Drugo, kakve su ovo nove teorije o podeli medju Srbima koje ti siris bez ijednog dokaza?
 
Poslednja izmena:
Rayela
Mi ne tvdimo da smo Srbi, mi to znamo, dok nisu dosli neki Srbi iz drugih krajeva bivse nam drzave da nam objasnjavaju da nismo Srbi, to za nas
nije ni bila tema. Ja nikome ne odduzimam ni jezik, ni kulturu, niti je bilo kome namecem niti je bilo koji covek iz Srbije odlazio u druge u druge krajeve
bivse YU da drugim ljudima objasnjava ko su , sta su. Ja ne mogu da budem tvoj gospoddar, niti ti moj sluga jer pretpostavljam da ti ne zivis u Srbiji.

Управо радите то што си рекла да не радите.


crni lepotan
Znači po tebi Vojvodina nije Srbija? Ti bi da nam cepaš državu?

Војводина је аутономија и њен правни статус ствар је договора између Војвођана и Србијанаца. Овде говоримо о праву на српство које подједнако припада свим Србима, а не само Србијанцима.


vučji čopor
А да ти пробаш да питаш било ког Србина било у Прокупљу или Чикагу,Суботици или Грачаници ,па кад ти неко од њих каже да је Србијанац ,а ти се јави.

Неки људи се стиде себе.
 
Poslednja izmena:
Ta priča je stara bar dva veka i gurala se iz Beča.

Svasta se guralo iz Beca, nego imas ti neko objasnjenje zasto u nemackom ne postoji ta suFtilna razlika izemdju Srba i Srbijanaca..
Moguce je da je doslo od tamo, ali su taj pelcer doneli neki dvoru lojalni Srbi, a kako vidimo i lepo si primio, neki Srbi ga zalivaju, djubre, neguju.

Ja ne znam za bilo koji narod ovog sveta da medjusobno gaje za svoju naciju, istoriju, kulturu dva izraza.
 
Najpre nauci da citiras jer si pod mojim nickom citirao tekst koji sam ja citirao od @Komsije.
Drugo, kakve su ovo nove teorije o podeli medju Srbima koje ti siris bez ijednog dokaza?

Ja bih rekla da smo svi od reda stvaro dokoni i da nas ovaj zayebava, ali glupavo, dosadno.
Ali, mi smo poznati mazohisti:hahaha:

- - - - - - - - - -

Tema izaziva podele i mrznju o treba je pod hitno zatvoriti.
Ma aj ti kao stari komunista da kazes sta mislis o Srbijancima, jerBo si i sam Srbijanac.
Da li je u KPJ bilo takvih podela.
 
Срби су Срби где год живели. Поделе међу српским народом су нешто најпогубније. Сви смо Срби ма где живели.

Tacno tako! Srbijanci smo mi - Srbi koji smo se rodili i zivimo u Beogradu, Nisu, Novom Sadu, Subotici, Pancevu Kosovskoj Mitrovici i bilo gde drugde u Srbiji ali smo po nacionalnosti svi Srbi ,bilo gde u svetu da smo i tu nema sta da se delimo!
 
DZOS
Drugo, kakve su ovo nove teorije o podeli medju Srbima koje ti siris bez ijednog dokaza?

Срби рођени у Србији који прихватају менталитет, културу и обичаје који владају у њој, називају се Србијанцима.

У Србији живе и Срби који нису Србијанци, нити се осећају Србијанцима, већ су припадници неке друге српскe етничкe групe.

У Србији такође живе и припадници углавном суседних народа који имају статус националних мањина, а обично се изјашњавају у складу са својом националном припадношћу.

Сви поменути држављани су Србије.


Нису поделе, већ пресек односа међу Србима у складу са реалношћу. Називи које користимо немају сврху да некога понизе, а другог уздигну, већ само одсликавају стање ствари на терену где се свуда у свету људи зову према месту/регији/држави у којој живе. Свуда, осим код нас.

Због тога није ни чудо што нам све у животу иде наопако, јер ко не може да прихвати себе, тешко ће моћи да прихвати и друге. Прича о називима нема за циљ да посвађа и раздвоји Србе, јер тешко да можемо бити посвађанији и раздвојенији више него што смо то сада. Прича о називима има за циљ да појасни и извуче на површину шта је то што ремети јединство и слогу међу Србима.

Оно што изазива страх јесте одлучност коју Србијанци испољавају у уништавању осталих Срба како би се додворили својим католичко-муслиманским господарима.
 
Poslednja izmena:
Срби рођени у Србији који прихватају менталитет, културу и обичаје који владају у њој, називају се Србијанцима.

У Србији живе и Срби који нису Србијанци, нити се осећају Србијанцима, већ су припадници неке друге српскe етничкe групe.

У Србији такође живе и припадници углавном суседних народа који имају статус националних мањина, а обично се изјашњавају у складу са својом националном припадношћу.

Сви поменути држављани су Србије.


Нису поделе, већ пресек односа међу Србима у складу са реалношћу. Називи које користимо немају сврху да некога понизе, а другог уздигну, већ само одсликавају стање ствари на терену где се свуда у свету људи зову према месту/регији/држави у којој живе. Свуда, осим код нас.

Због тога није ни чудо што нам све у животу иде наопако, јер ко не може да прихвати себе, тешко ће моћи да прихвати и друге. Прича о називима нема за циљ да посвађа и раздвоји Србе, јер тешко да можемо бити посвађанији и раздвојенији више него што смо то сада. Прича о називима има за циљ да појасни и извуче на површину шта је то што ремети јединство и слогу међу Србима.

Оно што изазива јесте одлучност коју Србијанци испољавају у уништавању осталих Срба како би се додворили својим католичко-муслиманским господарима.

Svi Srbi koji zive u Srbiji su prvo Srbijanci pa tek onda mogu da budu, Sumadinci, Macvani, Ere, Banacani, Sremci itd. Podele o kojima ti pricas su izmislili i lansirali srpski neprijatelji jos u doba Turaka i Austrougarske kako bi nas zavadili i lakse manipulisali nama!
 
Који је од ова два назива исправан? Да ли рећи за становника Србије да је "Србијанац" представља увреду или је то тек уобичајено ословаљавање?

По ко зна који пут морамо поновити да су Срби народ који је током читаве своје историје живео у више аутономија/државица због чега је дошло до разлика у менталитету, култури и општем нивоу развоја, док је тек у Југославији - краљевини и социјалистичкој (1918-1991), остварио своје тежње о уједињењу. Но, сведоци смо да то није довело и до брисања разлика међу нама и свођења на "Србе", већ свака етно-група српског народа истиче своју различитост од осталих Срба. Неки користе називе који им територијално и припадају (Црногорци, Војвођани, Херцеговци, Крајишници, Космеци...), док неки Срби (Србијанци, Босанци, Косовари...) не, чиме уносе забуну међу Србе.

С обзиром да су територијално и бројчано највећа група међу Србима представљајући се као "Срби" Србијанци осталим Србима стављају до знања да су они власници читаве српске историје, имена и територија свих српских држава, а да су остали Срби тек "нижа раса" Срба. Представљајући се као "Срби" Србијанци истовремено сугеришу да су Срби настали од њих - Србијанаца, што је супротно истини јер је српство заједничко наслеђе свих Срба.

Важан проблем је и тај што представљајући се као "Срби", Србијанци Србима који живе ван Србије и представљају се као "Срби из..." укидају право на територије на којима живе, јер то значи да су они "србијански туристи".

Иако је назив "Србијанци" изведен из назива њихове државе "Србија" и у складу је са сличном праксом у свету (Аустрија-Аустријанци, Белгија-Белгијанци...) део Србијанаца сматра га увредљивим, иако назив неког народа неможе бити увредљив, већ само тон којим неко тај назив изговoри.

Ispravno je Srbin.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top