Blic - Pre 2 sata i 36 minuta
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin potpisaće sutra sa direktorima preduzeća "Agromed" iz Rusije i "Ost-Import" iz Belorusije Pismo o namerama o saradnji u oblasti stočarstva, kojim će biti omogućen uvoz 50.000 muznih grla, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Potpisivanju će prisustvovati ambasador Ruske Federacije Aleksandar Konuzin i otpravnik poslova Republike Belorusije Sergej Čičuk, navedeno je u saopštenju.
E svaka cast!
Umesto da uvozi krave iz Holandije, Nemacke ili cak Madjarske - Srbija uvozi krave iz Belorusije !
Zna li neko neku belorusku pasminu muznih krava?
Ствар је поводом ове теме ДАЛЕКО ТРАГИЧНИЈА НЕГО ШТО ИЗГЛЕДА... прво те краве УОПШТЕ НИСУ ИЗ БЕЛОРУСИЈЕ или РУСИЈЕ - НЕГО СА ЗАПАДА ... а те две фирме белоруска и руска праве уговор да ће оне У СРБИЈУ УВЕСТИ У РОКУ ОД 6 ГОДИНА СА ЗАПАДА 50 000 КРАВА - С ТИМ ДА БУДУ УКРШТЕНЕ СА НАШИМ БИКОВИМА И ДА ЊИМА БУДУ ИСПОРУЧЕНА ТЕЛАД И ЈОШ ДА МОРАЈУ ДА УЗИМАЈУ ОД БЕЛОРУСИЈЕ ЛЕКОВЕ ЗА ТЕ КРАВЕ.
Нашао сам на нету ДА СЕЉАЦИ УОПШТЕ НЕМАЈУ НАМЕРУ ДА ПРИХВАТЕ ОВАКВУ КОМБИНАЦИЈУ јер у ствари добијају краве "на лизинг" и имали би трошкове 4 000 евра а од млека би могли зарадити највише 2 000 евра... тај Драгин ће стварно да заврши на неким вешалима...
Nema koristi od 50.000 krava
Od uvoza junica profit klanicama
Branislava Gigović | 19. 12. 2010. - 00:02h | Foto: Reuters | Komentara: 18
BEOGRAD -
Na farmi imam 130 ženskih grla i njih jedva prehranjujem, pa mi ne pada na pamet da uzmem još neku od ovih 50.000 steonih junica koje država planira da uveze. Pogotovo što se uvoze simentalka i holštajn-frizijska grla, koja potiču iz Holandije, a iako su veoma produktivna, nežna su i teško može da se prilagode našim klimatskim uslovima. I 2005. su uvezene krave iz Holandije i nije ih mnogo preživelo. Od ovih 50.000 najviše će da profitiraju klanice, jer će najviše junica tamo i da završi - kaže za “Blic nedelje” Josip Dulić, farmer i sekretar Asocijacije proizvođača mleka Vojvodine.
Zbog visoke cene stočne hrane srpski seljaci odavno kolju svoje krave
Naš sagovornik dodaje da ljudi u Srbiji nisu spremni da na čuvanje uzmu ove krave, jer ne mogu da izdvoje dovoljno novca za njihovu hranu, koja mora da bude bogatija vitaminima. Takve krave, tvrdi, zahtevaju kvalitetnu hranu, koju srpski seljak ne može da im obezbedi. Tako da će osim za hranu, srpski seljaci morati da izdvajaju više novca i za lečenje. Jedino da se neko odluči za ove krave, kaže Dulić, jeste uz podizanje kredita, ali malo koji seljak ima taj luksuz.
- Pitanje je i kako i na koji način će one stići u Srbiju, da li preko granice ili su već tu. Naime, jedna ruska firma po svaku cenu je nedavno po Srbiji tražila da kupi 1.300 krava, ali nisu uspeli jer seljaci nisu hteli da ih prodaju na brzinu - kaže Dulić.
Kako je cena otkupnog mleka niska, a stočna hrana poskupela za gotovo 50 odsto u odnosu na prošlu godinu i subvencije države smanjene, prosečnom srpskom seljaku definitivno se ne isplati da uzgaja krave. Ipak, nisu ovo jedini problemi koji more naše seljake. Tu su i kašnjenja u isplati za mleko, od po dva do pet meseci, a to je potvrdio i Dulić, koji napominje da najviše kasne privatne mlekare.
Da je uvoz krava potpuno apsurdan, smatra i Sanja Bugarski iz Centralne asocijacija proizvođača mleka. Ona kaže da nijedan seljak neće želeti da ih uzme, jer da je mogao, ne bi letos poklao svoje.
- Stočna hrana je nekoliko puta skuplja od mleka koje on može da proda, pa se to nikome ne isplati. Priča o uvozu 50.000 steonih junica je potpuno apsurdna, pogotovo što ove dve firme od kojih će ih Srbija uvesti nemaju toliko krava. Nije poenta da ih mi othranimo, te lečimo njihovim lekovima i onda im vraćamo telad. Sve se ovo radi površno, jer nikakvi detalji oko uvoza nisu objavljeni - kaže Bugarski.
U Ministarstvu poljoprivrede “Blic nedelje” pokušao je da sazna kada će prve krave stići u Srbiju, da li će biti uvožene u kontingentima i kome će biti date ili prodate. Njihov odgovor je bio da ministarstvo nije direktno uključeno u proces. Od ministarstva smo dobili odgovor da je ministar Saša Dragin sa direktorima preduzeća „Agromed“ iz Rusije i „Ost-Import“ iz Belorusije potpisao pismo o namerama o saradnji u oblasti stočarstva, kojim će biti omogućen uvoz iz Evropske unije 50.000 muznih grla.
- U narednom periodu, ministarstvo će sprovoditi program zajedničke investicione delatnosti u oblasti poljoprivrede u Srbiji u periodu od 2011. do 2016. godine. Poslovni poduhvat između ove dve firme i njihovih saradnika u Srbiji predstavlja prvi multilateralni dokument u okviru programa unapređenje sektora stočarstva u Srbiji i ima za cilj unapređenje stočarstva, stvaranje uslova za plasman mleka, mesa i proizvoda - kažu u ovom ministarstvu.
Dodaju i da će se povećanjem matičnog stočnog fonda, za 50.000 muznih grla, obezbediti izvoz podmlatka na rusko i belorusko tržište. Iz Srbije će biti i isporuka visokokvalitetnog genetskog materijala za proizvođače u ove dve zemlja, dok će se iz njih uvoziti visokokvalitetni veterinarski preparati sa zahtevima Evropske komisije.
Broj mlečnih krava u Srbiji
- 1989. 938.000
- 2000. 817.000
- 2005. 720.000
- 2006. 624.000
- 2009. 584.000
- 2010. 468.000