Srbija uvozi i "svež" hleb

Da ali da uvozimo Hleb , pa može li biti bizarnije pored tolike Vojvodine.
Problem i jeste što ne izvozimo ali ne možeš reći da nije problem što svašta i izvozimo...
Aj da vidimo kako radi Amerika malo ...

Jel uvozi Holandija lale? 😆

Бизарно или не..само је профит у питању.
Власт укине пар јачих пекара због "неликвидности,стечаја".
Онда се тамо у заводу за статистику појави мањак.исти тај завод даје наредбу за увозом
(фалскификовани папири,фактуре) и кад наступи увоз-онда краду на провизији.
Никаква наука.
Битно је само да си Власт.
 
Da ali da uvozimo Hleb , pa može li biti bizarnije pored tolike Vojvodine.
Problem i jeste što ne izvozimo ali ne možeš reći da nije problem što svašta i izvozimo...
Aj da vidimo kako radi Amerika malo ...

Jel uvozi Holandija lale? 😆
Naravno da država ne uvozi.
Uvoze privatne firme koje se bave trgovinom,
Čak imaju i veliki deo proizvodnje cveća u Africi .
 
Pa uvozimo beli luk odavno... Ne znam zasto vas ovo cudi
:roll: :roll::roll:
МОЛИТВА ГОСПОДЊА – ОЧЕ НАШ
Оче наш, који си на небесима, да се свети име Твоје, да дође царство Твоје, да буде воља Твоја и на земљи као на небу; хлеб наш насушни дај нам данас; и опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим; и не уведи нас у искушење, но избави нас од злога.

Отче наш, иже јеси на небесјех, да свјатитсја имја Твоје, да приидет царствије Твоје, да будет воља Твоја, јако на небеси и на земљи.
Хљеб наш насушчниј дажд нам днес и остави нам долги нашја, јакоже и ми остављајем должником нашим. И не воведи нас во искушеније, но избави нас от лукаваго. Амин.

« СИМБОЛ ВЕРЕ
 
Srbija uvozi i "svež" hleb
Srbija je u poslednjih godinu dana više nego udvostručila uvoz hleba i pekarskih proizvoda, tako da je u 2019. na domaće tržište dopremljeno oko 6.000 tona "svežeg" hleba, peciva i tosta u vrednosti od 6,8 miliona evra, piše "Politika".

hleb2_pxb.jpg


Vekne su najviše stizale iz Rumunije, Nemačke, Bugarska, pa i iz Hrvatske, u koju je, prema nedavno objavljenim podacima, od njenog ulaska u EU, takođe znatno povećan uvoz hleba.

"Zvuči neverovatno, jer većini potrošača nije poznato da im trgovci i pekari uveliko prodaju vruć hleb i pecivo koji su na naše tržište stigli u šleperima prethodno pripremljeni i zamrznuti nekada i hiljadama kilometara daleko", piše "Politika".

List dodaje da se pecivo pred očima kupaca samo "dopeče", uglavnom u trgovinskim i pekarskim lancima i prodaje kao sveže.

Poznavaoci tržišta objašnjavaju da "parbejking", kako se naziva ova tehnika pripremanja hleba i peciva (delimično pečeni, a onda brzo zamrznuti spremni za transport) sve više zamenjuje tradicionalno pekarstvo.

Na ovaj način smanjuju se troškovi proizvodnje, jer trgovci mogu da isporuče u svakom trenutku hleb i pecivo identičnog kvaliteta i više im nisu potrebni visokokvalifikovani pekari, jer "svaki zaposleni može da gotovo pripremljene proizvode ispeče i postavi na police".
Autor: Tanjug
https://www.021.rs/story/Info/Srbija/231849/Srbija-uvozi-i-svez-hleb.html

E moja Vojvodino "žitnico" Evrope. Uvozimo hleb iz Rumunije, Nemačke, Bugarske i Hrvatske. Sramota.

A šta je problem? Što nemamo tehnologiju "parbejking"?
 
:roll: :roll::roll:
МОЛИТВА ГОСПОДЊА – ОЧЕ НАШ
Оче наш, који си на небесима, да се свети име Твоје, да дође царство Твоје, да буде воља Твоја и на земљи као на небу; хлеб наш насушни дај нам данас; и опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим; и не уведи нас у искушење, но избави нас од злога.

Отче наш, иже јеси на небесјех, да свјатитсја имја Твоје, да приидет царствије Твоје, да будет воља Твоја, јако на небеси и на земљи.
Хљеб наш насушчниј дажд нам днес и остави нам долги нашја, јакоже и ми остављајем должником нашим. И не воведи нас во искушеније, но избави нас от лукаваго. Амин.

« СИМБОЛ ВЕРЕ

Nemojmo sad mesati babe i zabe. Jedno je kad za Slavu polomis kolac ili babi za dacu stavis parce hleba u tanjir na celu stola, ja sam budala sto sam se ovde ruzno izrazavao ali radi se o tome da Mito neki ljudi gledaju da jedu sto manje testa, ako je tebi hleb osnovna namirnica ne mora da znaci da je svima, i da oni kojima nije automatski nisu normalni.. A druga stvar taj ko uvozi, bio to uvoznicki lopovski lobi ili naredba spolja, veruj mi da takvi ne prave razliku dal je luk ili hleb, e sad jedino ako ti mislis da nam namerno stavljaju prst u oko zbog hleba koji u duhovnom smislu predstavlja to sto predstavlja.. a da je tako ne bi uvozili bukvalno sve ostalo..
 
Nemojmo sad mesati babe i zabe. Jedno je kad za Slavu polomis kolac ili babi za dacu stavis parce hleba u tanjir na celu stola, ja sam budala sto sam se ovde ruzno izrazavao ali radi se o tome da Mito neki ljudi gledaju da jedu sto manje testa, ako je tebi hleb osnovna namirnica ne mora da znaci da je svima, i da oni kojima nije automatski nisu normalni.. A druga stvar taj ko uvozi, bio to uvoznicki lopovski lobi ili naredba spolja, veruj mi da takvi ne prave razliku dal je luk ili hleb, e sad jedino ako ti mislis da nam namerno stavljaju prst u oko zbog hleba koji u duhovnom smislu predstavlja to sto predstavlja.. a da je tako ne bi uvozili bukvalno sve ostalo..
:cool: :cool::cool:
++++++++++++++++++++
Учили су нас да је Војводина житница Европе, а Србија сада увози чак и хлеб

Прошле године нагло порастао увоз смрзнутих полуготових векни и пецива које на наше тржиште највише стижу из Румуније и Немачке

Аутор: Јелица Антељ, Ивана Албуновић, петак, 10.01.2020.
hleb.jpg

Увезене векне само се допеку и продају као свеже (Фото Пиксабеј)

Србија је у последњих годину дана више него удвостручила увоз хлеба и пекарских производа. Тако је у 2019. на тржиште допремљено око 6.000 тона „свежег” хлеба, пецива и тоста у вредности од 6,8 милиона евра. Годину дана раније увоз је вредео 3,1 милина евра.
Како „Политика” незванично сазнаје, векне су највише стизале из Румуније, Немачке, Бугарске, па чак и Хрватске, где је пре неколико дана објављен податак да је од уласка ове земље у Европску унију увоз хлеба драстично повећан. Свака пета векна на тржиште ове суседне земље стигла је из увоза.
Звучи невероватно јер већини потрошача није познато да им трговци и пекари увелико продају врућ хлеб и пециво који су на наше тржиште стигли у шлеперима – претходно припремљени и замрзнути некада и хиљадама километара далеко. Овде се пред очима купаца само „допеку”, углавном у трговинским и пекарским ланцима, и продају као свеже.
Економија се у пекарству већ годинама мења и хлеб више није намирница која се производи искључиво на локалном тржишту. Напротив, наше истраживање показује да се хлебом, као и сваком другом намирницом, тргује глобално. Тако се на сајту „Алибабе” могу наћи десетине огласа за продају смрзнутог хлеба и пецива од различитих врста брашна. Предњаче Кинези, који осим полуготових производа нуде замесе, опрему и већ припремљене мешавине брашна и адитива за било коју врсту хлеба. Цене варирају, рецимо багет из Перуа кошта око два долара по килограму. Услов је да наруџбина не буде мања од једног бродског контејнера – дневно. Произвођач, који послује још од 1998, наводи да је рок трајања овог смрзнутог хлеба чак годину дана. Још невероватније звучи понуда за мешавину брашна од целог зрна коју нуди велики трговац из Турске. Минимална поруџбина је пола тоне, а цена – 0,01 долар по килограму. „Алибабина” статистика показује да су најчешћи купци свих ових производа из Америке, Велике Британије и Новог Зеланда.
hleb-3-za-prvu.jpg
Замрзнут хлеб стиже из Шпаније (Фото принтскрин)

Познаваоци тржишта објашњавају да „парбејкинг”, како се популарно назива ова техника припремања хлеба и пецива (делимично печени, а онда брзо замрзнути и спремни за транспорт било где) све више замењује традиционално пекарство.
Произвођачи на овај начин могу да транспортују делимично печене производе ван граница и да их извозе где год постоји интересовање купаца, најчешће великих трговинских ланаца. Тако се смањују трошкови производње и повећава асортиман, који више није условљен роковима трајања векни. И трговци имају корист јер стичу поверење купаца и у сваком тренутку могу да испоруче хлеб и пециво идентичног квалитета. То није једини интерес који остварују. Они који у радњама имају и одељење пекаре више немају потребу да запошљавају висококвалификоване пекаре. Сваки запослени може да буде оспособљен да већ готово припремљене производе испече и постави на полице. За то је потребна само пећ, што је додатна уштеда за трговце, који су раније морали да имају и специјализовану опрему.
Купци који су навикли на домаћу векну са једнодневним роком трајања знају да овај допечени хлеб по укусу не може да се пореди са њом. Технолози кажу да му се додају адитиви, али и квасац у већим количинама како би се обезбедио континуиран стандард производа – величина, текстура... И поред тога, данас практично не постоји држава која није увозник хлеба. Статистика показује да је у 2016. години глобални извоз хлеба и пекарских производа вредео око 30 милијарди долара. Годишња стопа раста у овом сектору је око пет одсто. До 2007. највећи добављачи били су Мексико, Холандија и Америка. Специјализовани портал за тржиште и малопродају „Биз комјунити” наводи да су у овом тренутку највећи увозници смрзнутог хлеба САД, Велика Британија, Француска и Немачка, које увозе трећину укупних количина.
Европски медији су пре неколико година објавили да Пољска такође има интерес да развија овај бизнис и да извози све више хлеба, вредносно чак више него алкохолних пића. Када је реч о Србији, она је пети добављач, одмах после Хрватске. Како се наводи, пре само неколико година нико не би ни помислио да извози хлеб, а сада је пољски хлеб у другим државама све популарнији. Када су се границе отвориле пекари су потражили нова тржишта. Најпре су кренули да продају хлеб у пограничним подручјима са Немачком и Чешком. Медији овај успех приписују креативности пољских пекара (на тржишту је својевремено било више од 10.000 пекара), који производе по старим рецептурама и праве пекарске производе од различитих врста брашна. Конкуренција у масовној производњи хлеба и пецива у ЕУ је велика, али је Пољска због специфичности производа успела да освоји многа европска тржишта. У извозу је доминантан управо смрзнути хлеб, јер може дуго да се чува.
 
Ljudi bi se zapanjili i prepali kada bi videli sta se sve daje zivotinjama da se brze ugoje, cime se sve djubri zemlja da biljke brze rastu, i sta se sve stavlja u namirnice da imaju vecu tezinu i bolji ukus.
Da to se radi, jer kupac kupuje zuti proizvod, tj vazno je da pise da je psenica ili da pise da je limun ili paradajs...
Ali ne mozes, evo na pijaci , ne mozes ti da dobijas opismenjenog kupca , nema takvih ....babci izgnjece paradajs i uzmu kartonac, ja gledam svaki dan, smuci mi se, ne zelim da budem mrzitelj baba, ali kad krene i krene i gnjeci ga ali ne onako kako radi poljoprivrednik ili neko ko zna, da nista ne ostane kao posledica, ne znam kako da objasnim, kao lopticu sto osetis a da je ne pritisnes puno nego samo ovlas......
Gledam ostane otisak prsta na paradajsu posle babe, i tako na svakom plodu....jos su puno starackih stomacnih virusa, gaje ih kao institut batut, samo za svoje potrebe...
I na kraju pojma nema sta vredi..niti sta je bolji ukus...izlapeli nam matorci do kraja, a mladi nisu nauceni...
Uzmi odela, sad su sve ona najjeftinija gde stof nije stof nego neka kenjaza od dvokomponentnog tekstila...jedan deo daje teksturu a drugi izgled...
Tako iz daljine izgleda kao da si kupio odelo a kupio si sranje..
E sad ne znam koliko su kostala ili kostaju odela ova obicno sto su pravili Beko ili oni slovenci...ali znam kako izgleda svileno odelo i koliko kosta, 5000e, i vredi tih para, vidi se na njima da vrede tih para...nema veze sa svilom u prodavnicama kod nas..

Ovo je sad selo veliko selo i tako to treba da se shvati..
Kao mali sam bio u selu i imao problem kako da se prilagodim zivotu po 4 meseca i vise sa seoskom prodavnicom (nema alata, nema neki sirok spektar proizvoda, ima milion zamena za kafu , a samo C kafa je bila koliko se secam....).
E tako ti je sad u Srbiji , krpi gace i uzivaj...
 

Back
Top