Srbija ubedljivo prva u regionu po visini plata

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.900
43032507363fc813bd2920794422744_w640.jpg

Predsednik Srbije je 23. februara izjavio da je, prema preliminarnim podacima za decembar, prosečna plata u Srbiji bila skoro 85.000 dinara ili 718 evra.
Vučić je naglasio da je sada i značajno veća zbog povećanja plata od početka godine.

Hajde da vidimo kakav je bio novčanik u regionu u poslednjih deset godina i ko je u tom periodu najviše napredovao.
Države s kojima se u ovoj oceni upoređivalo su: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija, Severna Makedonija, piše Alo.

Bosna i Hercegovina
U Bosni je 2012. godine neto plata bila oko 376 evra, a u decembru 2022. isplaćena prosečna neto plata u iznosu od 608 evra.
Srbija je, dakle, pretekla BiH po prosečnoj neto plati za 70-ak evra.

Crna Gora
Prosečna zarada u Crnoj Gori je u decembru 2012. iznosila 495 evra, a u decembru 2022. godine 720 evra.
Još jedna država koju smo pretekli po prosečnoj neto plati, i to za 30-ak evra.

Albanija
Srbija je bolja po platama i kada se poredi s Albanijom.
Albanija je 2012. godine imala neto platu 310 evra, a danas ona iznosi 456 evra.

Severna Makedonija
Severna Makedonija takođe kaska za Srbijom.
Prosečna neto plata 2012. godine bila je 321 evro, dok je danas 558 evra.
link
 
Pricati o plati u nominalnom iznosu je besmisleno. Bitan je samo indeks snage kupovne moci (tj. medjuodnos plate i cena, koliko se roba i usluga moze kupiti za neki iznos plata). A po tome smo potpuno ISTI kao i pre 10 godina (moze se proveriti na Eurostat-u)... Ali smo zato tada bili duzni 15 a sada 35 milijardi.
Eto, pozajmili smo i skrkali 20 milijardi eur ni u sta (jer boljeg zivotnog standarda nema) - da bi neko ludacki *slavio* jednu ekonomsku besmislicu - nominalni iznos plata
 
Pricati o plati u nominalnom iznosu je besmisleno. Bitan je samo indeks snage kupovne moci (tj. medjuodnos plate i cena, koliko se roba i usluga moze kupiti za neki iznos plata). A po tome smo potpuno ISTI kao i pre 10 godina (moze se proveriti na Eurostat-u)...
Regioni Balkana po tom parametru:

balkans-png.4652593


Vise od pola Srbije na samom dnu, zajedno sa siptarijom, Makedonijom i najverovatnije BiH (nema podataka za nju).
 

Prilozi

  • balkans.png
    balkans.png
    403,6 KB · Pregleda: 6
Poslednja izmena:
Pricati o plati u nominalnom iznosu je besmisleno. Bitan je samo indeks snage kupovne moci (tj. medjuodnos plate i cena, koliko se roba i usluga moze kupiti za neki iznos plata). A po tome smo potpuno ISTI kao i pre 10 godina (moze se proveriti na Eurostat-u)... Ali smo zato tada bili duzni 15 a sada 35 milijardi.
Eto, pozajmili smo i skrkali 20 milijardi eur ni u sta (jer boljeg zivotnog standarda nema) - da bi neko ludacki *slavio* jednu ekonomsku besmislicu - nominalni iznos plata
Vucic stalno prica razmeru kolika je plata u evrima danas,a kolika je za vreme Tadica,a nece da kaze kolika je vrednost evra bila tada,a kolika sada.I kolika nam je sada kupovna moc sa njegovih 718 evra.Misli da je narod mutav.
 
Pogledajte prilog 1302859
Predsednik Srbije je 23. februara izjavio da je, prema preliminarnim podacima za decembar, prosečna plata u Srbiji bila skoro 85.000 dinara ili 718 evra.
Vučić je naglasio da je sada i značajno veća zbog povećanja plata od početka godine.

Hajde da vidimo kakav je bio novčanik u regionu u poslednjih deset godina i ko je u tom periodu najviše napredovao.
Države s kojima se u ovoj oceni upoređivalo su: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija, Severna Makedonija, piše Alo.

Bosna i Hercegovina
U Bosni je 2012. godine neto plata bila oko 376 evra, a u decembru 2022. isplaćena prosečna neto plata u iznosu od 608 evra.
Srbija je, dakle, pretekla BiH po prosečnoj neto plati za 70-ak evra.

Crna Gora
Prosečna zarada u Crnoj Gori je u decembru 2012. iznosila 495 evra, a u decembru 2022. godine 720 evra.
Još jedna država koju smo pretekli po prosečnoj neto plati, i to za 30-ak evra.

Albanija
Srbija je bolja po platama i kada se poredi s Albanijom.
Albanija je 2012. godine imala neto platu 310 evra, a danas ona iznosi 456 evra.

Severna Makedonija
Severna Makedonija takođe kaska za Srbijom.
Prosečna neto plata 2012. godine bila je 321 evro, dok je danas 558 evra.
link
Samo shto je prosechna plata ta samo u javnom sektoru, dok su ovi na budzetu na minimalcu i privatnom sektoru.
To shto Vuchitj tvrdi je plata sa fakultetom...
 
Meni razlika od 30-etak evra ne deluje ubedljiva razlika
Ne m ogu a da ne pomislim na Sloveniju i Hrvatsku sa kojima bi trebali da se uporedjujemo
Prosječna neto plaća u Sloveniji za 12/2022 je iznosila 1419.56€
Prosječna neto plaća u Hrvatskoj za 12/2022 je iznosila 1045.49€

Ali prosječne plaće po meni nisu realni podatak. Puno bolji pokazatelj je medijalna plaća, a ona kod nas u Hrvatskoj iznosi 877€ za 12/2022. Kod vas u Srbiji je to oko 515€. Za Sloveniju ne mogu naći taj podatak.
 
Kod njih je isto sindrom - Ja jedem meso a ti kupus, u proseku jedemo sarmu.
Imam prijatelje iz Hr i znam po njima da je pravi realni prosek 600-700 dok je kod nas 400-500
Minimalna bruto plaća kod nas u Hrvatskoj je za 2023 godinu 700€ bruto. To je neto 560€ ako ne plaćaš porez i prirez ili oko 553€ ako plaćaš porez i prirez. Medijalna plača je 877€ bila za 12/2022 što znači da 50% svih zaposlenih ima manje od tog iznosa i 50% svih zaposlenih ima više od 877€. Znači 50% zaposlenih radi za plaću između 553 i 877€.
 
Lazhe, 70000 imaju samo sa fakultetima. Lazhu za sve, kao da ne znam kolko ko ima od ljudi koje poznajem.
Samo u javnom sektoru imaju visoke plate, recimo u SBB-u imaju isto oko 50000, i manje.
U SBB-u su adminstrativci, računovođe i sl imali plate preko 70.000 još negde 2017-te.
Znam jer sam vrbovao neke da pređu kod mene da rade.
Teško da sada imaju manje.

Ne znam za call centar,tehničku i operatore na šalterima.
 
Moja zhena radi u budzetskoj ustanovi kao knjigovodja, prosechnije od tog zanimanja ne mozhe biti, i ima platu 50000 din.
Budžetska ustanova ti je sigurica na neki način ali po agencijama klasičnim knjigovodstvenim u BG ti je više od toga ako je samo do para. Ako je licencirani onda znatno više. Mada tamo je rudnik, nisam siguran da svakome odgovara. Udobnije je na budžetu. Mnooogo.
 
Grad se sastoji iskljucivo od trgovina,marketa,hrane,garderobe,tu niko nema platu 500e,pa konobari rade za 10e dnevnicu,o kasirkama u maxiju drugom prilikom
Jbt ljudi, kasirka u maxi-ju ili prodavačica u STR-u je niskokvalifikovana radna snaga, oni su ispod proseka i u Nemačkoj i Švedskoj i Kanadi i gde god.
Tu često i po Evropi vidiš omladince i migrante. Ne može se na osnovu toga gledati.
 
Jbt ljudi, kasirka u maxi-ju ili prodavačica u STR-u je niskokvalifikovana radna snaga, oni su ispod proseka i u Nemačkoj i Švedskoj i Kanadi i gde god.
Tu često i po Evropi vidiš omladince i migrante. Ne može se na osnovu toga gledati.
Sta pricas jbt,pa 80% zaposlenih je to po gradu sto sam naveo,jeste banke i apoteke su vise kvalifikovani, jel mislis da oni dizu taj lazni prosek ,ne, dizu ga snsovci lopovi,tih 20% lopova su toliko puni da dizu % onih kasirki koje rade za 300€ na 700€ kapiras
 

Back
Top