Srbija u februaru nakon 19 godina prvi put imala veci izvoz od Hrvatske

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Seebiz objavljuje:

Srbija u veljači nakon 19 godina imala veći izvoz od Hrvatske

http://www.seebiz.eu/sr/makroekonom...dina-imala-veci-izvoz-od-hrvatske,109386.html

Posle Grčke, svjetska kriza je najviše pogodila zemlje naše regije – ukazuje dr Miroslav Zdravković, urednik urednik sajta makroekonomija.org.

– Podaci govore da je najviše stradala hrvatska ekonomija, a i slovenska je zabilježila veći pad od srpske.

Najveći pad proizvodnje u Srbiji je zabeležen u studenom 2010. U prosincu prošle, siječnju i veljači ove godine, veći pad proizvodnje od Srbije imalo je 10 zemalja regije, među njima Hrvatska i Slovenija.

Oporavak ekonomija ovih zemalja, tvrdi, u velikoj mjeri zavisi od brzine rasta ekonomije Europske unije, a mogućnost za skorije povećanje njihovog izvoza na tržišta članica EU znatno je manja nego u ostatku svijeta.

– Zbog toga Srbija, kao i njeni susjedi, uključujući i Sloveniju, mora tražiti nova tržišta – smatra Zdravković.

Zašto je Srbija sada prihvatljiv ekonomski partner za Hrvatsku i Sloveniju?

– Srbija ima Sporazum o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom, Belorusijom, Kazahstanom i Turskom. Tako investiranje u proizvodnju u Srbiji osigurava lakši prodor na ova tržišta. Pored toga, Srbija ima više izgleda da se brže oporavi od svetske krize i ostvaruje veći privredni rast od Hrvatske i Slovenije – tvrdi Zdravković.

– Njena ekonomija je 40 posto veća od hrvatske. Prije dvije godine izjednačili smo se, a do 2015. obujam srpske ekonomije će premašiti hrvatsku za 10 posto, kažu predviđanja MMF-a.

Zdravković napominje da je, poslije 19 godina, Srbija u veljači 2011. izvezla više od Hrvatske. Pored toga, u tom mjesecu je Srbija imala suficit u razmjeni sa Slovenijom, što je pravo čudo. Srbija bi se morala čuvati„hrvatskog sindroma”, upozorava.

To znači da ne bi smjela da povećavati vanjski dug, jer bi u tom slučaju prihod od budućeg rasta morao da se troši na pokrivanje kamata.
 
Глупост до глупости. ЗАШТО НИЈЕ НАВЕДЕНО ШТА ЈЕ ТО ЈАДНА СРБИЈА ИЗВЕЗЛА??? Шта је могла да извезе када ништа не производи - вероватно СИРОВИНЕ ИЗ ПРЕДУЗЕЋА КОЈА СУ У ПРИВАТНОМ СТРАНОМ ВЛАСНИШТВУ... тј. појачано сисају странци наше ресурсе...
 
E ako treba da se u ovoj krizi poredim sa Hrvatima i da se time tesim, onda je sve otislo dodjavola.

(*ebe lud zbunjenog)

picololeone
Svakako treba razluciti da li je ovaj izvozni rezultat usled veceg napretka privrede Srbije privrede ili pada privrede Hrvatske.

Bice da su u pitanju obe pojave, srbijanska privreda je imala blagi rast ali ne nesto impresivan dok je hrvatska belezila i dalje pad.

Videcemo dalje kako ce se odvijati situacija posto je za obe privrede projektovan rast, nesto veci za srbijansku ali ne mnogo, mada analiticari predvidjaju da ce se ova izvozna razlika blago povecavati u korist Srbije.

Nepoznanica su i neki drugi bitni faktori, poput naglog rasta cena nafte koji ove projekcije mogu znatno da umanje, i analizirati koja od ove dve privrede je ugrozenija rastom cena nafte po barelu u svetu.
 
Djabe sve,Hrvati imaju najmanje duplo vecu prosecnu platu...:rtfm:

.....i sta onda sto imaju vece plate ? mislis da je veca plata dokaz da je drzava van tokova financijskih problema ? pa rvati imaju preko 50 milijardi dolara ,vanjskog duga....po glavi stanovnika su najzaduzeniji narod u ovom delu evrope, imaju najveci dug u ovom delu evrope.
turizam ih ne moze spasiti ...ukupan iznos u turistickoj sezoni im iznosi 7 milijardi evra , a u evrima dug im je preko 40 miljardi ,a kamate rastu ...a zg kao gl.grad potrebuje novac za mnogo toga da bi se zakrpile financijske rupe unutar same drzave rvatske.
u proseku svaki rvat je duzan 6,600 evra ...
i, onda sta vredi visoka plata ,kad ce zapad da 1og dana preracuna i izkalkulise i kad shvate da rvati nisu sposobni vratiti ....ode more,odu obale...zadravo plate , zdravo standard...ako su u vestackom kolapsu pukle najjace banke engleske , zasto 1og dana ne bi i rvatska :think:, a mala je i ne tako vazna kao luksmburg ili svajcarska da bi ih ostavili u zivotu !!?
 
Poslednja izmena:
Već se dešava. Samo što su Hrvati barem deo kredita utrošili pametno, da izgrade infrastrukturu i da premreže državu auto-putevima.

A mi ćemo svaki dolar kredita koji ovi uzmu, baciti u vetar...
nije mi jasno kako neki ne mogu shvatit. hrvatski dug ukupni je oko 45 mil eura. od toga se sama država zadužila za oko 4.5 mil eura. ili nekih 10 % ukupnog duga. u srbiji je situacija da je država od nekih 20-tak mil eura dužna oko 13, i više od polovice ukupnog duga.
 
zapad, zapad smo mi za vas. kad vam se 8 milijardi eura slije u državu godišnje od turizma , usporedba može počet. dotle plačite :bye:


Pametni bi ćutali da su na vašem mestu...Mađarska, koja nema "najljepše more na svijetu" je prošle godine od turizma prihodovala 10 milijardi dolara...a Srbijica, koja nema ni puteve kao svet 1 milijardu...

Vi ste očigledno teški lenjivci...nama Mađarska treba da bude uzor...vi ni pod tačkom razno...
 
nije mi jasno kako neki ne mogu shvatit. hrvatski dug ukupni je oko 45 mil eura. od toga se sama država zadužila za oko 4.5 mil eura. ili nekih 10 % ukupnog duga. u srbiji je situacija da je država od nekih 20-tak mil eura dužna oko 13, i više od polovice ukupnog duga.

Ukoliko ne budete izvozili, doći ćete u situaciju da će taj privatni dug postati javni...poverioce mnogo ne interesuje, oni će naći način da se naplate od koga mogu...

To je opasnost i po nas, i po vas, i po sve države koje su, kao naše, vodile "pametnu" liberalnu ekonomsku politiku po sugestijama MMF-a...pa udavile sopstvenu proizvodnju...
 

Back
Top