Seebiz objavljuje:
Srbija u veljači nakon 19 godina imala veći izvoz od Hrvatske
http://www.seebiz.eu/sr/makroekonom...dina-imala-veci-izvoz-od-hrvatske,109386.html
Posle Grčke, svjetska kriza je najviše pogodila zemlje naše regije – ukazuje dr Miroslav Zdravković, urednik urednik sajta makroekonomija.org.
– Podaci govore da je najviše stradala hrvatska ekonomija, a i slovenska je zabilježila veći pad od srpske.
Najveći pad proizvodnje u Srbiji je zabeležen u studenom 2010. U prosincu prošle, siječnju i veljači ove godine, veći pad proizvodnje od Srbije imalo je 10 zemalja regije, među njima Hrvatska i Slovenija.
Oporavak ekonomija ovih zemalja, tvrdi, u velikoj mjeri zavisi od brzine rasta ekonomije Europske unije, a mogućnost za skorije povećanje njihovog izvoza na tržišta članica EU znatno je manja nego u ostatku svijeta.
– Zbog toga Srbija, kao i njeni susjedi, uključujući i Sloveniju, mora tražiti nova tržišta – smatra Zdravković.
Zašto je Srbija sada prihvatljiv ekonomski partner za Hrvatsku i Sloveniju?
– Srbija ima Sporazum o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom, Belorusijom, Kazahstanom i Turskom. Tako investiranje u proizvodnju u Srbiji osigurava lakši prodor na ova tržišta. Pored toga, Srbija ima više izgleda da se brže oporavi od svetske krize i ostvaruje veći privredni rast od Hrvatske i Slovenije – tvrdi Zdravković.
– Njena ekonomija je 40 posto veća od hrvatske. Prije dvije godine izjednačili smo se, a do 2015. obujam srpske ekonomije će premašiti hrvatsku za 10 posto, kažu predviđanja MMF-a.
Zdravković napominje da je, poslije 19 godina, Srbija u veljači 2011. izvezla više od Hrvatske. Pored toga, u tom mjesecu je Srbija imala suficit u razmjeni sa Slovenijom, što je pravo čudo. Srbija bi se morala čuvati„hrvatskog sindroma”, upozorava.
To znači da ne bi smjela da povećavati vanjski dug, jer bi u tom slučaju prihod od budućeg rasta morao da se troši na pokrivanje kamata.
Srbija u veljači nakon 19 godina imala veći izvoz od Hrvatske
http://www.seebiz.eu/sr/makroekonom...dina-imala-veci-izvoz-od-hrvatske,109386.html
Posle Grčke, svjetska kriza je najviše pogodila zemlje naše regije – ukazuje dr Miroslav Zdravković, urednik urednik sajta makroekonomija.org.
– Podaci govore da je najviše stradala hrvatska ekonomija, a i slovenska je zabilježila veći pad od srpske.
Najveći pad proizvodnje u Srbiji je zabeležen u studenom 2010. U prosincu prošle, siječnju i veljači ove godine, veći pad proizvodnje od Srbije imalo je 10 zemalja regije, među njima Hrvatska i Slovenija.
Oporavak ekonomija ovih zemalja, tvrdi, u velikoj mjeri zavisi od brzine rasta ekonomije Europske unije, a mogućnost za skorije povećanje njihovog izvoza na tržišta članica EU znatno je manja nego u ostatku svijeta.
– Zbog toga Srbija, kao i njeni susjedi, uključujući i Sloveniju, mora tražiti nova tržišta – smatra Zdravković.
Zašto je Srbija sada prihvatljiv ekonomski partner za Hrvatsku i Sloveniju?
– Srbija ima Sporazum o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom, Belorusijom, Kazahstanom i Turskom. Tako investiranje u proizvodnju u Srbiji osigurava lakši prodor na ova tržišta. Pored toga, Srbija ima više izgleda da se brže oporavi od svetske krize i ostvaruje veći privredni rast od Hrvatske i Slovenije – tvrdi Zdravković.
– Njena ekonomija je 40 posto veća od hrvatske. Prije dvije godine izjednačili smo se, a do 2015. obujam srpske ekonomije će premašiti hrvatsku za 10 posto, kažu predviđanja MMF-a.
Zdravković napominje da je, poslije 19 godina, Srbija u veljači 2011. izvezla više od Hrvatske. Pored toga, u tom mjesecu je Srbija imala suficit u razmjeni sa Slovenijom, što je pravo čudo. Srbija bi se morala čuvati„hrvatskog sindroma”, upozorava.
To znači da ne bi smjela da povećavati vanjski dug, jer bi u tom slučaju prihod od budućeg rasta morao da se troši na pokrivanje kamata.



, a mala je i ne tako vazna kao luksmburg ili svajcarska da bi ih ostavili u zivotu !!?