Srbija protiv tranzicije – koliko kasnimo za drugim zemljama?

Dok se za zemlje koje su 2004. godine ušle u EU smatra da su odavno uspešno završile tranziciju, za to vreme tranzicija u Srbiji nikako da se završi. Ali gde smo tačno u odnosu na druge (bivše) zemlje u tranziciji?

Kao što grafikoni i pokazuju, Srbija daleko zaostaje za uspešnim zemljama u tranziciji, kao što su Poljska, Češka, Estonija, pa čak i za onim manje uspešnim kao što su Hrvatska, Rumunija i Bugarska. Radi boljeg pregleda, zemlje u tranziciji sam podelio u tri regiona: centralnu i istočnu Evropu (CEE5: Poljska, Mađarska, Češka, Slovačka i Slovenija), potom baltičke zemlje (Baltic3: Estonija, Letonija, Litvanija) i zemlje iz regiona koje su ušle u EU (SEE3: Rumunija, Bugarska, Hrvatska), dok zemlje Zapadnog Balkana (Albanija, Makedonija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina) nisam uzeo u obzir fokusirajući se na Srbiju.

Privatizacija malih preduzeća
https://talas.rs/wp-content/uploads/2019/09/1.jpg
1567961711913.png


Privatizacija velikih preduzeća
1567961860200.png

https://talas.rs/2019/09/04/srbija-protiv-tranzicije/
 
Транзиција је у Србији завршена пре 10-так година.
Nije ni počela što se tiče neoliberalnih recepata

Ali taj deo tranzicije koji se tiče privatizacije jeste završen manje-više
Ali Srbija nije došla do srednje razvijenih zemalja već je ušla u spiralu *začaranog kruga siromaštva*
A odatle se teško izvlači
 
ЕУ је одвратна. Србија је одвратнија.

Боље је мање гомно, јбг.

Па ми немамо овде црнце, па би ти био на самом дну друштва.


Јесам. Када једног дана извадиш њушку из другог схватићеш да је прво подношљивије.
Хајде малооно бели човек, бели човек блабла.Еј, некада си био Србин а сада си неко ***** које је продало веру и народ за вечеру.
 
Јесам. Када једног дана извадиш њушку из другог схватићеш да је прво подношљивије.
tako nisko necu NIKAD pasti, volim svoje ljude, svoju zemlju, pa da su najgori. ponosan sam sto sam srbin, a vi koji to niste stavite njusku u gomna
 
Па ми немамо овде црнце, па би ти био на самом дну друштва.



Хајде малооно бели човек, бели човек блабла.Еј, некада си био Србин а сада си неко ***** које је продало веру и народ за вечеру.
Добро је што немамо чамуге, ал' имамо љубитеље Ирана, Совјетског Савеза, Кине и Венецуеле. А такви облици живота се каткад чешће пењу на дрво него ови бабуни у Америци.

Некад Србин, данас Српски Националиста. Трансформација је подразумевала издају оног што ви називате - национални интерес.
 
tako nisko necu NIKAD pasti, volim svoje ljude, svoju zemlju, pa da su najgori. ponosan sam sto sam srbin, a vi koji to niste stavite njusku u gomna
'Оћеш, 'оћеш. Не бери бригу. То што је твој еволутивни процес петодупло спорији од мог не значи да се не развијаш.
 
hebo te patak tako pametna, vredjas druge misleci da ces tako uzdici sebe? USA je dobila jednu budalu vise, srbija nije nista izgubila. ne izlazi iz bulje, pocinjes da smrdis
Не вређам, само сликовито објашњавам процес кроз који пролазимо сви. Неко пре, неко после. Нећеш заступати исте ставове у 35. које си заступао у 25.
 
Хајде не кењај више.Ниси ти неки велики искорак у еволуцији, него си се само продао туђину.Тога је било од када је било света и века.Обично јаје од човека које мења нацију/веру/идентитет само ако неко више плати.

Као и сваки конвертит, ти мораш да оцрњујеш свој некадашњи народ.Сви конвертити то раде, јер тако правдају свој чин конвертитства, ето Срби су одвратни па сам ја сада нешто друго.

Решиће те идентитетске проблеме неки црнац када ти уђе у фамилију као зет.Тада ћеш постати прави Американац 100% и више нећеш навраћати на форуме твог бившег народа да се овде нешто куробецаш.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Хајде не кењај више.Ниси ти неки велики искорак у еволуцији, него си се само продао туђину.Тога је било од када је било света и века.Обично јаје од човека које мења нацију/веру/идентитет само ако неко више плати.

Као и сваки конвертит, ти мораш да оцрњујеш свој некадашњи народ.Сви конвертити то раде, јер тако правдају свој чин конвертитства, ето Срби су одвратни па сам ја сада нешто друго.

Решиће те идентитетске проблеме неки црнац када ти уђе у фамилију као зет.Тада ћеш постати прави Американац 100% и више нећеш навраћати на форуме твог бившег народа да се овде нешто куробецаш.
Неминовно је то да ћеш се сам себи смејати за 5-10 година. Илити, 15-25 у твом случају.

Србија мора под бриселски диктат ако жели да превазиђе своје мањкавости. Гутање поноса један је од највећих израза национализма и зрелости.
 

Back
Top