Quantcast

СРБИЈА: Пољопривредна или индустријска држава ?

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Па ја већ рекох: на располагању су девизне резерве, банке, .... пољопривредник.
За случај поплаве,града, суше, пожара, ... постоје осигуравајућа друштва.
И молим те, не постављај ми више питања јер видим да не читаш моје постове у целини а питања постављаш превише. Не волим да одговарам на директна питања поготову ако саговорник не слуша мој одговор.
Necu ti postavljati vise nikakva pitanja,jer je jasno da nemas odgovor.Osnovna funkcija foruma ti nije jasna,a kamoli nesto drugo.Plagijatorska polu-resenja koja prave pun krug od 360 stepeni.

Poruka
23.713
Pa ne znam da li si primetio da država nema nikakvu strategiju i to je smišljeno urađeno...jer lako je nešto upropastiti to može svako ali je teško graditi i za to nije svako sposoban.:aha:
Да власт нема стратегију у то сам уверен и то ме је навело да отворим ову тему.
Да је смишљено урађено, нисам баш сигуран али да је запостављена (пољопривреда) без намере да се у њу више уложи, јесам убеђен. Паре се више усмеравале у друге потрошачке сфере и убеђивање народа у неко благостање је чињено само због останка на власти. Сада када су паре од приватизације потрошене у неке луде и непотребне ствари, могу и да се одрекну власти јер су се у међувремену и они напунили као бродови. Ухватиће тутањ тамо где су депоновали готовину. Е, то је по својој прилици актуелна стратегија.

Poruka
23.713
Слушам и гледам Председника и поједине чланове Владе, да ће се у јуну извршити ребаланс буџета. Кажу, да ће се извршити само прерасподела средстава унутар буџета а у корист пољопривреде.
Нешто сумњам да ће се то десити јер сваки ребаланс буџета, увек је (па и сада ће) доносио увећање прихода у буџет а то значи нови намет грађанима кроз порезе, таксе, акцизе, и др.
Остаје нам да сачекамо најављено.

hefajst

Primećen član
Poruka
581
Poljoprivreda:dash:
To moze da radi svaka neznalica i u svakom trenutku.To se radi kada vise nemate sta da izvozite i kada vam je to slamka spasa.

Srbija je,konacno, dospela na samo dno.Posle pompeznih najava o industrijalizaciji i srednjim i malim preduzecima kao pokretacima srpske privrede srbija je spala na to da proizvodi povrce i voce za Rusiju.
Zasto smo spali na poljoprivredu a ne na industriju i preduzeca?

Da bi se srednja i mala preduzeca razvijala mora da postoji uredjen pravni sistem(sto znaci izmedju ostalog pravna predvidljivost, kratkoca postupka i niska stopa korupcije) te niski porezi.

Pravo pitanje je zasto to nije obezbedjeno kada je svo vreme sirena prica o malim i srednjim preduzecima i ko ce da odgovara za to?To je pitanje.

Tzar

Veoma poznat
Poruka
13.184
Ta prica sa malim i srednjim preduzecima je najveca prevara ikada.

Tako sada furaju pricu sa malom i srednjom poljoprivredom. Koja ce, jel'te, da bude konkurentna velikoj kineskoj poljoprivredi. A onda odete u Maxi i shvatite da se ovde iz Kine ne uvozi samo ono sto tamo ne raste ili sto ne moze da prezivi put do Srbije. Uvozimo beli luk iz Kine. Znaci, jeftinije je da se luk proizvede u Kini i transportuje preko Himalaja do Srbije nego da se ovde proizvede. Sta onda da pricamo dalje.

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
26.195
Ta prica sa malim i srednjim preduzecima je najveca prevara ikada.

Tako sada furaju pricu sa malom i srednjom poljoprivredom. Koja ce, jel'te, da bude konkurentna velikoj kineskoj poljoprivredi. A onda odete u Maxi i shvatite da se ovde iz Kine ne uvozi samo ono sto tamo ne raste ili sto ne moze da prezivi put do Srbije. Uvozimo beli luk iz Kine. Znaci, jeftinije je da se luk proizvede u Kini i transportuje preko Himalaja do Srbije nego da se ovde proizvede. Sta onda da pricamo dalje.
Kinez u proseku ima jos manje zemlje nego Srbin. I Kina je uvoznik hrane a ne izvoznik.

Inace se slazem, Srbija mora na veliko da pocne da proizvodi a ne imam 5 svinja, 2 krave, 1 biga i 10 ovaca. :rotf:

Вуја

Veoma poznat
Poruka
10.649
Kina koliko ja znam je glavni svetski izvoznik hrane, malo sam cackao po statistikama za razne poljoprivredne proizvode, nema gde nisu prvi.

A sto se tice naslova teme, naravno industrija, ne postoji razvijena zemlja u svetu koja je iskljucivo poljoprivredna, Holandija koja je svetska poljoprivredna velesila ima 15 puta veci izvoz od Srbije u agraru, a opet to nije ni 13 odsto ukupnog izvoza i mozda 3 odsto ljudi rade u agraru. Opet razlog tako jake poljoprivrede, je jaka industrija i tehnologija, i tako u krug.

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
26.195
Kina koliko ja znam je glavni svetski izvoznik hrane, malo sam cackao po statistikama za razne poljoprivredne proizvode, nema gde nisu prvi.

A sto se tice naslova teme, naravno industrija, ne postoji razvijena zemlja u svetu koja je iskljucivo poljoprivredna, Holandija koja je svetska poljoprivredna velesila ima 15 puta veci izvoz od Srbije u agraru, a opet to nije ni 13 odsto ukupnog izvoza i mozda 3 odsto ljudi rade u agraru. Opet razlog tako jake poljoprivrede, je jaka industrija i tehnologija, i tako u krug.
Gde si to citao molim te Kina najvise hrane proizvodi ali vise uvozi nego izvozi. Brazil, SAD, Kanada, Australija, Holandija su klasicni izvoznici hrane.

Posto Kinezi sve bolje i kavlitetnije jedu (Meso i takve stvari) cene hrane na berzama eksploriaju. Nemogu da rastu toliko kapaciteti ko sto raste apetit Kineza.

Poruka
22.664
Гледам и живим у Србији која је на коленима. Оборише је разноразне реформе и транзиција која је још у току. А она се још није определила шта ће у будућности? Још животари од насилне приватизације и започела кредитни циклус чије рокове одлаже, да дугове натовари на плећа наших унука, који буду још остали ту у Србији.
Стратешко опредељење још није донешено. Има још усијаних глава који мисле да ће коначно кренути мала и средња индустријска предузећа. Тотално смо закаснили, тржишта која смо 80-их имали, заузели су други и тај пут смо коначно изгубили. Технологије које се користе, давно су нас превазишле. Ово замајавање око ,,Застава - аутомобили'' је кратког даха и само оптерећује државни буџет.

Остаје да осмислимо шта се може урадити у пољопривреди. Село је сада пресељено у градове. Оно мало људи које је остало у селу је неспособно за привређивање и ту среће нема.
Али ту се може више учинити но у индустрији. Нека су млађи људи у граду али могу да раде на великим пољопривредним имањима а да тамо путују аутобусима. То је до 90-тих тако и рађено на многим пољопривредним добрима.
Нужно је да се држава коначно освести и средства усмери у пољопривреду и фабрике за вишеструку прераду пољопривредних производа.
Дали то спас за Србију или није, рећићете и Ви, надам се.
Vodiću se pitanjem iz naslova teme...Srbija ima veliki potencijal što se tiče poljoprivrede ali ovde je problem što se izvozi sirovina umesto da se izvozi gotov proizvod...zašto se onda ograđivati na samo jedno polje? Ako možeš da uzrajiš sirovinu, gledaj da od nje napraviš nešto, tako ćeš uposliti industriju a potom i trgovinu...kada bi sve to funkcionisalo onako kako bi trebalo, verujem da ne bi bilo nezaposlenog čoveka u ovoj državi...msm ne bi radio samo onaj ko neće da radi.:aha:

Вуја

Veoma poznat
Poruka
10.649
Gde si to citao molim te Kina najvise hrane proizvodi ali vise uvozi nego izvozi. Brazil, SAD, Kanada, Australija, Holandija su klasicni izvoznici hrane.

Posto Kinezi sve bolje i kavlitetnije jedu (Meso i takve stvari) cene hrane na berzama eksploriaju. Nemogu da rastu toliko kapaciteti ko sto raste apetit Kineza.
Imas statitsike na fao.org. Inace jeste istina da su SAD, Kanada i Brazil jaci izvoznici, od toga jedino SAD veci proizvodjac hrane u svetu.
Sto se tice drugog dela posta, verovatno Srbija treba da napuni ta usta pa je tu nasa sansa, ahahaha.

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
26.195
Imas statitsike na fao.org. Inace jeste istina da su SAD, Kanada i Brazil jaci izvoznici, od toga jedino SAD veci proizvodjac hrane u svetu.
Sto se tice drugog dela posta, verovatno Srbija treba da napuni ta usta pa je tu nasa sansa, ahahaha.
Srbija bi onda trebala poceti da poveca drasticno kapacitete.

Ali Kina vec nekoliko godina je veci uvoznik nego izvoznik.

Sta je i logicno 25 % stanovnistva sveta a samo 6 % plodne zemlje.

Moguce je jedino da Kina je najveci izvoznik a ujedno i izvoznik hrane.

Poslednja izmena:

dukin

Početnik
Poruka
31
Odgovor je naravno i jedno i drugo ali je nesporazum u tome sto je poljoprivreda osnova prehrambene preradjivacke industrije. Dakle prerade sirovina. I tu Srbija ima sansu. Ove godine izvoz sirovina ce biti oko 2/5 milijardi EU. To nije malo. Kada bi to sve bilo preradjeno kroz industriju izvoz bi mogao biti i do 5 milijardi EU.
Dakle tu imamo sansu.
Samo poljoprivreda bez industrije nikada nije nikoga nacinila razvijenim.
Kao uostalom ni turizam.
To su dve iluzije od turizma ili samo turizma i poljoprivrede se ne moze dobro ziveti.
Potrebna je industrija zasnovana na znanju i inovacijama.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.