I ne možete ličiti na Srbe...
Mnogo više ličite na Turke...pogotovo ovi vaši iz Hercegovine...
Ovi u primorju vam najviše liče na Talijane...
Oni gore na Mađare i Nemce...
Vi ste definitivno potomci svih ovdašnjih okupatora...
...hahahahhahahaa...sto se tice Turaka:
Pravo prve bracne noci
Jus primae noctis ili droit du seigneur je pravo prve bracne noci, zapravo pravo bega (ili rjedje age) da provede jednu noc sa buducom zenom svoga kmeta(citaj srbina) (mladom i seksualno privlacnom) nakon cega bi je predao dalje kmetu(citaj srbinu), iako se ovo moglo izbjeci otkupom (placanjem izvjesne sume novaca).
Zaplet u operi Le Nozze di Figaro (Figarova zenidba) od Wolfganga Amadeusa Mocarta je zasnovan na pravu prve bracne noci. Figaro i Susanna se spremaju za vjencanje ali grof Almaviva gospodar dvorca kraj Sevilje u Spaniji zeli da iskoristi svoje pravo i provede jednu noc sa Sussann prije Figara.
To pravo je siroko praktikovano u Evropi i posebno u zemljama Otomanske Imperije sve do kraja devetnaestog vijeka.
To pravo je prestalo u Rusiji u XIX vijeku. U Americi je to pravo (nezvanicno) postojalo sve do gradjanskog rata u vezi sa robovlasnistvom u juznim drzavama u Americi.
Na slici, koju je naslikao Paja Jovanovic, prikazana je mlada koja se priprema za prvu bracnu noc. Tu prvu noc ce provesti kod bega. Begovi su obicno bili Turci mada je bilo lokalnog plemstva koje je preslo na Islam da sacuvaju svoje privilegije za vrijeme vlasti Otomanske imperije nad Balkanom.
* Pravo prve bracne noci je vazilo za mlade kmetova ili slugu. One su bile hriscanke (vlahinje) jer muslimani nisu bili kmetovi.
Na dan udaje hriscanska (vlaska) mlada bi bila posjecena od strane jednog begovog (aginog) predstavnika obicno u pocasnoj pratnji jednog odjeljenja vojnika. Predstavnik bi zatim odveo mladu do begove (agine) kuce gdje bi provela dan i noc a zatim bi je otpratio nazad njenoj kuci u jutro na dan vjencanja.
Ono sto je zanimljiv detalj na slici je da su sve zene na slici obucene u tradicionalnu orjentalnu odjecu turskog stila. Za vrijeme Otomanske vlasti stil oblacenja je bio pod uticajem islamske tradicije. Cak i danas se koriste nazivi tekstila nastali u islamskom svijetu kao na primjer damast po gradu Damasku. Ili recimo fesa, sjetimo se Vuka Karadzica sa fesom.
One nose dimije (koje lice na siroke hlace) od tankog cesto zlatno prosaranog tkanja koje isticu zensku figuru.
U islamskim zemljama i muskarci i zene nastavljaju da slijede tradiciju pokrivajuci kosu u javnosti nekim pokrivalom za glavu: turbanom fesom velom. Zene na slici osim one na desoj strani imaju pokrivenu kosu salom (zvanim i samija, marama) u skladu sa islamskim obicajima.
E sad za 500 godina Turci su vam samo ovim pravom promijenili kompletnu genetsku strukturu. Neda mi se sad baviti matematikom, ali moze svako izracunati koliko je to generacijskih 'koljena'. Dodajmo tome da i dan danas srpski jezik je pun turcizama, narodnu nosnju u nekim dijelovima Srbije sacinjava izmedju ostalog i turski fes. Uglavnom se hvale slavenskim porijeklom, osobenosti: plava kosa i oci, kao ogromna vecina Rusa recimo, za razliku od osobenosti Turaka: crn ten, kosa oci. E sad pogledajte na sta lici danasnji srpski narod. A dajem zivot da 98% istog ne zna svog pretka prije dolaska Osmanlija na ove prostore. Znaci Srbi okanite se suplje, jer vrijedjajuci Turke mozda vrijedjate upravo svog cukun cukun cukun djeda.