Srbija i Hrvatska - ko je veca ekonomska sila?

Da nece neko da preskoci da na tekovinama genocida u 21. veku moze da se ista gradi? Pa ne moze....zivite u svom getu i uzivajte...
Pa kad me već povlačiš za jezik, pa da odgovorim. RH je članica EU i NATO pakta. Srbija je članica ničega i tako će najvjerojatnije i ostati. I sami kažete da vas ne žele u EU. Pa stavi prst na čelo i priupitaj se zašto? Pa upravo zbog takvih kao ti i takvog razmišljanja!
 
Pa kad me već povlačiš za jezik, pa da odgovorim. RH je članica EU i NATO pakta. Srbija je članica ničega i tako će najvjerojatnije i ostati. I sami kažete da vas ne žele u EU. Pa stavi prst na čelo i priupitaj se zašto? Pa upravo zbog takvih kao ti i takvog razmišljanja!
to sto je clanica EU I Natoa ne znaci nista. Nama je to najmanji problem. Imas drzave u Evropi koje sasvim lepo zive bez toga. Problemi su dublji a najveci problem je izbegavanje istine
 
Pa kad me već povlačiš za jezik, pa da odgovorim. RH je članica EU i NATO pakta. Srbija je članica ničega i tako će najvjerojatnije i ostati. I sami kažete da vas ne žele u EU. Pa stavi prst na čelo i priupitaj se zašto? Pa upravo zbog takvih kao ti i takvog razmišljanja!
Niko ne zeli problem.. kad ako se Srbija uredi to clanstvo nije ni bitno .. ima dosta bogatijih zemalja u Evropi koje ne zele to clanstvo ..
 
to sto je clanica EU I Natoa ne znaci nista. Nama je to najmanji problem. Imas drzave u Evropi koje sasvim lepo zive bez toga. Problemi su dublji a najveci problem je izbegavanje istine
Ček ti uspoređuješ Srbiju sa Švicarskom, Ujedinjenim Kraljevstvom i Norveškom? Bez ljutnje, ali te države su mnogo naprednije i po slobodama i po gospodarskom potencijalu. Naravno da i vi i mi trebamo težiti njihovom standardu, ali i vi i mi smo daleko od toga i najvjerojatnije taj standard nećemo nikad postići. Bolje da probamo stići ili se bar približiti Sloveniji i njihovom standardu. To je realnije i nekad smo bili jedna država.
 
Ček ti uspoređuješ Srbiju sa Švicarskom, Ujedinjenim Kraljevstvom i Norveškom? Bez ljutnje, ali te države su mnogo naprednije i po slobodama i po gospodarskom potencijalu. Naravno da i vi i mi trebamo težiti njihovom standardu, ali i vi i mi smo daleko od toga i najvjerojatnije taj standard nećemo nikad postići. Bolje da probamo stići ili se bar približiti Sloveniji i njihovom standardu. To je realnije i nekad smo bili jedna država.
Ne "Uporedjujem" vec mi se ne dopada ideja da mi Brisel uredjuje zemlju. Zapravo Hrvatska duguje EU svoje uredjenje trenutno jer niste nikad imali kapacitet da napravite suverenu drzavu. Mi opet imamo drzavotvorniji mentalitet ali nismo sposobni da uredimo zemlju kako treba.
 
Znas li koja je razlika izmedu njih I nas ..
Kod nas se kaže ebes politiku ,bezi od toga ,ne interesuje me politika itd ..
A kod njih se kaže " bavi se politikom da se politika nebi bavila tobom " u prevodu :) Noc i dan
narod se sasvim dovoljno bavi politikom ako izlazi na izbore....problem su oni koji zive od otimacine i traze pomoc iz inostranstva za taj posao....a inostranstvo pomaze jer mu je u interesu da se stalno kuva u srbiji...zato su to izdajnici svog naroda....
 
Pa nzn dal je to bas tako za to ti treba referendum a da ga sutra ovde kod mene raspisu nisam bas sugiran da bi EU opcija pobedila .
Pa ne znam. Ali kažem, da ima želje i interesa valjda bi se raspisao referendum o izlasku iz EU, a ne čitam nikakve vijesti da netko želi izaći iz EU kao što je to napravilo Ujedinjeno Kraljevstvo.
 
Pa ne znam. Ali kažem, da ima želje i interesa valjda bi se raspisao referendum o izlasku iz EU, a ne čitam nikakve vijesti da netko želi izaći iz EU kao što je to napravilo Ujedinjeno Kraljevstvo.
Mora neka stranka to da pogura kao u UK trenutno je nema ali ne znaci da je nece biti .. Previse se Brisel petlja u unutrašnje stvari a I previse je tu prostora za muljanje sto se tice globalnih koperacija ..Tj mnogo se tu para gubi.. Vide oni to samo narod jos nije svestan sta se sve radi
 
U Srbiji vec vlada neko uzbudjenje zbog vesti da cemo 2021. prestici Hrvatsku po BDP-u pa hajde da uporedimo ove dve ekonomije.
Ko je jaci a ko slabiji? Da li Hrvati shvataju da ih prestizemo?
@Sin_tisućljetne_kulture sta kazes na to? Hvata li Vas strah?

autorska
Dobra tema:-)
Istina, Srbija nas uskoro prestiže i imati će veći BDP od Hrvatske, doduše, ne ovako brzo kako se najavljuje, čitam ovdje već ove godine. Bubam napamet, ali možda nas stiže za 5-6 godina i to je logično, jer ne može biti dovijeka da Hrvatska ima duplo veći BDP po glavi stanovnika od Srbije.
Međutim, po BDP po glavi, Srbija nas neće stići nikad. Ne znam kakav je odnos BDP-a bio u ex-yu, ali imam statistike po kojoj je u YU hrvatska plaća bila cca 18% veća od srpske. Otprilike takav odnos je mogao biti tada i u BDP po glavi. Međutim, to je bilo vrijeme kad je Srbija bila u povoljnijoj poziciji u odnosu na Hrvatsku nego danas.
Danas Hrvatska samostalno kontrolira sve resurse vezano za more (nije tu u pitanju samo turizam), članica je EU i odnedavno koristi masivne EU fondove (ono što Slovenija koristi valjda 10 godina dulje). Po mojoj procjeni Hrvatska će po glavi otprilike uvijek biti 30tak % ispred Srbije.
 

Back
Top