Srbija i EU

Vangelis

Zainteresovan član
Poruka
337
Proširenje Evropske unije glavna tema sastanka šefova diplomatija
Srbija nikad u EU!
Srbija u dogledno vreme neće postati članica Evropske unije, sve je glasnija poruka koja dopire iz Brisela sa naglaskom da se evropske granice nikada neće prošiti na granice Srbije i granice drugih zemalja zapadnog Balkana.

Iako je u više navrata EU potvrdila evropsku budućnost zemalja zapadnog Balkana, sve se češće u zemljama širom Evrope pominje mogućnost da se Srbiji i drugim zapadnobalkanskim zemljama umesto punopravnog članstva ponudi privilegovano partnerstvo, pridruženo članstvo ili neki treći vid saradnje. Tačnije, Evropa će sa Srbijom sarađivati „na daljinu“.

Možda će budućnost Srbije, onako kako je vidi EU, biti jasnija nakon neformalnog sastanka šefova diplomatija EU koji će se u aprilu održati u Austriji. U okviru diskusije o budućem širenju EU, ministri spoljnih poslova tada će razmatrati zvanični predlog Holandije, koji garantuje perspektivu članstva državama zapadnog Balkana uz visok stepen uslovljavanja.

Naime, Holandija predviđa mogućnost da Srbija i druge zemlje zapadnog Balkana postanu članice EU, ali tek kada budu potpuno politički i ekonomski spremne za to i samo onda kada EU bude imala dovoljno „apsorpcione moći“. Sudeći prema negativnom stavu koji prema proširenju ima sve više članica EU i brojnim javnim protestima protiv budućeg članstva osam ili više zemalja, Srbiji se vrata EU neće još dugo, dugo otvoriti.

Holandija se, naime, protivi novom proširenju sve dok „zemlja koja je u pitanju ne sprovede u potpunosti sadržinu sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju“. Posebno se u holandskom predlogu podvlači neophodnost da EU bude sasvim sigurna da je kandidat dostigao punu političku, demokratsku zrelost i ispunio u potpunosti sva tražena politička merila. Holandija, za koju je poznato da se zalaže za prekid pregovora sa SCG sve dok se Ratko Mladić ne nađe u Hagu, takođe predlaže i da se odmah na početku pregovora otvore najzahtevnija poglavlja vezana za pravosuđe i unutrašnje poslove, kako bi se rasprava o tako važnim pitanjima izbegla „pod političkim pritiskom i u stisci na kraju procesa“.

Da je Srbija daleko od članstva u EU potvrđuju i ideje raznih grupa u Evropskom parlamentu koje je i ne vide kao buduću članicu EU. Tačnije, kao budućeg člana iz regiona viđena je samo Hrvatsku. To je potvrdio i premijer Luksemburga Žan-Klod Junker izjavom da „Hrvatska treba da bude ugledan član EU s obzirom na svoju istoriju i civilizacijske temelje“.

- Ne bih Hrvatsku stavio u isti koš s ostalim zemljama zapadnog Balkana - rekao je Junker uz opasku da i ostale zapadnobalkanske države moraju imati perspektivu učlanjenja u EU, „s tim što je evropska perspektiva Hrvatske bliža“.

Interesantno je da se mišljenje EU o evropskoj budućnosti zemalja zapadnog Balkana nije promenilo u poslednje četiri godine. Naime, još krajem 2002. godine, visokom predstavniku EU za spoljnu politiku Havijeru Solani i njegovim saradnicima predstavljen je izveštaj koji je po narudžbi EU izradilo više nevladinih organizacija i instituta. Ni tada se Srbija nije našla u planovima evropskog proširenja. Ipak, slično sadašnjoj situaciji, Evropa ni tada nije bila spremna da od regiona digne ruke, pa je i pre četiri godine rešenje videla u procesu „evropeizacije“. Ovaj vid saradnje koji ne podrazumeva članstvo omogućio bi saradnju zemlja zapadnog Balkana sa Briselom na raznim nivoima, pri čemu bi EU Srbiju i susedne zemlje držala na dalekom štapu.

Ivana Cvetković

"Blic"
 
holandjani su upravu..poenta je da se kopenhagenski principi moraju ispuniti..a mi,sa zapadnog balkana,obaveze iz sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji,kao i ostale principe koji vaze za sve.jeste da nam to ne ide na ruku,ali oni su samo potencirali stav da ne treba prerano potpisivati sporazum o clanstvu i primati nove clanice dok zaista ne budu spremne,jer onda nastaju problemi...bugarska i rumunija ulaze 1.januara 2007. a ekonomski i dalje loshe stoje,i postoji korupcija..to je prilicno racionalan stav,ako se uzme nezadovoljstvo gradjana i zbrka oko ustava..
junker je rekao da hrvatska ne treba stavljati u isti kosh jer je vech potpisala sporazum o sia,traju pregovori o clanstvu,i postala je zvanicni kandidat.
sve je ovo u kontextu apsorpcione mochi,jer posle bugarske,rumunije i hrvatske,kao sledeceg kruga,treba napraviti predah,i chekati da ostale zemlje zaista ispune standarde,a ne primati stihijski,na osnovu politickih procena
 
Šamar demokratskim snagama u Srbiji. U trenutku kada se Srbija "lomi" oko mnogo nerešenih i teških pitanja (Kosovo, CG, Hag, ekonomska situacija, radikalsko-demokratski front, preševska dolina...), poruke od zemalja iz EU su više nego obezhrabrujuće...

Ponoviću se i ovde, kao da je cilj radikalizacija Srbije...To su mnogi od "učenih glava" već i rekli, da neće biti velika šteta i ako se to dogodi, naravno neće biti šteta po njih, ali šta će biti sa nama?
 
jeste bre arhangele,ali sta mislis-da treba da nas primaju ovakve kakvi smo sad-sa nesredjenom drzavom,bez jake vladavine prava,stabilnoh institucija i korupcijom josh uvek na velikom nivou..da ne spominjem sto i ekonomski i dalje mnooogo zaostajemo(pa i za hrvatima koliko puta po bdp-u)...i najvaznije,sa nejasnom namerom da li mi sami,kao narod nacisto da hocemo tamo.gro problema je kod nas samih.cesto smo sebi samima najvechi neprijatelji...oni su postavili jasne kriterijume i uslove,po principu hoces-neces..nama popustaju prilicno(kao i hrvatima)oko dodatnih uslova vezanih za hag.kakva bi kompromitacija bila za njih(stavi se u njihovu poziciju)da srbiji jednostavno precute neisporuchivanje optuzenih za ratne zlochine pred un tribunalom,za koje zna ceo svet...oni nam produzuju rokove,ali brate,imali smo dobrih 5 godina da to pitanje reshimo..kazem ti,mi kao narod i dalje nismo nachisto sa svim tim..drugo,sami treba da stvaramo ambijent za investiranje,kao i dobru ekonomsku politiku.a vechi ekonomski programi podrske dobijaju samo zemlje kandidati;nazalost ne i zemlje koje su u pregovorima o stab.i asoc. kljuchevi su uvek kod nas samih
p.s.presevska dolina nema sta da trazi,vechina ambasadora eu ( i sad) u beogradu su jasno se izjasnili oko toga..u vidu jasnih poruka
 
Petar_FPN:
jeste bre arhangele,ali sta mislis-da treba da nas primaju ovakve kakvi smo sad-sa nesredjenom drzavom,bez jake vladavine prava,stabilnoh institucija i korupcijom josh uvek na velikom nivou..da ne spominjem sto i ekonomski i dalje mnooogo zaostajemo(pa i za hrvatima koliko puta po bdp-u)...i najvaznije,sa nejasnom namerom da li mi sami,kao narod nacisto da hocemo tamo.gro problema je kod nas samih.cesto smo sebi samima najvechi neprijatelji...oni su postavili jasne kriterijume i uslove,po principu hoces-neces..nama popustaju prilicno(kao i hrvatima)oko dodatnih uslova vezanih za hag.kakva bi kompromitacija bila za njih(stavi se u njihovu poziciju)da srbiji jednostavno precute neisporuchivanje optuzenih za ratne zlochine pred un tribunalom,za koje zna ceo svet...oni nam produzuju rokove,ali brate,imali smo dobrih 5 godina da to pitanje reshimo..kazem ti,mi kao narod i dalje nismo nachisto sa svim tim..drugo,sami treba da stvaramo ambijent za investiranje,kao i dobru ekonomsku politiku.a vechi ekonomski programi podrske dobijaju samo zemlje kandidati;nazalost ne i zemlje koje su u pregovorima o stab.i asoc. kljuchevi su uvek kod nas samih
p.s.presevska dolina nema sta da trazi,vechina ambasadora eu ( i sad) u beogradu su jasno se izjasnili oko toga..u vidu jasnih poruka

Petre, nema potrebe da polemišemo oko nekih osnovnih stvari, gde se slažemo...

Naravno da SADA nismo spremni, ali ja pričam o poruci koju JAVNO iznose funkcioneri iz EU...Zar misliš da je u Srbiji neka informativna blokada?

Kakve posledice će takav stav, izjava (makar kasnije bili i korigovani) imati na političkoj sceni Srbije? Rekoh da smo na buretu baruta i bez ovakvih "bisera", znači, braćo Evropljani ne pomažite nam više, ako drugačije ne umete.

A na koga drugog se odnose izjave, ako ne na Srbiju?

Pazi, rečeno je BEZ OBZIRA NA NAPREDAK, EU zatvara svoja vrata, gledao i čuo izveštaj na VOA (Voice Of America), sada već ima i u štampi...
 
sad sam procitao na voa..
pa nisu rekli nista novo,vech da ce biti diskusije. taj stojber je rekao da treba razmisliti o kapacitetima eu da dosadasnjim brzim tempom prima nove clanice..ja sam ti rekao da,iako se ova poruka odnosi na srbiju i ostatak zap.balkana,ona potiche iz iskustva sa rum i bug..u eu je sad krizno vreme,pa ne zele da dodaju probleme.ali,stojber je ipak samo koalicioni partner cdu i spd-u u nemackoj,i nije u savetu ministara.naravno da je poruka vazna,ali su pre par dana ministri ino poslova eu u salcburgu ponovili stav o buduchem prijemu zap.balkana u eu...bitno je da je i njima interes da nas prime,sto su i ponovili,samo je pitanje nashe i njihove spremnosti i perioda kad ce se to desiti..sigurno do 2020.ce sve biti zavrseno..
e da,zasto bi nas zavlachili(i ulazili u ugovorne odnose)ako nas ne zele?a pritom,ukrajini jasno rekli da nema nikakvu perspektivu clanstva,sem partnersktva?
 
Ne vredi, možda sam paranoičan, ali umesto da se daje (makar i verbalno) neki vid podrške demokratskim snagama u Srbiji (s obzirom na specifičnosti trenutka), dešavaju se suprotne stvari...Naravno, Srbija može samo da mašta o ulasku u EU, ali sve što radimo, radimo s nekim ciljem - ulazak u EU, iako je taj datum daleko. A za poteze koji nas približavaju evropskim standardima je potrebna podrška birača.

Ukoliko demokratski opredeljeni birači budu sve više razočarani efektima tranzicije (što nije ni malo čudno), jačaće radikalne snage (ali, ni to Americi i EU nije problem) sa kojima će se sve usporiti, ako ne i otići u nepovrat.

Zato sam rekao, ako ste hteli da pomognete, bolje da ste ćutali...
 
Ne znam shta ce nam EU, pa najrazvijenije zemlje beze iz EU. Lepo u se i u svoje kljuse. Ukoliko korupcija cveta, niko nishta ne radi mogu nas primiti i u SAD, nista to ne pomaze. Lepo je putovati po Evrop sa lichnom kartom, ali i sa pashoshom nije loshe (morash ga nositi sa sobom). Da nas sutra prime u EU, prekosutra bi Srbija bila nenaseljena, iliti svi bi otishli negde. Nije problem EU, niti je EU obecana zemlja, mi smo problem a i reshenje.
 
A zasto Srbija ne bi posla putem razvijenih zemalja, poput onih u EFTA - Norveske, Svajcarske, Islanda, Lihtenstajna...? Zasto bi se gurali sa ostalim banana drzavicama - Rumunija, Bugarska, Litvanija, Letonija... u EU??? Kao Norveska je glupa, a Rumuni su pametni :))))
 
Zapita li se neko koja je razlika u standardima (uopšte) između Srbije i npr. Francuske, Holandije, Belgije,... Šta sve treba da se menja da bi Srbija dostigla taj standard, koliko bi to trajalo,...?
Jel bio neko nekad tamo?
 
Petar_FPN:
jeste bre arhangele,ali sta mislis-da treba da nas primaju ovakve kakvi smo sad-sa nesredjenom drzavom,bez jake vladavine prava,stabilnoh institucija i korupcijom josh uvek na velikom nivou..da ne spominjem sto i ekonomski i dalje mnooogo zaostajemo(pa i za hrvatima koliko puta po bdp-u)...i najvaznije,sa nejasnom namerom da li mi sami,kao narod nacisto da hocemo tamo.gro problema je kod nas samih.cesto smo sebi samima najvechi neprijatelji...oni su postavili jasne kriterijume i uslove,po principu hoces-neces..nama popustaju prilicno(kao i hrvatima)oko dodatnih uslova vezanih za hag.kakva bi kompromitacija bila za njih(stavi se u njihovu poziciju)da srbiji jednostavno precute neisporuchivanje optuzenih za ratne zlochine pred un tribunalom,za koje zna ceo svet...oni nam produzuju rokove,ali brate,imali smo dobrih 5 godina da to pitanje reshimo..kazem ti,mi kao narod i dalje nismo nachisto sa svim tim..drugo,sami treba da stvaramo ambijent za investiranje,kao i dobru ekonomsku politiku.a vechi ekonomski programi podrske dobijaju samo zemlje kandidati;nazalost ne i zemlje koje su u pregovorima o stab.i asoc. kljuchevi su uvek kod nas samih
p.s.presevska dolina nema sta da trazi,vechina ambasadora eu ( i sad) u beogradu su jasno se izjasnili oko toga..u vidu jasnih poruka

Mi kao narod smo vrlo jasno nachisto saa tim da li Ratko ili Radovan treba da idu u Hag: NE, ne trebaju. Samo vlada misli da ce neshto da ushicari ukoliko bar obeca da ce da ih isporuchi.
 
untouchable:
A zasto Srbija ne bi posla putem razvijenih zemalja, poput onih u EFTA - Norveske, Svajcarske, Islanda, Lihtenstajna...? Zasto bi se gurali sa ostalim banana drzavicama - Rumunija, Bugarska, Litvanija, Letonija... u EU??? Kao Norveska je glupa, a Rumuni su pametni :))))

Stvarno, zasto Srbija ne bi isla putem Norveske, Svajcarske????? :sad:

Ne mogu da verujem da ne :confused: :confused: ko ko ima vise od , recimo sedam godina , moze ovako nesto da napise, i da pusti bez blama da ljudi to citaju :-? :shock: :confused:
 
untouchable:
A zasto Srbija ne bi posla putem razvijenih zemalja, poput onih u EFTA - Norveske, Svajcarske, Islanda, Lihtenstajna...? Zasto bi se gurali sa ostalim banana drzavicama - Rumunija, Bugarska, Litvanija, Letonija... u EU??? Kao Norveska je glupa, a Rumuni su pametni :))))

Zato sto Srbiji ne odgovara da ima bescarinsku trgovinu sa USA,Canadom i Japanom kao sto to imaju Norveska i Island,a cairnsku s EU (prouzrokovano velikim izvozom ribe i srodnih proizvoda iz Norveske i islanda u USA) i nema status 'stalne neurtralnosti" kao sto to imaju Svajcarksa i Lihtenstajn.
 
Major_TOM:
Stvarno, zasto Srbija ne bi isla putem Norveske, Svajcarske????? :sad:

Ne mogu da verujem da ne :confused: :confused: ko ko ima vise od , recimo sedam godina , moze ovako nesto da napise, i da pusti bez blama da ljudi to citaju :-? :shock: :confused:
:):):)
moze majore,to ti draz foruma...da se nekad dobro nasmejesh....
 
Major_TOM:
Stvarno, zasto Srbija ne bi isla putem Norveske, Svajcarske????? :sad:

Ne mogu da verujem da ne :confused: :confused: ko ko ima vise od , recimo sedam godina , moze ovako nesto da napise, i da pusti bez blama da ljudi to citaju :-? :shock: :confused:
Pa jeste, shvajcarci i norvezani se samo sagnu da pokupe pare. U chemu je tvoj problem? I jedni i drugi imaju samo planine i sneg, dobro Norvezani imaju i malkice slane vode. Stvar je u ljudima, sistemu, shvatanju zivota, obrazovanju, disciplini, odnosa prema drugim ljudima, prema materijalnim dobrima, kulturi, obrazovanju sam vec rekao. Zashto bi to bilo nama nedostizno? Samo... pocheti sad o'ma i prvo od sebe.
 
Stvar je u ljudima, sistemu, shvatanju zivota, obrazovanju, disciplini, odnosa prema drugim ljudima, prema materijalnim dobrima, kulturi, obrazovanju sam vec rekao.

Upravo si dao , nehoticno, ali vrlo precizno odgovor na ono nebulozno pitanje " A zasto Srbija ne bi kao Svajcarska i Norveska................." :-(

Analiziraj svaku stavku, ponaosob, i mozes naci bar jos pedeset drugih, i bice ti jasno ZASTO!!!!

Svaka cast, na odlicnom odgovoru :lol:

Zashto bi to bilo nama nedostizno

Zaista, ZASTO?????....Ajde sad procitaj ponovo svoju recenicu sa pocetka teksta, i dobro razmisli ...ZASTO ???
 
untouchable:
Major_TOM, opet ti nesto nije jasno? Rekoh ti ja vec, sve sto ti nije jasno, slobodno pitaj pa da pokusamo da ti pomognemo.


Naprotiv, untachable, meni je odavno sve jasno!
Nema potrebe da mi POMAZETE..( ko ste to VI?? :confused: )

Samo primecujem da nije lako citati nebuloze, pa te molim, posto vidim da si sklon istima, da napravis neki koncept, malo razmislis, ostavis da prenoci, pa tek onda pustis post.. :wink:

Potpuno dobronamerno, pozz ;)
 
Arhangel NS:
Šamar demokratskim snagama u Srbiji. U trenutku kada se Srbija "lomi" oko mnogo nerešenih i teških pitanja (Kosovo, CG, Hag, ekonomska situacija, radikalsko-demokratski front, preševska dolina...), poruke od zemalja iz EU su više nego obezhrabrujuće...

Ponoviću se i ovde, kao da je cilj radikalizacija Srbije...To su mnogi od "učenih glava" već i rekli, da neće biti velika šteta i ako se to dogodi, naravno neće biti šteta po njih, ali šta će biti sa nama?

Jeste brate pravi samar,svi sad kolektivno placemo zbog toga, ma videli smo sada sta je Evropska unija.
85% ljudi glasa za kandidata na demokratskim izborima, a oni ih proglase za namestene i uvedu sankcije :confused: :mad: . Pa zar sa takvim ljudima treba da se udruzimo, pa zar tome tezimo. Gde je tu sloboda izbora?

Ti si mozda spreman da prodas tvoju slobodu za par bljestavih kamicaka.

Onaj ko nije speman da svoju slobodu stiti svojim zivotom, ne zasluzuje je.

A ako ti se toliko ide tamo, kofer u ruke i put pod noge.
 
Lucky Luck:
Pa jeste, shvajcarci i norvezani se samo sagnu da pokupe pare. U chemu je tvoj problem? I jedni i drugi imaju samo planine i sneg, dobro Norvezani imaju i malkice slane vode. Stvar je u ljudima, sistemu, shvatanju zivota, obrazovanju, disciplini, odnosa prema drugim ljudima, prema materijalnim dobrima, kulturi, obrazovanju sam vec rekao. Zashto bi to bilo nama nedostizno? Samo... pocheti sad o'ma i prvo od sebe.

Jel znas recept kako se pravi najbolja engleska trava?
Veoma je prost,sisas i zalivas,pa tako jedno 100 godina.
Takav je otprilike i nasa relacja u odnosu na Svajcarsku.
Ko razume shvatice.
 
Angelico_Payne:
85% ljudi glasa za kandidata na demokratskim izborimaQUOTE]

Svaka cast za ovo.
Demokratski su otprilike kao kod Slobe Milosevica 1990 godine pa jos malo gore.
Predsednika birackog odbora imenuje centrala Izborna komisija koju imanuje vlada,a predsetavnici stranka nemaju pravo na kopije birackih spiskova niti na ucesce u izbornim komisijama.
Demokratski nema sta.
 

Back
Top