- Poruka
- 8.459
Сад не знам колико је ту правих романа а колико романизованих народа...moldavci su mešavina romanskih i istočnoslovenskih naroda u tom regionu
Donji video pokazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: Za ovu funkciju potrebno je da sajtu pristupite pomoću ugrađenog pregledača "Safari".
Сад не знам колико је ту правих романа а колико романизованих народа...moldavci su mešavina romanskih i istočnoslovenskih naroda u tom regionu
Konstanta montenegrinizacija, ispiranje mozga i globalizacija...Шта мислите, који је разлог *могућег* пада заинтересованости за уједињење код Срба од 2006. до данас, од 44,55%* до 10так посто данас?
Srbija dzelat Srpstva. Zivjela nezavisna CG, jedina kolijevka svih Srba. Zivjeli EU NATO i Amerika srpska braca.
Kako je to Nemanja pokorio CG, ako je po tebi CG istorijska nasljednica države Nemanjića?,,No kršna i siromašna Crna Gora ne haje ni za Nemanje, ni za Murate, pa ni za Bonaparte; svi oni biše pa i preminuše, i mač svoj o Crnogorce đekoji opitaše, pa nestaše, a Crna Gora ostade do vijeka i strašnoga Suda u svojoj volji i slobodi, a to ti je u slavi." - Njegos![]()
Па и Травунија и Србија (касније Рашка је заузимала дио данашње Црне Горе).Pa ta je država bila na prostoru današnje Crne Gore, pa i nakon toga Zeta Balšića, pa Zeta Crnojevića, pa dolazak Turaka...
Мислим да држава Мрњавчевића није обухватала дио АВНОЈ-евске Црне Горе.Да. Била је и земља Вука Бранковића, и земља Алтомановића, и Марка Краљевића...Па то није аргумент да су те земље "нека државност новоосноване нације".... Опет, Зета је сама по себи најмањи део ЦГ. Више ЦГ припада региону Рашке него Зете. Зета је само око скадарског језера, са ПГ Баром и Улцињом.
Државом Војислављевића се столовало из Скадра, а много пута кроз нашу историју престонице наше државе су биле на црногорском приморју. То није аргумент прогласити ту државу за "црногорском".
Даље, како смо живели одвојено? Било је периода пада одређених српских земаља под Византинце и бугарско царство, али смо их стално враћали и успевали да се ујединимо барем колко-толико.
Isto kao posjed Balšića i Crnojevića...Države Brankovića, Altomanovića, Mrnjavčevića... su bile kratkotrajne države oblasnih gospodara nastale nakon raspada srpskog carstva na ''srpskoj zemlji'' i posedima koje su srpski kraljevi i carevi osvajali. Ne može to da se meri sa Dukljom i Zetom. To su bili tipični feudalni posedi pojedinaca i ništa više od toga.
Zašto Stefan Maramonte ne naslijedi Balšu lll, već ujak mu?Ne. Balšići su bili nezavisni oblastni gospodari. Nakon smrti Balše III Zeta se priključuje srpskoj despotovini, jer je Balša umro bez potomstva, a despot Stefan Lazarević mu je bio ujak, pa je preko te linije prisvojio Zetu.
Hahahahahhaza. Sad ispade da je Peko sa šakom komuljarskog jada oslobodio Beograd, a ne 400 000 Crvenoarmejaca koji su nezadrživo i junački razali sve njemački do Berlina.
Da.Па и Травунија и Србија (касније Рашка је заузимала дио данашње Црне Горе).
Велики дио Црне Горе је био у саставу државе Војиновића и Алтомановића, касније Котромановића и Бранковића, у Херцеговини Светог Саве,...
Тако је, а ваља нагласити да су све те феудалне државе у поморју биле везане за ужу Србију, да је све у Црној Гори сем приморја потпадао под ужу Србију а не Дукљу, али свеједно све те склавиније су биле врло повезане и у принципу су биле неслободне. Кад су се ослободиле од Грка, Бугара...тад су се и уједињавалеПа и Травунија и Србија (касније Рашка је заузимала дио данашње Црне Горе).
Велики дио Црне Горе је био у саставу државе Војиновића и Алтомановића, касније Котромановића и Бранковића, у Херцеговини Светог Саве,...
Није, али јесте држава Бранковића, велик диоМислим да држава Мрњавчевића није обухватала дио АВНОЈ-евске Црне Горе.
*njemačkoHahahahahhaza. Sad ispade da je Peko sa šakom komuljarskog jada oslobodio Beograd, a ne 400 000 Crvenoarmejaca koji su nezadrživo i junački razali sve njemački do Berlina.
I Travunija i Zahumlje i Paganija su nastali dezintegracijom od srpske države, dok Duklja nije, pisao sam o tome masu puta...Тако је, а ваља нагласити да су све те феудалне државе у поморју биле везане за ужу Србију, да је све у Црној Гори сем приморја потпадао под ужу Србију а не Дукљу, али свеједно све те склавиније су биле врло повезане и у принципу су биле неслободне. Кад су се ослободиле од Грка, Бугара...тад су се и уједињавале
Чак могу слободно рећи и да је већи дио АВНОЈ-евске Црне Горе био под Бранковићима, него под Балшићима. Цијело Горње Полимље са Колашином, Морачом пак чак и Ровцима данашњим...Није, али јесте држава Бранковића, велик дио
Тако је... Мсм сваки аргумент да је Црна Гора нешто другачије у односу на остатак српства је побијен.Чак могу слободно рећи и да је већи дио АВНОЈ-евске Црне Горе био под Бранковићима, него под Балшићима. Цијело Горње Полимље са Колашином, Морачом пак чак и Ровцима данашњим...
Zivjela nezavisna Njegoseva CG uprkos svim dusmanima.
Isti Bora Prikaza iz Nijesmo mi od juče, časti mi...Zivjela nezavisna CG, jedina kolijevka svih Srba. Zivjeli EU NATO i Amerika srpska braca.
Зета између Српске деспотовине и Млетачке републике
Уреди
Током друге четвртине 15. века, на подручју Зете, која је почевши од 1421. године била у саставу Српске деспотовине,[3] долази до низа сукоба са Млечанима који су из својих приморских упоришта настојали да потисну власт српских деспота не само са приморског подручја Доње Зете, већ и са подручја Горње Зете у унутрашњости. Током ових сукоба, зетски великаши и остали прваци у градовима и жупама пристајали су уз једну или другу страну, према тренутним приликама, а истакнуту улогу у војним и политичким збивањима на просторима Зете добија великашка породица Црнојевића, која се средином 15. века учврстила у областима Горње Зете. Иако су првобитно били у служби српског деспота Ђурђа Бранковића, Цројевићи су у време слабљења Српске деспотовине прешли под окриље Млетачке републике, искористивши након 1451. године прилику за успостављање сопствене власти у већем делу Горње Зете, као и у појединим крајевима Доње Зете. Почевши од тог времена, Стефан Црнојевић је постао обласни господар Зете и оснивач династије која ће у тој области владати до краја 15. века.
Током претходних борби за превласт у областима Зете, Стефан Црнојевић се првобитно истакао као војвода у служби разних зараћених страна, којима се прикањао према тренутним приликама. Након 1441. године, када је велики бојвода Стефан Вукчић Косача покушао да овлада Зетом, Стефан Црнојевић је привремено пристао уз њега, пошто му је син био талац код Косаче. Под Косачину власт је тада привремено потпала сва Горња Зета, као и део Доње Зете са градом Баром, али само привремено. Након 1444. године, српски деспот Ђурађ Бранковић је постепено обновио своју власт у областима Зете, а уз њега су тада пристали и Црнојевићи. Деспот је 1448. године предузео низ поход на млетачка упоришта у Доњој Зети, а његову војску су предводили војвода Алтоман и војвода Стефан Црнојевић, којима се придружила већина Паштровића. Иако поход на млетачки Бар није успео, борбе су настављене. Већ током 1451. године, Которани су покренули акцију за придобијање горњозетског војводе Стефана Црнојевића, који прелази на страну Млетачке републике, од које добија потврду своје војводске службе. То је довело до отвореног сукоба између Стефана Црнојевића и деспотовог намесника у Зети, војводе Алтомана, који је уз учешће дела војске из Горње Зете и турских одреда похарао баштинске поседе Црнојевића (од 590, попаљено је 570 објеката). Упркос томе, војвода Алтоман је претрпео пораз од Стефана Црнојевића, а ни слање нових појачања, која је у Зету упутио српски деспот, није уродило плодом. Деспотови одреди под командом Томе Кантакузина доживљавају 14. септембра 1452. године нови пораз од Стефанице Црнојевића. Деспотове снаге бивају потиснуте из већег дела Горње Зете, након чега им преостаје само област око тврђаве Медуна.
Нема овде д од државности у данашњем смислу. То су биле великашке борбе, потпомогнуте доминацијом Млетака и завађеним великашима који су само гледали да једни другима чупају територије.
Jasna evolucija guslareva od onoga što je bio do onoga što je danas, a i dalje se nije završila.
Crna Gora