Srbi se vracaju kuci...Kanada im dopiz...sadila...Truli Zapad sve trulji...

...

Jedan autorski osvrt...

Nije prvi slucaj za koji cujem...cak i u okviru familije sam imao povratnike iz Amerike pre par godina...
I nema to veze sa ludim AVtihristom...sto bi rekao @Jugoslav Čvarak ...

Vec prosto jos ludji Zapad je postao toliko poremecen...da spram njega cak i naš haos i ludilo deluju kao oaza srece, mira i blagostanja...

POSLE 22 GODINE ŽIVOTA U KANADI REKAO SAM DOSTA I VRATIO SE U SRBIJU: Standard je pao, zdravstveni sistem užas, razočarao sam se​

https://www.kurir.rs/vesti/srbija/4...m_medium=web_home&utm_campaign=adria_internal

Elem...
Srbi se vracaju kuci...
Jos samo da se vrate zanatlije i vozaci GSP-a..., i nikad prezaljenje medicinske sestre i doktorice...🥰
I onda svi zajedno da gledamo kako se peru pare/milijarde za "Expo2027" :klap:

...
veseli_se_srBski_rode_povratku_srBske_dijaspore_od_tetke_iz_Kanade.mp3

poznavao sam desetak likova, koji su se vratili sa nacistickog zapada...dojadilo im vise tamo, ovde im je bilo jeftinije...vratili se u vodoravnom polozaju, jer su im ovde manji troskovi...mislim troskovi na groblju, u njihovim selendrama, ne placa se odrzavanje groblja...zatrpaju te u Donjoj Pripizdini i to besplatno
Iskrivljena ti je percepcija.
Samo zato sto oni nisu bili komunisti ne znaci da su nacisti, daleko od toga.

Sa druge strane Stbi koji su vise stradali od komunista nego nacista; kasnije su bili glavni dudlaci JBTita.

Crveni banditi su ‘45 okupirali Srbiju i dali je JBT pod upravni teror sledecih pola veka. Priznali su raspad drzave ‘90, uveli sankcije Srbiji i CG ‘92, grickali kokica ‘99 i onda ga opet zavukli Srbima ‘06 razbijajuci srpsku drzavu (SCG); da, govorim o RusoSovjetima.

Iskrivljena ti je percepcija.
Samo zato sto oni nisu bili komunisti ne znaci da su nacisti, daleko od toga.

Sa druge strane Stbi koji su vise stradali od komunista nego nacista; kasnije su bili glavni dudlaci JBTita.

Crveni banditi su ‘45 okupirali Srbiju i dali je JBT pod upravni teror sledecih pola veka. Priznali su raspad drzave ‘90, uveli sankcije Srbiji i CG ‘92, grickali kokica ‘99 i onda ga opet zavukli Srbima ‘06 razbijajuci srpsku drzavu (SCG); da, govorim o RusoSovjetima.
malo humora u ove kasne sate...mada ima tog obicaja, da se vracaju kao pokojnici

Supruga te spasila :lol: … tad je JT zajahao i hebao Kanadi i seme i pleme do danas.
Danas je Kanada za tu iz 2016 koju su ti video, pa drzava sa duplo losijim standardom; na nivou neke recimo Poljske.

To je ozbiljan zayeb za manje od 10 godina.

Možda. Bio sam , malo pre korone, ponovo par meseci, poslom i nisam stekao takav utisak.

Ovdje u Hrvstskoj je isto trend da se napušta država i ide u Kanadu, ali ne vidim da itko ide za USA.
U čemu je točno kvaka?
USA je destinacija za Latinoamerikance, a Kanada za europske bijelce, ili kako?
Kvaka je sto Kanada ima zvanicni imigracioni program, a Usa nema, tj tamo je mnogo teze imigrirati

Za Kanadu je porazno da se poredi sa jednom “propalom” Srbijom ili Balkanom generalno.

Da vidimo gde smo u odnosu na Norvesku, Dansku, Nizozemsku npr. od kojih je resursno bogatija a PPP siromasnija.

Javna laz je da je godisnja inflacija 3%; cene hrane i rente su u poslednje 2-3 godine otisle za 50% (znaci osnovne stvari); a na vec prenaduvane cene nekretnina cak i u nekim vukoyebinama (trickledown effect) kamate su otisle sa 2% ma 6%; sto je dodatno osiromasilo kucni budzet vecine kanadjana.

Specijalistu da vidis cekas 3-6 meseci ako ti u hitnoj nisu nasli nesto maligno jer si kolapsirao, kredit za univerzitet ce te kostati $50,000+ ; vrtic drzavni ces cekati 2-3 godine a privatni da placas $1000+ po detetu…itd.

Sta je onda dobro osim sto je bolja od propale Srbije i slicnih?

Danasnja Kanada je Belorusija za Kanadu pre 10+ godina; zahvaljujuci onom moronu od premijera i celoj toj liberalnoj LPC bandi.

…ti me ispravi ako nesto od napisanog nije istina…

Prvo niko ne poredi Kanadu sa Srbijom, nego neki navodni razocarani Srbin tvdi da mu je bolje u Srbiji nego u Kanadi.
Da li je bolje u Kanadi, ili Norveskoj ili gde god…mislim da je tudja trava uvek zelenija, a osnovno treba da bude kada biramo (ako odlazimo iz ekonomskih razloga), je gde možeš da nadjes dobar posao. I zato ideš u Kanadu ili Norvešku ili gde god te posao nosi.
Ali ako neko planira da ide, pa će da se snadje, šanse za uspeh se znacajno smanjuju.

Inflacija se statistički meri na mesečnom nivou, i u Januaru je bila 3%, a planirano je da padne na 2,5% u 2024. Da su cene svega poskupele jesu, i to znacajno, ali ništa sto se ne dešava bilo gde trenutno u svetu. Cene svega poskupele, bankarski zajmovi poskupeli, a plate ostale skoro iste. Znaci nije Kanada, nego je ceo svet u tom negativnom trendu.
Cene stanova i kuća u većim gradovima su velike, ali je to ponuda i potražnja. Doduše zadnjih 2-3 godine cene nekretnina miruju, ali cene ne padaju.

Lekarska nega jeste preopterecena, ali treba pomenuti da je u vecini provincija zdravstvena usluga ne košta ništa (bio zaposlen ili ne), i imaju veliki manjak doktora. Jedan od razloga je sto ne priznaju diplome drugih država (osim USA), pa doktor imigrant mora sve ponovo da polaze, sto je zaista teška glupost, jer mu je useljenje i bilo dozvoljeno na osnovu nivoa obrazovanja. Specijalsti (ako procene da nije hitno) se zaista dugo cekaju, ali zato urgenti centri rade odlicno, pacijent dobije negu, skener, operaciju prioritetno.

Ovo je i dalje kapitalisticka zemlja, malo više socijalna nego USA, ali se svi i dalje kunu u $$$, tako da svaka usluga mora da se plati, pa tako i vrtic ili škola.

Da je znacajno bolje pre bilo pre 10 godina je apsolutno tačno. Kanadski dolar je oslabio, i učinio kanadjane manje platežno sposobne.

Poredjenje sa Srbijom nema ama bas nikakve veze ili smisla.

Svakom ko planira u Kanadu a da nije obezbedio solidan posao, rekao bi da ostane u Evropi. Ali sa dobrim poslom, ovde se otvaraju zaista značajne prilike za ekonomski napredak.

Ja pricam samo o finansijama i standardu; u socijalni zivot i mentalitet ne ulazim jer rekoh to je subjektivno.
Vecina juznjaka ce se sloziti sa tim sto si napisala.
Većina južnjaka je došla da izmuze socijalnu pomoć maksimalno, dočeka penziju ( kanadsku), vrati se u rodnu grudu, i pljuje po Kanadi a da dupetom nije mrdnuo u životu. Pola naše polupani je ne zna ni da bekne engleski jezik, velika većina ga natuca, a svi ti se žale sto ne mogu dobar posao ( čitaj dobro plaćen ) da nadju.

Posle 22 godine vratio se sa kanadskom penzijom i ustekanim dolarom u majku Srbiju. Da zivi od nikad vecih AV-ovih penzija ne bi se vratio za dodatnih 22 godina.

E to vracaju se samo oni koji su tamo negde stekli stranu penziju ili se fino nafatirali pa se vracaju kuci gde je jeftiniji zivot i manji troskovi, niko se ne vraca ovde ko radi za platu ili zivi od svog rada, sad na stranu to sto Kanada mozda nije vise ono sto je bila pre 20 ili 30 godina ali ono tesko da neko ko zivi recimo u Montrealu, Vankuveru ili Torontu i tamo radi ne znam kao kasirka ili konobarica da razmislja o povratku ovde gde bi radila to isto u Maxiju ili Idea-i za 50-ak hiljada ili u nekom kaficu za 1500 dinara dnevnicu + baksis ili ne znam neko ko je tamo lekar da bi se vracao ovamo da radi u Domu zdravlja ne znam na Banovom Brdu, Paliluli ili Novom Beogradu ili neka medicinska sestra da bi se vracala da ovde radi za 60,70 hiljada, slozicemo se nerealno i malo verovatno.
Mogu da se vrate samo oni koji ne zavise od Srbije i ovdasnjih prilika i samo oni koji su se ili vec nafatirali ili imaju strane prihode.

Za Kanadu je porazno da se poredi sa jednom “propalom” Srbijom ili Balkanom generalno.

Da vidimo gde smo u odnosu na Norvesku, Dansku, Nizozemsku npr. od kojih je resursno bogatija a PPP siromasnija.

Javna laz je da je godisnja inflacija 3%; cene hrane i rente su u poslednje 2-3 godine otisle za 50% (znaci osnovne stvari); a na vec prenaduvane cene nekretnina cak i u nekim vukoyebinama (trickledown effect) kamate su otisle sa 2% ma 6%; sto je dodatno osiromasilo kucni budzet vecine kanadjana.

Specijalistu da vidis cekas 3-6 meseci ako ti u hitnoj nisu nasli nesto maligno jer si kolapsirao, kredit za univerzitet ce te kostati $50,000+ ; vrtic drzavni ces cekati 2-3 godine a privatni da placas $1000+ po detetu…itd.

Sta je onda dobro osim sto je bolja od propale Srbije i slicnih?

Danasnja Kanada je Belorusija za Kanadu pre 10+ godina; zahvaljujuci onom moronu od premijera i celoj toj liberalnoj LPC bandi.

…ti me ispravi ako nesto od napisanog nije istina…
Moj zet izdaje jednosoban stan na krajnjoj periferiji Toronta za nekih 600 - 700$. Nešto što bi se po beogradskim standardima definisalo kao Kaluđerica ili Borča. Pričao mi je koje naselje ali ja zaboravio. Grad je meni toliko monotono djelovao 2011 godine da nisam poželio da tamo ostanem. Mislim cijene svega su prenaduvane a kvalitet osrednji.

Moj zet izdaje jednosoban stan na krajnjoj periferiji Toronta za nekih 600 - 700$. Nešto što bi se po beogradskim standardima definisalo kao Kaluđerica ili Borča. Pričao mi je koje naselje ali ja zaboravio. Grad je meni toliko monotono djelovao 2011 godine da nisam poželio da tamo ostanem. Mislim cijene svega su prenaduvane a kvalitet osrednji.
A u Kaludjerici bi srećan živeo?

Nema ni u Oshawi za te pare; evo ti cena pa vidi i sam…
https://rentals.ca/oshawa/1-bedrooms?baths=1

Nebi tamo ziveo za dž, a kad bi morao da platim taj novac mislim da bi sebe morao da castim šamarom svako jutro pre nego se umijem. :lol:

Ako ti je tako izgledalo 2011; danas bi se osecao kao da iznajmljujes Yugo45 mesecno za $2000 😂

Možda. Bio sam , malo pre korone, ponovo par meseci, poslom i nisam stekao takav utisak.
Nekad je 20% plate islo na stan i mogao si i kao samac da zivis ko covek; danas jedna prosecna kanadska plata ide na stan; toliko o standardu; znaci dvosoban stan u Torontu ili Vankuveru ide od $3000+

Ko hoce da zivi u Edmontonu, Winipegu, Saskatoonu, Regini na -40 ima za jeftinije.

Sa druge strane i Foggo je u pravu; ceo svet je u K; samo sto neke zemlje iako u losijoj situaciji trenutno naspram Kanade imaju rast i na uzlaznoj su putanji dok je Kanada na silaznoj sto ovde i diskutujemo.

Back