Srbi "lideri" i u računima za hranu

Тихи

Starosedelac
Poruka
193.834
Srbi "lideri" i u računima za hranu
Izvor: Novosti

Beograd -- Srbi sve veći deo svojih primanja ostavljaju u prehrambenim trgovinama. Na hranu ide čak 41,2 odsto mesečnih prihoda i po tome su rekorderi u ovom delu Evrope.


20074257154d84030a4ee9c658220057_640x360.jpg


Lošije od nas stoje samo Makedonci. Ukupni izdaci za kupovinu hrane i plaćanje komunalija u prosečnoj porodici u Srbiji iznose 45.800 dinara.

Od toga je i dalje najveći trošak hrana, na koju treba izdvojiti prosečnih 18.806 dinara. Oko 17 odsto ili 7.807 dinara ode za plaćanje komunalija.

Za razliku od nas, izdaci za ličnu potrošnju u Evropskoj uniji iznose u proseku 15 odsto ukupnih prihoda, a u Srbiji su ti troškovi bezmalo tri puta veći, jer su za toliko manja i naša primanja. U regionu u boljoj poziciji od nas su i Crnogorci (37,6 odsto) i Hrvati sa 32,1 odsto.

Najveći deo zarada i dalje odlazi na kupovinu hrane i pića, što pokazuje da je hrana kod nas još nedopustivo skupa za prosečan džep i kupovnu moć potrošača", kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.

Ako znamo da je u poslednjih godinu dana gotovo sve bar za trećinu poskupelo, a istovremeno, za potrošnju imamo znatno manje para, to znači da smo u velikom problemu. I da je osetno smanjen i životni standard građana.

"Domaćinstva su u zadnjem kvartalu prošle godine mesečno raspolagala sa 48.426 dinara, što je za 10 odsto manje nego prethodne godine u tom periodu", pokazala je anketa o potrošnji domaćinstava Republičkog zavoda za statistiku.

Inače, u mesečnim primanjima najveći udeo čine plate (42,7odsto), više od trećine prihoda su penzije (35,5 odsto), što i ne čudi s obzirom na to da je Srbija sve starija zemlja. Ostatak čine primanja van radnog odnosa, socijalna primanja, dotacije iz inostranstva...

Što se tiče strukture lične potrošnje, na hranu i bezalkoholna pića u centralnoj Srbiji domaćinstva su trošila 42,7 odsto ukupnih prihoda, a u Vojvodini 37,8 odsto.

Na stanovanje, vodu, struju, gas i druga goriva domaćistva u Srbiji u proseku su trošila 17 odsto ukupnih izdataka, gradu Beogradu 16,2 odsto i Vojvodini 17,6 odsto.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=03&dd=19&nav_id=500276

Srbi su od formiranja Tadiceve vlade 2008 godine ubaceni svi grupno u reality show zvani "Survivor Srbija"

7 miliona gradjana u ovom najvecem reality show-u se bori da prezivi mesec dana sa platama od 200-300 evra i troskovima mesecnim zivota realnim od 1000 evra za porodicu

Kako reality show odmice rezim poostrava uslove, uvodi nove harace, poreze, poskupljenja hrane, kucne hemije , svega.....

Da li ce neko preziveti?
 
Srbi "lideri" i u računima za hranu
Izvor: Novosti

Beograd -- Srbi sve veći deo svojih primanja ostavljaju u prehrambenim trgovinama. Na hranu ide čak 41,2 odsto mesečnih prihoda i po tome su rekorderi u ovom delu Evrope.


20074257154d84030a4ee9c658220057_640x360.jpg


Lošije od nas stoje samo Makedonci. Ukupni izdaci za kupovinu hrane i plaćanje komunalija u prosečnoj porodici u Srbiji iznose 45.800 dinara.

Od toga je i dalje najveći trošak hrana, na koju treba izdvojiti prosečnih 18.806 dinara. Oko 17 odsto ili 7.807 dinara ode za plaćanje komunalija.

Za razliku od nas, izdaci za ličnu potrošnju u Evropskoj uniji iznose u proseku 15 odsto ukupnih prihoda, a u Srbiji su ti troškovi bezmalo tri puta veći, jer su za toliko manja i naša primanja. U regionu u boljoj poziciji od nas su i Crnogorci (37,6 odsto) i Hrvati sa 32,1 odsto.

Najveći deo zarada i dalje odlazi na kupovinu hrane i pića, što pokazuje da je hrana kod nas još nedopustivo skupa za prosečan džep i kupovnu moć potrošača", kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.

Ako znamo da je u poslednjih godinu dana gotovo sve bar za trećinu poskupelo, a istovremeno, za potrošnju imamo znatno manje para, to znači da smo u velikom problemu. I da je osetno smanjen i životni standard građana.

"Domaćinstva su u zadnjem kvartalu prošle godine mesečno raspolagala sa 48.426 dinara, što je za 10 odsto manje nego prethodne godine u tom periodu", pokazala je anketa o potrošnji domaćinstava Republičkog zavoda za statistiku.

Inače, u mesečnim primanjima najveći udeo čine plate (42,7odsto), više od trećine prihoda su penzije (35,5 odsto), što i ne čudi s obzirom na to da je Srbija sve starija zemlja. Ostatak čine primanja van radnog odnosa, socijalna primanja, dotacije iz inostranstva...

Što se tiče strukture lične potrošnje, na hranu i bezalkoholna pića u centralnoj Srbiji domaćinstva su trošila 42,7 odsto ukupnih prihoda, a u Vojvodini 37,8 odsto.

Na stanovanje, vodu, struju, gas i druga goriva domaćistva u Srbiji u proseku su trošila 17 odsto ukupnih izdataka, gradu Beogradu 16,2 odsto i Vojvodini 17,6 odsto.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=03&dd=19&nav_id=500276

Srbi su od formiranja Tadiceve vlade 2008 godine ubaceni svi grupno u reality show zvani "Survivor Srbija"

7 miliona gradjana u ovom najvecem reality show-u se bori da prezivi mesec dana sa platama od 200-300 evra i troskovima mesecnim zivota realnim od 1000 evra za porodicu

Kako reality show odmice rezim poostrava uslove, uvodi nove harace, poreze, poskupljenja hrane, kucne hemije , svega.....

Da li ce neko preziveti?


Ma naravno da hoće.
Ovi seku granu na kojoj sede, neka ih..
Strpljen, spašen...
Videćemo i njima leđa..
 

Na hranu ide čak 41,2 odsto mesečnih prihoda

b92.net

7 miliona gradjana se bori da prezivi mesec dana sa platama od 200-300 evra i troskovima mesecnim zivota realnim od 1000 evra

Da li ce neko preziveti?
Zašto ne bi, kad se preživljavanje komotno ostvaruje sa svega 41% plate.

A o tim mesečnim potrebama od 1000 evra je trebalo da razmišljaš kad ste vi bili na vlasti i plata bila 1 evro.
 
ovaj clanak ne oslikava realno stanje

tj ublazava ga

ako hleb poskupi za 3 godine sa 20 dinara na 70 din krompir sa 10 na 120 dinara to znaci da za hranu odlazi i citavih 80% prihoda gradjana kod mnogih

Šta ćemo sa gradjanima koji žive bez ikakvog prihoda ? Šta jede pola nezaposlene Srbije, pita li se ko?
Ni tvoja računica ne oslikava realno stanje...Ovih tvojih 80% prihoda samo je za puko preživljavanje..
 

Back
Top