Srbi iz dijaspore se masovno vracaju u maticu?!

Vratio se poznanik iz Italije posle 15 godina, ove chamuge i kloshusi spustili dnevnice da se ne isplati raditi tamo vise.

Znaci samo bodljikava zica.
Je, to je istina. Jedan moj poznanik se isto vratio nakon 10 godina iz Irske. Kaže da se više ne isplati. Da se ista lova danas može zaraditi i u Hrvatskoj, a da je plaćanje najma stana u Irskoj postala opcija jedino za bogataše. Ne znam mnogo iseljenika koji su iselili iz Hrvatske u zadnjih 10 godina, ali preko polovice ih se vratilo u zadnjih 5 godina, iako su neki prije toga odlazili i po više puta.

Hebote sta god da radis nisi normalan ako ti posle 15g iskustva u poslu mesto uzme “chamuga i kloshus”.
Jedino ako je kupio voće ili tresao masline po Italiji :)
У праву је ScipioAfricanus потпуно.
Како одузима посао показаћу ти на примеру док сам радио за Финце и Немце у централној Азији.
Имали смо вариоце који су били распоређени према сопственој квалификацији и способностима као и према захтевности заварених спојева. Распоред је ишао овако:
1. Једноставни варови - 60%
2. Средње захтевни варови - 30%
3. Високозахтевни варови - 10%.

Плате вариоца према групама:
1. Једноставни варови - 2500 - 3000 евра
2. Средње захтевни варови - 3500 - 4000 евра
3. Високозахтевни варови - 5000 - 5500 евра

Фирма за коју сам радио организовала је кратку обуку (10-ак дана) у неколико држава средње Азије и јавило се око 8 000 људи који су имали неко или никакво искуство. Одабрано је њих 200 и дошли су код нас на градилиште где је извршена још једна проба као и потенцијал. Распоред је био следећи:
1. Једноставни варови - 120 људи
2. Средњи варови - 70 људи
3. Високозахтевни варови - 10 људи.
Организован им је рад уз константно надгледање инжењера за заваривање и мајстора из наше фирме. После 12-15 месеци примљени су и плате су биле следеће:
1. Једноставни варови - 800-1000 евра
2. Средњи варови - 1200-1500 евра
3. Високозахтевни варови - 1500-2000 евра.

Они су радили готово исто као и ови први. Било је мало више грешака али разлика у плати је толика да ти се исплати јер поправљање грешака кошта много мање него плате. Ове старе су скоро све шутнули. За ове из централне Азије те смањене плате су за њих остварење сна и нешто што ни најбогатији људи код њих у селу никада нису имали. Раде као луди, мораш повремено да их тераш са посла јер за њих је то богатство и не желе да га изгубе.
Квантитет уз добру организацију и обуку даје квалитет.

Ne uzimaju im posao nego im obaraju satnicu.To se desava svuda.

U Hrvatskoj na moru su sada to verovao ili ne, Mongoli... Da Mongoli.
Где они да дођу. Да ли они уопште знају где је Хрватска и како су сазнали да се баш на том приморју траже радници у туризму и угоститељству?

Где они да дођу. Да ли они уопште знају где је Хрватска и како су сазнали да се баш на том приморју траже радници у туризму и угоститељству?
Sta ja znam gde to mi je licno rekla prijateljica koja radi i zivi u Hrvatskoj. Bas u ugostiteljstvu.

Како одузима посао показаћу ти на примеру док сам радио за Финце и Немце у централној Азији.
Имали смо вариоце који су били распоређени према сопственој квалификацији и способностима као и према захтевности заварених спојева. Распоред је ишао овако:

Фирма за коју сам радио организовала је кратку обуку (10-ак дана) у неколико држава средње Азије и јавило се око 8 000 људи који су имали неко или никакво искуство. Одабрано је њих 200 и дошли су код нас на градилиште где је извршена још једна проба као и потенцијал. Распоред је био следећи:
Организован им је рад уз константно надгледање инжењера за заваривање и мајстора из наше фирме. После 12-15 месеци примљени су и плате су биле следеће:

Они су радили готово исто као и ови први. Било је мало више грешака али разлика у плати је толика да ти се исплати јер поправљање грешака кошта много мање него плате. Ове старе су скоро све шутнули. За ове из централне Азије те смањене плате су за њих остварење сна и нешто што ни најбогатији људи код њих у селу никада нису имали. Раде као луди, мораш повремено да их тераш са посла јер за њих је то богатство и не желе да га изгубе.
Ne mogu se porediti azijati sa “chamugama i kloshusima”.
Vredni su i precizni; sto su dokazali kroz masovnu proizvodnju svega i svacega za ceo svet; mada razumem sta si hteo reci i to je problem zasto je zapad i izmestio svoju proizvodnju u Aziju na stetu svojih radnika i za veci profit korporacija.

Ne razumem opet; dobar moler npr. zaradjuje x eura; kako ce mu neki klošus obiriti satnicu ako mu nije dorastao u poslu.
Isto vazi za kuvara, mehanicara, stolara….
Upravo si rekao zlatno pravilo , dok imas 19 godina, odvoji 4 meseca i nauci da postavljas plocice i posle uzimaj po 4k evra svaki mesec ciste zarade a klecanje ti ne pada tesko u tom periodu , dok u 50 mozes k moj da klecis i postavljas plocice pa ces da radis za 500e...
Za sada samo ako si keramicar ali to ce se preneti i na software industriju vrlo brzo...

Upravo si rekao zlatno pravilo , dok imas 19 godina, odvoji 4 meseca i nauci da postavljas plocice i posle uzimaj po 4k evra svaki mesec ciste zarade a klecanje ti ne pada tesko u tom periodu , dok u 50 mozes k moj da klecis i postavljas plocice pa ces da radis za 500e...
Za sada samo ako si keramicar ali to ce se preneti i na software industriju vrlo brzo...
Подсећаш ме на мог пријатеља са факултета који тренутно живи у Аустралији. Каже он мени ако ти пукне водоводна цев у суботу или недељу ноћ долазак водоинсталатера је 180 долара/сат. Заказао он састанак са водоинсталатером у граду да се виде после посла и каже ми "ја дошао у тојоти камри а мој водоинсталатер у Х6 и то најновији модел."

i to nije samo u centralnoj aziji,
tako funkcionise u celoj zapadnoj evropi

Back