Srbi i izlaz na Jadran - Povlacenje novih granica na Balkanu

Nije. Vi više volite srbosjek pod grlo.
Da ponovimo, pravoslavni Hrvati u značajnijem broju ne postoje do stvaranja nezavisne Hrvatske. Ti kada dođu u Srbiju odma postaju Srbi.

O ukusima se ne raspravlja. :mrgreen:


Neka dođu kod vas u Srbiju, eto vam ih. Ionako su i ovi što se zovu Srbima došli iz Srbije u Hrvatsku prije 500 godina. Ne bi bio baš problem kada bi se nakon 500 godina izbjeglištva odlučili vratiti kući. Kako kaže stara izreka - svuda pođi, kući dođi. Očito Srbi nisu upoznati s tom izrekom. :think:
 
Име Душан се код Срба давало и прије 19-ог в, али не толико често као од 19-ог в. на овамо.
О томе сведоче презимена Душанић и Душановић код Срба https://sh.wikipedia.org/wiki/Jovan_B._Dušanić

Еси ли ти из чакавског краја?
Jesam, po rođenju i po oboje roditelja. ne 100% jer po jednoj babi sam i vlaj iz Šibenske županije. Žena mi je otočanka, tako da su djeca nešto čišća od mene. Među Srbima nemam rod, ali imam svojtu, jer se materina sestra udala za Srbina iz benkovačkog kraja. O tome sam već pisao par puta, tako da znam ponešto o vama i vašim sudbinama. Ni poslije rata veze nisu pukle, tako da je tetak bio par puta kod mene doma, a bili smo na suprotnim stranama i istom bojištu1993 i 1994. Kad budem imao vremena, i ja ću tebe pitati za koljena.
 
Naravno da nisam mislio na to, nego na to da će dobar dio pravoslavnog stanovništva u Hrvatskoj s vremenom ostati pravoslavcima, ali postati (neki bi rekli vratiti se kao) Hrvati.
Pa i to ne bi značajno povećalo broj pravoslavnih Hrvata jer nije ostalo mnogo Srba za asimilaciju nakon poslednjeg etničkog čišćenja.
Da ne spominjem što bi svima bilo jasno o kakvim se pravoslavnim "Hrvatima" radi, pošto su mahom kršteni u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
 
Pa i to ne bi značajno povećalo broj pravoslavnih Hrvata jer nije ostalo mnogo Srba za asimilaciju nakon poslednjeg etničkog čišćenja.
Da ne spominjem što bi svima bilo jasno o kakvim se pravoslavnim "Hrvatima" radi, pošto su mahom kršteni u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

U Hrvatskoj je 2011. godine popisom evidentirano 189.000 Srba, a vjerojatno ih je oko 250.000. To je četvrt milijuna, što nije za odbacit. Bit će to prave Hrvatine za 40-50 godina. :mrgreen:

Pusti ti to. Tako je srpsko svećenstvo stvaralo Srbe. Kao, ako si pravoslavac, a nemaš izbora, nego moraš se molit u SPC crkvi, onda si Srbin. Znamo mi dobro te vaše asimilacijske metode. Ne brini. Znamo i mi igrati tu vašu igru.
 
U Hrvatskoj je 2011. godine popisom evidentirano 189.000 Srba, a vjerojatno ih je oko 250.000. To je četvrt milijuna, što nije za odbacit. Bit će to prave Hrvatine za 40-50 godina. :mrgreen:

Pusti ti to. Tako je srpsko svećenstvo stvaralo Srbe. Kao, ako si pravoslavac, a nemaš izbora, nego moraš se molit u SPC crkvi, onda si Srbin. Znamo mi dobro te vaše asimilacijske metode. Ne brini. Znamo i mi igrati tu vašu igru.
Kako su tačno funkcionisale te metode?
Konkretno koji monopol sile je korišćen prilikom asimilacije Hrvata?
Koliko Hrvata je prevedeno u Srbe i kada?
 
U Hrvatskoj je 2011. godine popisom evidentirano 189.000 Srba, a vjerojatno ih je oko 250.000. To je četvrt milijuna, što nije za odbacit. Bit će to prave Hrvatine za 40-50 godina. :mrgreen:

Pusti ti to. Tako je srpsko svećenstvo stvaralo Srbe. Kao, ako si pravoslavac, a nemaš izbora, nego moraš se molit u SPC crkvi, onda si Srbin. Znamo mi dobro te vaše asimilacijske metode. Ne brini. Znamo i mi igrati tu vašu igru.
Из круга Срба породице, пријатеља и познаника који још увек живе на територији Хрватске, јер сам је л'те и сам био на тим просторима, могу ти рећи да дебело лагуцкаш.

Највише Срба се асимиловало тј. прихватило ''хрватство'' у Сиску и околини, те они Срби што су остали у Загребу.

Што се тиче мојих са Баније, те Кордунаша и Личана, далеко су они од било какве асоцијације са Хрватима, а чини ми се ни да вас у Источној Славонији не миришу нешто.

Слушај мање Пуповца, штетно ти је за мозгић.
 
Kako su tačno funkcionisale te metode?
Konkretno koji monopol sile je korišćen prilikom asimilacije Hrvata?
Koliko Hrvata je prevedeno u Srbe i kada?

Nisu u pitanju samo Hrvati, već sve etničke grupe na prostoru Balkana, ponajviše Cincari, Bugari, Vlasi, Romi, ali i Makedonci itd. Metode su bile razne. Kako mi je pričala jedna ženska osoba, fakultetski obrazovana, u Beogradu, na temelju osobne obiteljske povijesti, srpska je vlast u 19. i prvoj polovici 20. stoljeća vršila pritisak na cincarsko stanovništvo zahtjevajući od njih da promjene ili srbiziraju svoja prezimena i prihvate srpska imena te da se počnu izjašnjavati kao Srbi. Ona tvrdi, mada nije dala dokaze za to, da je mnoštvo cincarskih obitelji podsredstvom prisile državnog aparata pretvoreno u Srbe. Konkretno, njena obitelj je morala promijeniti prezime i dati djeci srpska imena te se izjašnjavati kao pripadnici srpskog naroda. To je primjer iz same Srbije.

U drugim krajevima, su bili različiti obrasci. Već sam spomenuo da je bilo pravoslavnih vjernika, koji nisu imali srpsko etničko porijeklo, ali budući da su postali članovi ranijih verzija SPC-a, s vremenom su posrbljeni, jer su pravoslavne crkve nacionalne. Također, i u 20. stoljeću je bilo Bugara, Makeodnaca i drugih koji su podsredstvom članstva u SPC-u na kraju bili asimilirani u Srbe. Da je pravoslavno kršćanstvo univerzalno, kao katoličko, vjerojatno bi bio manji broj Srba. Ovako je bila povezana nacionalnost s pripadnošću SPC.

Jedan primjer iz Dalmacije. Jedan katolički seljak se žalio sudu u Veneciji da lokalni pravoslavni pop želi na silu popravoslaviti katoličko stanovništvo i uzimati crkveni danak od njih. Treba li ti više podataka za taj slučaj, javi.

Nitko ne zna koliko se točno pripadnika drugih etničkih grupa asimiliralo tijekom stoljeća u Srbe, ali budući da se srpski teritorij širio u srednjem vijeku na nesrpske prostore, vjerojatno je podsredstvom (jake) države i crkve veoma narastao broj Srba. Nije to ništa inkriminirajuće, to je nešto što je radila svaka država i narod, samo napominjem da Srbi nisu u tome iznimka. Što je jača središnja vlast i što se država više širi, asimilira tim veći broj stranog stanovništva. To je sasvim normalno. Ono što nije u redu je da se takvi prirodni društveni procesi negiraju i pravi se kao da nisu postojali.
 
Из круга Срба породице, пријатеља и познаника који још увек живе на територији Хрватске, јер сам је л'те и сам био на тим просторима, могу ти рећи да дебело лагуцкаш.

Највише Срба се асимиловало тј. прихватило ''хрватство'' у Сиску и околини, те они Срби што су остали у Загребу.

Што се тиче мојих са Баније, те Кордунаша и Личана, далеко су они од било какве асоцијације са Хрватима, а чини ми се ни да вас у Источној Славонији не миришу нешто.

Слушај мање Пуповца, штетно ти је за мозгић.

Što prije shvatiš da manjina od 4,36% ne može ostati netaknuta u suživotu s većinskim narodom, osobito sada kada se veoma smanjila, tim bolje za tvoj intelektualni razvoj. Treba bildati mozgić.
 
Nisu u pitanju samo Hrvati, već sve etničke grupe na prostoru Balkana, ponajviše Cincari, Bugari, Vlasi, Romi itd. Metode su bile razne. Kako mi je pričala jedna ženska osoba, fakultetski obrazovana, u Beogradu, na temelju osobne obiteljske povijesti, srpska je vlast u 19. i prvoj polovici 20. stoljeća vršila pritisak na cincarsko stanovništvo zahtjevajući od njih da promjene ili srbiziraju svoja prezimena i prihvate srpska imena te da se počnu izjašnjavati kao Srbi. Ona tvrdi, mada nije dala dokaze za to, da je mnoštvo cincarskih obitelji podsredstvom prisile državnog aparata pretvoreno u Srbe. Konkretno, njena obitelj je morala promijeniti prezime i dati djeci srpska imena te se izjašnjavati kao pripadnici srpskog naroda. To je primjer iz same Srbije.

U drugim krajevima, su bili različiti obrasci. Već sam spomenuo da je bilo pravoslavnih vjernika, koji nisu imali srpsko etničko porijeklo, ali budući da su postali članovi ranijih verzija SPC-a, s vremenom su posrbljeni, jer su pravoslavne crkve nacionalne. Također, i u 20. stoljeću je bilo Bugara, Makeodnaca i drugih koji su podsredstvom članstva u SPC-u na kraju bili asimilirani u Srbe. Da je pravoslavno kršćanstvo univerzalno, kao katoličko, vjerojatno bi bio manji broj Srba. Ovako je bila povezana nacionalnost s pripadnošću SPC.

Jedan primjer iz Dalmacije. Jedan katolički seljak se žalio sudu u Veneciji da lokalni pravoslavni pop želi na silu popravoslaviti katoličko stanovništvo i uzimati crkveni danak od njih. Treba li ti više podataka za taj slučaj, javi.

Nitko ne zna koliko se točno pripadnika drugih etničkih grupa asimiliralo tijekom stoljeća u Srbe, ali budući da se srpski teritorij širio u srednjem vijeku na nesrpske prostore, vjerojatno je podsredstvom (jake) države i crkve veoma narastao broj Srba. Nije to ništa inkriminirajuće, to je nešto što je radila svaka država i narod, samo napominjem da Srbi nisu u tome iznimka. Što je jača središnja vlast i što se država više širi, asimilira tim veći broj stranog stanovništva. To je sasvim normalno. Ono što nije u redu je da se takvi prirodni društveni procesi negiraju i pravi se kao da nisu postojali.
Mene bi baš zanimalo za Hrvate, jer od toga smo krenuli, a ne bih da širimo priču na srpske srednjovjekovne genocide, evo se i od aktuelnih ne može živjeti.

Zanima me masovnost prevođenja Hrvata u Srbe, naročito logistika za sprovođenje te ideje.
 
Нађи ми још којег Хрвата осим Душана Биланџића који се зове Душан! Срба Душана има јако пуно.

Петар и Никола су библијска и интернационална имена, а Владимир је словенско име које највише дају Руси.

Имена Стјепан и Стипан су код Срба из Далмације старија него Стеван и Стефан. Да је тако указује то што код Срба из Далмације не постоје презимена Стевановић и Стефановић, а постоје Стипановић (Кољане код Врлике) и Стјепановић (Смилчић код Бенковца).
У тим крајевима у прошлости је било Срба Стипана колко оћеш, а Стеван је преовладало од друге половине 18-ог в. (сувише касно да се по том имену формира неко презиме).
У млетачком попису Плавна из 1736 пописани су ови чланови породице Зорић: Зорић харамбаша Стипан, Зорић Вучен Велић, Зорић Васил покојног Луке, Зорић Веселин покојног Мијаила, Зорић Јанко покојног Луке, Зорић Вучен покојног Вује, Зорић Лазо звани Голуб.
Зориће је у Плавно довео бјелајски кнез Тодор Зорић 1692 . Славе Ђурђевдан.
Stjepan i Stipan iz vremena kada Vlasi nisu znali da su Srbi...
 
Što prije shvatiš da manjina od 4,36% ne može ostati netaknuta u suživotu s većinskim narodom, osobito sada kada se veoma smanjila, tim bolje za tvoj intelektualni razvoj. Treba bildati mozgić.
То би радило да та два народа нису суште супротности и као такви тешко асимилују један другог.

Чуди ме да сада идете том тактиком, после свих јама, геноцида и етничких чишћења.
 
Mene bi baš zanimalo za Hrvate, jer od toga smo krenuli, a ne bih da širimo priču na srpske srednjovjekovne genocide, evo se i od aktuelnih ne može živjeti.

Zanima me masovnost prevođenja Hrvata u Srbe, naročito logistika za sprovođenje te ideje.

Mogu pogledati za onaj primjer iz Dalmacije, kojeg sam bio spomenuo. Inače, teško je naći materijala sakupljenog na jednom mjestu, jer ta tema Hrvate uglavnom ne zanima. Ne patimo od vaših megalomanskih bolesti pa nas teme o Hrvatima koji su postali Mađari, Slovaci, Talijani, Muslimani, Nijemci/Austrijanci i koji su prelazili na druge religije, većinom ne zanimaju. Možda je to pogrešan pristup, ali zasada je tako.
 
Mogu pogledati za onaj primjer iz Dalmacije, kojeg sam bio spomenuo. Inače, teško je naći materijala sakupljenog na jednom mjestu, jer ta tema Hrvate uglavnom ne zanima. Ne patimo od vaših megalomanskih bolesti pa nas teme o Hrvatima koji su postali Mađari, Slovaci, Talijani, Muslimani, Nijemci/Austrijanci i koji su prelazili na druge religije, većinom ne zanimaju. Možda je to pogrešan pristup, ali zasada je tako.
Ne djeluje mi uvjerljivo da se jedna takva istorijska tema nije obradila.
Ne mora to biti izazov za cijelu naciju, već za pojedine istoričare, naročito ako je tema dokumentovana i ima neko uporište.
Meni je prosto potpuno nelogično da se nasilna asimilacija vrši bez monopola sile, otud sam skeptik.
 

Back
Top