Sprint 100m

gost128149

Zainteresovan član
Poruka
432
Tema za one koji se bave ovom disciplinom ili to planiraju.

Postavite pitanje, valjda se nadje neko i da odgovori. :-)
_________________________________________________________
_________
Sportski duh!!!
 
Poslednja izmena:
Evo ja cu prvi... Sto bi se reklo: pu prvi!!! Ali preko veze ;-) !
Kako treba da izgleda trening potpunog pocetnika, sta je to sto treba da zna o trcanju na 100m i koliko treba da promeni nacin zivota i ishrane?
 
Evo ja cu prvi... Sto bi se reklo: pu prvi!!! Ali preko veze ;-) !
Kako treba da izgleda trening potpunog pocetnika, sta je to sto treba da zna o trcanju na 100m i koliko treba da promeni nacin zivota i ishrane?

Ako te bude zanimalo za srednje i duge pruge, ti sam, mislim ako se predomislis....:D

Mene interesuje od cega se sastoji trening sprintera. Osim trcanja, sta jos sprinter radi...
teretana? jos neke vezbe?

Pa na pripremama sam bio sa sprinterima....
Evo bas pre jedno mesec dana, znaci kada im prodje sezona (jer sprinteri nemaju ulicne trke kao srednje i dugo prugasi), onda oni rade samo lagane stvari, istrcavanja, malo vise baziraju na izdrzljivosti....,naravno tu je dosta teretane, svaki dan, vezbe, i tako to.....A vec kada dodje prolece i leto kada se dize forma, to nebih znao da kazem sta rade, mogu samo da predpostavim....

Ja sam trcao sprinteve za skolu ( 11.0s - 11.2 s) i nisam imao nikakve treninge :D Doduse trenirao sam basket

To sto si ti isao 11 s na 100m to ti je gotovo 12s.... Mislim nemoj da se uvredis ali tako je... I to je 12 s ako ti meri neko ko zna da dobro izmeri, jer naime ovako se vlada merenje stopericom za sprint. Na vreme koje je izmereno dodaje se jos 60-80 stotinki, znaci ako si isao 12,00 dodas jos ovo, ali to samo vazi za ljude koji znaju da pravilno izmere, treneri.... A ovako kada ti meri neki drugar, to moze da ispadne ko zna koliko...

P.S. U Nisu, ja gledam sprint 100m, znaci udaljen od staze nekih 50 m, i merim, najblize merenje mi je bilo 50 stotinki manje u odnosu na elektroniku.....;)

Ma nikad nije kasno...
Otkud znam, pitacu nekoga, ne mora da bude profesionalno, bitno je da se trenira!

Sreten Ninkovic inace drzavni rekorder u Maratonu je poceo da trenira atletiku posle odsluzenog vojnog roka, Dejan Bogicevic, najtrofejniji nas atleticar na Prvenstvima Drzave i Kupu, poceo da trenira u srednjoj skoli, imam jos dosta primera, ali da nenavodim....

Evo da se ukljucim u pricu(temu) jednim linkom - http://www.trcanje.rs/

Sajt je pokenuo, to jest pokrenuli su dva rekreativca....
Sajt zaista lepo izgleda i lepo funkcionise, za neki pocetak i rekreativno trcanje sasvim dovoljno.


Toliko od mene...:D
 
Poslednja izmena od moderatora:
Hvala care!
Sto se tice duzih pruga trcao sam polumaraton prosle godine, pa sam odustao na 11om kilometru! :)
Sad postajem sprinter. :D

Sprint nije bas za zezanje mozes se povrediti ako se preforsiras i nisi spreman.
Za sprint se priprema malo duze i moras biti spreman i to ne samo noge. Mozda vaznija stvar od rada nogu je rad ramena i gornjeg dela tela jer ti on daje veliki deo onoga sto sprinter postize, ili ne postize. Zato sprinteri imaju treninge za jacanje gornjeg dela tela i zato su oni nabildovani.
Vrlo je vazna koordinacija tela i to se vezba, pored same tehnike trcanja(ponasanje u razlicitm fazama trke, polozaj tela, rad ruku itd.). Zatim moras da nabacis snagu u gornji deo tela. Nabacivanje snage je sastavni deo treninga kao i rad na eksplozivnosti.
Sprint je prilicno razlicit od trke na duge staze. Tu se misic mnogo, mnogo vise napreze i covek se vise trosi.
Gde bi hteo da treniras?
 
Poslednja izmena:
Sprint nije bas za zezanje mozes se povrediti ako se preforsiras i nisi spreman.
Za sprint se priprema malo duze i moras biti spreman i to ne samo noge. Mozda vaznija stvar od rada nogu je rad ramena i gornjeg dela tela jer ti on daje veliki deo onoga sto sprinter postize, ili ne postize. Zato sprinteri imaju treninge za jacanje gornjeg dela tela i zato su oni nabildovani.
Vrlo je vazna koordinacija tela i to se vezba, pored same tehnike trcanja(ponasanje u razlicitm fazama trke, polozaj tela, rad ruku itd.). Zatim moras da nabacis snagu u gornji deo tela. Nabacivanje snage je sastavni deo treninga kao i rad na eksplozivnosti.
Sprint je prilicno razlicit od trke na duge staze. Tu se misic mnogo, mnogo vise napreze i covek se vise trosi.
Gde bi hteo da treniras?

Pa ne znam. Za sada cu sam dok sam ne osetim da sam spreman da trcim, onda ako bas odlucim, naci cu valjda neki klub u NS-u i raspitati se.
Ali na ovoj temi nisam ja bitan, bitna je tehnika trcanja i sta sprinter treba da radi.
Ti si se nekada bavio trcanjem?
 
Malo sam zapostavio ovu temu...
Citao sam neke pdf-ove na temu sprinta i gledao neke klipove.
Od znanja koje sam dobio, napravicu mali pregled tehnike trcanja i okacicu ga ovde.
Necu izmisljati toplu vodu, vec cu izvuci ono najbitnije od vec napisanih radova.
Naravno posto sam ja potpuni amater i taj clanak ce biti amaterski.
Tako da nece sadrzati nikakve preporuke tehnike treninga, ishrane ili bilo sta
vezano za sprint sto mozete pogresno da shvatite i da bude kontraproduktivno.
Naravno ciljna grupa ce biti totalni pocetnici ili oni koji uopste ne treniraju ali su odnekud dobii zelju da saznaju nesto o ovom sportu. Moj cilj je da oni koji su se iole zainteresovali za ovaj
sport imaju neku pocetnu smernicu i da povrsno vide o cemu se tu radi.
Naravno svako ko nesto zna moci ce da ga dopuni i da nesto predlozi.
I moje znanje je povrsno tako da je svaka pomoc dobrodosla.
Danas pocinjem sa radom na tome tako da misilim da ce biti gotov za par dana.
Razlog ovog poduhvata :) jeste to sto na netu jednostavno nema naslova
"Sprint - Sve sto treba da znate" , "Sprint for Dummies" ili "Sprint in 21 Days" :)
Ko se bavi onim cime se ja bavim shvatice odakle ovako nasumicno izabrani naslovi :D
 

Back
Top