SPREMITE NOVAC! NEPLAĆENI RAČUNI I KAZNE STIŽU NA NAPLATU: Izvršitelji preuzimaju MILION PREDMETA, ništa ne zastareva

nesko101

Elita
Poruka
18.168
SPREMITE NOVAC! NEPLAĆENI RAČUNI I KAZNE STIŽU NA NAPLATU: Izvršitelji preuzimaju MILION PREDMETA, ništa ne zastareva
Skoro milion starih izvršnih predmeta sukcesivno će, u naredne dve godine, biti prebacivano javnim izvršiteljima, a neki od njih stariji su od 15, pa i od 20 godina.

Prebacivanje je u toku, a među njima je najviše neplaćenih komunalnih usluga, kod kojih su se kamate tokom godina i decenija nagomilale.
Tako će građani, umesto npr. 1.000 dinara zaboravljenog duga sada, uz zatezne kamate i troškove postupka, morati da plate 20.000-30.000 dinara!


Pedesetogodišnjaku B. V. iz Beograda ukrali su još u leto 2008. godine telefon.

"Za vrlo kratko vreme su mi napravili račun od 91.490 dinara, jer nisam bio u prilici odmah da ga blokiram. Obraćao sam se svom mobilnom operateru, ali mi nikada nije uvažio reklamaciju. Da su me tužili, prvi put sam saznao pre neki mesec, kada su mi, posle 12 godina, izvršitelji dostavili rešenje o izvršenju!Sa kamatama i troškovima postupka, dug je premašio 260.000 dinara. Odmah sam uložio prigovor i pokrenuću postupak za povredu prava na suđenje u razumnom roku", kaže ovaj Beograđanin.

Kako se saznaje od nekoliko izvršitelja, oni imaju najavu da će u naredne dve godine dobijati po sto predmeta mesečno po čoveku samo iz Prvog osnovnog suda u Beogradu. U ovom sudu, inače, svaki sudija koji radi izvršenja ima po 6.500 starih slučajeva u radu. One za koje je povučen predlog za izvršenje, sudije obustavljaju, dok sve ostale upućuju izvršiteljima. Poverioci su najčešće "Infostan", "Parking servis", "Vodovod", "Beogradske elektrane", Javni servis RTS (za TV pretplatu), kao i jedna banka u stečaju.

"Javnim izvršiteljima do sada su prosleđena 4.573 predmeta po osnovu izvršne isprave i 22.266 predmeta po osnovu verodostojne isprave (komunalna potraživanja)", kaže za "Novosti" Bojana Stanković, portparol Prvog osnovnog suda u Beogradu, koji je najopterećeniji sud u izvršnoj materiji.

"U 2020. godini, od ukupno 7.523 predmeta po osnovu izvršne isprave, u radu su ostala 2.022, a po osnovu verodostojne isprave još 174.487."

Budući da komunalna potraživanja zastarevaju za godinu dana, da ne bi zastarela, poverioci su svake godine podnosili sudu novi predlog za izvršenje, ali su predmeti i dalje stajali po fiokama. Posle donošenja poslednjih izmena Zakona o izvršenju i obezbeđenju, da bi se rasteretili sudovi, ovi slučajevi prešli su na izvršitelje. Kako ovi kažu, "uvaljen im je vruć krompir", jer sada bi oni trebalo ljudima koji se duga za parking od pre 15 godina i ne sećaju da naplate desetine hiljada dinara kamate. A sve to za samo četvrtinu tarife, koliko propisuje zakon kada su u pitanju stari predmeti.

"Država bi mogla ljudima bar kamate da otpiše, a ne da nerad sudova svaljuje na njihova leđa. Pojedini izvršni dužnici nam čak nisu ni uplatili obavezan zakonski predujam, tako da te predmete odmah obustavljamo", kaže jedan izvršitelj.

Pre nego što sudije proslede predmete na izvršenje, prvo moraju da izvrše trijažu šta se po zakonu obustavlja. Recimo, namirenje komunalnih dugova u kojima još nije započeto sprovođenje izvršenja, a glavnica ne prelazi 2.000 dinara, ili ako je račun dužnika u blokadi duže od tri godine, a poverilac nije predložio promenu sredstva i predmeta izvršenja.

BORBA S PRAŠNjAVIM KUTIJAMA
Izmene Zakona o izvršenju i obezbeđenju stupile su na snagu 1. januara ove godine, ali je velikim sudovima bilo potrebno neko vreme da se izbore sa hrpama zaboravljenih, prašnjavih kutija sa predmetima. Manji sudovi su ih prebacili izvršiteljima u prvoj polovini godine, dok se u Beogradu to intenzivira u poslednjih mesec-dva.

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1396173/javni-izvrsitelji-dug-dugovi-kamate-troskovi.html
Vučićeva moša je na delu.Sada će vam ono njegovo sto evra izaći na nos.Glasali ste za njega zbog toga.A sada kada vam za neku glupost dođe račun a od vas može da kupi nova kola e onda da vas vidim kako ćete da preživie do novog glasanja za SNS.
 
a ubistva i drzavni lopovluci zastarevaju,dabogda na lekove potrosili

Закон није такав .. закон је обрнут .. а сусдство изврнуто јер ради по монархистичко либеро клеро принципу

Да је комунизма правда би била БРЗА и достижна
 
Zato sto nece dda placa bezumne racune ni priglupu administraciju
postavljenu da unistava drzavne resurse i maltretira narod.

Па нека ОДЕ у заједницу у којој је администрација ПАМЕТНА и која је постављена да РАЗВИЈА ресурсе и народ...

Ево рецимо Француска .. порез на 150 000 евра профита 45% а ... Србија 15% ....
 
Po meni je odlicna stvar preneti izvrsenje na izvrsitelje.
U prvom koraku se filtriraju sposobni i moralni, a u drugom se smanjuje osnova za vadjenje pravosudja pretrpanom dokumentacijom.
A usput se i smanjuje unutrasnji dug.

како би ти решио проблем стамбенога доприноса који је уплаћиван од 1964-2004 те а стотине хиљада није добило ни за станарину .....
 
Па нека ОДЕ у заједницу у којој је администрација ПАМЕТНА и која је постављена да РАЗВИЈА ресурсе и народ...

Ево рецимо Француска .. порез на 150 000 евра профита 45% а ... Србија 15% ....
Drzava kao drzava radi svoj posao, no francuska, engleska i nemacka....prvo moraju da svoje gradjane nauce odrzavanju higijene, pa tek da razmisljaju o necemu dalje.Za to vreme takvi robovi svakako moraju da placaju svoje troskove.
Glupa srpska administracija srbe ne moze da zajebava i zato ima odgovor koji je vidljiv.....gomila nenaplativih dugova.
 
Po meni je odlicna stvar preneti izvrsenje na izvrsitelje.
U prvom koraku se filtriraju sposobni i moralni, a u drugom se smanjuje osnova za vadjenje pravosudja pretrpanom dokumentacijom.
A usput se i smanjuje unutrasnji dug.

Како би решио проблем ЗАТЕЗНЕ КАМАТЕ.

Пример.

Процес траје 5 година. Трошкови суда по години 500 евра .... Они које изгубе морају да плате 2 500 евра ПЛУС затезну камату за 5 година....

Не од момента доношења пресуде .. већ за свих ПЕТ ГОДИНА .....

То је 'НОРМАЛНА' пракса судскога система Србије....

Да ли све те процесе треба ревидирати .. односно вратити тако 'законски' опљачкана средства ?!
 
Неплаћени рачуни?

Зашто неко има неплаћене рачуне?
zaboravili da posalju,ispo postaru,uzo ti neko iz sanduceta,pogresilla broj salterusa,zaboravio da platis,nisi imo pare,nemas tv a stize preplata,mob operater sam ukljuci mobile data u romingu,otiso ti platisa na pice umesto da plati,nisi znao za prekrsaj,vuko se predmet zaturen,do sutra moz ovako
 
zaboravili da posalju,ispo postaru,uzo ti neko iz sanduceta,pogresilla broj salterusa,zaboravio da platis,nisi imo pare,nemas tv a stize preplata,mob operater sam ukljuci mobile data u romingu,otiso ti platisa na pice umesto da plati,nisi znao za prekrsaj,vuko se predmet zaturen,do sutra moz ovako
Izgovori. I to loši.
 
Неплаћени рачуни?

Зашто неко има неплаћене рачуне?

Između ostalog zato što je neko napravio monetarni istem u kome imaš više robe i usluga nego novca (zato kod nas nema inflaciju) , a to je zato što nam neko kontroliše novac u opticaju, čitaj pljačka nas

Šta misliš ko?

Drugi manji problem je što su ljudi nedogovorni . To je lako rešivo, i tu se uglavnom pojavi neki procenat njih.
 
Дуг не застарева током поступка, подношењем предлога за извршење прекида се застарелост, и није битно колико дуго траје поступак.Другим речима, застарелост се цени по моменту подношења предлога, чак и ако се то десило пре 20 година.

Друго, на застарелост се не пази по службеној дужности, него само ако дужник истакне приговор застарелости.У извршењу он то може да уради само у оквиру приговора на решење о извршењу, који може да поднесе у року од 8 дана (раније 5 радних дана) од достављања решења.Уколико је дужник пропустио да уложи приговор на решење, он више не може да се позива на застарелост.
 
Најбоља тактика за дужника је да тражи повреду суђења у разумном року, јер ако поступак траје 2, 3 , 5 или 10 година то је повреда права на суђење у разумном року.Када суд утврди повреду суђења у разумном року у ванпарничном поступку, онда дужник може поднети тужбу за накнаду нематеријалне штете.Накнада је од 300 до 3000 евра, али је најчешће много ближа 300 евра.
 
Po meni je odlicna stvar preneti izvrsenje na izvrsitelje.
U prvom koraku se filtriraju sposobni i moralni, a u drugom se smanjuje osnova za vadjenje pravosudja pretrpanom dokumentacijom.
A usput se i smanjuje unutrasnji dug.

Ko ће да одреди ко су способни и морални?

Је л' ћемо да формирамо сталну комисију и запослимо чланове комисије или ћемо да формирамо посебну Агенцију за одређивање способних и моралних?
 

Back
Top