Sprema se novčanica od 2.000 dinara

Који лик ће бити на новчаници од 2000 динара?


  • Ukupno glasova
    25
  • Anketa je zatvorena .
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Beograd -- U Zavodu za izradu novčanica počela je izrada idejnog rešenja novčanice od dve hiljade dinara. Njeno puštanje u opticaj može se očekivati tokom iduće godine.





Kada će to tačno biti, to precizno nije mogao da potvrdi ni generalni direktor Zavoda za izradu novčanica (ZIN) Ljubiša Vuletić, jer, kako reče, mnogo toga ne zavisi od njih kao „proizvođača”, već i naručioca posla – Sektora za poslove trezora NBS, a potom i od odluke guvernera NBS – da pismenim putem odobri štampanje nove novčanice.

Dvohiljadarka je trenutno još u fazi idejnog rešenja, a na novoj banknoti biće lik Milutina Milankovića, našeg poznatog naučnika. Stručnjaci ZIN-a pripremiće dve do tri verzije. Posao s pripremom rešenja mogao bi se ubrzati, s obzirom na dobru opremljenost ZIN-a, ali suština nije u brzini, već u kvalitetu izrade.

Ko je Milutin Milanković

Milutin Milanković rođen je 28. maja 1879. u Dalju (Hrvatska). Školovao se u Beču. Po profesiji je bio građevinac, ali i astronom, matematičar, geofizičar i iznad svega utemeljivač moderne klimatologije i klimatskog modeliranja. Njegovo delo „Kanon osunčavanja Zemlje i njegova primena na problem ledenih doba” predstavlja najznačajnije delo srpske nauke u dvadesetom veku. Milanković je uradio do sada najprecizniji kalendar. Njegov kalendar treba korigovati tek posle 28.800 godina, ali, nažalost, do danas, iako je u suštini prihvaćen na Svepravoslavnom kongresu 30. maja 1923. godine u Carigradu, nikada nije zaživeo. Američka NASA ga je svrstala među deset najznačajnijih naučnika modernog doba. Umro je 12. decembra 1958. godine.



Od trenutka davanja naloga za štampu, te i sličnih novčanica, pa do njene pojave u opticaju prođe oko šest meseci. Može i duže. Kada se sve završi čeka se dobra prilika za njenu pojavu.

U ZIN-u tvrde da odluka o tome kada će se zaista novčanica i pojaviti zavisi presudno od odluke guvernera. Problem, kaže Vuletić, nije u tome da li će izabrani lik gledati levo ili desno, već kako da se ta novčanica što bolje i efektnije zaštiti. Dizajneri su u punom zamahu. Ranije se taj posao radio ručno, a danas dizajnerima ZIN-a na raspolaganju su moćni i sofisticirani kompjuterski alati. Odluku o tome koji će od predloga biti usvojen donosi lično guverner.

Paralelno sa izradom idejnog rešenja za dvohiljadarku stručnjaci rade i na njenoj zaštiti. Što je novčanica veće nominalne vrednosti i njena zaštita od falsifikovanja mora biti bolja. Manje vredne banknote nisu atraktivne za falsifikatore. U tom poslu je veoma važna saradnja sa fabrikom papira iz koje dolazi hartija za štampanje novčanica.

Da bi ona napravili papir, recimo, sa vodenim znakom, koji je najpouzdanija zaštita novčanica, i fabrika papira mora da napravi svoj alat u saradnji sa dizajnerima. Prave se mnoge probe, analize... sve dok se ne dođe do konačnog rešenja.

S tim rešenjem za novčanicu od dve hiljade još će se, po svemu sudeći, pričekati. Dotle će se znati i njen „tiraž” koji se donosi u skladu s novčanom politikom i apoenskom strukturom koja već postoji. Taj apoen je svojevremeno preskočen pa je posle hiljadarke odmah odštampana petohiljadarka. Sada se pojavila potreba za novčanicom te vrednosti da bi se popunila praznina između te dve najvrednije novčanice od kojih je hiljadarka najbrojnija i po „tiražu”, ali i vrednosti.

Kada se hiljadarka pojavila 2003. godine bila je sasvim dovoljna, čak i prevelika za naše ovdašnje ekonomske i platežne prilike. Evro je tada bio 60 dinara. Danas je evro bezmalo 110 dinara i hiljadarka vredi manje od deset evra. Novčanica dvostruko veće vrednosti treba da popuni tu prazninu do petohiljadarke.

U ZIN-u se upravo pripremaju da raspišu i tender za trogodišnju nabavku papira, koji, takođe, spada u sistem javnih nabavki, ali na koji ne može da se javi baš svako. Hartija se proizvodi od najfinijeg pamuka. Cena mu je sedam do osam evra po kilogramu. Papir se nabavlja od nekoliko veoma specijalizovanih fabrika u Evropi.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=11&dd=18&nav_id=473121

На шта вас подсећа ово ''иновативно'' понашање српске владе?Шта мислите ко ће бити на новчаници?
 
P137a-1993-500.000.000.000_Dinara.jpg

To je to...:eek:
Tako treba...vesele devedesete...
 
Poslednja izmena:
Nas marsal Tadija a ko drugi?:D(ili Djindjic)!
*** retko kada Cvijica i Vajferta vidim/drzim a kamoli jos Bota ili Djiki na pameti da mi budu....:mrgreen:

Ah, pa neće oni Đinđića da stave na novčanicu koja nije najveća. Njega će da ture na onu od 10.000.

Inače, potrebna je novčanica od 2.000. Meni je bilo strašno glupo da izdaju posle 1.000 onu od 5.000.
 
Treba 2000-ka cisto kao bafer izmedju 5000 i 1000 jer na svakom kiosku kad im proturis ovu prvu uplase se. Inace, kvalitet izrade novcanica nam se narocito istice, one novoodstampane sa bankomata posle dva dana u dzepu svaka treca je pocepana a na svakoj drugoj viri ona tracica. Toalet papir koji koristim je malo jaci i kvalitetniji. :)
 
... Inace, kvalitet izrade novcanica nam se narocito istice, one novoodstampane sa bankomata posle dva dana u dzepu svaka treca je pocepana a na svakoj drugoj viri ona tracica. Toalet papir koji koristim je malo jaci i kvalitetniji. :)

То је зато што културан народ носи новчаник и паре у новчанику а не по џеповима.
Од нас су гори само Ирци, њихов новац је крпине крпе крпа....
 
Likovi političara na novčanicama?
19. novembar 2010. | 10:11 | Izvor: Blic
Beograd -- Komplet novčanica u svim postojećim apoenima, od deset do 5.000 dinara, na kojima su likovi srpskih velikana, po jučerašnjem kursu NBS vredeo je 64 evra.



Na njima se nalaze likovi Vuka Karadžića, Njegoša, Stevana Mokranjca, Nikole Tesle, Nadežde Petrović, Jovana Cvijića, Đorđa Vajferta i Slobodana Jovanovića.

A kad bude puštena u opticaj novčanica od 2.000 dinara sa likom Milutina Milankovića, pod pretpostavkom da kurs ostane nepromenjen, vredeće 18 evra.

Zato možda nije loše razmisliti da se umesto zaslužnih ljudi iz naše istorije na poleđini novčanica štampaju likovi aktuelnih političara. Oni taman toliko vrede.

Uvreda Tesle

Od „petstodinarke“ iz 1970. Nikola Tesla se do danas našao na čak šest novčanica čija realna vrednost, čak i u momentu puštanja u opticaj, kao da se pomalo ruga genijalnosti verovatno najvećeg naučnika u istoriji čovečanstva. Aktuelni Tesla na novčanici od 100 dinara iz 2006. sa potpisom Radovana Jelašića vredi manje od jednog evra, onaj na prvoj deda Avramovoj papirnoj petodinarki iz 1994. vredeo je celih pet maraka.



Da li je najava izdavanja novčanice od 2.000 dinara sa likom velikog svetskog naučnika Milutina Milankovića, a kojom se nastavlja praksa štampanja papirnog novca prepoznatljivog po znamenitim ličnostima iz srpske istorije, posledica nekakvog spiska koji, kako se priča, nameće Srpska akademija nauka i umetnosti, manje je važno. Likovi državnika i istorijskih ličnosti stavljaju se na novčanice i u drugim zemljama, ali kod nas se u tome preteruje.

Željko Stojanović, jedan od naših najpoznatijih notafiličara i autor „Nacionalnog kataloga novčanica Srbije i Jugoslavije”, kaže da se zalaže "da se prekine objavljivanje likova velikana na novčanicama i da se pređe na jedan moderniji dizajn koji afirmiše apstraktne ljudske vrednosti. Takođe, neophodno je ojačati sigurnosne elemente na novčanicama i podići na viši nivo kulturu manipulisanja novcem".

Gotovo svi velikani koji su poslednjih decenija svojim likom krasili domaće novčanice doživeli su manje-više istu sudbinu: dok su važeće sredstvo plaćanja, vrednost im se brzo topi, a kad ih povuku iz opticaja, kolekcionari starog novca ih gotovo i ne primećuju. Na tržištu antikviteta novčanice iz doba hiperinflacije 1992. i 1993, na kojima su likovi Ive Andrića, Mihajla Pupina, Karađorđa, kneza Miloša, Njegoša i Nikole Tesle, vrede od nekoliko centi do najviše jednog evra.

Izuzetak je novčanica od neverovatnih 500 milijardi dinara sa likom Jovana Jovanovića Zmaja koja na domaćem tržištu vredi oko pet, a na stranom i celih deset dolara. Našavši se na novčanici od pola biliona dinara, čika Jova Zmaj je ušao i u Ginisovu knjigu rekorda.

Štampana uoči dočeka nove 1994. godine novčanica sa 11 nula i likom velikog pesnika vredela je koliko dve litre mleka ili 200 grama senfa. Ali samo prvih par sati. Već sutradan postala je totalno bezvredna, nestavši u vrtlogu inflacije koja je januara 1994. pretukle sve dotadašnje svetske rekorde – 313.563.558 na mesečnom i 116.564 milijardi procenata na godišnjem nivou.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top