JankoTheGreat
Buduća legenda
- Poruka
- 27.052
Spoljna politika Rusije na Balkanu: istorijsko ispitivanje
Stalni interes prema istoriji odnosa Rusije i jugoslovenskikh naroda danas je tesno vezan za politichke procese na Balkanu, za problem raspada Jugoslavije, za politichku raspravu o posebnoj ulozi Rusije u ovom regionu. Sudbina Rusije i jugoslovenskikh naroda bile su usko povezane u toku svikh poslednjikh nekoliko stoleća. Zato je prirodno da mi se pitamo, kako definisati strategiju razvoja nashikh zemalja u KhKhI veku, koje će mesto zauzeti Rusija u novom svetu, chiji surovi pragmatizam već danas ne izaziva sumnju? U mnogome će nasha budućnost zavisiti od onikh odnosa, koji će se izgraditi sa slovenskim zemljama, gde bikh ja iz potpuno razumljivikh razloga izdvojila Srbiju i Crnu Goru.Odnosi između Rusije i juzhnikh slovena su se sa raznim zemljama i narodima razvijali razlichito.
U odnosima između Rusije i Crne Gore se tokom svikh vekova, pochev od Povelje Petra Velikog 1711 g., vidi relativna stabil'nost. Saradnja, koja se narochito aktivno formirala u KhIKh veku, se razvijala u mnogim oblastima — vojnoj, kulturnoj, religioznoj, socijalnoj, drzhavnoj. Međutim, vedri khorizont rusko-crnogorskikh odnosa se ponekad zatamnjivao tezhnjom Crne Gore da trazhi pokroviteljstvo drugikh drzhava (godine vladavine Danila Petrovića) ili ne zheljom ruskog dvora da se odrekne svojikh interesa.
Odnosi između Rusije i Srbije su bili josh komplikovaniji, razvijali su se neravnomerno, valovito — od saradnje, pomoći, sloge prema zakhlađenju, shto je u velikoj meri bilo povezano sa unutrashnjom politichkom borbom između srpske politichke elite, interesima drugikh drzhava na Balkanu i mogućnostima Rusije, koja se stalno nalazila u stanju rata, borbe ili diplomatske ofanzive.
Ali je, chak u vreme zakhlađenja odnosa između Rusije i Srbije Rusija uvek „bila prisutna” u Srbiji. Ona je imala razgranatu mrezhu svojikh predstavnika, diplomata, konzula, zauzimala je određeni stav po pitanjima ekonomskog razvoja, neslaganja među strankama, uzajamnikh odnosa između kneza i opozicija i sprovodila izbalansirani kurs, usmeren ka stabilizaciji odnosa, kako unutar drushtva, tako i u spoljnoj politici. Ruska diplomatija je morala trajno i dugo da manevrishe, da ne bi izgubila region svog tradicionalnog uticaja. Zasluga ruske diplomatije je nesumnjivo i to, shto međudrzhavni odnosi sa Srbijom u to vreme nisu bili prekinuti, mada su nebrojeno puta dolazili do granice prekida.
Jachanje uticaja Rusije na Balkanu ili njena pobeda u rusko-turskim ratovima su je povremeno dovodili do diplomatske izolacije, međutim, Rusija je uvek izborila za svoj prioritet na Balkanu. Kada je Rusija imala nameru da brani slovenske balkanske narode zapadne drzhave su na sve nachine pokushavale da je spreche, da ne dozvole jachanje uticaja Rusije na Balkanu, ne zheleći ispushtanje iz ruku kontrole nad balkanskim teritorijama.
KhKh vek je doneo, sa jedne strane, potvrdu nashe saradnje, ojachanu u zajednichkoj borbi protiv fashizma, a sa druge strane je naneo nenadoknadivu shtetu (1948 g.).
Savremeni događaji s pochetka 90-kh godina, kriza na teritoriji Jugoslavije nastale su na kraju dugog perioda khlađenja odnosa između SSSR i Jugoslavije i njikhove delimichne stagnacije. Period 1991—1995 gg. je bio period potpunog uzajamnog nerazumevanja između rukovodstva Jugoslavije i Rusije. Jugoslavija se nashla u teshkim uslovima i trazhila je podrshku Rusije, a Rusija je gledala na Zapad i pokuishavala da izgradi novu spoljnu politiku, da postane ravnopravni chlan zapadnog drushtva, novog sistema međunarodnikh odnosa u Evropi i svetu. Rusija je bila ekonomski i politichki nemoćna, a to su iskoristile zapadne zemlje.
Istovremeno, prva polovina 90-kh godina dokazuje, da u narodu postoji istorijsko sećanje. U teshkim trenucima nashe istorije je istorijska tradicija, koja tako dugo nikome nije trebala, obnovila politichke i drushtvene pokrete ruske javnosti, rodoljubivi zanos inteligencije, politichke manifestacije zakonodavne vlasti, pokret dobrovoljaca među omladinom, oficirima i kozacima. Događaji na Balkanu su uzburkali davno zaboravljene ideje slovenstva, dukhovne bliskosti, pokushaje ochuvanja i odbrane svoje dukhovne samosvojnosti. Danas već sva Rusija zna za ono, shto se deshava na Balkanu.
Spoljna politika Rusije prema Balkanu od pochetka 90-kh godina proshla je kroz nekoliko etapa.
1.
Period neodređenosti u spoljnopolitichkoj orijentaciji posle raspada SSSR (1991-1992).Posle raspada SSSR-a, josh zadugo nije postojala nauchno razrađena spoljnopolitichka koncepcija nove ruske drzhave, zbog chega su se pojedini politiiki segmenti obrazovali spontano, ponekad i s neochekivanim obrtima i naglim zaokretima. Upravo to se desilo s balkanskom politikom Rusije. Balkanski problem stupio je na scenu kada je u zemlji preovladalo antikomunistiiko raspolozhenje, kada je doshlo do odbacivanja svikh elemenata spoljne politike komunistiike proshlosti, ukljćujući tu i sfere uticaja, kada su bili odbacheni svi saveznici bivsheg SSSR-a, a ni protivnika, uostalom, nije vishe bilo. Rusija, po mishljenju novikh politichara, koji su sebe nazivali demokratima, mora da postane deo Evrope i da odbaci svoju ?neevropsku? politiku iz proshlikh vremena. ?Balkanski problem? pojavio se u trenutku kada je mlada diplomatija u izgradnji sistema novikh međunarodnikh odnosa negirala nacionalni elemenat i tezhila prijateljskim odnosima s liderima zapadnikh zemalja izbegavajući sukobljavanja i konflikte.
U tom periodu balkanski smer nalazio se u zapećku spoljne politike Rusije, s jedne strane zbog nezakhtevanja Jugoslavije, a s druge kao neprioritetan za Moskvu. Kad je buknula nacionalno-politichka kriza u SFRJ pokrenula se istorijska svest i Jugoslavija se sa nadom obratila Rusiji, kao se to chesto deshavalo u istoriji. U Jugoslaviji su ochekivali potpuno drugaćiju poziciju Rusije u danashnjem balkanskom konfliktu. Chinilo se da Rusiji ne treba objashnjavati ko je u pravu a ko je kriv. Chinilo se su da Rusiju ne treba ubeđivati da zauzme objektivnu poziciju. Chinilo se da Rusija mora da sachuva Jugoslaviju, jer se i sama nalazila u slichnoj situaciji.
Pozicija Rusije do kraja iznenadila Srbiju i Crnu Goru. U odgovoru ona je naishla na nerazumevanje, a takođe i nedoumicu povodom toga, zashto upravo Rusija treba da se zalazhe za Srbe. Ovaj kurs je bio nepromenjiv dok je na chelu ruskog MIPa bio Andrej Kozirev, do 1996 g., mada se mogu uochiti neke njegove unutrashnje nianse. Uzroci takve nepromenjivosti bila je politichka nezrelost ruskog ministra inostranikh poslova, njegovi planovi o zblizhavanju interesa Rusije i SAD, tezhnja Rusije da zauzme mesto SSSR u međunarodnim organizacijama, a zbog toga zhelja da se dobije ekonomska i politichka podrshka Zapada posle raspada SSSR.
http://www.guskova.info/lat?doc=/w/yuhis/2007-jun.html
Tema posvecena ruskim aktivnostima i teznjama na Balkanu.
Balkan ce biti ruska prcija. Pre ili kasnije