SPC: Pozdravljamo kanonski status Makedonske pravoslavne crkve

RIA77

Iskusan
Poruka
5.591
Ruska crkva je opet ponovila da ne priznaje MPC a SPC bi sa Grčkom crkvom mogla da ima probleme jer priznaje ime "Makedonska crkva".
СПЦ је оставила ОА да се договори око имена, стога је име још увек предмет договора Македонске јерархије.
СПЦ не прејудицира ни једно име већ је најбитније да је ОА враћена у канонски поредак, што значи да људи и клирици сада постају део православне помесне Цркве, и више нису издвојени појединци.

Perperius

Poznat
Poruka
8.940
Tek mi sad ništa nije jasno...

SPC priznala autokefalnost Makedonske pravoslavne crkve​

prije 4 sata Ažurirano prije 18 minuta

Fotogalerija sa liturgije u Skoplju, 24. maj 2022.
Podijelite

Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije na zajedničkoj liturgiji SPC i Makedonske pravoslavne crkve (MPC) - Ohridske arhiepiskopije u Skoplju priznao je autokefalnost Makedonske pravoslavne crkve.
On je u utorak (24. maja) govoru rekao da će nakon kompletiranja pravnih dokumenata, biti pripremljen zvanični akt i obaveštene sve ostale pravoslavne kanonske crkve.
Liturgija na kojoj je objavljeno priznanje autokefalnosti je održana na dan Svetih slovenskih prosvetitelja Ćirila i Metodija.
analizirali smo

Most: Zašto je makedonska crkva vraćena u zagrljaj srpske?​

Patrijarh SPC Porfirije očekuje da sve mesne crkve kanonskog reda prihvate autokefalni status Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske arhiepiskopije.
"Braćo i sestre, sigurni smo da će i druge kanonske crkve dočekati autokefalnost Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske arhiepiskopije", rekao je patrijarh Porfirije.
Arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan zahvalio je članovima Svetog arhijerejskog sinoda SPC na priznanju autokefalnosti MPC.
"Crkva nije savez mesnih crkava, nego je uvek bila jedna i jedinstvena i ujedinjena Duhom Svetim, kao jedno i jedino telo čovečanstva. Zaista, Crkva jeste podeljena na manje geografske jedinice koje se poklapaju s političkim granicama koje ovaj svet povlači kako bi joj olakšao vodstvo", rekao je arhiepiskop Stefan.

Detalj sa liturgije u Skoplju, 24. maja 2022.

Zadovoljstvo vernika​

Vernici u hramu i oko njega pozdravili su objavu odluke aplauzom.

"Dobra je vest da smo konačno zajedno nakon toliko godina, a i sam patrijarh srpski kaže da je ovo čudo koje nam se dogodilo, pa zahvaljujemo Bogu”, rekla je Blagica Blažeska.

"Ovo je od velike važnosti, dugo se čekalo i evo ga", rekla je Dušanka Ivanovska.

"Kao vernici, da vam iskreno kažem da smo najoduševljeniji i ovo je čudo iznad čuda, dobili smo autokefalnost naše crkve i imamo pravo svugde govoriti i naši sveštenici propovedati i graditi jedinstvo", rekao je Donco Domazetovski.

Vernici na liturgiji u Skoplju, 24. maj 2022.
Nakon završetka zajedničke liturgije i objave priznanja autokefalnosti u skopskoj katedrali nastavila su zvoniti zvona.

Zajednička liturgija u Skoplju nastavak je otopljavanja odnosa dve crkve, započetog zajedničkom liturgijom u četvrtak prošle nedelje u hramu Sv. Save u Beogradu.
šta je prethodilo priznanju

Sabor SPC pozdravio samostalnost Makedonske pravoslavne crkve​

Vaseljenska patrijaršija priznala Ohridsku arhiepiskopiju za kanonsku​

Obe zemlje i dva crkvena naroda označili su ovu liturgiju kao istorijski čin, čime je potvrđeno prevazilaženje 55-godišnjeg raskola između SPC i MPC Ohridske arhiepiskopije i obnavljanje kanonskog i evharistijskog opštenja.
Vaseljenska patrijaršija je 9. maja priznala za kanonsku Ohridsku arhiepiskopiju.
Vaseljenski patrijarh Vartolomej pozdravio je liturgiju pomirenja koju su održali SPC i MPC. Poručio je da se zajedništvo srpskog patrijarha Porfirija i ohridskog arhiepiskopa Stefana s pravom može oceniti kao čin pomirenja i saradnje, koji se desio, naveo je, samo nekoliko dana nakon njegove istorijske odluke o crkvi u Severnoj Makedoniji.
Čestitke za priznanje autokefalnosti uputio je i politički vrh Severne Makedonije, među kojima su predsednik države Stevo Pendarovski, premijer Dimitar Kovačevski i čelnik opozicione VMRO DPMNE - Hristijan Mickoski.

Slavan

Domaćin
Poruka
4.141
Како сам написао у претходном посту, овом одлуком стање је враћено какво је било прије 1967.године и једностраних одлука три тадашње епархије СПЦ које су успоставиле неканонску аутокефалну МПЦ и тиме ушли у стање раскола са СПЦ-ом.
Православни вјерници на простору Сјевере Македоније су махом Македонци који ће више својом доживљавати МПЦ-ОА него ли ПОА (Православну охридску аргхиепископију која је остала вјерна СПЦ свих ових деценија), Црква мора бити у служби вјерника, не у служби политике или нечијих интереса, водиља мора бити служење Богу.

СПЦ је овом одлуком учинила што је требало, доказала да је водиља добробит Православне Цркве, остаје да видими како ће ићи наредни процеси. Кроз дијалог, договор, обострано разумијевање и добру вољу и ако је водиља добробит Цркве и вјерника, могу се створити претпоставке да процеси иду у позитивном смјеру, на жалост не треба искључити могућност да политика упетља прсте.
Већ је упетљала, нераззмна одлука, па и разбојнички упад Васељенске патријаршије унијели су смутњу и оптеретили те процесе. Заблуда је да је позиција МПЦ након ове одлуке Васељенске патријаршије повољнија, напротив, њихов даљњи статус зависи и искључиво ће одредити СПЦ, могуће се временом појави разочарење када се схвати да је илузија да ће им Васељенска патријаршија омогућити коначан статус што би могло имати негативне рефлексије на будуће процесе
Ево, све то завршило и СПЦ је одредила статус и то веома брзо, што многи нису очекивали, тако да су процеси завршени, остале су само формалности.

GrdobanS

Veoma poznat
Poruka
13.753
Tek mi sad ništa nije jasno...

SPC priznala autokefalnost Makedonske pravoslavne crkve​

prije 4 sata Ažurirano prije 18 minuta

Podijelite

Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije na zajedničkoj liturgiji SPC i Makedonske pravoslavne crkve (MPC) - Ohridske arhiepiskopije u Skoplju priznao je autokefalnost Makedonske pravoslavne crkve.
On je u utorak (24. maja) govoru rekao da će nakon kompletiranja pravnih dokumenata, biti pripremljen zvanični akt i obaveštene sve ostale pravoslavne kanonske crkve.
Liturgija na kojoj je objavljeno priznanje autokefalnosti je održana na dan Svetih slovenskih prosvetitelja Ćirila i Metodija.
analizirali smo

Most: Zašto je makedonska crkva vraćena u zagrljaj srpske?

Patrijarh SPC Porfirije očekuje da sve mesne crkve kanonskog reda prihvate autokefalni status Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske arhiepiskopije.
"Braćo i sestre, sigurni smo da će i druge kanonske crkve dočekati autokefalnost Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske arhiepiskopije", rekao je patrijarh Porfirije.
Arhiepiskop ohridski i makedonski Stefan zahvalio je članovima Svetog arhijerejskog sinoda SPC na priznanju autokefalnosti MPC.
"Crkva nije savez mesnih crkava, nego je uvek bila jedna i jedinstvena i ujedinjena Duhom Svetim, kao jedno i jedino telo čovečanstva. Zaista, Crkva jeste podeljena na manje geografske jedinice koje se poklapaju s političkim granicama koje ovaj svet povlači kako bi joj olakšao vodstvo", rekao je arhiepiskop Stefan.

Detalj sa liturgije u Skoplju, 24. maja 2022.

Zadovoljstvo vernika​

Vernici u hramu i oko njega pozdravili su objavu odluke aplauzom.

"Dobra je vest da smo konačno zajedno nakon toliko godina, a i sam patrijarh srpski kaže da je ovo čudo koje nam se dogodilo, pa zahvaljujemo Bogu”, rekla je Blagica Blažeska.

"Ovo je od velike važnosti, dugo se čekalo i evo ga", rekla je Dušanka Ivanovska.

"Kao vernici, da vam iskreno kažem da smo najoduševljeniji i ovo je čudo iznad čuda, dobili smo autokefalnost naše crkve i imamo pravo svugde govoriti i naši sveštenici propovedati i graditi jedinstvo", rekao je Donco Domazetovski.

Vernici na liturgiji u Skoplju, 24. maj 2022.
Nakon završetka zajedničke liturgije i objave priznanja autokefalnosti u skopskoj katedrali nastavila su zvoniti zvona.

Zajednička liturgija u Skoplju nastavak je otopljavanja odnosa dve crkve, započetog zajedničkom liturgijom u četvrtak prošle nedelje u hramu Sv. Save u Beogradu.
šta je prethodilo priznanju

Sabor SPC pozdravio samostalnost Makedonske pravoslavne crkve

Vaseljenska patrijaršija priznala Ohridsku arhiepiskopiju za kanonsku

Obe zemlje i dva crkvena naroda označili su ovu liturgiju kao istorijski čin, čime je potvrđeno prevazilaženje 55-godišnjeg raskola između SPC i MPC Ohridske arhiepiskopije i obnavljanje kanonskog i evharistijskog opštenja.
Vaseljenska patrijaršija je 9. maja priznala za kanonsku Ohridsku arhiepiskopiju.
Vaseljenski patrijarh Vartolomej pozdravio je liturgiju pomirenja koju su održali SPC i MPC. Poručio je da se zajedništvo srpskog patrijarha Porfirija i ohridskog arhiepiskopa Stefana s pravom može oceniti kao čin pomirenja i saradnje, koji se desio, naveo je, samo nekoliko dana nakon njegove istorijske odluke o crkvi u Severnoj Makedoniji.
Čestitke za priznanje autokefalnosti uputio je i politički vrh Severne Makedonije, među kojima su predsednik države Stevo Pendarovski, premijer Dimitar Kovačevski i čelnik opozicione VMRO DPMNE - Hristijan Mickoski.
Popovi se svadjali oko toga koliko djavola moze da stane na vrh igle. :P

Perperius

Poznat
Poruka
8.940
Prvo ujedinjenje i "povratak" na autonomiju iz 1959. a onda priznanje autokefalnosti (ili možda ja ne razumem značenje autokefalnosti...)? SPC je faktički sad jedina crkva koju MPC priznaje pod punim imenom (Vaseljenska ju je priznala samo pod imenom Ohridska Arhiepoiskopija). Sad SPC može imati problema sa Grčkom crkvom zbog ovoga, možda čak i Ruskom i Bugarskom... kakav autogol...

sasasta

Buduća legenda
Poruka
29.157
Prvo ujedinjenje i "povratak" na autonomiju iz 1959. a onda priznanje autokefalnosti (ili možda ja ne razumem značenje autokefalnosti...)? SPC je faktički sad jedina crkva koju MPC priznaje pod punim imenom (Vaseljenska ju je priznala samo pod imenom Ohridska Arhiepoiskopija). Sad SPC može imati problema sa Grčkom crkvom zbog ovoga, možda čak i Ruskom i Bugarskom... kakav autogol...
bolje da su jednostavno nakon objave vaseljenskog patrijarha izdali saopstenje da se pridruzuju priznavanju

ova igranka im nije trebala, ponasali su se kao deca * ili kako ja hocu il nikako*

GrdobanS

Veoma poznat
Poruka
13.753
Oko cega se bre uopste svadjaju?
Ionako im je teologija ista, program isti, ucenje isto. Neuporediva situacija sa 1054. a i onim pre toga sto je dovelo do 1054.

Slavan

Domaćin
Poruka
4.141
O budućem statusu .
Ili volis da provociras da ne razumes pitanje.
Не провоцирам, већ си се ти збунио, па ти није ни јасно.
Ово јесте саопштење Сабора од 15. до 23. маја, али од пре десет година, из 2012. године. Погледај шта си поставио.

Брат Си

Ističe se
Poruka
2.994
Не провоцирам, већ си се ти збунио, па ти није ни јасно.
Ово јесте саопштење Сабора од 15. до 23. маја, али од пре десет година, из 2012. године. Погледај шта си поставио.
Znam sta sam postavio sa tim datumom , ali Slavene , sećašli se teme na krsti o nepogrešivosti pape , pa zato sam ovaj link i postavio , da li u Pravoslavlju može biti izmena ranijih odluka .
Nadam se da sam sad bolje objasnio poentu linka , iako je ovo pitanje van teme.

Slavan

Domaćin
Poruka
4.141
Znam sta sam postavio sa tim datumom , ali Slavene , sećašli se teme na krsti o nepogrešivosti pape , pa zato sam ovaj link i postavio , da li u Pravoslavlju može biti izmena ranijih odluka .
Nadam se da sam sad bolje objasnio poentu linka , iako je ovo pitanje van teme.
А ето, изгледа да може. Сада је други патријарх.

RIA77

Iskusan
Poruka
5.591
СПЦ не може ни са ким да има проблем због повратка своје територије под канонску надлежност, односно давање аутокефалије тој територији. СПЦ шаље тзв. "мирно писмо" свим помесним Црквама, којим их обавештава о овом стању, да би и ОА (или како год ће се звати) била преопозната као део помесних православних Цркава.
То што име још није одређено, то је друга ствар, СПЦ није хтела да стопира све због тога што треба да се одреди име ОА.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.