SPC odlikovala i Vojislava Šešelja, orden mu uručio vladika bački Irinej

Nikakva Nedićeva Srbija nije postojala za vreme okupacije u Drugom svetskom ratu. A komunjarska srpskohrvatska Wikipedia na izmišljenom, veštačkom jeziku, je poznata po svojim antisrpskim budalaštinama, mitomaniji, lažima i izmišljotinama. Često služi kao produžetak hrvatske ili bošnjačke Wikipedie.
А шта је за време окупације Југославије у твојој алтернативној историји постојало на територији датој на мапи у Википедији, ако није постојала Gebiet des Militärbefehlshabers Serbien, тј у преводу „Подручје Војног заповедника у Србији“ како су Немци официјелно током Другог светског рата звали Србију, заправо марионетска држава јер су јој Немци дозволили државне прерогативе (владу, границе, валуту, војску и полицију), и која се колоквијално назива Недићевом Србијом, по председнику владе те марионетске државе Милану Недићу? Мсм, чисто сам знатижељан да чујем :kafa:
 
Poslednja izmena:
А шта је за време окупације Југославије у твојој алтернативној стварности постојало на територији датој на мапи у Википедији, ако није постојала Gebiet des Militärbefehlshabers Serbien, тј у преводу „Подручје Војног заповедника у Србији“ како су Немци официјелно током Другог светског рата звали Србију, заправо марионетска држава јер су јој Немци дозволили државне прерогативе (владу, границе, валуту, војску и полицију), и која се колоквијално назива Недићевом Србијом, по председнику владе те марионетске државе Милану Недићу? Мсм, чисто сам знатижељан да чујем :kafa:
Srbija nije bila marionetska država. Za razliku od nekih drugih, nije bila deo Sila osovine, Trojnog pakta, nije objavila rat Saveznicima, nije imala svojih Wehrmacht i SS jedinica.
 
nije imala svojih Wehrmacht i SS jedinica.
Еј ајде не лажи. Недићева Србија је имала Српски добровољачки корпус (Serbisches Freiwillingenkorps) (СДК) и била је под командом Вермахта. Народ их је назвао "љотићевцима" или "зборашима" по њиховом оснивачу Димитрију Љотић, вођи предратног фашистичког покрета „Збор“. После рата у бившој Западној Немачкој, они љотићевци који су успели да побегну са Немцима и који су тамо остали, примали су немачке борачке пензије као и сваки војник Вермахта. У саставу СДК налазила су се четири "зборашка" и један четнички батаљон састављен од четника војводе Косте Пећанца, а од 4. јануара 1943. године и батаљон борних кола, ескадрон коњице и 6 авиона. Након што су партизанске снаге уз помоћ Црвене армије ослободиле Србију, СДК се повукao с немачком војском у Трећи Рајх и прешао под команду SS-а, па је тада службено назван Српски добровољачки SS корпус (немачки: Serbischer SS-Freiwilligen Korps). Током повлачења из Србије број им се преполовио на око 4.000 припадника. Корпус је био злогласан по својим злочинима над Јеврејима и Ромима, антифашистичким оријентисаним родољубима, партизанима, као и над припадницима ЈВуО.

1662918229704.png

Припадници Српског добровољачког корпуса на смотри
 
Poslednja izmena:
Еј ајде не лажи. Недићева Србија је имала Српски добровољачки корпус (Serbisches Freiwillingenkorps) (СДК) и била је под командом Вермахта. Народ их је назвао "љотићевцима" по њиховом оснивачу Димитрију Љотић, предратног фашистичког покрета „Збор“. После рата у бившој Западној Немачкој, они љотићевци који су успели да побегну са Немцима и који су тамо остали, примали су немачке борачке пензије као и сваки војник Вермахта. У саставу СДК налазила су се четири "зборашка" и један четнички батаљон, а од 4. јануара 1943. године и батаљон борних кола, ескадрон коњице и 6 авиона. Корпус је био злогласан по својим злочинима над Јеврејима и Ромима, антифашистичким оријентисаним родољубима, партизанима, као и над припадницима ЈВуО.

Pogledajte prilog 1220416
Ljotićevci nisu bili fašisti već monarhisti, jugoslovenski nacionalisti i pravoslavni fanatici.
 
Еј ајде не лажи. Недићева Србија је имала Српски добровољачки корпус (Serbisches Freiwillingenkorps) (СДК) и била је под командом Вермахта. Народ их је назвао "љотићевцима" по њиховом оснивачу Димитрију Љотић, предратног фашистичког покрета „Збор“. После рата у бившој Западној Немачкој, они љотићевци који су успели да побегну са Немцима и који су тамо остали, примали су немачке борачке пензије као и сваки војник Вермахта. У саставу СДК налазила су се четири "зборашка" и један четнички батаљон, а од 4. јануара 1943. године и батаљон борних кола, ескадрон коњице и 6 авиона. Корпус је био злогласан по својим злочинима над Јеврејима и Ромима, антифашистичким оријентисаним родољубима, партизанима, као и над припадницима ЈВуО.

Pogledajte prilog 1220416
Srpski dobrovoljački korpus nije bio u sastavu ni Wermachta ni Waffen SS-a. Nikakva Nedićeva Srbija nije postojala za vreme Drugog svetskog rata i okupacije. SDS i SDK odnosno nedićevci i ljotićevci nisu bili deo Wehrmachta i Waffen SS-a. Srbija nije bila marionetska država, nije bila deo Sila osovine, Trojnog pakta, nije objavila rat Saveznicima, nije ratovala na istočnom i zapadnom frontu.
 
A za koje tačno zasluge je odlikovan agent hrvatske tajne službe, Šešelj dr Vjekoslav (kodno ime ''Magistar''), zna li se?
Претпостављам да је сам Шешељ изразио жељу да га попови по други пут одликују, његов бивши генсек ургирао, а поповима није било мрско да му изађу у сусрет јер они обожавају такве као што је Шешељ.
 
Претпостављам да је сам Шешељ изразио жељу да га попови по други пут одликују, његов бивши генсек ургирао, а поповима није било мрско да му изађу у сусрет јер они обожавају такве као што је Шешељ.
Da, moguće.
Pogotovu što mu je orden dodelio episkop Longin KRČO, rodno mesto Olovo/BiH.
Zemljaci.
 

1662967773494.png

SPC odlikuje Šešelja, a krvavi „vojvoda“ im teško vređao vladike


1662894252-collagewerewrewr-750x480.jpg


11. sep 2022 18:26

Eparhija novogračaničko-srednjozapadnoamerička Srpske pravoslavne crkve (SPC) dodelila je orden Svetog vladike Mardarija lideru radikala i osuđenom ratnom zločincu Vojislavu Šešelju. Njega je vladika Grigorije u svojoj knjizi opisao kao "sinonim svega nevojničkog", kao "ćosavog i mlohavog vojvodu", a pre samo tri godine, patrijarh Porifirije rekao je da orden SPC ne znači mnogo, jer ga ima svaki drugi mafijaš u Srbiji.

Kako se navodi u saopštenju Srpske radikalne stranke, visoko crkveno odlikovanje je, u ime vladike Longina, dodelio vladika Irinej koji je poručio da mu je „pripao deo časti i prijatna dužnost da u ime preosvećenog vladike Longina uruči ovaj divni orden, napravljen u ime jednoga divnog Božijeg ugodnika, svetitelja, našeg gotovo savremenika, Svetoga brata Mardarija“.

Šešelj je rekao da mu je veliko zadovoljstvo i čast da on „kao nedostojan“ primi ovo visko crkveno odlikovanje.

Čime je Šešelj (ne)dostojan odlikovanja?​


SPC odlikovala je čoveka koji nije uvek imao baš lepe reči za njene pripadnike.

Tako je Šešelj često iznosio laži o vladiki Grigoriju.

"Taj čovek je najveći izdajnik, javno je napadao Ratka Mladića, Radovana Karadžića i mene u momentima dok nam je suđeno u Hagu, priželjkivao najoštrije kazne, klevetao nas je na najgori mogući način. A ima tu još nešto! Grigorije ima ženu i bar jedno dete i to je isto informacija koju mnogi u crkvi znaju. Iz tog, ali i mnogih drugih razloga, on nikada neće biti izabran za patrijarha, a to mu je najveća želja. Nažalost, Amerikanci ga žele na tom mestu, lobiraju po SPC i čine sve ovih dana urgirajući za njega ili da ako ne on, bude izabran bar Irinej Dobrijević, ali mislim da im to neće proći. Za patrijarha će biti izabran častan čovek, duboko sam uveren u to", govorio je Šešelj.

Naveo je i da je vladika Grigorije imao afere sa novinarkom Natašom Miljanović Zubac i glumica Katarinom Radivojević, što su njih dve demantovale.
Vladika Grigorije je u svojoj knjizi "Nebeska dvorišta" opisivao neke od tvoraca politike devesetih, rat i zločine koje su se dešavali te teške 1992. godine, kada je počeo rat i kada se raspala Jugoslavija.

1656092122-NMN_2016_1.JPG


Jedan od ljudi koji je zaslužio pokoji red u ovoj knjizi je i Vojislav Šešelj.

"Na zidu je visila slika i nekakva zastava. Na slici čovjek, sinonim svega nevojničkog. Ćosavi i mlohavi vojvoda. Kroz glavu su mi prošle slike vojvoda i junaka, onakvih kakve sam ih zamišljao dok sam čitao junačke pjesme. Kako je moguće da jedan pravi borac, kakav je nesumnjivo bio ovaj ranjene noge, povjeruje takvom hohštapleru? Jedino što sam pouzdano znao, u šta sam se još nekoliko godina ranije na sopstvenoj koži uvjerio, bilo je to da je ovaj novopečeni vojvoda saradnik Službe, najobičniji doušnik.

Vojvoda doušnik je osamdesetih okupljao ljude i držao govore protiv Tita i partije. Odmah nakon takvog skupa, prisutni pripadnici Službe u civilu pohapsili bi sve koji nisu njihovi. Među tim naivnim ljudima jednom sam se, u zgradi Patrijaršije, našao i ja. Tog decembra 1987. dopao sam hapsane i saslušavan sam, zajedno sa nekolicinom svojih dobrih prijatelja. Zbog djedovih priča o vojvodi Radaku i Bobovcu, o hajducima, njihovim jatacima i izdajicama, u meni je najveći prezir izazivala već sama pomisao na doušništvo. I u Bogosloviji smo najviše prezirali cinkaroše. A bilo ih je, treba li to naglasiti.

I evo mene sada u prostoriji sa njegovom slikom, među ovakvim ljudima - bio sam ljut na sebe. Zavodi ih za Goleš planinu, i pravo u ludnicu, jedan doušnik. Dok sam govorio, Šešeljevi su 'ratnici', zapravo razbojnici, dobacivali:

- Gdje je to? Ima li tamo para? To je negdje Bogu iza nogu!", napisao je vladika Grigorije.

Podsećanja radi, Vojislav Šešelj je pravosnažnom presudom Haškog tribunala iz 2018. godine osuđen na deset godina zatvora zbog podsticanja progona, deportacije i prisilnog raseljavanja i premeštanja Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci, 1992.

h_99432275.jpg

"Orden SPC dobio svaki drugi mafijaš"​


"Svaki drugi mafijaš u Srbiji dobio je orden SPC-a. Ordenje ne znači ništa, ordenje je toliko devalviralo. Svako svog pajtosa u svojoj partiji može, neki baja i dao mi je lovu da napravim ne znam ni ja šta, evo orden tamo, dajte, znaš, da mu date, da da još više", rekao je patrijarh Porfirije na temu odlikovanja koja deli SPC.

Patrijarh, tada samo mitropolit zagrebačko-ljubljanski, ovo je rekao studentima Bogoslovskog fakulteta 2019. godine.

"Hiljade ljudi je dobilo, naravno ima i ljudi koji su zaslužili i časno dobili, ali to je tema koja nije nebitna, kao i tema dodele Vučići", rekao je patrijarh tada, dotakavši se dodele ordena Svetog Save predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koju je većina vladika bojkotovala.


BONUS VIDEO Šešeljeva bahata vožnja džipom u Čačku
 
Srpski dobrovoljački korpus nije bio u sastavu ni Wermachta ni Waffen SS-a. Nikakva Nedićeva Srbija nije postojala za vreme Drugog svetskog rata i okupacije. SDS i SDK odnosno nedićevci i ljotićevci nisu bili deo Wehrmachta i Waffen SS-a. Srbija nije bila marionetska država, nije bila deo Sila osovine, Trojnog pakta, nije objavila rat Saveznicima, nije ratovala na istočnom i zapadnom frontu.
Ne zamaraj se. To što pišeš njega neinteresuje, ovdje je samo da bi botovao.
 

1663054576341.png

Oštra reakcija Evropske komisije povodom crkvenog odlikovanja osuđenika Šešelja



Brisel, sedište Evropske komisije (Foto: Reuters/Yves Herman)


13 septembar, 2022 Milan Nešić

Vašington/Brisel — Evropska komisija oglasila se na upit Glasa Amerike povodom ordena koji je Srpska pravoslavna crkva dodelila haškom osuđeniku Vojislavu Šešelju.
Naš stav je jasan. U Evropi nema mesta za negiranje genocida, revizionizam i slavljenje ratnih zločinaca – koji se suprotstavljaju najosnovnijim evropskim vrednostima. Pokušaji prekrajanja istorije su neprihvatljivi”, istakla je u odgovoru Glasu Amerike portparolka Evropske komisije Ana Pisonero Hernandez.
Verski lideri i zajednice imaju odgovornost da iskažu vođstvo u prevazilaženju teškog nasleđa prošlosti i konstruktivno neguju međusobno poverenje, dijalog i toleranciju – neophodnih za stabilnost, mirnu budućnost i napredak”, navodi se u odgovoru portparolke Evropske komisije Glasu Amerike.


Inače, orden koji je Šešelju dodelila novogračaničko-srednjozapadnoamerička eparhija Srpske pravoslavne crkve, nije i jedini koji je lider Srpske radikalne stranke (SRS) – partije koja je pod njegovim vođstvom imala istaknutu ulogu u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije – dobio od te crkvene organizacije.
Prethodio mu je orden Belog anđela prvog reda, koji je 2015. dobio iz ruku vladike Filareta – crkvenog velikodostojnika, koji je otvoreno podržavao Slobodana Miloševića. Takođe, Filaretu je kako piše Istinomer, bio zabranjen ulazak u nekoliko evropskih zemalja zbog sumnje da je pomagao haškim beguncima Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću.


Šešelja je 2015. odlikovao i mitropolit Srpske pravoslavne crkve Amfilohije Radović.

Vojislav Šešelj se tokom političke karijere isticao ekstremističkim i šovinističkim izjavama prema nesrpskom stanovništvu.

Prema pisanju Istinomera, organizovao je dobrovoljačke odrede koji su počinili brojne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Isti izvor navodi da jedan od izveštaja Ujedinjenih nacija pokazuje da je jedinica "Četnici", koja je imala ulogu u kampanji etničkog čišćenja u BiH, povezana sa Vojislavom Šešeljem.
On je 2003. izručen Haškom tribunalu po optužnici da je podsticao zločine protiv čovečnosti, kršenje zakona i običaja ratovanja na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. U optužnici je navedeno da je govorima i izjavama doprineo da se kod izvršilaca stvori odluka da počine zločine.

Žalbeno veće Mehanizma za međunarodne krivične sudove, naslednika Haškog tribunala, Šešelja je 2018. osudilo na deset godina zatvora za podsticanje progona, deportacije i prisilno raseljavanje, prisilno premeštanje Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci, 1992. godine.

Kaznu nije služio, jer je period od 2003. do 2014. proveo u pritvoru Haškog tribunala – odakle je bio pušten zbog lošeg zdravstvenog stan

Vojislav Šešelj je tri puta osuđivan zbog nepoštovanja suda, jer je na internet stranici i u knjigama, objavljivao identitete zaštićenih svedoka iz glavnog procesa u kom je bio optužen za ratne zločine.
 
Eparhija novogračaničko-srednjozapadnoamerička Srpske pravoslavne crkve dodelila je orden Svetog vladike Mardarija lideru radikala Vojislavu Šešelju, saopšteno je iz Srpske radikalne stranke.

1662887994-seselj-orden-SPC-750x418.jpg


Visoko crkveno odlikovanje Šešelju je u ime vladike Longina dodelio vladika bački Irinej koji je, kako se navodi u saopštenju, tom prilikom poručio da mu je „pripao deo časti i prijatna dužnost da u ime preosvećenog vladike Longina uruči ovaj divni orden, napravljen u ime jednoga divnog Božijeg ugodnika, svetitelja, našeg gotovo savremenika, Svetoga brata Mardarija“.

Šešelj je rekao da mu je veliko zadovoljstvo i čast da on „kao nedostojan“ primi ovo visko crkveno odlikovanje, dodaje se u saopštenju.

Lider radikala dodao je i da kada je svojevremeno, kada je boravio u Americi, Кanadi i Australiji, zatekao tamo Srbe „podeljene, zavađene na krv i nož“.


„Ja sam se trudio, na svakom mestu gde sam boravio, da se taj raskol prevaziđe, da se crkva ponovo ujedini i imao sam prilično uspeha. Po prvi put su jedni drugima dolazili u crkvene domove, u crkve, manastire, a onda je dolazak na čelo srpske crkve patrijarha Pavla širom otvorio put da se to zaista i postigne“, rekao je Šešelj.

Podsetimo, Vojislav Šešelj je pravosnažnom presudom Haškog tribunala iz 2018. godine osuđen na deset godina zatvora zbog podsticanja progona, deportacije i prisilnog raseljavanja i premeštanja Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci, 1992.


https://rs.n1info.com/vesti/spc-odlikovala-i-vojislava-seselja-oreden-mu-urucio-vladika-irinej/


Mislim da sam ustanovio koji je kriterijum da dobiješ orden SPC. Treba biti ratni zločinac ili ratni huškač, mafijaš i ruski agent. Odnosno - radikal.
Znam šta se o ovome misli, ali tamo su ljudi koji na sve gledaju kroz prizmu Briznih vremena i ‘44-te…
 

Oštra reakcija Evropske komisije povodom crkvenog odlikovanja osuđenika Šešelja



Brisel, sedište Evropske komisije (Foto: Reuters/Yves Herman)


13 septembar, 2022 Milan Nešić

Vašington/Brisel — Evropska komisija oglasila se na upit Glasa Amerike povodom ordena koji je Srpska pravoslavna crkva dodelila haškom osuđeniku Vojislavu Šešelju.
Naš stav je jasan. U Evropi nema mesta za negiranje genocida, revizionizam i slavljenje ratnih zločinaca – koji se suprotstavljaju najosnovnijim evropskim vrednostima. Pokušaji prekrajanja istorije su neprihvatljivi”, istakla je u odgovoru Glasu Amerike portparolka Evropske komisije Ana Pisonero Hernandez.
Verski lideri i zajednice imaju odgovornost da iskažu vođstvo u prevazilaženju teškog nasleđa prošlosti i konstruktivno neguju međusobno poverenje, dijalog i toleranciju – neophodnih za stabilnost, mirnu budućnost i napredak”, navodi se u odgovoru portparolke Evropske komisije Glasu Amerike.

Inače, orden koji je Šešelju dodelila novogračaničko-srednjozapadnoamerička eparhija Srpske pravoslavne crkve, nije i jedini koji je lider Srpske radikalne stranke (SRS) – partije koja je pod njegovim vođstvom imala istaknutu ulogu u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije – dobio od te crkvene organizacije.
Prethodio mu je orden Belog anđela prvog reda, koji je 2015. dobio iz ruku vladike Filareta – crkvenog velikodostojnika, koji je otvoreno podržavao Slobodana Miloševića. Takođe, Filaretu je kako piše Istinomer, bio zabranjen ulazak u nekoliko evropskih zemalja zbog sumnje da je pomagao haškim beguncima Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću.

Šešelja je 2015. odlikovao i mitropolit Srpske pravoslavne crkve Amfilohije Radović.

Vojislav Šešelj se tokom političke karijere isticao ekstremističkim i šovinističkim izjavama prema nesrpskom stanovništvu.

Prema pisanju Istinomera, organizovao je dobrovoljačke odrede koji su počinili brojne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Isti izvor navodi da jedan od izveštaja Ujedinjenih nacija pokazuje da je jedinica "Četnici", koja je imala ulogu u kampanji etničkog čišćenja u BiH, povezana sa Vojislavom Šešeljem.
On je 2003. izručen Haškom tribunalu po optužnici da je podsticao zločine protiv čovečnosti, kršenje zakona i običaja ratovanja na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. U optužnici je navedeno da je govorima i izjavama doprineo da se kod izvršilaca stvori odluka da počine zločine.

Žalbeno veće Mehanizma za međunarodne krivične sudove, naslednika Haškog tribunala, Šešelja je 2018. osudilo na deset godina zatvora za podsticanje progona, deportacije i prisilno raseljavanje, prisilno premeštanje Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci, 1992. godine.

Kaznu nije služio, jer je period od 2003. do 2014. proveo u pritvoru Haškog tribunala – odakle je bio pušten zbog lošeg zdravstvenog stan

Vojislav Šešelj je tri puta osuđivan zbog nepoštovanja suda, jer je na internet stranici i u knjigama, objavljivao identitete zaštićenih svedoka iz glavnog procesa u kom je bio optužen za ratne zločine.
Auuu, “Tribunal”? Pa još kažete i “Mehanizam”?! Strašno! Nepopravljiv!!

Ali, šta da se radi, bilo je takvih takvih slučajeva i pre: bila jednom jedna inkvizicija, pa je palila i žarila, a, i stvarno spaljivala. I bila je jako trendy institucija, svi trčali da prijave onamo, pa opet, nekako.. kao da im je nekako prošlo vreme, prohujalo i njihovo, pa neki ostadoše da zauvek žale za “katarzama”, “iskupljenjima” i ostalim. Valjda zato što su im oni prvi ukinuli religiju…
 
FILIP DAVID O POGREŠNIM DJELOVANJIMA SPC-a: "Sa sličnim žarom Crkva danas slavi Putinovu Rusiju i mračne mistične teorije njegovog donedavnog savjetnika"

Filip David sugeriše da SPC krije neka mračna mjesta u svojoj istoriji, o kojima se nikada nije javno izjasnila, a, kako kaže – trebalo je

filip_david56[1].jpg


Pisac i dramaturg Filip David govorio je o etničkim podjelama i toksičnosti nacionalizma, ali i o pogrešnim djelovanjima SPC na građane koji su joj naklonjeni.

Pisac je u intervjuu za Vijesti rekao da je još odavno tvrdio da je Srbija zalutala među sopstvenim zabludama, ukazujući da je Danilo Kiš „proročki“ predvidio kao „banalni nacionalizam“.

„Probuđeni nacionalizam, vođen u mnogim slučajevima razočaranim komunistima, prihvatio je ono što bi se moglo nazvati ideologijom nacionalizma, o kojoj je Danilo Kiš proročki pisao kao totalitarnoj ideologiji, ideologiji banalnosti i kiča koja sadrži netrpeljivost, revanšizam, etničke podele. Nacionalne elite, izgubljene u prostoru i vremenu, podsticale su etničku netrpeljivost, što je bila neizbežna uvod u krvavi i zločinački raspad. Jugoslovenska vojska je skoro preko noći prešla u srpsku vojsku. Generali su skinuli pentagrame i obukli kokarde. Ovo je uprošćena i uprošćena slika onoga što nas je snašlo“, objašnjava David, predočavajući da je na taj način jednu totalitarnu ideologiju zamijenila druga totalitarna ideologija – komunizam nacionalizmom.

Kako tvrdi, to je osnova onoga što se desilo i traje do danas, ali podsjeća da nas historija ipak upozorava koliko je opasno jačanje nacionalizma u multinacionalnoj i multietničkoj državi.

„Svaki fanatizam, a posebno to nacionalističko ludilo, lako zapali glave i prouzrokuje gubljenje moći normalnog rasuđivanja, pretvarajući nekada inteligentne ljude u buncane budale. Nemački esejista i pesnik Hans Magnus Encerberger, koji je početkom devedesetih bio gost Beogradskog kruga, nije mogao da se iznenadi posle posete Udruženju književnika u Francuskoj 7, šta se desilo sa nekim od njegovih nekada dobrih prijatelja. Više nisu bili isti ljudi koje je poznavao, sada se više nije moglo razgovarati sa njima, postali su isključivi, neprepoznatljivi, netolerantni. Neka vrsta ludila se uselila u njih. I pored svih početnih iskušenja, Crna Gora je uspela da izgradi i sačuva svoj građanski program dugo vremena. Sa strepnjom i zbunjujućim utiscima nekoga ko je prijatelj Crne Gore posmatram šta se sada dešava u Crnoj Gori. Jačanje antievropskih i proruskih stavova i posebno veliki uticaj Srpske pravoslavne crkve, uticaj crkvenih liturgija na građansku Crnu Goru je uznemirujući“, ukazuje pisac, napominjući da uticaj i miješanje religije sa politikom obično ima nesrećne posljedice.
„SPC krije mračna mjesta“

Filip David sugeriše da SPC krije neka mračna mjesta u svojoj istoriji, o kojima se nikada nije javno izjasnila, a, kako kaže – trebalo je.

„Godine 1935. uticajni vladika i potonji svetac Nikolaj Velimirović, na predavanju na Kolarčevom univerzitetu, istakao je da je veliki vođa nemačkog Rajha Adolf Hitler jedini ispravno razumeo učenje Svetog Save. Dve godine kasnije, u Službenom glasniku Srpske pravoslavne crkve, patrijarh Varnava je preko nemačkog novinara ispričao „kako veliki firer nemačkog naroda vodi borbu koja je u korist celog čovečanstva“. Već pomenuti Nikolaj, koji je danas duhovna vertikala SPC, piše da je kultura „nula ispod jedan… Jevreji i njihov otac đavo dugo su uspeli da odvoje duh i srce evropskog čovečanstva od pravog bogosluženja. nežno trenje“… U knjizi „Kroz zatvorski prozor“ se kaže da su „pronami doveli evropsko čovečanstvo na padinu uništenja, doveli ga u duhovni mrak i u mračnu močvaru kakva se ne pamti u istoriji čovečanstva.. .“, kaže David, osvrćući se na to da se SPC nikada nije udaljila „od takve mudrosti svog svetitelja“.

Kako objašnjava, to su samo neki, ne posebno birani citati iz mnogih sličnih iz svete arhijerejske knjige, objavljene posle Drugog svetskog rata.

Sa sličnim žarom Crkva danas podržava i slavi Putinovu Rusiju i mračne mistične teorije njegovog donedavnog savetnika Aleksandra Dugina o Evroaziji, čiji početak se ostvaruje udarom na Ukrajinu. Evroazijska unija, što je drugo ime za obnovu Ruske imperije, trebalo bi da zada smrtni udarac Evropskoj uniji. Takav kontinuitet anticivilizacijskog antievropskog razmišljanja pokazuje, u najmanju ruku, ozbiljan nedostatak političkog sluha, realnog uvida u svetsku politiku i štetno politikantstvo. Crkva, po mom mišljenju, treba da brine o duhovnom zdravlju svoje pastve, a mnogo manje ili nikako da uređuje državu, bavi se revizijom istorije i izaziva međunacionalne sukobe“, upozorio je pisac i dramaturg.
 

Back
Top