SPC o pričešću istom kašičicom u vreme koronavirusa: Stvar crkve, država ne može da se meša

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kad je koslav izneo nekolike izjave rekao sam mu da su to izjave ispranog mozga. Nisam generalizovao, niti sam rekao da je njemu mozak skroz ispran, niti da su svim vernicima isprani mozgovi.

Nikad nisam prvi poceo sa vredjanjem.

niti sam rekao da je njemu mozak skroz ispran,

Можда само напола :D .

Јел ово сад можда нека завјера, сви скочили на тебе, хајде молим те, прелистај своје постове, цијело вријеме исказујеш анимозитет према СПЦ, сваку расправу користиш као прилику да вјернике прикажеш као "затуцане", "испраних мозгова" "ненормалне", " подељене личности" итд, а ако ти неко узврати као узгред пожалиш се модераторима:D:D.

Види, мени то уопште не смета кад кажеш да смо испраног мозга, јер као што Гогили рече сви смо ми овдје само
ницк-ови, али ти намјерно провоцираш саговорника који озбиљно приступи расправи и покуша ти образложити свој став, који те ничим не вријеђа, ти почнеш да исмијаваш и саговорника и његове ставове, за мене је то непристојно, а ти како хоћеш.
А ако сам ја тебе нечим увриједио, ево извињавам се пред свима и молим те за опроштај.
 
а ако ти неко узврати као узгред пожалиш се модераторима
Pitaj moderatore, nisam nikog prijavio odkako sam se vratio. Ja ne igram tu igru. To je arokanina podmukla fora. Da iznervira sagovornika pa da ga onda prijavi moderaciji.

Pozalio sam se javno. Ne da bih plakao, nego da bih pokazao svima sta se desava.

Ja kad se uozbiljim: Sto si tako ozbiljan. Ovo je forum. Samo se zezamo.
Kad se zezam: Ismevas sagovornika, nemas postovanja, nepristojan si.

Namerno provociram kad je neko bezobrazan, kad mi vcbcc odgovori sa 7 strana kojekakvih baljezgarija, ja treba to kao ozbiljno da shvatim. Ili kad bogomoljac samo vrti plocu u krug, i zaobilazi nezgodna pitanja.

Stvarno ne znam zasto bi se izvinjavao.
 
Nije ruglo zabraniti pricest u cilju sprecavana sirenju virusa
Onda kaži tako, a nemoj tupiti šire.

Kad sabereš sve što si napisao do sada na Religiji, možeš li me uputiti na svojih 10 poruka zbog kojih bih ja mogao stavio prst na čelo?

Postoji li tema na kojoj si celovito izložio svoj pogled na svet, život i ljude, poreklo i smisao svega?
Da, vrlo sam radoznao da vidim i shvatim šta to veličanstveno propuštam?
 
Poslednja izmena:
Pitaj moderatore, nisam nikog prijavio odkako sam se vratio. Ja ne igram tu igru. To je arokanina podmukla fora. Da iznervira sagovornika pa da ga onda prijavi moderaciji.

Pozalio sam se javno. Ne da bih plakao, nego da bih pokazao svima sta se desava.

Ja kad se uozbiljim: Sto si tako ozbiljan. Ovo je forum. Samo se zezamo.
Kad se zezam: Ismevas sagovornika, nemas postovanja, nepristojan si.

Namerno provociram kad je neko bezobrazan, kad mi vcbcc odgovori sa 7 strana kojekakvih baljezgarija, ja treba to kao ozbiljno da shvatim. Ili kad bogomoljac samo vrti plocu u krug, i zaobilazi nezgodna pitanja.

Stvarno ne znam zasto bi se izvinjavao.
Како год.
 
Onda kaži tako, a nemoj tupiti šire.

Kad sabereš sve što si napisao do sada na Religiji, možeš li me uputiti na svojih 10 poruka zbog kojih bih ja mogao stavio prst na čelo?

Postoji li tema na kojoj si celovito izložio svoj pogled na svet, život i ljude, poreklo i smisao svega?
Da, vrlo sam radoznao da vidim i shvatim šta to veličanstveno propuštam?
Iz svog dosadasnjeg mog pisanja lako mozes videti moje poglede na zivot.
Nema tu puno matematike brale
 
Iz svog dosadasnjeg mog pisanja lako mozes videti moje poglede na zivot.
Nema tu puno matematike brale
Искрен да будем ниси ми јасан:D, нит' си боем, нити вјерник, нити комуњара, нити хладан, нити врућ, или ипак "данас си цвијет, а сутра..." :lol: .
 
Cela CG u karantinu, sve zatvoreno odavno
Nije zabeležen nijedan slučaj korone od pričešća.
Litije su prestale odavno, ali broj obolelih konstantno raste
.

Drugo je, verovatno, bitnije:
Vuhan je prvi kineski grad koji je bio
kompletno pokriven 5G mrežom.
Najstadaliji deo Italije ima takodje 5G mrežu.
Inače, odustaju od 5G Norveška, Švajcarska.

5G koristi opasne, vojne frekvencije.
U blizini se i drveće suši,
a odmah pobije ili otera ptice i pčele.
I ???
Nema pčela => nema oprašivanja => nema biljki
Na kraju će nestati i uzrok svega - čovek
 
https://www.telegraf.rs/vesti/srbij...ike-na-pricest-crkva-je-najizlecivija-bolnica
Sta mislite o ovoj besjedi? Da li smatrate da ovo treba da bude stav cjelokupne Crkve i da li je moguce da izazove sukob?
Gospod Hrist je najbolji lekar i on daje najbolje lekove, kroz svetu tajnu pričešća, to je najbolji lek koga su se odrekli bezbožnici i takvi se plaše i boje hoće i nas da uplaše - poručio je Nikanor.

- Mi smo pravoslavni hrišćani, nemamo razloga da se plašimo, osim Boga, nikoga. Ako Bog dopusti da nas nema, neće nas ni biti. Živimo normalno, dolazite u hram, pričešćujte se - pozvao je vladika vernike..

Sa ovim delom se apsolutno slazem i Telegraf je jedna jadna novina, nikakvo krsenje propisa Vlade ne postoji ukoliko se na jednoj zatvorenoj povrsini nadje odgovarajuci manji broj ljudi.

Stvar je u tome sto se liturgije drze sa vernicima napolju i to takodje na propisanoj udaljenosti, tako da je i to sasvim u redu, i s te strane propisi su ispostovani a nije tesko stajati napolju, naprotiv.

To sto je maloverje zavladalo ljudima a delom mozda i u Crkvi, druga je stvar i pokazuje zalosno stanje vere, narocito kad se uzme u obzir da vecina ljudi i ne zna sta je pricest niti kako se pricescuje...da zna ne bi se plasila, a narocito uz sve ove vec preduzete mere predostroznosti.

Uostalom, to vec i jeste stav Crkve, ne samo ovog Vladike i cini mi se da povoda za neki sukob nema, ali za jacanje vere itekako:


Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода Српске Правослaвне Цркве



У трећу недељу Часног и Великог поста (Крстопоклону) у свим храмовима Српске Православне Цркве служена је света Литургија, при чему су поштоване све инструкције предвиђене за заштиту од вируса ковид-19 (у храму не више од пет особа, верници испред и око храма са прописаном удаљеношћу једног од другог и тако даље). Појавили су се, међутим, незвани гости из познатих антицрквених и антисрпских кругова, да би у резултату њихови и њима склони медији кренули у оркестрирану клеветничку хајку против Српске Православне Цркве.

Дотични грађани (не можемо, нажалост, да кажемо дотична господа) оптужују нас, наиме, што вернике причешћујемо из исте Чаше, на традиционални начин који се примењује ево већ две хиљаде година. То проглашавају кршењем обавезујућих инструкција државних власти, што је чиста лаж будући да се држава не бави нити може да се бави садржајем и начином вршења свете Литургије и других црквених богослужења. То је искључиво ствар интерног или аутономног црквеног поретка и законодавства, које држава прихвата као валидно, легитимно и легално у јавноправној сфери.

Нико се, уосталом, не причешћује принудно већ добровољно. Неразумно је и крајње злонамерно очекивање оних који нити долазе у цркву нити се причешћују да ће сама Црква ускратити својим верницима оно што је за њу и за њих најважније и најсветије – свето Причешће. Притом поново апелујемо на све наше вернике да доследно и одговорно примењују све мере прописане за овај тешки период, посебно да у свете храмове улазе ради молитве и благослова појединачно или у групама до пет душа, за време богослужења у великим храмовима у више дозвољених група, али са што већим растојањем међу њима, а и када прате свето богослужење стојећи напољу, под отвореним небом, да се не окупљају у групе веће од дозвољеног броја и растојања једних од других унутар сваке групе и између разних група.


Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода






edit: A evo jos jednog saopstenja, ja se izvinjavam tek sam sad videla, glavno i najvaznije je da se pricest ne uskracuje.


Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода


Поводом најновијих препорука Владе Србије да се у циљу сузбијања ширења вируса COVID-19 ,,верски обреди у верским објектима и на отвореном простору врше без присуства верникâ”, уз образложење да је циљ препорукâ безбедан начин вршења богослужења и заштита здравља становништва и истовремено омогућавање несметаног вршења богослужења, обавештавамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да ће Српска Православна Црква применити ове препоруке, као што је то већ учинила у оним државама српске дијаспоре и региона где су овакве мере заштите донете пре неколико дана. Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога. То конкретно значи да ће се у храмовима у току богослужења налазити свештеник (или свештеници) са ђаконом, појцима и црквењаком (како је где потреба и прилика)............

...............................
 
Poslednja izmena:
SPC o pričešću istom kašičicom u vreme koronavirusa: Stvar crkve, država ne može da se meša

SPC je saopštila danas da nije prekršila obavezujuće instrukcije državnih vlasti pričešćem vernika iz iste čaše.

IZVOR: TANJUG PONEDELJAK, 23.03.2020. | 19:13

Nije prekršila, s obzirom na to da se "država ne bavi niti može da se bavi sadržajem i načinom vršenja svete Liturgije i drugih crkvenih bogosluženja".

U saopštenju SPC ističe se da je to isključivo stvar internog ili autonomnog crkvenog poretka i zakonodavstva, koje država prihvata kao validno, legitimno i legalno u javno-pravnoj sferi.

SPC dodaje da se "niko, uostalom, ne pričešćuje prinudno već dobrovoljno".

"Nerazumno je i krajnje zlonamerno očekivanje onih koji niti dolaze u crkvu niti se pričešćuju da će sama Crkva uskratiti svojim vernicima ono što je za nju i za njih najvažnije i najsvetije - sveto Pričešće", kaže se u saopštenju.

Ističe se da je liturgija u trećoj nedelji Velikog posta u svim hramovima Srpske pravoslavne crkve služena uz poštovanje svih instrukcija predviđenih za zaštitu od virusa kovid-19, odnosno da u hramu nema više od pet osoba, a da su vernici ispred i oko hrama na propisanoj udaljenosti.

"Pojavili su se, međutim, nezvani gosti iz poznatih anticrkvenih i antisrpskih krugova da bi u rezultatu njihovi i njima skloni mediji krenuli u orkestriranu klevetničku hajku protiv Srpske Pravoslavne Crkve", stoji u saopštenju.

SPC je ponovo apelovala na sve vernike da dosledno i odgovorno primenjuju "sve mere propisane za ovaj teški period".

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=23&nav_category=12&nav_id=1669130
Isuvise je ovo slab virus da bi ga SPC shvatila ozbiljno.

Ko umre je obezbedjen, jer je primio pricesce. Dobro za SPC, dobro za vernika.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top