Spartanke

Zaratrustra

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
190
_____Do svoje udaje, dakle otprilike do osamnaeste godine, živjela je u kući kojom je gospodarila njena majka s kojom je, vjerojatno, bila vrlo bliska.
_____U Sparti su, za razliku od Atene, do određene dobi edukacija i odgoj djevojčica i dječaka bili jednaki. Fizička sposobnost se smatrala jednako važnom za muškarca i za ženu. Učile su jahati i upravljati kočijom te su sudjelovale u raznim natjecanjima: trčanje, hrvanje, bacanje diska i koplja.
_____Vjerojatno su se muškarci i djevojke natjecali na istom natjecanju, ali u posebnim kategorijama. Kao i muškarci, i one su na natjecanjima sudjelovale gole!
_____Sustav odgoja za djevojke u Sprati uključivao je i proučavanje umjetnosti pa su se Spartanke - kao i Spartanci, ponosile svojim intelektualnim znanjem. Sa sigurnošću možemo tvrditi da skromnost i mirnoća nisu bile vrline Spartanke. Odgoj je uključivao i upoznavanje sa seksualnošću, brakom i materinstvom što ih je pripremalo da se kao zrele osobe uključe u društveni život.
_____Te su žene bile samostalne, moćne, snažne i otvorene pa su zbog toga - jer se vjerovalo da im je dana velika sloboda često od strane neupućenih ne-Spartanaca optuživane za promiskuitet i pomanjkanje ograničenja. Istovremeno, one su bile uključene u državni aparat i zauzimale važno mjesto u spartanskom društvu koje je cijenilo majke novih generacija ratnika.

_____Spartanski običaj koji je oduvijek smatran najstrašnijim, jest dijeljenje žene među muškarcima. To je bio tradicionalan običaj i općenito prihvaćen. Tri ili četiri muškarca dijelila su istu ženu, a djeca su smatrana zajedničkom. Isto tako, ako je muškarac imao dovoljno djece, bio je običaj, ali i čast, svoju ženu predati prijatelju. Iz priloženog vidimo da su muškarci u Sparti bili monogamni, a žene poligamne, odnosno, da su istovremeno imale više od jednog muža.
_____Dominacija spartanske žene nad muškim rodom posvjedočena je u brojnim izvorima.


_____Ajde da priznate šta biste radije odabrale da budete Spartanka i da imate četri, umesto sadašnjeg jednog, muškarca koji će da budu uz vas, ili da budete sto prva žena nekog bogatog šeika i da život provodite u izobilju, a da muža viđate jednom u ... mnogo dana???
_____Samo bez patetičnih izjava tipa: ’’Ja volim mog dragog jednog i jedinog.’’. Znam da je najbolji i ja ga volim.
 
pa... spartanski običaji imaju veze sa ratovanjem
sve je to zbog nedostatka muškaraca... jednostavno su morali da spreme žene da rade muške poslove
a delenje žene, iz istog razloga... manje muškaraca, šta ako neki ne uspe da oplodi


anyway, ja bih se zadovoljila sa jednim muškarcem, ovim sa kojim sam
ako bih bila prinuđena da nađem drugog, opet bi to bio jedan, a ne više komada
 
Da, da, tako smo nauceni da treba, bla...
A da si rodjena kao Spartanka sumnjam da bi rekla "Ne svidja mi se da imam trojicu, zadovoljicu se jednim!". :-P
Vec sam sto puta rekla, da smo poligamni.Takva nam je priroda.
A hriscanski moral je sve zapetljao i samo ponavljamo unaokolo fraze i frazetine.
Ko navijeni. Pod tim pritiskom, vecina puca! U prvim redovima oni sto se "prse". :lol:
Ovo se ne odnosi ni na koga konkretno, da ne bude nesporazuma, pricam u globalu.
 
Zaratrustra:
_____Ajde da priznate šta biste radije odabrale da budete Spartanka i da imate četri, umesto sadašnjeg jednog, muškarca koji će da budu uz vas, ili da budete sto prva žena nekog bogatog šeika i da život provodite u izobilju, a da muža viđate jednom u ... mnogo dana???
_____Samo bez patetičnih izjava tipa: ’’Ja volim mog dragog jednog i jedinog.’’. Znam da je najbolji i ja ga volim.
Svašta, normalno da bih više volela da ih ja imam četiri, nego da budem jedna od četiri, pa makar i u izobilju.
Ali, najviše bih volela jednog (vrednog), i to nije proseravanje.

Reci, da nije ovo pokušaj da nam skreneš pažnju na to kako se (i zašto) muškarcima generalno više sviđa muslimanski pristup braku?

(Samo piiiitam...) :)
 
divlja u srcu:
Da, da, tako smo nauceni da treba, bla...
A da si rodjena kao Spartanka sumnjam da bi rekla "Ne svidja mi se da imam trojicu, zadovoljicu se jednim!". :-P
Vec sam sto puta rekla, da smo poligamni.Takva nam je priroda.
A hriscanski moral je sve zapetljao i samo ponavljamo unaokolo fraze i frazetine.
Ko navijeni. Pod tim pritiskom, vecina puca! U prvim redovima oni sto se "prse". :lol:
Ovo se ne odnosi ni na koga konkretno, da ne bude nesporazuma, pricam u globalu.
Jeste, tako smo naučeni... Ali sve osim monogamije je nefer prema nekom od polova...
 
a zenska priroda i zenski zivot se vrti iskljucivo oko muskaraca?
i sad je glavno i odlucujuce pitanje u zivotu svake zene u 21. veku da trabunja na maloumne teme da li bi radije da ima 4 muza ili da bude jedna od mnogo zena...
 
ma daj....muka mi je vise da citam ovakve teme...
i sta...da mastam o haremu ili o 4 muza? u tome je i poenta...ima mnogo interesantnijih stvari za mastanje...
 
e ne bih...sanjala sam i bilo je odvratno i klaustrofobicno..uopste nije bilo ko u Star Wars :)

nego tema...u nekim krajevima, zena se takodje delila sa bratom a nekad se davala i svekru da je isproba...jel i to znaci da je ta zena poligamna?
 
anakin:
nego tema...u nekim krajevima, zena se takodje delila sa bratom a nekad se davala i svekru da je isproba...jel i to znaci da je ta zena poligamna?

To je obicaj, on je nametnut spolja. Poligamija je onako knjiski bracna veza jedinke sa vise jedinka suprotnog pola. Znaci, da je i to bio obicaj, ali ja kad kazem poligamija, mislim na mogucnost veze da vise jedinki, sto nam je donekle u krvi. Znaci dolazi iz nas samih, iz nase prirode.
 
ali ovaj prica o spartanskim obicajima - muskarci koji dele zene...
a i prica se o vise muskaraca u isto vreme, zakonski regulisano :)

i sta ako nam je to prirodno? jesi ti majmunica ili zena? :)
 

Back
Top