Spajanje porodice u Nemackoj

Uspela da dobijem ambasadu, odobrili su vizu za mene i dete.... Srecno svimaaaaa.....
23.10.2018 podnet zahtev za termin
9.12.2019 termin
22.01.2020. Dopuna papirologije u Nemackoj
28.01.2020. Propušten poziv iz ambasade Danas uspela da ih dobijem na telefon odobrenje vize
 
Cao svima, da li slucajno neko zna, da li dete od 17 godina moze da ide u skolu u Srbiji a prijavljeno je u Nemackoj, tj ima boravisnu vizu? Jer tamo nije obavezno da ide u skolu a hteli bi dovrsiti ovu skolsku godinu... a imamo pravo biti 6 meseci max van Nemacke...
 
Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć od nekog ko je upućen u ovoj situaciji.
Supruga radi u Nemackoj vec godinu dana, aplicirali smo za spajanje porodice 20.8.2019,Ambasada u Beogradu, termina jos nema. Ali me interesuje sto se tice ovog novog zakona.
Da li je pametnije da storniramo ovaj stari termin i apliciramo opet za novi ili da i dalje cekamo poziv? Ima li neko ko je u istoj nedoumici.
Hvala unapred!
 
Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć od nekog ko je upućen u ovoj situaciji.
Supruga radi u Nemackoj vec godinu dana, aplicirali smo za spajanje porodice 20.8.2019,Ambasada u Beogradu, termina jos nema. Ali me interesuje sto se tice ovog novog zakona.
Da li je pametnije da storniramo ovaj stari termin i apliciramo opet za novi ili da i dalje cekamo poziv? Ima li neko ko je u istoj nedoumici.
Hvala unapred!
Uspela da dobijem ambasadu, odobrili su vizu za mene i dete.... Srecno svimaaaaa.....
23.10.2018 podnet zahtev za termin
9.12.2019 termin
22.01.2020. Dopuna papirologije u Nemackoj
28.01.2020. Propušten poziv iz ambasade Danas uspela da ih dobijem na telefon odobrenje vize
Cestitam
Moram da pitam.kakvo je iskustvo sa testom znanja jezika.Ja sam pola zaboravila koliko dugo cekam na termim!
 
Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć od nekog ko je upućen u ovoj situaciji.
Supruga radi u Nemackoj vec godinu dana, aplicirali smo za spajanje porodice 20.8.2019,Ambasada u Beogradu, termina jos nema. Ali me interesuje sto se tice ovog novog zakona.
Da li je pametnije da storniramo ovaj stari termin i apliciramo opet za novi ili da i dalje cekamo poziv? Ima li neko ko je u istoj nedoumici.
Hvala unapred!
I mene interesuje to, jer smo mi aplicirali oko 15.5.2019. Da li znate dokle se stiglo sa terminima?
 
Probajte svi ili da pisete ili da zovete (ili oboje ;) )ambasadu i pitate za Vas konkretan slucaj (koja kategorija, koliko cekate i sl.).
Ja sam tako uradio ali necu reci ishod zato sto ne preporucujem da uradite kako sam ja. Imate na sajtu kontakt obrazac i telefone.
 
Dobar dan,citam forume pa mi nesto nije jasno.supruga 48g. I deca 13g i 10 g imaju Madjarsko drzavljanstvo i pasose.ja imam srb.ona bi u junu otisla kod drugarice u Nirmberg zaposlila bi se i nasla stan.e sad dali mozemo i mi sa njom kad sve pripremi tamo,za decu pretpostavljam nema problema .ali dali ja mogu traziti prvo boravisnu vizu da deca nebudu sami tamo dok ona radi i onda radnu vizu.i naravno da li moze u nemackoj to sve da se odradi ili mora u ambasadi.hvala unapred na odgovoru
 
mislim da se za supruznike EU drzavljana zavrsava sve u Nemackoj (nisam siguran), ali da bi podnela zahtev za tebe, tvojoj zeni su svakako potrebne prvo 3 platne liste i stan odgovarajuce kvadrature. ne vidim razlog da mora odmah i decu da povede sa sobom. taj pocetak zivota u Nemackoj (papirologija, posao, zdravstveno, stan, jezik, okruzenje, itd. ) je svakako stresan i skup, pa ne vidim smisao da vodi i decu da mora jos i o njima tamo da brine, a kao ni ti da ides sa decom jer vam odmah od starta treba veliki stan, koji niti je lako, a niti je Nirnberg bas najjeftiniji grad u Nemackoj. ako ode ona sama, mocice za pocetak da iznajmljuje samo jednu sobu negde, sto bi joj znatno smanjilo troskove na pocetku koji su i tako visoki. mislim da je bolje da ona ode sama, zivi par meseci tamo, sredi sve, pa da joj se onda vi pridruzite. al dobro… vas izbor!
 
Hvala na odgovoru.bitno mi je da nemora preko ambasade.posto smo odlucili da preko leta idemo da deca mogu da krenu u skolu.hvala puno jos jednom

nisam ubedjen da ako se doselite u julu, da ce vam prihvatiti decu u redovnu skolu vec od septembra!

sve to sa dovodjenjem skolske dece u inostranstvo je jedna jako teska i nezahvalna situacija... pisao sam o tome nedavno na jednoj drugoj temi kada je neko trazio pomoc oko upisa dece u skolu.
ne bih da zvucim kao da vas odvracam od ideje dolaska u inostranstvo, ali ako deca ne znaju nemacki na nivou maternjeg jezika (a pretpostavljam da ne znaju) treba da bedete svesni toga da je velika sansa da cete deci potpuno da sjebete i detinjstvo i celo skolovanje/obrazovanje!
te price "deca lako nauce jezik sa drugom decom" to zaboravi! nauce, da... mozda da pricaju na igralistu i sl. ali da pisu, da govore bez bresaka, gramatiku i ostalo, to uz mnogo truda legne tek mnogo godina polse, a kod mnogih i nikad. ako dete posle osnovne skole upadne u Hauptschule (najlosija kategorija), to je dobar znak da ce jednog dana biti prodavac, baustelac, pekar, ili sl. mi smo imali prilike ovde da upoznamo dosta Rusa koji su '90ih godina dolazili u Nemacku i mnogi od njih su imali taj problem, da dosli nakon zavrsena 1-2-3 razreda tamo kod njih u Rusiji i posle nikako nisu mogli da se izbore sa nemackim jezikom i sami kazu da su uvek zaostajali za drugom decom pa zavrsili u nekim od ovih zanata koja sam naveo. nije nemoguce kasnije se prekvalifikovati/doskolovati ali pitanje je posle koliko su ljudi spremni u 20 i nekoj godini ponovo da idu u skolu, a i koliko su u mogucnosti jer sva ta doskolovavanja dosta kostaju pa nije u mogucnosti svako to ni da isfinanasira. vasa deca su bas sada u tom uzrastu kada zavrsavaju/zavrsili osnovnu skolu (u DE traje 4 god.) i skoro da je sigurno da ce ih posle 1 god. ucenja jezika (u Integrationsklasse sa decom Sirijaca, Pakistanaca, Afrikanaca i ostalih izbeglica) poslati u Hauptschule jer je sigurno da nece zadovoljavati kriterijume jezika, koliko god mozda sada bili dobri ucenici u Srbiji.
pored toga mislim da ako dovedes dete starijeg uzrasta u drugu zemlju sva je sansa da mu us*res ceo zivot, ne samo vezano za skolu nego i inace… da se jednostavno ne pronadje u tom drustvu, da se ne socijalizuje, da ne nadje prijatelje, da stalno pati za zivotom koji je pre imalo itd (zivi primeri iz naseg okruzenja), a uz to i da posle bude celog zivota neki prodavac u marketu ili sl., a u Srbiji na maternjem jeziku je mozda imao potencijal da postane inzenjer/lekar/advokat! mislim da vam zbog uzrasta dece sada nije bas najbolji trenutak za dolazak u inostranstvo, ali znam da necete zbog ovoga sto nam napisao odustati od dolaska… u svakom slucaju, takve stvari oko obrazovanja i odrastanja dece u novoj sredini treba da imas na umu i bar da se psihicki pripremite na to sve kroz sta cete proci sa decom!
 
Poslednja izmena:
Pa zatecen sam odgovoram ali verujem da je istina.imamo prijatelje koji su otisli sa slicnim uzrastom.nekukaju.kazu klinci se odlicno adaptirali.cerka srednja skola druzi sa sa rumunkama,hrvaticama ima i kineskinja,a klinac nas 3 razred u skoli odlican ima drugar,umrezen ceo razred pokupovali neke konzole pa igraju.Cerkina drugarica 7 razred je otisla na polugodistu.nikom nije ni rekla u razredu mi ostali zateceni.dopisuju se kaze super joj.ima raznih nacija,svi su ljubazni ,profesori se trude da objasne nisu kao nasi samo ispredaju.prezadovoljna.neznam.ja bas hteo da povedem odavde decu jer sta god kod nas kad zavrsis ko nije It sektor ili prirodno matematicki zavrsis u marketu ,trafici i kaficu.mislio sam sta god da zavrse,radice u struci imace normalne plate,putovace,kupice kola,nece morati od babe i dede da cekaju crvenu i slicno.neznam,hvala na iskrenosti
 
Pa zatecen sam odgovoram ali verujem da je istina.imamo prijatelje koji su otisli sa slicnim uzrastom.nekukaju.kazu klinci se odlicno adaptirali.cerka srednja skola druzi sa sa rumunkama,hrvaticama ima i kineskinja,a klinac nas 3 razred u skoli odlican ima drugar,umrezen ceo razred pokupovali neke konzole pa igraju.Cerkina drugarica 7 razred je otisla na polugodistu.nikom nije ni rekla u razredu mi ostali zateceni.dopisuju se kaze super joj.ima raznih nacija,svi su ljubazni ,profesori se trude da objasne nisu kao nasi samo ispredaju.prezadovoljna.neznam.ja bas hteo da povedem odavde decu jer sta god kod nas kad zavrsis ko nije It sektor ili prirodno matematicki zavrsis u marketu ,trafici i kaficu.mislio sam sta god da zavrse,radice u struci imace normalne plate,putovace,kupice kola,nece morati od babe i dede da cekaju crvenu i slicno.neznam,hvala na iskrenosti

sto se tice diploma, upravu si... diplome stecene u Nemackoj svakako vise vrede od onih iz inostranstva, ali do njih treba doci! sistem skolovanja u Nemackoj je jednostavno takav da deca vrlo rano, posle osnovne skole (nakon 4. razreda) klasifikuju prema uspehu. i vec tada se dele na one koji ce verovatno biti prodavci u Lidlu, zidari, mesari, radnici za trakom i sl. (hauptschule), med. sestre, sluzbenici u bacni, tehnicari, ili dr. (Realschule) i one koji ce verovatno studirati - gimnazija.
ako neko dete dodje u DE bez ikakvog znanja jezika, poslace ga na jednu godinu ucenja jezike i nakon toga pustiti redovno sa drugom decom, naravno u skolu gde nema nikakvih kriterijuma za upis, tj. sve one koji se prema proseku nisu kvalifikovali za Realschule/Gimnaziju. glavna prepreka tome (i za decu koja su rodjena u Nemackoj) je znanje jezika.
eto zamisli sam sebe, u tim godinama koje sada imas da te neko odvede u neku zemlju gde ne znas rec jezika, npr. eto u Norvesku (pretpostavljam da ne govoris norveski) i puste te u 3-4. razred sa decom koja su tu rodjena i pricaju na svom maternjem jeziku i od tebe se ocekuje da za jednu godinu naucis jezik i odmah naredne pocnes da pises sastave, citas lektire, znas istoriju/geografiju te zemlje itd. sve kao i ta druga deca tu rodjena, tu odrasla i da u svemu postignes odlicne ocene, da bi se kvalifikovao za skolu iz koje ces posle ici direktno na studije! jel mislis da je to lak i realan razvoj dogadjaja ma kakav potencijal dete bilo?

inace to sto tvoja deca cuju od druge dece, ne mozes da uzmes bas sve zdravo za gotovo. mozda njima jeste tamo super i ide im lako jer idu u najlaksu (da ne kazem najlosiju) skolu… pomenutu hauptschule, gde su kriterijumi preniski i koja nije ni zanisljena tako da je deca ne zavrse, jer je sistemu svakako potrebna i radna snaga za ta najprostija zanimanja. ako drugari tvoje dece kazu da u Nemackoj idu u gimnaziju/realschule, to znaj da definitivno lazu, jednostavno je za tako kratko vreme zbog jezika nemoguce postici!

zaista ne bih da vas demoralisem i odvracam od ideje, podrzavam svakoga ko zeli da ode sa Balkana i svojim iskustvom i onim sto sam prosao rado cu svakome pomoci, ali samo bi da te upozorim na vrlo realan razvoj situacije vezano za skolovanje dece ako u tim godinama dodju u Nemacku bez znanja jezika..
 
Poslednja izmena:
Znam.cuo sam slicne price.videcemo.razmisljao sam i o nasim skolama.npr eto gradjevinska,masinska,hemiska ili graficka srednja,kad zavrse sta onda.bacene 4 godine u prazno,radice nesto drugo,a gimnazija pa npr arhitektura,diplomiranje pa kod lokalnog mafijasa u NS u projektni biro za 45000.a 8-9 god skolovanja.vidi o svemu razmisljamo.u glavnom neznamao ni dali ce mo otici.posto smo mi blizu 50g i odlucili smo ili idemo sad ili i neidemo.i necemo se mlatiti preko ambasada i slicno.zato sam pitao dali moze sve nemackoj da se odradi tj.spajanje.zenu ceka posao a i mene.imamo gde da odemo.to bi trebalo da bude malo manje bolan odlazak, kako zna da bude.a deca ce valjda preboleti nekako.kad jednog dana nebudu se overavali po splavovima na afterima uz Anastaziju R. MC Stojana i slicno.Nego odu sa drugarima u Amsterdam,Pariz ja sam vec nesto postigao.naravno mozda bude bas obratno.vodim se time da ce bolje ziveti tamo kao casovnicar,frizer a i mehanicar nego ovde zavrsenog ekonomskog fakulteta,profesora,vaspitacica,opet mozda i gresim.ali sticem utisak da godina dana u njihovim zivotima nije nista bitno sa onim sa cim ce se ovde u nastavku suociti.ali opet kazem ,videcemo dali cemo i otici.jabi suprugabsmo u kriznim godinama i dali smo N Sadu 48g. zivota,vreme je da vidimo malo sveta,mislim i da deci moze biti samo bolje.ako odemo dobro ako ne isto dobro.lako ce mo se vratiti i necemo biti jedini.
 
pazi, ne kazem da tvoja deca i u Nemackoj ne mogu jednog dana da zavrse studije, postanu inzenjeri, programeri, ekonomisti i sl. kao sto sam gore napisao, kasnija doskolovovanja i prekvalifikacije su u Nemackoj uvek moguce… i sa 20 i sa 30 i sa 40 god. neki krecu na studije tek posle 30-e i to nije neka retkost ili nesto jako cudno kao sto bi bilo npr. u Srbiji, ali sve to ne bi bilo nimalo lako. pogotovo sto kada vec u 20-im godinama pocnu da zaradjuju, da kaplje lova, trebalo bi bas da budu jaki karakteri da se toga odreknu i da idu dalje u skolu… a kao sto sam i rekao, pitanje je i finansija, da li svako to moze sebi da priusti.

svakako da jedan obican radnik u Nemackoj zivi bolje od ekonomiste ili nekog sa prosecnom platom posle zavrsenog fakulteta u Srbiji i sa te strane potpuno su opravdani razlozi zbog kojih hocete da odete. sa druge strane, kao sto sam vec rekao, mozda bi steta bilo da vam deca ako su dobri ucenici u Srbiji i na maternjem jeziku bi zavrsili mozda fakultet i bili intelektualci da im u Nemackoj bude posao u Lidlu maximum dometa, a ne jer su oni birali takav put nego sto su ih roditelji u takvu situaciju doveli. zato treba dobro izvagati a sta vasa deca dobijaju a sta gube u svemu tome.

inace, nemoj da mislis da time sto si decu odveo iz Srbije da si sve probleme sa njihovim odrastanjem resio! ako ti deca dolaskom upadnu odmah u te balkanske krugove sto je vrlo moguce jer ce tako najlakse naci prijatelje jer isti jezik govore i isti mentalitet imaju, za par godina ce ici na te iste Anastazije i Stojane umesto u BG/NS, gledace ih u Minhenu/Nirnbergu/Frankfurtu... u tom istom ili nekom drugom obliku!
Meni se ni ovde nikako ne svidja to okruzenje za odrastanje dece, pogotovo u gradovima (i mi zivimo u gradu). ogroman je broj stranaca ovde… Turaka, Sirijaca, Poljaka, Rumuna, ovih nasih ex-Yu, itd. da je prosto u gradovima u skolama/vrticima tesko naci dete kome su roditelji Nemci. nemam nista protiv drugih stranaca jer smo i mi sami stranci u DE, pa bi bilo i glupo da ja tako nesto kazem, ali profil tih ljudi (roditelja te dece) mi se uopste ne svidja.. uglavnom su to vrlo slavo kvalifikovani ljudi, slabo integrisani, svako jako povezan sa drugim svojim zemljacima, zive neke svoje zivote potpuno izolovani i odbaceni od drustva to mi se nikako ne dopada, pa takva atmosfera u kojoj je puno takvih pojedinaca mislim da nije ni dobra za odrastanje dece.
 
Poslednja izmena:
Razumem sve.ali ja i supruga smo ponovo naglasavam u krizi srednjih godina .:D:D i zivimo sa 150000 mesecno primanja.zivot nam je zasao u letargiju ,nemamo nekih problema jednostavno smo se smorili i resili da probamo negde od nule.to nas je otrgnulo iz sivila.tako da probacemo pa sta bude.za decu se sve nadamo najboljem.ne muci mene ako nezavrse fakultete ovde u srbiji vazi svi na fakultet samo da nebi radili.potpuno te razumem sta hoces da kazes -ako deca se kasniju razvijaju tj kasne i neznaju nemacki nece ici u dobre skole.ako je tako verovatno nece svesni smo toga.
 
kapiram… :) mi jos nismo u tim godinama, bicemo za ca. 10 god. mozda ce nam tada pasti na pamet da se selimo na Tajland ili sl. nesto ;)
aj pa ako jos neki info sa lica mesta treba... ti pisi i javi se kasnije kako se bude odvijala situacija kod vas. zivimo na oko 1h od Nirnberga, mozda se nekada i sretnemo kada se budete doselili ovamo…
 

Back
Top