Sove ušare okupirale Kikindu

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.554

Najveći broj, utočište je pronašao na drveću u centru grada.​

Samo u centru Kikinde izbrojano 250 sova ušara. Sa hladnijim danima biće ih i više​




„Sova patrola“ u Kikindi, najvećem zimovalištu sova ušara u svetu, nije izostala ni ove godine, uprkos epidemiji korona virusa.
Izostali su u ovom tradicionalnom događaju osnovci i srednjoškolci, ali je broj malih, rado viđenih „sugrađana“ na severu Banata,
u centralnom gradskom jezgru uredno zabeležio direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Milan Ružić i njegov saradnik Kalman Moldvai.


395956_foto-grad-kikinda_f.jpg



Kikinda je jedini grad na svetu gde je novembar dobio ime sovembar.
Nije ni čudo, jer su male ušare ovde našle utočište i svoje najveće zimsko stanište u krošnjama drveća
i tako učinile mirnu banatsku varoš planetarno poznatom.


- Ovo je jedna od boljih godina, a samo oko Pravoslavnog hrama ima preko 200 sova.
Moraćemo da obiđemo i šire područje, jer je Kikinda specifična, ima puno stabala i sova,
pa za brojanje treba puno vremena.
Hladno je i ptice su pridošle u centar, njihovu omiljenu destinaciju, iz okolnih atara i mesta.

-rekao je direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Milan Ružić.

395976_sove-2_f.jpg



- Sove imaju ono što je ljudima najvrednije i najznačajnije, a to je sloboda,
širok prostor na kojem one žive i ljubav koju pokazuju prema ovom mestu i koju im mi uzvraćamo.
Stoga pozivam sve da dođu u Kikindu i da razumeju koliko su nam ove ptice vredne.
-dodao je Ružić.


395962_foto-grad-kikinda-sove-usare_orig.jpg
 
Od početka novembra do aprila, mala sova ušara ili utina (lat. Asio otus) prezimljuje na drveću u centru grada,
ali nastanjuje i druge delove ove banatske varoši.
Lokalna samouprava odgovorila je sovama s poštovanjem organizujući brojne aktivnosti,
a od pre devet godina i manifestaciju u novembru pod nazivom „Sovembar“, koje su ove godine opravdano izostale.



395960_foto-v.n.-tabla-u-centru-kikinde_f.jpg


- Plašim se da će promene u poljoprivredi doneti neke nove momente. Slaba je pošumljenost i Kikinde i celog severnog Banata, ali generalno i Vojvodine.
To je jedna boljka koja ostavlja posledice na prirodu i ptice, ali i nas ljude.
Mora se napraviti širi drušveni konsenzus, da sadimo više drveća i da brinemo o prirodi.
Od toga nam sve zavisi, a loša pošumljenost, koja je prisutna poslednjih decenija, može da se promeni.
Od gradonačelnika Kikinde dobio sam uveravanje da ima energije da se takvo stanje promeni..
-istakao je Ružić.
 
Procenjeno je da se u Srbiji gnezdi preko 20.000, a u Vojvodini više od 10.000 parova sova utina,
što je čini najčešćom i najbrojnijom sovom kod nas.
Kikinđani su najbolji primer u ovom delu Evrope kako su jedan fenomen koji nije bio dovoljno iskorišćen,
okrenuli u svoju korist i napravili svojevrstan brend koji okuplja turiste iz celog sveta.
Utine su na teritoriji Srbije zaštićene kao prirodna retkost,
a jedino zaštićeno područje u svetu koje je u strogom centru grada, nalazi se upravo u Kikindi.


MA43Qedh6-62RLS6isYwhddI1Rivgtp7z2Zeq6CsCbbe7GRnqG7XXh9sBz8igJid2U7UMyyf0ekJMkH6xSEUvh0r8zB3YDkj3l6xb9_XmFbpSyLDGlQACxXEVzJz_fkme3AKdQ


Sove su jako osetljive na uznemiravanje, s toga ne treba da čudi što su za zimovalište odabrale ovu mirnu banatsku varoš.
„Grad sova“ je zbog toga sve učinio kako bi zaštitio svoje „sugrađane“ koji im rado dolaze u goste.

Uvedeni su strogi propisi i kazne do milion dinara za nesavesne građane koji remete ove mudre ptice,
a sve u cilju očuvanja njihovog jedinstvenog staništa.
Prepoznatljive po uškama-uzdignutom perju na vrhu glave, male ušare s početka aprila napuštaju svoj zimski dom,
a do narednog novembra ostaju samo fotografije i još jedna statistička brojka o zimovanju mudrih u Kikindi.

sova-890x395_c.jpg

 
Ova godina je bila dobra za gnežđenje sova, tako da je bilo dovoljno hrane,
sve njive i lucerišta, pašnjaci i livade prepune su rupa od miševa.
Sove su debele i srećne, ne fali im hrane.


-Imali smo pozno gnežđenje sova u jesenjem periodu što je neverovatno. Ljudi su nam prijavljivali mladunce utina u septembru i oktobru, što se vrlo retko događa. To ukazuje da je bilo puno glodara na njivama. Pljoprivrednici se žale da je bilo puno voluharica i miševa, posebno u lucerištima i strnim žitima. Zato su naši drugari, sove, tu da taj problem vrlo efikasno reše-
navodi Ružić.


395958_foto-grad-kikinda-usara_f.jpg

Kod sove utine mužjak je nešto sitnijeg rasta, tako je kod svih ptica grabljivica, i uglavnom je svetlijeg perja.
Ženke su tamnije i imaju malo crvenije oči.
Kod ptica su obično mužjaci ti koji imaju lepše perje, malo nakinđurenije i sa više boja, ali kod sova je malo drugačije.
Ženke su dosta agresivnije, jer one brane potomstvo i leglo.
 

Kikinda doktorirala​

- Kikinđani su ispit o odnosu prema sovama davno položili, doktorirali su, akademici su u tome koliko vole svoju sredinu i šta se su sve uradili za sove.
Pokazali su svima kako treba čuvati gradski trg i ove vredne ptice na njemu.

Kikinda je ubedljivo najbolji primer po tome u celom svetu, ne može niko da se meri sa njom. Nadam se da će ostati najbolji i to treba širom sveta promovisati vrlo glasno, jer imamo nešto što nema niko drugi i treba grčevito čuvati i unapređivati da bude lepše i bolje za sve nas
.-istakao je Ružić.


1394403_sove_ls.jpg
 
У Бачкој Тополи им је највеће станиште у Србији. У сред центра града,нормална појава. Има их доста и по шумама око градског језера. Колико сам чуо,мислим да су угрожена врста. Бар што се Србије тиче.
 
Uveče se pojave i sede po krovovima i drveću ..
Na periferiji ..
Ne znam gde su preko dana.
Могуће онда. Ја сам био близу радничког универзитета,па оно сем голе бетончине и немаш неку вољу да загледаш.. Нека,добро је знати да их има. :)
 
Могуће онда. Ја сам био близу радничког универзитета,па оно сем голе бетончине и немаш неку вољу да загледаш.. Нека,добро је знати да их има. :)
Da, tamo su baš zgrade i beton...
Ovamo ka izlazu za Bačku Topolu ,Aleksandrovo ..
Tu ih ima...A verujem i prema granici , tamo ima šuma.
 
Spasio sam jednu ovakvu sovu u Banatu nego mi se cini da je mozda i veca bila od ovih na slici.

Ostao sam sa njom dok nisu pozvane nadlezne sluzbe. Ispostavilo se da je zasticena vrsta. Mislio sam da se ne moze odbraniti od pasa lutalica. Pustila me da pridjem na metar. Nisam joj ugrozavao njen prostor, cucnem na metar i divim se kolika sova ebote 😂😂😂
 
Kod mene su se u detinjstvu-na tavanu-našle neke potpuno crne i baršunaste, paperjaste bebe, bukvalno sam im prvo oči primećivala pa njih... ali, ljudi... tako su bile slatke, tako se nisu plašile nas kad im prilazimo!!!
Koliko god da sam navaljivala da ih posećujemo i gledamo, moji su to zabranili da bi odradile sve što treba na prirodan način, da ih mi ne uzurpiramo upadicama i znatiželjom... i za mesec-dva su se utišale, ućutale- otišle svaka svojim putem.
Tad mi nije bilo jasno kako moji mogu da izdrže da ih ne posete, a sad... pa, shvatam da je najbolje ostaviti ih na miru, jer im naš tavan sigurno nije bilo prvo mesto na kojem žele da prezime.
 
Spasio sam jednu ovakvu sovu u Banatu nego mi se cini da je mozda i veca bila od ovih na slici.

Ostao sam sa njom dok nisu pozvane nadlezne sluzbe. Mislio sam da se ne moze odbraniti od pasa lutalica. Pustila me da pridjem na metar. Nisam joj ugrozavao njen prostor, cucnem na metar i divim se kolika sova ebote 😂😂😂
Мој другар је радио као ветеринар на ергели Зобнатица,нашао је сову рањену,одлечио је и задржао као кућног љубимца. Направио јој је у стану дрвено постоље да кулира на њему. Али кад је видео колико грицка намештај и колико врши велику нужду ( а врши је у огромним количинама ),брзо ју је пустио натраг у природу.. :D
 
Мој другар је радио као ветеринар на ергели Зобнатица,нашао је сову рањену,одлечио је и задржао као кућног љубимца. Направио јој је у стану дрвено постоље да кулира на њему. Али кад је видео колико грицка намештај и колико врши велику нужду ( а врши је у огромним количинама ),брзо ју је пустио натраг у природу.. :D
Saznao sam i koliko kolicinski moze da iskenja sova...

na jako los nacin sam saznao...

Kao slon.
 

Back
Top