B

Bernardoo

Gost
Плно се призренско-тимочки у неки крајеви преплеће с'с косовско-ресавски дијалект или с'с књижевну думу па ондека добијеш оној к'т, или с'д наместо к'г и с'г. Ја мислам дека је с'г извор'н облик од македонско и блгарско 'сега' и књижевносрпско 'сад'

Prizrenlija

Obećava
Poruka
57
Плно се призренско-тимочки у неки крајеви преплеће с'с косовско-ресавски дијалект или с'с књижевну думу па ондека добијеш оној к'т, или с'д наместо к'г и с'г. Ја мислам дека је с'г извор'н облик од македонско и блгарско 'сега' и књижевносрпско 'сад'
Не каже се плно него много. Пиши, брате, београдски, нема потребе да се мучиш кад не знаш.

То Г и Д су различити варијетети западне и источне гране јужнословенских говора, а наравно да је било утицаја македонских (а не бугарских) говора, јер је Вардарска миграциона струја дуго времена плавила Поморавље (друга по јачини од 4 главне српске миграционе струје, по Цвијићу).
Тако се и у Средњој Западној Бугарској и данас још понегде каже вук, рад и лепо, а не вълк, работа и хубаво, јер је велики део тог становништва далеком пореклом из Босне и Србије (средњовековне миграционе струје).

Poruka
7.759
Из путописа Спиридона Гопчевића кроз Стару Србију и Маћедонију:

za forum spiridon sopski.png

https://books.google.rs/books?id=PT...V9uCDQQ6AF6BAgLEAI#v=onepage&q=костур&f=false

B

Bernardoo

Gost
Не каже се плно него много. Пиши, брате, београдски, нема потребе да се мучиш кад не знаш.

То Г и Д су различити варијетети западне и источне гране јужнословенских говора, а наравно да је било утицаја македонских (а не бугарских) говора, јер је Вардарска миграциона струја дуго времена плавила Поморавље (друга по јачини од 4 главне српске миграционе струје, по Цвијићу).
Тако се и у Средњој Западној Бугарској и данас још понегде каже вук, рад и лепо, а не вълк, работа и хубаво, јер је велики део тог становништва далеком пореклом из Босне и Србије (средњовековне миграционе струје).

Тија не знајеш. Плно, млња, слза се вика! Прашај куј искаш па ће ти рекне! Некуде је тој слуза, или волк, али се у главно вика влк!!!

Prizrenlija

Obećava
Poruka
57
Тија не знајеш. Плно, млња, слза се вика! Прашај куј искаш па ће ти рекне! Некуде је тој слуза, или волк, али се у главно вика влк!!!
Тераш ме да се понављам, што није лепо. Дакле, нико јужно од Јагодине (осим понеко из центра Ниша) неће рећи плно благодарим/фала, него много благодарим/фала. Пуно се користи у новоштокавским говорима, никада у староштокавским и тачно се види да си Београђанин који се у пубертету сетио неке бабе са југа, па глуми јужњака.
Молим те да надаље не износиш неистините податке о нашем дијалекту. Нигде се не каже млња.
И ови узвичници су ти врло рогобатни.

B

Bernardoo

Gost
Ево, сад ће видаш како се дума

Послушај бабичкуту:

И не мој дека ми викаш да с'м ја од Београд к'г с'с тој град'т ама немам везе. Послушај ти овој

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.