Vojvoda Asomije
Zainteresovan član
- Poruka
- 422
Стогодишњица пробоја Солунског фронта, стогодишњица ослобођења Београда али и чланак о навијачима Црвене Звезде који су на мечу "Црвена Звезда - Салцбург" крајем августа узвикивали пароле са тематиком из Првог светског рата иницирали су на порталима у Србији дискусије на разне теме, од којих је једна: зашто се у нашим медијима релативно слабо пише о доприносу српске војске победи Савезника у Првом светском рату? Већ неко време - па ни ова јесен није изузетак - на српске победе у Великом рату јавност у Србији гледа са релативизацијом и ниподаштавањем. Стекао сам утисак да се већина коментатора слаже са трендом западне историографије, по ком су победу махом однели западни савезници, наиме, В. Британија, Француска и САД, на Западном фронту. Чак и неки наши историчари су писали по форумима како су немачки генерали већ у пролеће 1918. предвиђали пораз своје војске. Српска војска је, марширајући након Доброг Поља према Нишу, напредовала тако брзо само зато - како са дозом заједљивости тврде неки од тих коментатора - јер је већина немачке војске у то доба већ била збрисала из Србије. На крају, на мировној конференцији у Версају, француски премијер Клемансо наводно је навео (појма немам да ли је стварно то рекао, или је то још један србомрзачки мит; тек, та изјава му се већ деценијама приписује) како Срби немају шта да траже у истој групи са победницима Великог рата јер су они (Срби) само "стрвинари савезничких победа", који су се "довукли на реповима њихових коња". Дефетистички и самопрекорни став се данас усталио у главама савремених генерација, које прослављеним биткама на Церу, Колубари, Јадру, Кајмакчалану, Добром пољу и другим негирају пресудни значај. У најсрећнијем случају, дотични критичари признају српској војсци да је успела да 1918. истера из рата Бугаре; међутим, како се убрзо надовезују, "истеривање Бугара из рата није било одлучујуће за пораз Осовине", по истој аналогији по којој "излазак Руса из рата није означио пад Савезника" (?).
Какав је ваш стручни суд о целој овој дебати? Да ли је стварно прослављање српских победа у Великом рату још једно од наслеђа "националистичке", "великосрпске" реторике, или оно има утемељење у објективним изворима и литератури?
Какав је ваш стручни суд о целој овој дебати? Да ли је стварно прослављање српских победа у Великом рату још једно од наслеђа "националистичке", "великосрпске" реторике, или оно има утемељење у објективним изворима и литератури?