solo pevanje - odakle poceti?

Medea

Početnik
Poruka
3
Cao svima! Imam 26 godina, zavrsavam fax koji nema veze sa muzikom. Svojevremeno sam zavrsila nizu muzicku ali spletom okolnosti nisam nastavila. Htela bih sad da skolujem glas, onako za svoju dusu posto sam matora za neku klasicnu karijeru :-( . Samo ne znam sta mi se vise isplati, da idem na privatne casove - sto bi mi mozda vremenski vise odgovaralo ali bi bilo finansijsko opterecenje - ili da upisem srednju muzicku? :confused:
 
ja imam 18,pa sad ne znam koliko ces prihvatiti savet od mene...Ali ako mene pitas bolje je da imas privatne casove,jer je profesor prvenstveno na tebe fokusiran....
a kao drugo,imas 26,to nije puno....tako da ako uspe,probaj i sa karijerom ;)
i nikad nije kasno,kad nesto volis ;)
 
Medea:
Cao svima! Imam 26 godina, zavrsavam fax koji nema veze sa muzikom. Svojevremeno sam zavrsila nizu muzicku ali spletom okolnosti nisam nastavila. Htela bih sad da skolujem glas, onako za svoju dusu posto sam matora za neku klasicnu karijeru :-( . Samo ne znam sta mi se vise isplati, da idem na privatne casove - sto bi mi mozda vremenski vise odgovaralo ali bi bilo finansijsko opterecenje - ili da upisem srednju muzicku? :confused:
26 godina kasno ?! Ta ti nije loša.
Ako bi se bavila ozbiljnim "pevanjem" onda pre 30 ti ne bih savetovao ništa javno, jer glas fizički sazri tek tada, a i duhovna dimenzija ti je daleko dublja, što je najvažnije za umetnike. Prema tome, na početku si. Da si želela neki instrument onda si stara. Ovako, samo napred.
Ah, da, dilema... privatno naravno, mada je sad sve jedno jer je pitanje šta bi da pevaš, koji žanr. Ako je pop-zabavna ili jazz, sve jedno je, ako je opera tu je stvar tragična jer ti takođe dođe na isto s tim što su posledice pogrešnog učenja daleko veće kasnije.
O kom pevanju je reč ?
 
AGART:
26 godina kasno ?! Ta ti nije loša.
Ako bi se bavila ozbiljnim "pevanjem" onda pre 30 ti ne bih savetovao ništa javno, jer glas fizički sazri tek tada, a i duhovna dimenzija ti je daleko dublja, što je najvažnije za umetnike. Prema tome, na početku si. Da si želela neki instrument onda si stara. Ovako, samo napred.
Ah, da, dilema... privatno naravno, mada je sad sve jedno jer je pitanje šta bi da pevaš, koji žanr. Ako je pop-zabavna ili jazz, sve jedno je, ako je opera tu je stvar tragična jer ti takođe dođe na isto s tim što su posledice pogrešnog učenja daleko veće kasnije.
O kom pevanju je reč ?


Ne shvatam te bas potpuno. Hoces da kazes da je za operu kasno? A sto se samog pevanja tice nisam bas mnogo filozofirala o tome. Samo imam zelju da naucim da kontrolisem glas. Inace pevuckam svasta ali volim zahtevnije stvari znaci ta pop-zabavna me bas ne impresionira. A sad ionako nemam para :( pa ce sve da saceka.
 
Slusaj, definitivno privatnog profesora. Po mogucstvu ne samo da ti predaje teoriju , nego da te savetuje oko ishrane, vezbi.. Ali to u vecini i rade privatni profesori pa to i ne bi trebalo da bude problem. A za opersko pevanje, tj. alt mislim da nije uopste kasno... I neka klinka krene sa 17-18 godina, ali ako ima piskav glas ko maddona u ranijim godinama, sigurno nece pevati alt... Ako imas predispozicija, iskoristi, nije kasno. Raspon glasa ce ti se povecavati vezbama i dolazice vremenom. Treba samo da imas volju i strpljenje. Tako je sa instrumentima. Ne fantaziraj da odma pevas npr Tarja ( mnogi je ne vole, ali njen kvalitet je neosproran), i ona je rekla jednom prilikom da je mnogo teze pevati normalno, nego operski ( sa puno vibrata i varijacija), ali to vise vazi za skolovane...
 
behemoth:
Slusaj, definitivno privatnog profesora. Po mogucstvu ne samo da ti predaje teoriju , nego da te savetuje oko ishrane, vezbi.. Ali to u vecini i rade privatni profesori pa to i ne bi trebalo da bude problem. A za opersko pevanje, tj. alt mislim da nije uopste kasno... I neka klinka krene sa 17-18 godina, ali ako ima piskav glas ko maddona u ranijim godinama, sigurno nece pevati alt... Ako imas predispozicija, iskoristi, nije kasno. Raspon glasa ce ti se povecavati vezbama i dolazice vremenom. Treba samo da imas volju i strpljenje. Tako je sa instrumentima. Ne fantaziraj da odma pevas npr Tarja ( mnogi je ne vole, ali njen kvalitet je neosproran), i ona je rekla jednom prilikom da je mnogo teze pevati normalno, nego operski ( sa puno vibrata i varijacija), ali to vise vazi za skolovane...

pa sto se raspona tice,moze da poveca glas za najvise jednu oktavu...a to sto ima piskav ili dubok glas ne znaci da ne moze da bude sopran,meco-sopran ili alt...to zavisi od toga koji ti je najvisi koji najnizi ton,gde se najkomfornije osecas dok pevas i na kraju krajeva od boje glasa kad pricas...madona je mogla i alt da bude,ne vezano za glas....mislim kad prica
 
Medea:
Ne shvatam te bas potpuno. Hoces da kazes da je za operu kasno? A sto se samog pevanja tice nisam bas mnogo filozofirala o tome. Samo imam zelju da naucim da kontrolisem glas. Inace pevuckam svasta ali volim zahtevnije stvari znaci ta pop-zabavna me bas ne impresionira. A sad ionako nemam para :( pa ce sve da saceka.

Hteo sam da kažem da nikako nije kasno. A za opersko pevanje ozbiljno se ne treba baviti pre 25 a početi karijeru pre 30-te.
 
Medea:
Ne shvatam te bas potpuno. Hoces da kazes da je za operu kasno? A sto se samog pevanja tice nisam bas mnogo filozofirala o tome. Samo imam zelju da naucim da kontrolisem glas. Inace pevuckam svasta ali volim zahtevnije stvari znaci ta pop-zabavna me bas ne impresionira. A sad ionako nemam para :( pa ce sve da saceka.

pa iskreni\o,za opersko pevanje mislim da ti je kasno....za ostalo nije
 
Dragi Prijatelji,
zeleo bih da kazem da je skolovanje glasa (pa cak i ono koje za konacan cilj ima opersku karijeru) skroz individualna stvar.
Ne bih se slozio sa Lucky girl da je kasno sa 26 godina otpoceti pevanje posto ima mnogo pevaca(podrazumevam oba pola) koji su sada velikani na scenama koji su poceli pevanje i sa 30 godina do opet ne bi se slozio ni sa AGART-om jer sam ja licno poceo profesionalno da se bavim sa 17 godina.Tako mogu Vam reci da je sve to jako individualno.
Puno pozdrava bass
 
Lucky girl:
ja sam mislila da je kasno sa 26 da se pocne sa operskim,ne sa drugim pravicma....jesmo na isto mislili?

Nije kasno,opet kazem sve je to jako individualno.
Najvaznije u pevanju je (pored glasa i talenta) sreca i jaka volja.
Mnogo pevaca je svoju karijeru a cak i skolovanje glasa otpocela u kasnim dvadesetim pa i kasnije mada cinjenica je da pevaci uglavnom pocinju ranije.
Sto se profesora tice ,njih ima mnogo i od svakog se moze nauciti i dobro a i lose(sve zavisi kako se ucenik i profesor razumeju).
Naci profesora koji Ti odgovara takodje spada u deo srece koji sam vec napomenuo.
Takodje sam i misljenja da je profesor taj koji ce sa ucenikom zajedno da postavi sigurne temelje tehnike pevanja a da ce ucenik posle skolovanja biti u stanju da sam gradi svoj glas uz povremenu kontrolu profesora sa kojim je poceo ili u koga je zadobio vece poverenje.Opet ,mislim da u izgradnji pevaca treba da imaju ucinak nekoliko ljudi(profesor,korepetitor,kolege pevaci itd) ali da je najvazniji i najelokventiji sam pevac.
.
Pevac najvecu skolu pevanja nauci na sceni.
Prijatno vece
 
Lucky girl:
ja sam mislila da je kasno sa 26 da se pocne sa operskim,ne sa drugim pravicma....jesmo na isto mislili?

Naravno da se sa pevanjem može početi i sa sedam godina (basso je u pravu), ali sam hteo reći da se ništa ne gubi i ako se počne sa 30 god. Jer pre 25 godine za ozbiljno opersko pevanje glas nema fizičku zrelost a o mentalnoj zrelosti pre te starosti je bespotrebno govoriti jer često ljudi počnu sa 15-16 pa im se u 20-23 pevanje popne na vrh glave i odustanu. Uzgred, govorim samo o operskom pevanju a ova ostala su individualna tek.. tek...
Pozdravljam vas A.
 
Dali ste ovde zanimljivo vidjenje starosne granice za poccetak bavljenjem operskim pevanjem, pa sam ja ostala otvaorenih usta.
Kada sam imala nepunih 23. imala sam prilike da preko prijatelja odem kod nasse renomirane operske pevaccice, profesorice na NS-akademiji, nekada prvakinji opere "da me poslussa". Priliku sam iskoristila i zzena mi je rekla nessto ovog tipa:"Ssteta ssto se nisi ranije pojavila, imass lepu boju, kvalitetan zvuk. Sada ti je malo kasno za sskolovanje glasa na akademiji ... bla, bla ... mogu te preporucciti nekim profesorima ... tolika i tolika cena ccasa ...". U to vreme nisam imala dovoljno za ccasove i sve je ostalo kako jeste i tada bilo. Znacci, po vama bi bilo OK sada krenuti sa ccasovima, iako imam dobrih 28.god.??? Pitam za ccisto opersko pevanje.
 
Draga Apach ,
posto si bila u NS (gde sam i ja sam otpoceo) na akademiji i to kod jedne nase prvakinje onda Ti mogu reci da je ona (mozda bas ta prvakinja ako mislimo na istu -ona je jos uvek na NS akademiji) pocela sa operskim pevanjem bas mnooogooo kasnije(posle njene 30te) i uspela je da ima lepu karijeru(u granicama nase zemlje).Znaci ja mislim da ni sa 28 nije kasno mada je sada normalno da se glas pocne skolovatii od 15god(srednja ,pa fax itd).
Jos jednom bi ponovio da ima pevaca koji su poceli veoma rano a i onih koji su u drugoj krajnosti- sve je individualno - sve ovo sto pricam odnosi se na skolovanje glasa za operu.
To da glas nije zreo do 24-25 nije pravilo - pocevsi od sebe koji sam stao na scenu sa 17 i jos uvek mi nije dosadilo ;)
Puno pozdrava svima
bass
 
Apach:
Dali ste ovde zanimljivo vidjenje starosne granice za poccetak bavljenjem operskim pevanjem, pa sam ja ostala otvaorenih usta.
Kada sam imala nepunih 23. imala sam prilike da preko prijatelja odem kod nasse renomirane operske pevaccice, profesorice na NS-akademiji, nekada prvakinji opere "da me poslussa". Priliku sam iskoristila i zzena mi je rekla nessto ovog tipa:"Ssteta ssto se nisi ranije pojavila, imass lepu boju, kvalitetan zvuk. Sada ti je malo kasno za sskolovanje glasa na akademiji ... bla, bla ... mogu te preporucciti nekim profesorima ... tolika i tolika cena ccasa ...". U to vreme nisam imala dovoljno za ccasove i sve je ostalo kako jeste i tada bilo. Znacci, po vama bi bilo OK sada krenuti sa ccasovima, iako imam dobrih 28.god.??? Pitam za ccisto opersko pevanje.

Ako imaš želju, vrlo nije kasno 28-29 da počneš... Stvar je u tome kako mentalno funkcioniše tvoja apstrakcija i koji metod učenja pevanja koristi tvoj prof. Kazati da si se trebala ranije javiti nije u redu, ali pokazuje da ta "renomirana" ne ume da stvori pevača u pravom smilu reči, jer da ume, znala bi da takva starosna granica nije nikakav nedostatak. Prema tome, ako voliš opersko pevanje samo napred. (Savet : Nemoj preko hora u opersko !) Pozdrav svima
 
AGART:
Ako imaš želju, vrlo nije kasno 28-29 da počneš... Stvar je u tome kako mentalno funkcioniše tvoja apstrakcija i koji metod učenja pevanja koristi tvoj prof. Kazati da si se trebala ranije javiti nije u redu, ali pokazuje da ta "renomirana" ne ume da stvori pevača u pravom smilu reči, jer da ume, znala bi da takva starosna granica nije nikakav nedostatak. Prema tome, ako voliš opersko pevanje samo napred. (Savet : Nemoj preko hora u opersko !) Pozdrav svima

potpuno se slazem

pozdrav svima
 
xmetatronx:
idi na privatne casove, znam super profesorku solo pevanja, zivi u centru bg-a, tel; 243-6621. Trazi Miru.....Srecno
Pre svega koliko se secam reklamiranje je zabranjeno.

Moj savet svima koji bi da nadju odgovarajuceg profesora pevanja(znaci dal privatnog ili u skoli) je da posete operu(da li u NS , BG ili Zemunu) i da cuju kako ko peva itd.U nasoj zemlji je jos uvek sve podeljeno po klasama(mislim profesorskim) i uvek se vodi tihi(i ponekad ne bas tihi ) rat izmedju njih.Nesto sam prebrojavao u sebi i dosao dotoga da posedujem telefone od 24 kolega koji trenutno predaju pevanje - mislim da nije u redu da bilo koga stavljam u prvi plan.Mnogi od njih su jos uvek aktivni pevaci(neki cak i na pocetku karijere) tako da je najbolje prvo ih cuti pa se posle opredeliti.
Mora se imati na umu da je skolovanje glasa jedan dug period rada i da ima mnogo uspona i padova.
Pozdrav svima i specijalno za Lucky girl
 

Back
Top