Soliter na Novom Beogradu se urušava

Po vašem pisanju NBG je rađen kao BW samo na mnogo većoj površini. Ispada onda da su i tada u vreme Joške bili neki pametnjakovići da grade gde i kako hoće samo nek se zidaju soliteri. Mora se iz raznih firmi uglaviti svi zaposleni u tri solitera po 20 spratova.
Није исто, ни случајно.

Поправљање терена на простору Новог Београда је почело 1930тих... Сајам је био отворен 1938. Тада је и име "Нови Београд" коначно постављено ту где је данас.
Подзених вода има, истина, равничарски је терен, али ћеш приметити да су ретко неке високе зграде баш близу реке.

Насупрот тога, у овом новом чуду ти имаш не само подземне воде, него се зида на месту бивше Баре Венеције... Ту је цео подзени слив, и још Сава, а солитери су по 20 спратова без проблема.
 
Po vašem pisanju NBG je rađen kao BW samo na mnogo većoj površini. Ispada onda da su i tada u vreme Joške bili neki pametnjakovići da grade gde i kako hoće samo nek se zidaju soliteri. Mora se iz raznih firmi uglaviti svi zaposleni u tri solitera po 20 spratova.
Na N.Beogradu do reke idu zgrade od 4 sprata,pa ka sredini idu zgrade od 10 -20 spratova
 
Али они су власници земљишта. Земљиште је грађевинско, изваде нову грађевинску дозволу, изграде зграду по новом пројекту, добију употребну дозволу и уселе се.
Или би онда неко измислио да то земљиште није њихово?
То град, тј. држава треба да санира и да се много не филозофира.
 
meni nije jasno zasto stanari moraju da plate sanaciju kad zgrada ugrozava ne samo njih nego i ljude na ulici.

Nego ko će da im plati? Jel i to treba iz državnog budžeta možda da se izdvoji? Jel treba da se uvede pravilo da ko god hoće da prođe pored te zgrade, mora da plati da mu nečija terasa ne padne na glavu?
Znači i ja sam radio renoviranje kuće letos, sad idem pravo u opštinu da im tražim da mi neko to isplati! Pobogu, koja je logika da ja plaćamo popravku za nešto što je.... moje 🤔
 
Znači i ja sam radio renoviranje kuće letos, sad idem pravo u opštinu da im tražim da mi neko to isplati! Pobogu, koja je logika da ja plaćamo popravku za nešto što je.... moje 🤔
jedna stvar je renoviranje druga stvar je sanacija..uopste nisu ni uporedivi..ovo je u pitanju sanacija zgrade koja nije dosla u to stanje odrzavanjem zgrade nego losom konstrukcijom ili odabirom terena...to nema veze sa stanarima.
a kucu o kojoj pricas si sam zidao, znaci svaka greska na njoj je tvoja..ovu zgradu nisu stanari zidali vec firma koja je odgovorna za nju.

a inace grad ucestvuje u recimo renoviranju fasade zgrade..jedan deo placaju stanari a drugi grad
 
Na Novom Beogradu se urušava soliter star 44 godine sa 20 spratova i 78 stanova. Problem je od prosle godine. Javno stambeno trazi od stanara da naprave plan i ideju za sanaciju sto pre i posalju im da oni vide šta moze da se ucini. JS trazi da stanari nadju neku licenciranu agenciju za projektantske usluge da naprave projekat za sanaciju.

zgrade-soc-arhitektura-mondo-stefan-stojanovic-24.jpg


https://mondo.rs/Info/Beograd/a1712860/Rusi-se-zgrada-na-Novom-Beogradu.html

Јачи смо од Мелбурна и Копенхагена заједно! 💪💪
 
jedna stvar je renoviranje druga stvar je sanacija..uopste nisu ni uporedivi..ovo je u pitanju sanacija zgrade koja nije dosla u to stanje odrzavanjem zgrade nego losom konstrukcijom ili odabirom terena...to nema veze sa stanarima.
a kucu o kojoj pricas si sam zidao, znaci svaka greska na njoj je tvoja..ovu zgradu nisu stanari zidali vec firma koja je odgovorna za nju.

a inace grad ucestvuje u recimo renoviranju fasade zgrade..jedan deo placaju stanari a drugi grad

Renoviranje, da, ili sanacija kao posledica, jednostavno, dotrajalosti.
Ovde nije reč o zgradi staroj 2,3 ili 10 godina već čitavih 44. Da li treba onaj ko je pravio zgradu pre 44 godine da ima ikakve veze sa sanacijom iste posle toliko vremena?
To je prosto normalna stvar i kada neko kupuje stan, treba da ima u vidu da ta zgrada vremenom propada i da će u nekom momentu ona morati da se popravlja.
A ne da kupiš stan i da na njega imaš doživotnu garanciju i da svaku popravku treba da ti odradi neko drugi. Slažem se da bi država/nadležne institucije, trebale da novčano pomognu čisto iz razloga što će sanacija koštati baš mnogo ali veći deo troškova bi svakako trebali da snose stanari.

To je isto kao kad bih ja sad kupio kuću staru, recimo, 4 godine i 40 godina kasnije kada ta kuća krene da se raspada, žalim se onome što mi je prodao kuću i tražim od njega da snosi troškove popravke.
 
Po vašem pisanju NBG je rađen kao BW samo na mnogo većoj površini. Ispada onda da su i tada u vreme Joške bili neki pametnjakovići da grade gde i kako hoće samo nek se zidaju soliteri. Mora se iz raznih firmi uglaviti svi zaposleni u tri solitera po 20 spratova.
Nije onda bilo raznih firmi.znalo se koje firme i kako rade,a taj sistem na mocvarnom zemljistu izgradnje solitera,a te nacene zidanja solitera su uzete od africkih i istocnih zemalja,gde se gradilo na takvim terenim,gde su bile mocvare i pustinje.Nista to nije radjeno napamet.Zasto se dosad posle 40-50 godina pa i vise nisu desavale ovakve gluposti kao sada na mnogim novi izgradnjama visespratnica.
 
meni nije jasno da li i kakve veze ima GS sa tom zgradom?
ako su svi stanovi privatni, onda moraju vlasnici sami da se organizuju.
Duzno je GS da izadje neko i da pogleda,sta i kako treba to sanirati i obavestiti narod u zgradi da i oni moraju ucestvovati,ali nikako punu sumu,nego pola,a polovinu ti majmuni sto su nadogradjivali soliter.Mada to moze da se istera na sudu i da ti majmuni plate sve sto su pokvarili na zgradi.
 
Stanare niko nije pitao,sigurno.
.
Питао је, и станари су се сагласили, верујући да је са техничке стране све проверено.

Та прича са надзиђивањем иде тако што инвеститор обећа да ће нешто вредно да уради, типа обнови лифтове који су у распаду, среди распалу фасаду на мањим објектима или слично. Да будем искрен, колико знам у највећем броју случајева инвеститори остваре своја обећања.

Овде је кривица на секретаријату за урбанизам или како се већ зове орган који одобрава пројекат надзиђивања, између осталог и статику која је у суштини најважнији део оваквих подухвата.

Мислим да би требало станаре привремено населити у објекте Београда на води, док се не изврши санација зграде или нађе друго решење.

Тако би се бол између препона коју власти неуморно исказују преместила на џеп, а тај бол је неподношљив и брзо би се све средило.

.
 
ako je neko zabravio veci deo blokova je nikao na mocvarnom zemljistu ...
ovo je bilo za ocekivati u nekom momentu obzirom na
"zemljiste" na kome je gradjeno ...

bicu gavran crna ptica zloslutnica ali nece dugo proci i slicno cemo citati da se desava
i "Beograd na vodi" ... nazalost nas nemar na svim nivoim ce doci na naplatu
 
Slazem se,ali pod hitno treba neko iz gradske skupstine da preduzme nesto da se to sanira.Ovo kako su izjavili da stanari potraze ko ce to srediti i uraditi studiju izvodljivosti,sto veoma dobro kosta,a traje.Za to vrema,ne daj boze moze soliter da se urusi.
.
Наравно, то је громада од грађевине. По становништву ту живи пар хиљада људи, то је практично величине села у Србији и треба да се организују и изборе за своја права.

Мсм, животно су угрожени, а верујем да ће и многи који нису родбина и пријатељи да се придруже.

Уосталом, имају своје политичке представнике и у општинској, градској и народној скупштини и нека покрену то питање које је у суштини питање свих нас. Нека наши представници зараде своју плату!

Као што су све нас посредно натерали да имамо е-мејл, интернет конекцију на е-управу преко које се достављају решења и обавештења, све представнике народа треба обавезати да објаве своју званичну е-мејл адресу на коју грађани могу да доставе своје предлоге и мишљења.

Овако су то неки анонимуси које плаћамо, а да немамо појма ко су, нити они знају да ми, који гласамо за њих имамо сасвим конкретне проблеме које они треба да решавају.

.
 
ako je neko zabravio veci deo blokova je nikao na mocvarnom zemljistu ...
ma kakvi..mocvara je davno tu bila isusena kad su krenuli sa gradnjom.
krajem osamdesetih je poceo da se zida poslednji niz blokova na novom beogradu 71 i 72
kao klinac sam gledao..sve je bilo pod peskom...kao da si na plazi.. ogromna oblast je bila pod peskom pre nego sto su i poceli radovi..dobro je tamo sve drenirano.
tad se kvalitetno radilo..nije se stedelo na materijalu.
 
To je prosto normalna stvar i kada neko kupuje stan, treba da ima u vidu da ta zgrada vremenom propada i da će u nekom momentu ona morati da se popravlja.
pazi nije normalna stvar....obicna montazna kucica ima garanciju 100 godina.
nije normalno da zgrada puca posle 40 godina..prosto nije normalno i tu je greska izvodjaca ili projektanta
nesto je tu zatajilo..

na kraju ovde se ne radi o renoviranju fasade ili slicnom.. radi se o zivotima..ne pricamo o tome da moze cigla da padne sa zgrade..da, to je stvar stanara koji moraju da rese to padanje...ovde se radi o statici zgrade..sta ako soliter padne?
sta onda?
krivci su stanari?
nisu..kriv je izvodjac..
ti pricas kao kad bi se srusio most i da nije kriv onaj ko ga je napravio nego onaj ko se setao po njemu (sad ne pricamo o nosivosti i da ima vise tereta na mostu nego sto je projektovan)
 
Али они су власници земљишта. Земљиште је грађевинско, изваде нову грађевинску дозволу, изграде зграду по новом пројекту, добију употребну дозволу и уселе се.
Или би онда неко измислио да то земљиште није њихово?
То град, тј. држава треба да санира и да се много не филозофира.
Nisu vlasnici zemljista sigurno, nego grad. Meni su oteli zemljiste komunisti (i 2 stana) i beskonacno cekam da se vrati...
 
Је л'? Ако мени падне кућа, немам право да изградим нову већ ће ми град узети плац? Морген мало. Најнормалније направим пројекат, извадим нову грађевинску дозволу и кад завршим објекат извадим употребну дозволу. Сигурно не купујем опет свој плац који већ имам, тј. на којем имам право коришћења.
 
Јачи смо од Мелбурна и Копенхагена заједно! 💪💪
Ovo na slici nije ulaz iz Jurija Gagarina 102, U tom nizu imamo ulaze : 102, 104, 106, 108, 110, pa idu garaze, pa ulazi 112,114,116,118 i 120.Sve je vezano.
A prilazno stepenište u celom tom kvartu je katastrofa.Sve je popucalo.
To su vojni soliteri a njih bi trebalo da odrzava vojno stambeno.
 
meni nije jasno zasto stanari moraju da plate sanaciju kad zgrada ugrozava ne samo njih nego i ljude na ulici.
meni nije jasno djesu nestale pare koje ti ljudi uplacuju stambenom vec 44 godine
tj zasto ne raspolazemo tim parama
i sta je stambeno dalo zauzvrat tim stanarima u vidi realnog odrzavanja za tih 44 godine
osim sto kad pukne vertikala recimo posalju elipu iz rastosnice da to zapusi zvakacom gumom
 

Back
Top