SNS ispituje guvernera

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
RTS

Srpska napredna stranka zatražila je od guvernera Narodne banke Srbije Dejana Šoškića odgovore na pitanja zašto je kurs dinara pao za 15 odsto u poslednjih nekoliko meseci i zašto je sve poskupelo, ističući da očekuje odogovore.

Potpredsednik Glavnog odbora SNS Nebojša Stefanović je, na konferenciji za novinare, guvernera Šoškića pitao i zašto nije ispoštovan proklamovani cilj NBS o očuvanju cena.

"U poslednja dva meseca u Srbiji je poskupelo skoro sve, a najavljuju se i nova poskupljenja. Situacija je takva da se gotovo 50 odsto od ukupnog budžeta jedne porodice izdvaja samo za hranu", rekao je Stefanović.

************************************************************

Naprednjaci se ne sale.

Krenuli su u lov na vestice...

Spasavaj se ko moze! :sad2:
 
Пре бих га питао за све оне милајрде евра спискане за неодбрањиво, чему бранити курс евра у држави где је призводња удављена?
Сем да би се увозници налапали.
 
Пре бих га питао за све оне милајрде евра спискане за неодбрањиво, чему бранити курс евра у држави где је призводња удављена?
Сем да би се увозници налапали.

Управо то. А треба га питати и у вези овога што тврди економиста Младен Бањац (а није једини):

Нико не помиње да када би приватне банке зајмиле само штедњу, тј. постојећи новац како јавност верује, никакве кризе, поремећаји и прекомерни ризици не би постојали. Ови феномени су уско везани за дискреционо право комерцијалних банака да саме стварају (дефакто кривотворе) жирални или трансакциони новац у виду кредита који чини главнину ликвидне новчане масе, што је главни генератор свих могућих поремећаја у економији. Многи су стекли високе академске титуле и издашне бенефиције, само да би ћутали о овоме.
 
Врло добро. Нека врате НБС под контролу Владе и Скупштине и прекину испуњавање жеља страним зеленашима.

prijatelju,debeli nemac radi i stedi,i tu ustedjevinu plasira preko svojih banaka u drzavama kao srbija gde nema stednje jer svi trose vise nego sto zaradjuju.to je cela mudrost
 
Soskic moze najgoru stvar da im uradi - ako da otkaz i ako posledicno ovi novi dokazu da potpuno nemaju pojma ni o cemu.

Soskicu svaka cast, a onima sto bi da cerupaju devizne rezerve, proglasavaju banke narodnim neprijateljima i slicno... bolje da sami odu pre nego sto nas upropaste.
 
Soskic moze najgoru stvar da im uradi - ako da otkaz i ako posledicno ovi novi dokazu da potpuno nemaju pojma ni o cemu.

Soskicu svaka cast, a onima sto bi da cerupaju devizne rezerve, proglasavaju banke narodnim neprijateljima i slicno... bolje da sami odu pre nego sto nas upropaste.

:sad2::sad2: Već čujem ono po ćoškovima: Devze..., devze..., devze.., devze ..... :sad2::sad2:
 
:sad2::sad2: Već čujem ono po ćoškovima: Devze..., devze..., devze.., devze ..... :sad2::sad2:

Bas ono o cemu je Soskic u juce objavljenom tekstu govorio - u korupciji uspevaju samo muvare, vezare i slican nemoral. Niko sa normalnim pogledima na svet i poslovanje ne moze da se snadje u tom blatu kog se nismo potpuno otarasili, a neki ga vec prizivaju nazad.

Sta hoce? Da stampaju pare? Hoce li i za to Tadic da bude kriv? Hoce da kurs bude 150 do oktobra? Da nisu SNS ex SRS publika podrzavaoci dilera?
 
Bas ono o cemu je Soskic u juce objavljenom tekstu govorio - u korupciji uspevaju samo muvare, vezare i slican nemoral. Niko sa normalnim pogledima na svet i poslovanje ne moze da se snadje u tom blatu kog se nismo potpuno otarasili, a neki ga vec prizivaju nazad.

Sta hoce? Da stampaju pare? Hoce li i za to Tadic da bude kriv? Hoce da kurs bude 150 do oktobra? Da nisu SNS ex SRS publika podrzavaoci dilera?

Оде ти предалеко. Питали га за цене и курс, а ти већ видиш дилере по ћошковима и слутиш хиперинфлацију.
 
Оде ти предалеко. Питали га за цене и курс, а ти већ видиш дилере по ћошковима и слутиш хиперинфлацију.

po stoti put,osnovni zadatak nbs je cenovna stabilnost,ne mozes u isto vreme da ciljas dva targeta ,i cene i kurs,ako targetiras cene kurs mora da pustis da se sam formira,a sto se tice cena i ciljane inflacije,najveca odgovornost je na vladi srbije a ne nbs
 
da,deo ide nemcu koji zavaljen u fotelji pije pivo,i koji posle 30 godina stednje i odricanja sada uziva u plodovima svog rada

А јеси чуо за прављење пара ни из чега или што би рекли Амери "out of thin air"? Тако функционишу банке, а не тако што позајмљују искључиво новац из штедње.
 
Оде ти предалеко. Питали га за цене и курс, а ти већ видиш дилере по ћошковима и слутиш хиперинфлацију.

Navikao sam da gledam vise od jednog dana unapred.
Objasnjenje:
sada imamo cvrst sistem, kurs stabilan u okvirima moguceg, banke koje normalno posluju sa stanovnistvom
ako taj sistem srusimo, dobicemo sve obrnuto

Sto se mene tice, saaaaamo ih gledam. A smatram da novi nemaju pojma - i to je blag izraz.
 
А јеси чуо за прављење пара ни из чега или што би рекли Амери "out of thin air"? Тако функционишу банке, а не тако што позајмљују искључиво новац из штедње.

nije to pravljenje para nego monetarno-kreditna multiplikacija,na zalost ili na srecu zavrsio sam ekonomski fakultet u beogradu,i pomalo se u te stvari razumem,samo malo....
 
nije to pravljenje para nego monetarno-kreditna multiplikacija,na zalost ili na srecu zavrsio sam ekonomski fakultet u beogradu,i pomalo se u te stvari razumem,samo malo....

Одлично. Онда ти је јасан проблем и код нас и у свету. Само ми није јасно зашто спомињеш дебеле Немце и њихову штедњу.
 
zato sto bi svi mi svirali u trubu da te banke nisu donele kapital iz svojih zemalja ,od svojih stedisa i plasirali ovde

Ми баш и свирамо у трубу зато што су те банке дошле, а ми своје сатрли, а ни Развојну банку немамо. А што се тиче позајмљивања и прављења пара:

КАКО НАСТАЈЕ НОВАЦ (сведочење Грејема Тауерса)

Једно од најискренијих сведочења у вези банкарске праксе је дао Graham F. Towers, гувернер Централне банке Канаде (од 1934 – 1955), пред канадским државним комитетом за банкарство и трговину, 1939. године. Већина цитираног материјала je резултат испитивања које је спровео господин McGeer, бивши градоначелник Ванкувера, који је очито разумео суштину банкарства. Ево неких одломака:

Питање: Дакле не спорите да банке креирају новчани медијум?

G. Towers: Тако је. Зато оне и служе. То је њихов посао, као што је посао фабрике челика да производи челик. Производни процес се састоји од записа мастилом или писаћом машином на картицу (рачун, прим. прев.) која се води у књигама. То је све.
Сваки пут када банке одобре зајам (или купују хартије од вредности), створен је нови кредит – нови депозит – свеж новац. Уопштено говорећи, сав нови новац долази из банке у форми зајма.

Питање: Када се $1.000.000 вредне државне обезнице презентују банци, милион долара новог новца се креира?

G. Towers: Да.

Питање: Јели чињеница да се милион долара новог новца тада креира?

G. Towers: Тако је.

Питање: У реду. Да ли исто важи и када општине или провинције одлазе у банку?

G. Towers: Или неко индивидуално лице.

Питање: Или када неко приватно лице оде у банку?

G. Towers: Да.

Питање: Значи када ја позајмим $100 у банци као приватно лице, банка изврши књиговодствени запис чиме се повећавају депозити те банке?

G. Towers: Да.

Питање: Господине Тауерс, када дозволите комерцијалним банкама да емитују банкарске депозите који, захваљујући могућности и пракси издавања чекова, чине новчани медијум на коме се базира 95% наших јавних и приватних пословним трансакција, ви практично дозвољавате банкама да издају замену за новац, зар не?

G. Towers: Да, банкарски депозити јесу новац у том смислу.

Питање: У том смислу они јесу прави новац, али реално говорећи они нису (легалан) новац већ кредитно потраживање, тј. књиговоствени запис који се користи као замена за новац?

G. Towers: Јесте.

Питање: Значи ми овлашћујемо банке да издају замену за новац?

G. Towers: Да, мислим да је то прилично коректан опис банкарства.

Питање: 12% од укупног новца у Канади је емитовала влада преко ковнице и централне банке (ковани и папирни новац, прим. прев), а 88% су издале пословне банке на бази такве резерве?

G. Towers: Да.

Питање: Али ако је издавање новца највиши прерогатив државе (њено суверено право и обавеза, прим. прев.), то значи да је тај прерогатив у обиму од 88% пребачен из руку владе у корист комерцијалних банака?

G. Towers: Да.

Питање: Хоћете ли ми рећи, зашто би влада која има моћ да креира новац предала ту моћ приватном банкарском монополу, а онда зајмила оно што сама (уз контролу парламента) може да креира, и то уз камату, све до момента док не банкротира?

G. Towers: Ако парламент жели да промени начин како банке послују, онда је то свакако у домену његовог одлучивања.

Питање: Што се тиче ратних околности и одбране земље, неће бити никаквих проблема у погледу финансирања, без обзира на потребе?

G. Towers: Тај лимит зависи од радне снаге и материјалних ресурса.

Питање: А када имате обиље радне снаге и материјалних средстава, ви немате никаквих тешкоћа да у оквиру постојећег банкарског система обезбедите новчани медијум неопходан да се та радна снага и ресурси покрену у циљу одбране.

G. Towers: Тако је.

Питање: Да ли би сте потврдили да било шта што је физички изводљиво и пожељно, може бити и финансијски изводљиво.

G. Towers: Наравно.

(превео Младен Бањац)

http://www.michaeljournal.org/appenE.htm
 
Банке и банкаре вратити на позицију да служе као сервис интересима грађана, а не да буду креатори њихових живота! Сва зла која се данас догађају у свету своје исходиште налазе у непрезању ни од чега (ратови, убиства, тероризам, злочини) да се дође до богатства. А богатство је увек везано за новац.
 
Soskic moze najgoru stvar da im uradi - ako da otkaz i ako posledicno ovi novi dokazu da potpuno nemaju pojma ni o cemu.

Soskicu svaka cast, a onima sto bi da cerupaju devizne rezerve, proglasavaju banke narodnim neprijateljima i slicno... bolje da sami odu pre nego sto nas upropaste.

Srbiji ce biti bolje kad takve neznalice kao ti vladeks soskic tadic budete daleko od svake vlasti

Na vlasti ste bili 12 godina i koji su vam rezultati?

Najveca nezaposlenost u istoriji srbije, najmanja proizvodnja i izvoz, najveca korupcija, najveca beda

Vi da imate dobrotu u srcu i savest vise nikada ne bi ste prisli politici jer ste nesposobni da bilo sta dobro uradite za Srbiju
 
Bas ono o cemu je Soskic u juce objavljenom tekstu govorio - u korupciji uspevaju samo muvare, vezare i slican nemoral. Niko sa normalnim pogledima na svet i poslovanje ne moze da se snadje u tom blatu kog se nismo potpuno otarasili, a neki ga vec prizivaju nazad.

Sta hoce? Da stampaju pare? Hoce li i za to Tadic da bude kriv? Hoce da kurs bude 150 do oktobra? Da nisu SNS ex SRS publika podrzavaoci dilera?

Hoce da razjure ekonomske neznalice poput soskica tebe i tadica. Podrzavam ih u tome.
 
po stoti put,osnovni zadatak nbs je cenovna stabilno

st,ne mozes u isto vreme da ciljas dva targeta ,i cene i kurs,ako targetiras cene kurs mora da pustis da se sam formira,a sto se tice cena i ciljane inflacije,najveca odgovornost je na vladi srbije a ne nbs

Sam si reko da je osnovni zadatak nbs cenovna stabilnost. Pa sto onda 12 godina branite vestacki kurs mesto da branite cene
 

Back
Top