Quantcast

Snoviđenje, 9

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.356
-Šta je to? Gde si to nabavila?

-To je poklon vaše sestre, gospodaru.

-Ma je li?

Posmatrao je preskupi smaragdni privezak u obliku lista tise oko njenog vrata, i iste takve naušnice. Komplet je bio upravo bolno lep. Eogan reče:

-To je trebao biti poklon od mene.

-Vaša sestra je deo vas, tako da je to skoro isto.

-Ne, to je samo način koji je Aife iznašla da mi natrlja nos. Trebao sam je stvarno išćuškati ono veče.

-Ako ne želite da ga nosim…

-Ne pričaj gluposti. To je znak moje kuće, kuće kojoj pripadaš. Ne skidaj to.

-Nekad moram promeniti nakit, lorde.

-Oh, u redu. Poslaću ti tovare nakita s mojim simbolom, tako da ga stalno imaš na sebi. Sad možeš javiti Aife da sam razumeo poruku.

-Sigurna sam da ledi Aife to ionako zna. Ali trenutno vas moram moliti nešto drugo.

-Još nakita?

-Naravno da ne. Trebala bih pričati s lordom Lachlanom.

On je čudno pogleda.

Bili su sami u prijemnoj dvorani. Poslednji izaslanici su otišli, i Feidlimid je negde u hodniku čitao lekciju jednom od njih. Mrzeo je kad ljudi dolaze na dvor zbog gluposti i tričarija. Katlin je videla da je Eogan obučen za lov, i celo je vreme bio nestrpljiv i kratkih živaca jer je želeo da što pre krene. Međutim, sad je ponovo seo u stolicu.

-S Lachlanom?

-Da. Je li on na dvoru?

Ignorisao je njeno pitanje.

-O čemu ti imaš da pričaš s Lachlanom?

-Sve će vam biti objašnjeno, lorde.

-Oh, svakako da hoće.

Ustao je, nadnoseći se nad njom poput demona. Bio je nervozan ceo dan, ali sad je postao ljut. Nije imala nikakvu predstavu zašto, ali Eogan nije trebao razlog za nagle promene raspoloženja. Rekao je:

-Hajde.

Ona maltene potrči za njim.

-Ali krenuli ste u lov.

-Da li sam te pitao nešto, savetniče?

Išla je za njim van dvorane, okolo vrtova i prema zgradi garde. Stražari su skakali na noge i stajali savršeno mirno dok su prolazili između njih. Ogromna ulazna dvorana zgrade, sa ognjištem u sredini prostorije i otvorom na krovu iznad njega kako bi dim izlazio, ispraznila se u par sekundi. Lachlan, koji je bio za metrima dugačkim, teškim zglavcima okovanim stolom, polako se i ne žureći podigao na noge kad ih je spazio. Malo je prignuo glavu.

-Gospodaru.

Nije izgledao ni najmanje iznenađen, kao da Eogan svaki dan dolazi i to baš u ovo doba dana. Katlin nikad ranije nije bila tu. Pod je bio zastrt slamom i svugde su po zidovima pucketale baklje. Jedini ukras u prostoriji, bio je Eoganov grb na zidu iznad stola. Mesto je imalo miris dobrih konja, oružja, kože i krvi.

Eogan odmače vrhom čizme jednu od stolica i sede u nju. Rekao je:

-Moj savetnik želi pričati s tobom, Lachlane.

Onda je prekrstio ruke i zaćutao.

Lachlan ju je gledao onim modrim očima dok je pričala, ničim ne pokazujući šta misli. Kad je završila, još je neko vreme ćutao. Onda je rekao:

-Ne mogu vam obećati da ću biti u stanju uraditi šta od mene tražite.

Eogan reče:

-Lachlane, imamo smrtnike koji rade takve stvari za nas.

Katlin ga u čudu pogleda. Prvi je put čula da Narod sarađuje sa smrtnicima u smrtničkim zemljama. Rekla je:

-Hoćete reći da u smrtnom svetu ima ljudi koje plaćate da za vas obavljaju poslove?

Lachlan reče:

-Ne baš. Imamo smrtnike ovde koje po određenim zadacima šaljemo u vaš svet. Oni su vezani i nad njima imamo kontrolu. Ali, ako je tu knjigu napisao neki smrtnik, on svakako nije vezan, i nemali je rizik da mu se obratimo čak i ako ga nađemo. Postoji velika mogućnost da nam uopšte ne bi verovao, ili da bi pomislio da je poludeo ili šta već. O tome da bi se mogao razbrbljati neću ni da mislim.

Katlin reče:

-Zapovedniče, teško da bi bilo od neke važnosti čak i kad bi pričao. U mojem svetu niko ne veruje u postojanje ovoga, i ljudi koji bi tako nešto izjavili bili bi naprosto ismejani.

-Ne razumete, savetniče.

-Šta to?

-Postoje zakoni koji nam zabranjuju da smrtnicima obelodanjujemo svoje postojanje, osim iz krajnje nužde ili sasvim određene svrhe, a čak ih i onda moramo vezati.

-U redu, to je ono što vi morate. Šta ako bih, naprimer, išla ja?

Eogan i Lachlan razmene pogled i nasmijaše se. Ona je zurila u njih. Eogan ustade.

-Savetniče. Prošetajte sa mnom.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.